Автор Тема: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ  (Прочетена 107634 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #165 -: 26 Май, 2010, 23:55:54 »
0

А ако дадеш логично обяснение, защо банките не изкарват всички лоши кредите при ЧСИ-тата ще е нещо полезно. Аз още не мога да намеря логика. Не са социални очреждения, така че .......

Обяснението е изключително просто (извинявам се, въпроса не беше зададен към мен, ама нали коментираме) - в момента, в който банките извадят всички просрочени ипотеки на пазара (както направиха в САЩ), пазара на имоти в БГ се срива, а с това и обезпеченията и на "здравите" кредити, трябва и да провизират - става много мазно. Те поне 70% от лошите кредити не са признати даже за лоши. Не става въпрос само за ипотеки. Та гледат да преструктурират и да отлагат възможно най-дълго време.

П.П. Рефинансирането даже го отчитат като нови ипотечни кредити в статистиките.
« Последна редакция: 26 Май, 2010, 23:57:39 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

nearvana

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #166 -: 26 Май, 2010, 23:57:55 »
0
Aсене, прегледах темата от имоти.нет ....  ;D

наистина интересно четиво, особено като се има предвид кога е писано!!! 

cheers  *drink10*



srs

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +4/-1
  • Респект: +2
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #167 -: 27 Май, 2010, 00:08:10 »
0
Асене, имам въпрос относно обяснението с краставиците(апартаментите). Добре, приемаме за основа 4 лв- 4 краставици. След това краставиците стават 12  и напечатани лв. до 6. Въпросът е : Как имаш изведнъж с 8 краставици повече и с какво си ги произвел? Нали би следвало да си вложил част от парите? И сметката би се променила според мен или нещо ми убягва?

отговора на въпроса ти е:
ДЪЛГ

бях отворил една тема в имоти.нет в началото на 2008-казваше се "добро утро българия"......тая тема беше първата в бг,която прави анализ на безбожното задлъжняване по времето на станишев и кво ще последва в последствие...
   туинки уинковчетата може и да са я изтрили в имоти.нет,но ако потърсиш в гугъл,има я поствана по много други сайтове.....
    там ще видиш как българия задлъжнява с 300% за 4 години и всико се криеше от вас....
   та да се върнем на краставиците и парите:

както краставиците поевтиняват,когато се увеличават спрямо парите,по същия начин и се качва цената им,когато има повече пари от нужното-тва вече всеки го знае-казва се инфлация..
      та,представи си,че имаш 10 краставици и 10 лева,но за 3 години левовете се увеличат на 30,колко ще стане цената на краставиците-ще стане от 1 лев,на 3 лева ,налЕ?
     та..ето ти го качването на цените по време на станишовчетата.......на орешарски требеше да светне ламБата,че при рекордна инфлация за целия свят през 2006-2008,нещо не е наред.....и трябваше да предприеме мерки навреме.
   
къде е проблема:
  този дълг,който бг е поела на плещите си в момента НЕ Е реална инвестиция,а спекула-гръцки и други банки са дали тези пари на бгетовеца НА ЛИХВА-надяват се да направят пари,като са инвестирали в краставици.....
    разбира се,малоумието се наказва-нито банките ще направят пари,нито инвеститорите в имоти,защото ттва не е реален растеж,а балониране на сектор-също както и земята.
       последствията вече ги виждаш-банките фалират в ЕС,но за да не стане това,правителствата трупат дългове ,които подаряват на банките......и те до къде се е стигнало-тепърва ще се продължава.
     както и преди време казвах-някой трябва да плати сметката за тия тухли и бетон в целия свят...банките са финансирали балона-те трябва да фалират.....правителствата ги спасяват-тогава те трябва да фалират.....просто е!
        в бг до 2004 година имаш 10 краставици и 10 лева.....2008 имаш 35 лева.пак 10 краставици и част от тези 35 лева в образуването на НОВИ краставици.....сега имаш 37 лева,които всички вече са отишли в производството на краставици,проблема е,че хората дали тия нови 30 лева си ги искат обратно,а нещат краставиците.....
       ако дянов утре намери някой да му подари 30 милярда евро и ги вкара в икономиката-проблеми няма да има......
 обаче сега има много краставици които никой не ги иска,а срещу тях не само няма създадена праична маса,ами има и 37 милярда еуро(74 милярда лева дълг),който чуждите банки си го искат..........
  разбира се,ще духат супата,защото няма от къде бг да вземе тези пари и дянков ще им подарява ресурс до време,после бг просто ще фалира.....проблема за бг е,че и и 1 стотинка да се появи отнякъде,банките веднага ще я изсмучат в чужбина .........
         ако бг бе във война в последните 5 години,щеше да има по малко дълг,отколкото от станишовото управление,вЕрвай ми......
 
   

Звучи логично, но преписваш на БГ неща, които не са се случили, най-вероятно за достоверност. Помоща за която съм чувал е само към ПИБ и е сума , която е далеч по-малка от тази, която щеше да предизвика паниката от фалита и.
А ако дадеш логично обяснение, защо банките не изкарват всички лоши кредите при ЧСИ-тата ще е нещо полезно. Аз още не мога да намеря логика. Не са социални очреждения, така че .......

Според мен, не ги дават на ЧСИ защото ги е страх , че ще сринат пазара. Да ама колкото повече отлагат толкова повече фалити ще има, защото тези рефинансирания които правят все някога ще спрат и пирамидката ще се срути. Като гледам последните дни как и правителството почна да ни убеждава да инвестираме в активи си мисля , че почва да се клати пирамидката. Успоредно с това
друго обаче ми е интересно което става. Чуждите банки свалиха яко лихвите по депозитите , а българските не са. Какво ли означава това?
Благодаря и на Асен за отговора !

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #168 -: 27 Май, 2010, 01:12:04 »
0
Барба, то с натрупването на контент ще започнем и при други ключови думи да излизаме по-напред на Гугъл. На мен по-интересното ми стана, че като форум за финанси сме по-напред от инвестор.бг!  :D
I say what I do and do what I say.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #169 -: 27 Май, 2010, 01:30:44 »
0
Според мен, не ги дават на ЧСИ защото ги е страх , че ще сринат пазара. Да ама колкото повече отлагат толкова повече фалити ще има, защото тези рефинансирания които правят все някога ще спрат и пирамидката ще се срути. Като гледам последните дни как и правителството почна да ни убеждава да инвестираме в активи си мисля , че почва да се клати пирамидката. Успоредно с това
друго обаче ми е интересно което става. Чуждите банки свалиха яко лихвите по депозитите , а българските не са. Какво ли означава това?
Благодаря и на Асен за отговора !


Аз не съм сладко бебе Асен, но ще се опитам да отговоря.

Преди да "заклеймявате" даден "модерен" процес ( ЧСИ да кажем ) и оттам да се извеждат генерални изводи, не е зле да се погледне колко е млрд. са ипотечните кредити на физ. лица в БГ-то ( от мен бонус вкарайте и потребителските ), после ги сравнете с пазарната капитализация на имотки на физ. лица ( или домакинства ) в БГ към днешна дата и може да се ориентирате каква "тежест" имат ипотеките + потребителските в БГ, отнесено към пазарЯ.

Несериозно е да се извеждат подобни изводи, просто делът е пренебрежимо малък.

Правителството започна да "агитира" за вложения в т.нар. активи ( имотки ), защото общинските бюджети се дънят яко в приходна част. Нееднократно съм заявявал, че процесът на смарангясване на Консолидирания бюджет най-вероятно ще тръгне от местните бюджети и ще се получи ефекта на доминото, понеже ще натисне републиканския ( предполагам, че малцина са ме разбирали какво казвам и защо ).

По последното - какво означава "чуждите" банки свалили, а нашите - не? Ако гледаме ОЛП на БНБ, който се формира от индекса Леониа в началото на всеки месец като средно-претеглен в момента сме на 0.19%, ако не се лъжа. Т'ва високо ли е?

Друг е въпроса, че баМките масово предоговориха старите кредити с анекси или от поне 2 години насам вече ОЛП не участва никъде по договорите за заемен ресурс. В превод: търговските баМки си менкат ресурс по Леониа помежду си ( 0.19% лихва ), а оФцете се стригат по други индекси от типа БЛП ( базов лихвен процент ) на баМката и т.н., който се решава от УС на баМка Х. Оттам идва привидната благинка за висок лихвен процент по депозитите, но в случая е по-важно да се гледа спреда между влог/заем. В същото време баМките си менкат еФтин ресурс, понеже го набраха в лева от БГ-то ( чрез депозити ) и вече ги боли ... *уя за външно финансиране от централите. На всичко отгоре при външен ресурс им бият и рискова премия за валутен риск, демек ресурса отвън от поне 1 година е по-скъп вече.

П.П. Като цяло стига с тия апокалипсиси за имотките в БГ-стан, толкова сме заорали дъното, че процеса вече се забавя. Не случайно в анализите си казах, че най-голям спад на годишна база ще бъде след Q3 на 2008 година. После темпа на спихване ще се забави ( поради причината, че все още болшинството имотки се държат като реални активи, а не като финансови ), демек ипотеките са пренебрежимо малък дял.

За по-паметливите май бях единственият, който "случайно" уцели, че тренда ще обърне в Q3 на 2008 г. и то го казах в началото на нея година във форума на инвестора.

По мое скромно мнение на Русата ми тиква, с имотките ни очаква тоя "номер", за който съм писал в блога си в края на 2009 г.:

http://marandi.blog.bg/biznes/2009/10/16/5-novi-mita-za-imotite.417284

П.П.П. Обърнете внимание на графиката ( демек невъстановена борса, рипнали цени на храните и плавно спихващи имотки след ударния им спад. За момента сме най-близо до този модел към днешна дата, а па какво ще стане ... ще поживеем - ще видим.

Чиърс на бебетата сладки! *drink9*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #170 -: 27 Май, 2010, 01:48:28 »
0
За Маранди - много ми е драго да се запознаем, в инв-ра си супер, сега и тук. Поздравления.
За другите и за Булкан-нали тоя форум не е оня, значи престанете с тия ЧСИ, имоти без пари и други такива глупости. Маранди ви го каза, на пазара няма много ипотекари.

nearvana

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #171 -: 27 Май, 2010, 01:50:13 »
0



...
     паричната маса трябва да нараства с тоталното екути на държавата(броя краставици)...
   за да изравниш баланса между паричната маса и краставиците,че 1 краставица да струва отново 1 лев,кво трябва да направиш?ами да напечатиш още 50% ........
   


Асене, все пак екуитито трябва да се посрещне от  М1  (хареса ми обяснението за М-овете с Лаура http://en.wikipedia.org/wiki/Money_supply  :) ) . Kраставици могат да се купуват и на кредит.

 Мисля че причината за дисбалансите между екуити и парична маса   не е в рязкото повишение на екуитито,  а в рязкото намаляването на самата парична маса М1. Все пак краставиците не се появяват от днес за утре и ФЕД са си вършили работата - не може да бъдат упреквани че не са предоставяли необходимата парична маса. 

Секването на междубанковото кредитиране смъква М1 макар и М0 да е същото и централните банки се опитват да качат М1 помпайки М0.   Затова и се печатат пари а инфлация още няма, няма и да има докато не тръгне  кредитирането. А когато то тръгне трябва М0 да бъде намалено - ако не ще има хиперинфлация. Все пак и ФЕД и ЕЦБ не са идиоти (добре, едните по-малко от другите  :P) и те   ще намалят М0, но за да не прецакат растежа това ще стане с известно закъснение и ще има по-висока от нормалната инфлация.

Ся сигурно като неикономист изстрелях голям булшит и ще се радвам ако някой спец вземе отношение

поздрави
« Последна редакция: 27 Май, 2010, 02:06:12 от nearvana »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #172 -: 27 Май, 2010, 01:58:11 »
0
УНСС? По-бавно да пишеш, моля. И лека ...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #173 -: 27 Май, 2010, 02:07:40 »
0
Макар и малко, ипотекарите не са ли били катализатор за прекомерното поскъпване?

http://www.imotenbalon.com/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=17



« Последна редакция: 27 Май, 2010, 02:12:41 от dodo2 »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #174 -: 27 Май, 2010, 02:27:10 »
0
Макар и малко, ипотекарите не са ли били катализатор за прекомерното поскъпване?

Зазяпах се в един филм, ама понеже си писал няма как да не отговоря ( ти си от сладките бебетата ).

Това, което визирам е, че ако да кажем през 2008 г. имотите на домакинствата в БГ са били с оценка около 145 млрд., то през 2009 г. спихнаха на около 130 млрд. ( по памет цитирам - да не ме сдъфчете за 5 мрлд. нагоре-надолу :) ).

Та, ся слагай лошите кредити ( ипотечни и потребителските дето са бонус от мен ) - 4 млрд. да кажем и ся да ги сметнем тия 4 млрд. към 130 млрд. ...?

П.П. Прав си, че кредитното проникване оказа немалко влияние и аз съм го "калкулирал" в прогнозата си. Даже, ако си погледнеш 1-вата графика с движението на цените, ще забележиш, че след резкия спад за една година, после имаме забавяне ( демек това, което предсказа, че ще се случи Русата ми тиква ).

"Скачам" пак на филмеца, че докато го изгледам ще стане ...

Чиърс, лека и спокойна от мИня!  *drink11*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #175 -: 27 Май, 2010, 02:38:28 »
0
За Маранди - много ми е драго да се запознаем, в инв-ра си супер, сега и тук. Поздравления.
За другите и за Булкан-нали тоя форум не е оня, значи престанете с тия ЧСИ, имоти без пари и други такива глупости. Маранди ви го каза, на пазара няма много ипотекари.

Добре дошъл в този форум. Някъде да си прочел и в този и онзи да пиша за имоти без пари?  :D Продажби от ЧСИ-тата изобщо не са ми таргет. По-интересни са продажбите на ипотекирани имоти от самите собственници, скоро попаднах на 3 такива. Единият 3 пъти ми се обажда да ми каже, че е смъкнал цената (според мен още е далеч от тази, на която ще продаде, следя го да видя дали и кога ще стане това). На един друг му направих оферта за реална според мен цена (100 000 Е - хубаво кръгло число) и така оставям съдбата (или по-скоро продавача) да реши дали да го взема, понеже съм малко "на кантар" за самият апартамент (не, че не мога утре да му тръсна офертната му цена).
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #176 -: 27 Май, 2010, 02:58:31 »
0
Това, което визирам е, че ако да кажем през 2008 г. имотите на домакинствата в БГ са били с оценка около 145 млрд., то през 2009 г. спихнаха на около 130 млрд. ( по памет цитирам - да не ме сдъфчете за 5 мрлд. нагоре-надолу :) ).

Та, ся слагай лошите кредити ( ипотечни и потребителските дето са бонус от мен ) - 4 млрд. да кажем и ся да ги сметнем тия 4 млрд. към 130 млрд. ...?

Да, това ще е много малко, НО да предложа и друг поглед :)

Лошите кредити са на активни играчи (те са купили, а има вероятност и да им продадат имота насила). Да ги сравним пак с активни играчи. Защото една голяма част от 145те милиарда са пасивни - те никога нищо няма да направят със собствеността си; те само се радват, когато цените се качват, защото се чувстват по-богати (виртуално) или по-бедни, когато падат.

Сумата на лошите ипотечни кредити (1 милиард) към оборота, да речем, за 1 година назад (защото вероятно никой не знае колко е това - така на око и боб - грубо 3 милиарда)? Тогава са 1:3.   ::)

 *drink9*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #177 -: 27 Май, 2010, 03:16:33 »
0
Невероятно, но факт !
Познайте кой сайт излиза на първо място, ако питате Google за "форум имоти финанси" :
http://www.google.fr/search?hl=en&q=форум+имоти+финанси

и кой сайт излиза на четвърто място, ако питате Google за "форум финанси" :
http://www.google.fr/search?hl=en&as_q=форум+финанси&lr=lang_bg


И за "публикации имоти" е на първо. :)

Но те хората не пишат такива неща, а по-скоро разни от сорта на "как се купуват долари" - и хоп - пак сме на първо.

*drink11*

koganev

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #178 -: 27 Май, 2010, 09:22:22 »
0
Асене, примерите са ОК и всичко, което казваш, го знам, че е така, както го казваш. Използвайки краставици можем да допуснем, че разходите за 6 и за 12 краставици са едни и същи - просто дал Бог добра година и поникнали двойно...  :) Имам ного такива сектори, за които количеството крайна продукция може да варира в големи граници при почти запазващи се разходи (краставиците ще повишат разхода за прибиране, съхранение и транспортиране, например, но това не се отнася до първоначалните инвестиции).
Но за активи, при които Бог не ни е съдружник, разходите са приблизително еднакви в/у единица добавена стойност. Така че за новите 100% допълнително нарастване на добавената стойност се искат горе-долу 100% нарастване на разходите. ОК - покриват ги  с дълг. Обаче този дълг в номинали трябва да се връща така, щото длъжникът да има интерес/печалба, за да не се обезсмисля дейността му. Но и кредиторът трябва да има печалба по същата причина. Тогава запазването на покупателната способност на парите, с които се оперира, е от полза и на двете страни поне до времето на изплащане да дълга. Същевременно добавената стойност трябва да се прехвърли върху нейните ползватели, тоест продукцията трябва да се реализира по веригата на стойността. Новопроизведените активи нямат никакъв смисъл, ако не е предвидено да бъдат ползвани...
И сега - дали новопроизведените активи, които са обезпечени с дълг, имат възможна реализация? Докато при краставиците цената е борсова и реализацията е почти сигурна - ако не се изядат, отиват на консерви, за биопродукти и за козметика и за какво ли не... то при някои активи цената не може да бъде естествен регулатор, особено за индустриалните стоки и ДМА.
Продаваеми ли са новопроизведени чрез дълг активи на цена, която да удовлетворява инвеститора и кредитора?
Очевидно не са, що се отнася до НИ. Със сигурност огромна част от индустриалното производство също няма да намери носи ползватели. И кой ще плати този дълг?

От отговора ти разбрах, че новите пари отиват за покриване на дълг, с който са произведени активите/краставиците. Обаче щом като новите активи няма да донесат печалба на инвеститорите си, да не казваме, че няма да донесат дори нулева възвръщаемост, защо именно този дълг ще се покрива? Това няма да доведе нито до растеж, нито до стабилност на валутата, понеже в опитите си да не са съвсем на загуба от кредитирането на губещи предприятия кредиторите ще играят още по агресивно с новите пари, именно защото ще искат да ги реализират докато още не са обезценени.

Ако приемем, че в САЩ и ЕС са направени разумни инвестиции за съдаване на фактори, които ще държат САЩ и ЕС на върха в световната икономика, а сега с новите пари се покрива дълга, с който е обезпечено създаването на тези фактори - ОК. Значи хората знаят какво правят, за няколко месеца са изтървали нещата от контрол, но сега всичко вече е ясно и грешката е оправена.

Но какво ще стане, ако се окаже, че дългът е натрупан за създаване на непотребни активи, за поддържане на неработеща администрация или за нещо, от което САЩ и ЕС няма да извлекат ползи в близко бъдеще?

..........

За България - какво да правят хората на родната фондова борса? Какви сериозни инвеститори? Асене, нали знаеш, че рискът е измерим и застраховаем, докато несигурността не е. В България всичко се движи в несигурна среда, тук за риск вече не се говори.





nearvana

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #179 -: 27 Май, 2010, 11:54:57 »
0
Асене, мерси за дългия и полезен  пост!
Примера със спекулативните инвестиции е много смислен и явно този процес тече при нас.  Последно четох че инвестициите в БГ вече са отрицателни.

Тези чудесии за  Дянков не ми бяха известни - знаех че го недолюбваш, но това дето го пишеш е доста правдоподобно и не вещае нищо добро занапред.
Чудя се обаче какъв е  смисления подход при този висок частен външен дълг- планово девалвиране на лева (50% за 1г)? Заемите трябва да се връщат и Дянков поне не е виновен за имотния балон засмукал толкова пари. Не виждам правилен ход докато лева е така надценен.  То заемите са в евро и това няма да помогне за девалвирането им но поне конкурентноспособността на БГ икономиката ще се подобри и няма да ядем македонски домати и египетски компири. Каквато и парична политика да се провежда банките трябва да си връщат дълговете към външни кредитори и деливъридж ефекта ще си е факт още доста време. 
Или просто да ги оставят да фалират и да се национализира някоя банка за да може държавата да кредитира бизнеса доколкото го има за да не изгори и мокрото покрай сухото  >:(  , ама този вариант сигурно го пише нейде из трудовете на Ленин  :P
 Ти какво мислиш? Маранди?

   
   ето бебето Марадни е надушил,че в последно време има намаляла цена на междубанковото финансиране,но си вади грешните издови-мисли си,че всичко се оправя,а това не е така,просто има поредния трансфер на банков дълг в държавен чрез държавната банка за развитие........перфектния нач1ин да не се осчетоводяват тези "подробности"......
аха, ей сега разбрах как държавата крепи банките.
и това естествено дърпа лихвата надолу. Явно държавната банка за развитие   го играе централна банка ползвайки резерва  за да  налива пари в банките.
          междудругото днес се случи едно от най лошите неща за бг,но гледам,че навсякъде се пропуска да се спомене,или само се "загатва'.......днес е пропаднал търг за 30 милиона ДЦК......ако тва бе станало в цивилизована държава,борсата щеше да рухне поне с 10%...в бг се качи с 2%,защото фондовете гледат качването на световните борси,а не знаят къв шамар е такова събитие за бг ....та от тук можеш да си водиш и сметка за "интелекта' на борсовите играчи на БФБ.....
      този гаф с пропадналия аукцион ще изплаши недоразумението дянков до немай къде и в бъдеще няма да смее да раздава така пари за "лихва" в банките........
.
Участниците в аукциона просто са искали висока доходност. Ще рече оценяват риска като висок ...
И сега Дянков като не "раздава така пари за "лихва" в банките." какво следва - по-високи нива на леония? Средносрочно дори фалит на бг банки?
     
 
       на маранди мога да му кажа да се радва на ниската леония,защото няма да е вечно......банката за равитие сега ще види как ще затегне "развитието".........и още нещо-има ли колосален спред между банкови депозити и междубанково кредитиране ,значи само едно-ЕДНОТО НЕ Е ВЯРНО,или е изкуствено поддържано......ако банките могат да се финансират еФтино на междубанковия пазар,НИКОГА няма да дават в пъти по големи депозитни лихви...просто е!
Ок, значи банката за развитие изсипва евтини пари на междубанковия пазар и това смъква лихвите - същото направиха и ЕЦБ и ФЕД.  Донякъде големия спред между лихвите по междубанковия кредит  и депозитите може да се дължи и на разликата в риска -  първия е краткосрочен а другия дългосрочен и това съвпада с  което казваш по-горе: в краткосрочен период няма опасност за банките в бг, щото още има фискален резерв с който Дянков може да  крепи системата. Така ако междубанковите депозити са краткосрочни няма проблем да са на ниска лихва щото краткосрочния риск е нисък. Много ми е интересно дали Уникредит би дала двугодишен кредит на ПИБ на леония :)  Депозитите са обаче дългосрочни пари и там се отчита по-дългосрочния риск, който според това което си писал е много сериозен.  Така де, дет викаш спреда е изкуствено поддържан от правителството чрез банката за развитие

поздрави
 *drink10*

пп абе аз мислех да се връщам към бг ама май засега ще стопирам начинанието  :-\