Автор Тема: Проблем с теч.  (Прочетена 6237 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Проблем с теч.
« -: 13 Октомври, 2010, 15:34:40 »
0
През последния месец и половина винаги при откриване на възможност се откъсвам за по няколко дни и отивам да вилата, където съм започнал един доста сериозен ремонт на двора.
Уж беше помислено за осигуряване на специалисти и изпълнители по всички теми, но резултатите показват наличието на видими и потенциално проблеми в няколко посоки.
Вчера "приключих" и се прибрах, но в последния момент констатирах наличието на много неприятен проблем.
Нещата се случиха след като заваля силен дъжд.
В единия край на двора беше изградена нещо като беседка (името не е толкова важно. Чувах да го определят като навес, като барбекю и др.) Дървена гредова конструкция, която е покрита с ламарина от типа метални керемиди.

За да обясня проблема, трабва да кача някаква схема.


[img=http://media.snimka.bg/7383/021021481-special.jpg?r=0http://Визуализация на проблем с теч[/img]

Теренът е с голяма денивелация.
Новата конструкция е стъпила на горното ниво, но поради факта, че там минава общински път (и е граница на парцела), ламариненият покрив  е построен така, че да опира в металната ограда, която е на границата.
За съжаление беше невъзможно да се построи така, че да направи "стреха" и да отвежда цялата вода на пътя.
Вместо това, водата пада върху новоположения бетон, който е обхванал прътите на оградата.
Резултатът е, че отнякъде се просмуква вода, която мината под вертикалната носеща греда, прелива и се получава значителен теч по новата мазилка и облицовка от естествен камък.
Предполагам, че ако всичко остане така, до пролетта ще станат маса бели.

Моля, ако някой има идеи и предложения, нека да сподели.
Аз самият имам поне 5 (о, ужас), но никоя не ми харесва.

Вероятно ще се наложи да пиша и в съответния раздел на стария форум. Там още има останали приятели, които са доста сведущи в тази тематика и ще подадат ръка.
« Последна редакция: 13 Октомври, 2010, 15:41:05 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #1 -: 13 Октомври, 2010, 15:43:19 »
0
Размерът, казват, имал значение. Има, Я!
Макар, че направих схема с размер от над 3 Мб, нищо те се вижда.
Задекранното устройство нещо се е бъгнало.



http://nacheff.snimka.bg/properties/real-estates-amp-prices.200283.21021481
« Последна редакция: 13 Октомври, 2010, 15:45:30 от nachev »

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #2 -: 13 Октомври, 2010, 18:10:51 »
0
Пусни темата и във форума на Направи сам, секция Вила или Къщи.

"Не се знае от коя трънка ще изскочи заека."

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #3 -: 13 Октомври, 2010, 19:30:01 »
0
Пусни темата и във форума на Направи сам, секция Вила или Къщи.

"Не се знае от коя трънка ще изскочи заека."


Благодаря ти!
В очакване на по-добро време, ще дебна заека.

Хубаво е, че в стария сайт се обади колегата Гогол. Може и да не  е окончателно, но все пак има някакво решение.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #4 -: 13 Октомври, 2010, 21:43:40 »
0

  Здравей, nachev!

  Металната ограда плътна или ажурна е? Като гледам майсторите са се залепили с покривната конструкция съвсем до нея, без ни най-малко да се мисли за водоотвеждащ олук.
  Дано не съм прав, но като гледам чертежа ти, съзирам и друг потенциален проблем. Не ми се вярва новата стоманобетонна стена да е изпълнена с водоплътен бетон. Ако не са взети други мерки между стоманобетона и каменната зидария, възможно е подпочвена влага / а и повърхностни води в зависимост от състоянието на пътя/ да преминава през зидарията и да овлажнява бетона. Ако недай си Боже съм прав, при вече изпълнен бетон мисля, че може да се предприеме единствено обмазване с материали от типа Аквастоп или друго / най-вероятно има и по-добри, трябва да питаш практикуващи хидроизолационни работи/.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #5 -: 13 Октомври, 2010, 22:50:59 »
0

  Здравей, nachev!

  Металната ограда плътна или ажурна е? Като гледам майсторите са се залепили с покривната конструкция съвсем до нея, без ни най-малко да се мисли за водоотвеждащ олук.
  Дано не съм прав, но като гледам чертежа ти, съзирам и друг потенциален проблем. Не ми се вярва новата стоманобетонна стена да е изпълнена с водоплътен бетон. Ако не са взети други мерки между стоманобетона и каменната зидария, възможно е подпочвена влага / а и повърхностни води в зависимост от състоянието на пътя/ да преминава през зидарията и да овлажнява бетона. Ако недай си Боже съм прав, при вече изпълнен бетон мисля, че може да се предприеме единствено обмазване с материали от типа Аквастоп или друго / най-вероятно има и по-добри, трябва да питаш практикуващи хидроизолационни работи/.

чи-чов-ци, здрасти  !

Благодаря, че влизаш и ти в проблема ми!
Очевидно имаш опит и представа от нещата защото повдигаш много подходящи въпроси.

1. Оградата е ажурна, макар и направена от доста дебели железа.
Изпълнието е много семпло, както следва: отвесно бетонирани "крака" от квадратен метален профил. Отгоре и отдолу на краката хоризонтално са заварени метални винкели. За винкела е вертикално заварена шина през около 12-15 см.
Много добре си се ориентирал - покривът е допрял от вътрешната страна на оградата и практически не позволява да се работи директно, а трябва човек да провира инструментите през пръчките. Мъка ще е !
За мене беше важно да констатирам, че все пак съм представил нещата що-годе пригледно. Наистина от скицата не можеше да се разбере по никакъв начин за точното изпълнение на оградата. Мислех, че сигурно има начин да се представи проблемът малко  тип триобемно, но ме няма в рисунките.

2. За втория проблем отново си намерил болното място. Водоплътният бетон е нещо абсолютно нечувано и невиждано по тези места. Колкото и да е странно, но тази стена е била наляна в мое отсъствие и без изричното ми съгласие. Моят представител на обекта е бил убеден, че се прави нещо солидно и правилно. Истината е, че нямахме предварителен и подробен проект. Причината беше, че трябваше да се изкопае и изхвърли един насип и не се знаеше, какво ще се покаже отдолу.
Първото нещо, което попитах след виждането и : Ами подпочвените води ! След кратко смущение получих отговор, който вероятно трябва да ме успокои, но поради някаква причина това не е факт.
Някога подпорната стена, която носи пътя е била строена много дебела от естествен, недялан къмък  и почти без
никакъв циментов разтвор (очевидно по време, когато циментът е бил много кът).  Допълнително, нивото на новоотвоювания двор е доста по-високо от основите на тази подпорна стена.
 Та, надеждата ни е, че тази стена щяла да играе ролята на дренаж, който би отвеждал някакви води надълбоко, до срещане на по-твърда скала. А дано !

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #6 -: 14 Октомври, 2010, 00:23:53 »
0

 Nachev, може би в този час няма да ни хрумнат най-подходящите решения и утре ще намерим по-добри, но ето какво си мисля сега.
 Няколко уговорки: не зная какво е разстоянието между ръба на покрива и бетона под него, позволява ли изобщо монтаж на олук. Както и на каква височина е долният хоризонтален винкел. И как биха реагирали "местните власти" на евентуално "преустройство" на оградата. Зависи и каква е дължината на контактния участък. Но най-общо се питам не е ли възможно с известно рязане и последващо заваряване равнината на оградата да премине от

                   
          І                          І
          І                          І
          І                          І
          І                          І ___
          І            в                    I     
          І                                  I
          І                                  I
          І                           ___ I
          І                          I
          I                          I

    и там да се помести олук, който чрез нещо като барбакан да отвежда водата на пътя. Всичко това, стига да е възможно като изпълнение, може да се направи да стои добре.
    Други варианти са по наклонения бетон да се прави опит за хидроизолиране, поли и др., но се допитай до хора, които имат повече опит по тази част.
    Хайде до утре на бистра глава! Няма невъзможни неща.
    Поздрави!











Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #7 -: 14 Октомври, 2010, 14:11:57 »
0

Начев,

Включвам се и аз, понеже и аз имам подобен проблем с един зид (дувар). Мисля си, че чи-чов-ци е прав. Дори и да спреш теча от покрива.
При мен, не може да се направи нищо извън парцела, така че търся някакви решения от вътре.
Пътят асфалтиран ли е? Може би, ако комбинираш решението с отводняването, с това за хидроизолация от вън, ще ти подскаже, най-добрата идея.

Това са, част от моите  "записки". Може да са ти от полза.

http://www.dialock.net/french.html

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=27735&highlight=%E4%F0%E5%ED%E0%E6+%EE%E3%F0%E0%E4%E0

Успех! :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #8 -: 14 Октомври, 2010, 15:15:36 »
0

 Nachev, може би в този час няма да ни хрумнат най-подходящите решения и утре ще намерим по-добри, но ето какво си мисля сега.
 
чи-чов-ци,
Нещата стоят така.
Дължината на контактен участък е 6 метра.
Ръбът на покрива допира плътно до металната ограда и лежи почти плътно върху бетона, който е отдолу.
Може би преустройството от предложението ти е възможно, но това би било осъществимо през следващия сезон и след разбиване и рязане.
Ще огледам целево мястото за реализиране на тази идея  и ще мисля по детайлите в тази посока. Решението ми изглежда трайно и затова добро.
Благодаря!

Сега трябва да се надявам на късмет и едно по-трайно подобрение на времето. Само така ще е възможно да организирам едно ново пътуване до там и изпълнение на някаква програма минимум - колкото да се изкара тази зима.

Гогол от другия форум продава едни специални хидроизолации за мазане. Изомат Аквамат ми препоръча. Това е сравнително лесно изпълнимо и не иска специални познания и умения. Ще ида, ще демонтирам част от покривната ламарина, която е хваната на винтове. Целта ми е да достигна до целия бетон от долната страна.

Ще намажа целия бетон с този материал, но още не съм съвсем наясно, как да защитя вече хидроизолирания бетон и особено местата, в които има контакт на бетон и железата от оградата.
Продължавам да мисля.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Проблем с теч.
« Отговор #9 -: 14 Октомври, 2010, 15:24:00 »
0

Начев,

Включвам се и аз, понеже и аз имам подобен проблем с един зид (дувар). Мисля си, че чи-чов-ци е прав. Дори и да спреш теча от покрива.
При мен, не може да се направи нищо извън парцела, така че търся някакви решения от вътре.
Пътят асфалтиран ли е? Може би, ако комбинираш решението с отводняването, с това за хидроизолация от вън, ще ти подскаже, най-добрата идея.

Това са, част от моите  "записки". Може да са ти от полза.

http://www.dialock.net/french.html

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=27735&highlight=%E4%F0%E5%ED%E0%E6+%EE%E3%F0%E0%E4%E0

Успех! :)

Музичка :-[,
И теб ли успях да оплета в битовизмите, които са ме налегнали. От една страна се чувствам ужасно, но пък си викам, че проблем с такъв обществен отклик, не може да не бъде решен.

Прегледах линковете, които си ми пратила и открих един любопитен материал, който може да ми свърши някаква работа.

Става въпрос за защита на мястото, където е връзката на новоизлятия бетон и асфалта на улицата. Асфалтовата настилка е доста остаряла, в лошо състояние и е правена от доста едър филц. Имам подозрение, че от там също просмуква някаква вода.

Та, продуктът се нарича  Изомакс Мраз. Предимството му е, че се полага върху всякакви основи, включително битумни и особено важно е, че с него може да се работи до температура от 0 градуса. Всички модерни продукти искат поне  + 5.  Има е възможност за вкраждане на усилваща лента за защита специално на ъгъла !

Благодаря от сърце още веднъж !