Автор Тема: Кредитни карти  (Прочетена 25662 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил

П.П. Иначе кредитната карта не е лош фин. инструмент и има своите предимства в определени ситуации, демек ако се ползва правилно, ама първо трябва да я "познаваш" добре като продукт.

 *drink9* *drink10* *drink10* *drink10* *drink9*

Ето я и същината - трябва да познаваш продукта. Това не е толкова трудно, щото в бамките условията по кредитните карти не се различават съществено.

Основното е да знаеш докога ти е гратисния период - датата, до която не дължиш лихва. Ако си погасяваш дълга до тази дата, няма да плащаш нищо за лихви.

Другото е да не теглиш кеш от АТМ, щото таксите са дебели. Кредитната карта се ползва основно за плащане на ПОС, да се пазаруваш по нета (по-добре да минаваш през системи като PayPal, при които продавачът няма достъп до данните от картата), както и да си резериаш билети или хотели по нета.

Ако не ги знаеш, тези неща, кредитната карта си е сериозно бреме и може да ти изяде доста ресурс. ;)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Да, нещо важно при кредитните карти (което много хора не знаят), че при една голяма част от тях ако се изтегли сума на банкомат, лихвата върху тази сума започва да тече веднага, а няма гратисен период. Това важи и за cash back, затова по касите са толкова упорити, да питат "дали имате нужда от кеш" :)
Тази в ПИБ поне няма такива скрити номера и тегленето в брой също има гратисен период като нормалните плащания на ПОС терминал.
И да - хубаво е само ако не се ползва за кредит, защото лихвата е %^$@&^%. А впечатлението ми е, че хората май влизат вътрешно с тези карти, защото винаги ме посрещат с "минималната вноска е XX лева" и ме гледат странно като кажа, че искам да си платя цялата сума...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Само върху cash back ли се слага лихва или върху cash back+стойността на покупката, ако се възползваш от него?
Защото само cash back не може.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Да, нещо важно при кредитните карти (което много хора не знаят), че при една голяма част от тях ако се изтегли сума на банкомат, лихвата върху тази сума започва да тече веднага, а няма гратисен период. Това важи и за cash back, затова по касите са толкова упорити, да питат "дали имате нужда от кеш" :)
Тази в ПИБ поне няма такива скрити номера и тегленето в брой също има гратисен период като нормалните плащания на ПОС терминал.
И да - хубаво е само ако не се ползва за кредит, защото лихвата е %^$@&^%. А впечатлението ми е, че хората май влизат вътрешно с тези карти, защото винаги ме посрещат с "минималната вноска е XX лева" и ме гледат странно като кажа, че искам да си платя цялата сума...

Хм, за пръв път чувам за кредитна карта, която да има гратисен период след теглене на пари в брой (при условие, че се теглят на кредит, а не да имаш надвнесени в картата).

Иначе както пишете всички, ако се плаща изчяло баланса по време на гратисния период, няма по-удобен начин за разплащане. Просто трябва да стане навик да не се пропуска срока, ако заминавам някъде за повече от месец (от държавата, където е издадена картата), за всеки случай предварително си надвнасям пари - поне за БГ картите, където лимита ми е по-малък.

Друго удобство е, че като се купува редовно с кредитна карта, човек вижда ясно на извлечението кога, къде и какво е купувал и може да си прави сметка за разходите. За някои покупки, които могат да се прекарат като разходи и да се прехванат от данъците, не е нужно да се събират касови бележки и фактури - на извлечението от картата си пише какво, кога и за колко е купено. Някои карти дават допълнителни бонуси като застраховка на багаж (ако се изгуби при полет) и други подобни, само и само да те стимулират да пазаруваш с картата. В БГ имам една карта, която ми е само за плащане на сметки - ток, вода, телефони, интернети и в която винаги надвнасям мои пари. На мейла ми изпращат писмо за всяко теглене и се прави лесно мониторинг за сметките, а освен това и кой колко харчи в къщи за мобилен телефон. Няма опасност да се забрави да се плати сметка, просто само се следи баланса на картата и като вземе да отива към нула, се надвнасят за примерно следващите два месеца.

Има и някои опасности - примерно ако се плаща с кредитна карта в ресторант и сервитьора я вземе заедно със сметката да я обработи и после я върне на масата, може да и запише данните и да си пазари по интернет с нея, те сега вече ги правят с чип и ПИН, та не им остава в ръцете, докато са сами де, не че не може да се оспори чарджа после в банката, ама си е занимавка и неудобство.

Като цяло кредитната карта си е нещо задължително - в развитите страни си направо подозрителен ако нямаш такава, една сметка във видеотека не можеш да си отвориш, в някои хотели даже и да се плаща в брой, искат номера на кредитната карта като гаранция, че примерно няма да навъртиш телефонна сметка и да се изнесеш без да платиш,  наемане на кола,  да не говорим за пазаруване, билети и хотели по Интернет. Някъде се иска и за идентификация, придружена от документ със снимка (примерно искат три броя ИД - едното може да е кредитна карта).

Мен обаче многото карти ме объркват и затормозяват да ги следя, затова съм си оставил само 3 броя и пей сърце :) Води се и някъква кредитна история (особено за хора, които нямат теглени кредити) :) :) :)

I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил

Само върху cash back ли се слага лихва или върху cash back+стойността на покупката, ако се възползваш от него?
Защото само cash back не може.

Ако купуваш нещо те питат искаш ли и cash back, за покупката си имаш гратисен период, но за cash back лихвата започва да тече веднага, те затова и настойчиво питат по касите на супермаркетите (така са ги научили), много хора не знаят за лихвата при cash back и явно теглят.
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Ако няма cash-back e ясно, че няма лихва (гратисен период).
Само за cash-back -а ли е лихвата или ако има такъв, се включва и стойността на покупката и сумата от двете се олихвява? Т.е. отпада гратисния период за покупката?

Когато се плаща с кредитна карта при търговец, търговецът дължи комисион към банката, който стига до 4% от оборота. За да те подканят касиерките, може би така той не дължи комисион.

Scyther

  • Гост
Темата "Лошите и преструктурирани кредити с 10-месечен рекорд през април" се измести в посока за кредитните карти. Предлагам да се отделят мненията в отделна тема "Кредитни карти" в същия раздел "Кредити". Трудно ми е обаче да преценя точно къде да се сцепи така, че новата тема да има подходящ първи коментар. Някакви предложения?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Ако няма cash-back e ясно, че няма лихва (гратисен период).
Само за cash-back -а ли е лихвата или ако има такъв, се включва и стойността на покупката и сумата от двете се олихвява? Т.е. отпада гратисния период за покупката?

Само за cash-back -а започва да тече веднага лихвата. Примерно правиш покупки за 100 лв. и плащаш с кредитна карта. Касиерката те пита искаш ли "услугата" cash-back. Вземаш и 100 лв. cash-back в-у които започва веднага да ти тече лихва, все едно си ги изтеглила от банкомат. За покупките си имаш гратисен период (независимо дали си взела cash-back или не), ако си платиш навреме, за тях няма лихва.


Когато се плаща с кредитна карта при търговец, търговецът дължи комисион към банката, който стига до 4% от оборота. За да те подканят касиерките, може би така той не дължи комисион.

Имат си някъква уговорка, не я знам каква е. Едва ли търговеца не плаща % на кредитната карта и на банката, която я издава (взема се от търговеца една сума като процент, но тя после се дели м-у ВИЗА и ПИБ например).
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Сори за спама, цепи където прецениш, ако ти се занимава :)
I say what I do and do what I say.

Scyther

  • Гост
Re: Кредитни карти
« Отговор #24 -: 29 Септември, 2010, 18:40:05 »
0
Темата е сцепена. Додо да си оформи ако иска първото мнение както му харесва.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Кредитни карти
« Отговор #25 -: 29 Септември, 2010, 19:14:24 »
0
Да де, ама при кредитната на ПИБ няма лихва веднага на теглената сума (и cash back), а има гратисен период като на нормална покупка. Изрично ги попитах. Само при тегленето има такса и % така че то това компенсира може би. Досега ми се е налагало само веднъж 100 лева на банкомат на ПИБ и таксата беще 4 лева :)

А иначе няма спор, че с карта е хубаво. Дискусията започна от сравнението на кредитна и дебитна (борика) - за последните много банки не взимаха такса при покупка, а впоследствие като им се сговнясаха приходите въведоха такси и сигурно 90% от хората и не знаят, че вече им взимат такса при всяка транзакция.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Кредитни карти
« Отговор #26 -: 29 Септември, 2010, 19:46:24 »
0
Хубаво е обаче човек да си пази и една обикновена на борика (maestro). Сетих се нещо куриозно - в един магазин в Германия не искаха да ми приемат плащане с карта издадена от американска банка. Докато се опитвах на английско-немски да обясня на продавачката, че е тъпа (защото картата даже не беше кредитна ами "Checking", т.е. мога да плащам само ако има наличност), тя ми видя в портфейла една Maestro и вика "ооо дас ис фантастиш". Много бях учуден, че не искат онази, а се радваха на някаква обикновена, за която не предполагах даже, че е валидна извън BG..

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Кредитни карти
« Отговор #27 -: 06 Юни, 2011, 23:33:32 »
0

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Кредитни карти
« Отговор #28 -: 07 Юни, 2011, 09:29:02 »
0
хехе, форумът на гонг е по-компетентен от някои други форуми :)