Автор Тема: Може ли съвет за следното?  (Прочетена 2967 пъти)

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
Може ли съвет за следното?
« -: 13 Октомври, 2010, 15:00:27 »
0
Въпросът,за който искам да помоля за съвет е следният:
Мои близки през 2005 година закупуват 950 кв.м. земя в землището на с.Кокаляне.Земята е на името на фирма, съсобственост между български и гражданин на страна извън ЕС.Фирмата не развива никаква дейност и не регистрира печалби-имотът, заедно с още един в Лозен (от 2004)са единствения капитал.Преди две години и за двата имота е извадено разрешение за строеж, но нищо не е строено.Междувременно по редица причини и най-вече от липса на инициатива и отсъствие от страната не са плащани годишни данъци за имотите. Тези дни се явява купувач за имота в Кокаляне. При подготовката на документацията за сделката, данъчната служба на общината им съобщава, че размера на  дължимите данъци за петте години  е по 650 лв. за всяка година + лихви в размер на близо 1500 лв.
Въпросът ми е възможно ли е данъците да са толкова високи за тази площ и един и същ ли е данъка за земеделска земя и за такава с променен статут (за последните две години).
Не зная на какви закони се основава определения размер, (не че не дължат и лихвите). Но ми се струва скъпо, като се има предвид, че годишните данъци за апартамент в София, средно статистически квартал, са около 250 лв. Вероятно е да греша, но ще бъда благодарна, ако ми дадете поне някаква отправна точка към аргументите за определените суми.
П.П. Снощи, когато споделиха проблема, писах и в Лекса, но май не им е интересно и засега нямам отговори. Затова копирах питането си и тук. Благодаря ви! :)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Може ли съвет за следното?
« Отговор #1 -: 13 Октомври, 2010, 22:31:34 »
0
Нино, това прилича на такса смет а не на данък.
Сумата е приемлива за един декар УПИ.
Ако не продадете тази година, подайте декларация за освобождаване от такса смет за следващата година.
Има вариант да се намалят и начислените до сега, но ми изпрати скица на лични или мейл за да се види къде са и дали има сметоизвозване в района
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
Re: Може ли съвет за следното?
« Отговор #2 -: 13 Октомври, 2010, 23:07:07 »
0
Оунъре, привет!
Много благодаря. Ще попитам за детайлите, но май няма да могат да се възползват, защото им се налага да продадат, а не се знае кога ще се появи отново купувач.
Абе, заплетена работа. От страна на чужденеца е имало опити да уреди нещата с данъците, но от наша страна - все няма време, бързане за делнични грижи и ... така.
Още веднъж благодаря за вниманието и отзивчивостта. Ще ти пиша на лични, ако имам псоченото от теб.
 *drink1*