Автор Тема: Ако сте пропуснали  (Прочетена 16753 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Ако сте пропуснали
« -: 22 Октомври, 2010, 12:08:29 »
0
Има много писаници защо и как се случват, определят и променят цените в реалността на пазара.
Нека ги съберем на едно място.

Няколко основни фактора за цената на имотите

Много от хората, които купуват имот за първи път, както и опитните инвеститори изглежда се фокусират върху функционалността и стила на предлаганите им покупки, очаквайки тези характеристики да доведат до по-висока стойност на имота. Много от тях забравят много популярната формула за успех в сектора на бизнес имотите – „локация, локация, локация“, пише Investopedia.Реално обаче физическите структури се амортизират с течение на времето. Това, което повишава стойността си, е земята под тези структури. Това е съществена разлика, при условие че покупката на жилище е единствената най-голяма инвестиция, която повечето дребни инвеститори биха направили през целия си живот. Неспособността да погледнат на жилището си като на инвестиция и да разберат факторите, определящи стойността му, може да ограничи възможността за увеличаване на богатството.
Земята като поскъпващ актив
Да се направи разграничение между имота и земята, върху която е изграден този имот, може и да е тривиално, но едва щом се фокусират върху тези разлики, инвеститорите ще могат да намерят по-ефективни инвестиции, които да генерират най-високата възвръщаемост предвид риска или инвестирания капитал. Тъй като цените са функция на местното търсене и предлагане, външният вид, функционалността и поддръжката на физическите структури със сигурност оказват влияние върху стойността, но много по-малко, отколкото повечето хора си мислят.Причината земята да е поскъпващ актив е проста. Предлагането на земя е ограничено и никой не я произвежда. Търсенето на земя постоянно се увеличава с ръста на населението и тъй като предлагането е ограничено, цената на земята би трябвало да се повишава във времето, освен ако не се случи нещо, което да свие търсенето в даден район или земята да стане неизползваема.
Въпросът е колко ще поскъпне земята и как ще се промени стойността на направените подобрения върху нея. Физическата структура на имота е актив, който се амортизира. С остаряването му той изисква капиталови вливания за поддръжка, обновяване поради морална остарялост или за поддържане на стила.Степента на амортизация или морално остаряване е специфична за всеки имот, но е справедливо да се каже, че ако бъде изоставен, имотът ще продължи да се обезценява до момента, в който вече не добавя стойност към земята или дори я намалява.
Щом като разберат влиянието на стойността на земята върху цялата стойност, пазарната мантра „локация, локация, локация“ изглежда вече уместна. Изводите са, че купувачите трябва да погледнат отвъд физическите атрибути на жилището и да се фокусират върху това как неговата локация ще засегне цялостната възвръщаемост. Въпреки това дори и най-невзрачните покупки могат да бъдат подобрени с времето и да създадат значително богатство, ако са разположени в район с високо търсене. Ето и няколко аспекта, които трябва да бъдат взети предвид от потенциалните купувачи:
По-малки или по-неатрактивни жилища могат да предложат по-голяма възръщаемост от инвестицията
Нека вземем за пример две къщи, разположени на сравними парцели в един и същи квартал, едната в горния ценови сегмент за къщите в квартала, а другата на половината на цената на първата. Тъй като местното търсене и предлагане определят цената на земята, къщите в квартала ще поскъпват в приблизително еднаква степен на година. Ако в резултат на поскъпването на земята скъпата къща увеличи стойността си с 10%, то евтината къща ще увеличи стойността си с 20%. Примерът естествено е много условен, защото са изолирани всички останали фактори.
Локациите в рамките на квартала влияят на цената на земята
Заради ограничения трафик и оттам по-голяма сигурност за децата локациите в затънтени улички обикновено се търсят повече, отколкото къщите на по-оживени улици.
Средната възраст на съседите може да е ключ към поскъпването на имот
Купувачи, които имат малки деца, често избягват места с по-възрастно население, които нямат да дадат възможност на децата им за социални контакти. Освен това повечето собственици на жилища са наясно за влиянието на определени учебни заведения върху търсенето на жилища в околностите на училището. Тъй като жилищата в района не са хомогенни, поскъпването ще се дължи изцяло на разположението и стойността на земята.
Бъдещите строежи може да променят стойността на имота ви
Собствениците трябва да вземат под внимание не само сегашните удобства, но и бъдещите бизнес и правителствени проекти в района. Правителствени планове по отношение на училища, болници, пътища и друг вид публична инфраструктура ще въздействат в еднаква степен върху стойността на имота, както настоящите и бъдещи строежи на бизнес имоти и съоръжения.

http://www.sobstvenik.com/?p=439

Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #1 -: 23 Октомври, 2010, 10:32:31 »
0
Анализ на пазара на недвижими имоти за 3-тото тримесечие на 2010 година:


Стабилизация
I. ОБЩИ ПАЗАРНИ ТЕНДЕНЦИИ
Два месеца преди изтичането на 2010 г. можем да обобщим, че тази година се очертава да бъде нулева година за пазара на имоти в България от гледна точка на това, че няма съществена промяна нито в обема на сделките, нито в цените на продадените и оферираните имоти спрямо 2009 г.
Разбира се, тази година никак не е без значение за пазара – постигането на баланс и стабилност е важен момент, особено след годините на бум, последвани от драстичен спад на цените на имотите през 2009 г. От тази гледна точка 2010 г. даде глътка въздух на всички играчи на пазара, които имаха време да се нагласят спрямо новите пазарни реалности, да размислят, да взимат решения и да разработват стратегии за действие.
След противоречивите сигнали, които имотният пазар даде през второто тримесечие на годината, обемите от сделки се върнаха до нивата, на които бяха балансирали след средата на 2009 г. Обемите от сделки обаче не успяха да се върнат до нивата от март и април, които по данни на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС бяха рекордни за периода от началото на кризата.
В различните пазарни сегменти се забелязват различни тенденции – от задържане и ръст на цените и обемите от сделки до спад. Все още няма убедителни и ясно изразени тенденции за започващо възстановяване, което още веднъж показва, че излизането на пазара от кризата най-вероятно ще бъде продължителен процес.
Основните тенденции за третото тримесечие на 2010 г. могат да бъдат обобщени по следния начин:
• Увеличение на продажбите в София спрямо лятото на 2009 г. Цените на база реализирани сделки са на средни нива от 840 евро на кв.м. Спадът на цените спрямо 2-рото тримесечие на 2010 г. е 3.5%
• Активизация на продажбите в областните градове като Бургас, Пловдив, Велико Търново и др. От началото на кризата тези пазари бяха стагнирали, а продажби се реализираха основно в София.
• Увеличение на продажбите на морски ваканционни имоти с 20% спрямо продажбите от лято 2009 г. Няма промяна в ценовите нива и предпочитанията на купувачите спрямо миналата година и предните периоди на тази година.
• При селските имоти има спад с 13% на реализираните сделки от месец юли насам спрямо същия период на 2009 г. Цените на селските имоти са спаднали с 20% спрямо второто тримесечие на годината, когато бяха отбелязали ръст.
II. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПАЗАРА НА ИМОТИ В ОТДЕЛНИТЕ ПАЗАРНИ СЕГМЕНТИ
1. Градски имоти
1.1. Продажби на жилищни имоти в гр. София
Средната цена на продадените апартаменти в София за третото тримесечие на 2010 г. е 840 евро на кв.м. – с 30 евро на кв.м. по-ниска цена от средната за 2-рото тримесечие на годината. Това показва, че спадът в цените на апартаментите в София е намалял и на база реално сключени сделки за третото тримесечие спрямо второто тримесечие е 3.5%. Т.е. през последните месеци има минимална промяна в цените на апартаментите в София.
Спрямо третото тримесечие на 2009 г. спадът е с 11% (ср. цена за 3-то тримесечие на 2009 г. – 945 евро). Спадът в цените, който измерихме за второто спрямо първото тримесечие, беше 16%.
Най-ниска средна цена на продадените апартаменти в София беше измерена от нашата компания през месец 8.2010 г – 740 евро на кв.м., когато търсенето беше съсредоточено основно към по-евтини имоти. През месец септември се оживи търсенето и на луксозни апартаменти в София, което допринесе за увеличение на средната цена на продадените в столицата апартаменти до 997 евро на кв.м.
По-голям спад от този измерен на кв.м. имаме при средната обща цена на закупените за периода апартаменти в София. Средната цена на продадените апартаменти за третото тримесечие е 70 750 евро, което е с 18% по-ниска средна цена от тази през второто тримесечие на 2010 г. (тогава ср. цена беше 86 000 евро).
До сделки все още в много от случаите се стига след договаряне на намаление в цената – тези намаления са в рамките на 5-10%.
Обемът на продажбите в София през 3-тото тримесечие се увеличава с 10% спрямо 2-рото тримесечие на 2010 г. През лятото на 2010 г. пазарът беше по-активен от традиционното лятно затишие, което сме наблюдавали през предходни години.
1.2. Наеми на жилищни имоти в гр. София
Средната наемна цена на апартамент в София за второто тримесечие на годината е 520 евро. Има повишение на наемните нива спрямо второто тримесечие на годината – от средно 480 евро на месец – което е ръст с 8%. Това се дължи най-вече на активизиране на интереса и сключване на сделки с наеми в по-високия ценови сегмент. В момента интересът към наеми е насочен към най-ниския и най-високия ценови клас, а именно съответно между 200 и 400 евро на месец и между 700 и 900 евро на месец.
Същевременно наемният пазар в София бележи значително увеличение и в обема сделки през третото тримесечие на годината спрямо предходните.
По данни на ЛУКС ИМОТИ има завръщане на търсенето и от страна на мениджъри на различни компании.
1.3 Продажби на жилищни имоти в останалите големи градове
През последните месеци се забелязва активизация на продажбите в по-малките областни градове като Бургас, Пловдив, Велико Търново и др. От началото на кризата тези пазари бяха стагнирали, а продажби се реализираха основно в София
Полина Стойкова
Оперативен директор на БЪЛГЕРИАН ПРОПЕРТИС
http://www.sobstvenik.com/?p=478
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nearvana

  • Гост
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #2 -: 24 Октомври, 2010, 01:37:39 »
0
...
Земята като поскъпващ актив
Да се направи разграничение между имота и земята, върху която е изграден този имот, може и да е тривиално, но едва щом се фокусират върху тези разлики, инвеститорите ще могат да намерят по-ефективни инвестиции, които да генерират най-високата възвръщаемост предвид риска или инвестирания капитал. Тъй като цените са функция на местното търсене и предлагане, външният вид, функционалността и поддръжката на физическите структури със сигурност оказват влияние върху стойността, но много по-малко, отколкото повечето хора си мислят.Причината земята да е поскъпващ актив е проста. Предлагането на земя е ограничено и никой не я произвежда. Търсенето на земя постоянно се увеличава с ръста на населението и тъй като предлагането е ограничено, цената на земята би трябвало да се повишава във времето, освен ако не се случи нещо, което да свие търсенето в даден район или земята да стане неизползваема.
...


http://www.dnevnik.bg/analizi/2009/06/17/737624_nenauchenite_uroci_ot_imotniia_balon/

Ненаучените уроци от имотния балон

От Робърт Шилър
Робърт Шилър е професор по икономика в университета "Йейл", САЩ, и главен икономист на консултантската компания "Макромаркетс".


Налице е широко неразбиране за механизмите на ценообразуване на имотите. Немалко хора по света, изглежда, си мислеха, че откакто бързо растящата световна икономика изчерпва земеделската земя, цените на къщите и апартаментите трябва постоянно да растат с огромни темпове.

Това неразбиране насърчи хората да купуват жилища от гледна точка на предполагаемата им инвестиционна стойност, което беше основната причина за надуването на балона на недвижимите имоти, а спукването му отключи сегашната икономическа криза. Има риск, след като кризата приключи, то да способства за ново покачване на цените. Някои вече виждат спекулативни възможности в купуването на имоти на сегашните потиснати пазари.

В действителност

ние не изпитваме недостиг на земя

Всяка голяма държава в света изобилства от земя под формата на земеделски стопанства и гори, повечето от които един ден могат да бъдат превърнати в градска площ. По-малко от 1% от сушата на Земята е плътно урбанизирана и дори и в най-гъсто населените държави делът на градската площ е под 10%.

Най-често нормативни ограничения спъват промяната на статута на земеделската земя в градска, но пък въздействието им може да се минимализира, ако икономическите стимули станат достатъчно мощни. Все по-трудно е за правителствата да удържат "тайната", че гражданите не могат да си купят достъпно жилище само заради ограниченията върху земята.

Цената на земеделската земя не може да нараства толкова бързо, че да направи инвеститорите богати. През целия XX век земеделските площи в САЩ поскъпваха с 0.9% годишно в реални измерения (коригирано с инфлацията). И би трябвало основната печалба за инвеститорите да идва от земеделския бизнес, а не толкова от оценката на земеделските земи.
...


поздрави


OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #3 -: 24 Октомври, 2010, 02:36:44 »
0
nearvana, напълно е прав професора.
Има много земеделска земя и в Америка, и в Европа и в Русията.
И във Видинско има, и в Пернишко има.
Ама във Велинградско в близост до минералните извори не я произвеждат вече.
И на първа линия по морето се е привършила около туристическите потоци.
За тази земя става дума.
Която всички искат, но малко притежават.
Затова и има цена, различна от златните добруджански ниви
Как сме се възползвали, и колко сме унищожили е друг въпрос.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

koganev

  • Гост
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #4 -: 25 Октомври, 2010, 13:15:36 »
+2
...
За тази земя става дума.
Която всички искат, но малко притежават.
Затова и има цена, различна от златните добруджански ниви
Как сме се възползвали, и колко сме унищожили е друг въпрос.

Кои всички? Аз не я искам. Нямам познат, който да иска тази земя. Ще кажеш, че познатите ми са криви, нали... Както ти отърва.
Кой притежава земя по морето? Престъпниците. И малко селяни, но те са на един акъл... Сигурно и Иванов, но той е хем селянин, хем малко престъпник, така че се пада нещо като сечение.
Около минералните извори не знам как е, но в БЕГЕ няма начин да е наред - и там са мутри и селяни.
Прогнозата ми е, че след максимум 2 години всички големи инвеститори в тази "безценна" земя ще са фалирали. Мутрите и селяните са глупаци и ще фалират във всичко, независимо дали е безценно или не. А останалите ще фалират, защото в БЕГЕ няма регламент и ще ги рекетират до дупка, може да ги дават по телевизора от въртолет, може да ги съдят за нещо си там, може Цецо да ги просне на пода пред камерите и народът да им се изплюе по веднъж през екрана... Всичко може
Освен онези, които започнат да я обработват... Изобщо, когато земята започне да се работи, тогава и в БЕГЕ ще има лъч надежда за по-добър живот. Иначе с тези спекуланти и разбирачи ВИНАГИ ще сме за смях.

Да ти кажа, Оунъре, и водата е стока, която ще поскъпва. Предлагам ти да спреш да пиеш вода и да я складираш в дамаджани... Ако не умреш, ще тънеш в разкош след 25 години.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #5 -: 25 Октомври, 2010, 16:34:16 »
0
Koganev, нищо лично, ама по-добре не хвърляй апокалиптични прогнози.

Помниш, в другия форум преди година и половина пишише убедено как банките ще се споминат, та даже май и баща ти беше накарал да си изтегли всичките спестяванията и да не ги държи на високи лихви. Дано не те е послушал...

Та за земята, всичко зависи как и на каква цена си я придобил и до колко бързаш да си прехвърлиш активите от земя в нещо друго.  Когато емоциите се намесят в бизнеса резултата обикновено е еднозначен, но ти това го знаеш определено.

koganev

  • Гост
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #6 -: 25 Октомври, 2010, 22:19:00 »
+3
В единични случаи винаги нещата зависят от разни други неща и ще има някой на далавера. Когато се говори за единични случаи обаче, тогава аз не участвам в дискусията. Най-глупвите разговри за мен са от рода "абе те всички може и да са далдисали, ама аз, щото съм голям гявол, изкарах яки кинти"... Ами така ще каже всеки, за да не го фанат, че се е минал... А нали знаеш, щом ме четеш с такъв интерес, че българинът е мотивиран в действията си от две неща - да не се мине и да не го фанат. Ето ти и още нещо от опита ми - който без да го питат започва да говори за единични успешни случаи на фона на общата влошаваща се картина, той търси оправдание за собствената си недалновидност.


Баща ми по принцип не ме слуша, затова не ми дава отчети какво е направил. Но аз инвестирах в производството, което си ми е бизнесът. Паниката около кризата изкара страхотни оферти на пазара на индустриално оборудване и машини. И доларът беше рекордно нисък - за мен това беше страхотна възможност. Нямам една стотинка влог, имам само дългове към банките. Не знам банките какво са дали, но едва ли са дали толкова, колкото ми донесе работата. Защото аз работя, а с баща ми сме ортаци. Като го гледам как се нервира от нищото, май е разбрал какво съм искал да му кажа с думите "щом банката дава Х, значи ние можем да на направим 3 пъти по толкова. Сега всички ще се юрнат да влагат, ще заебат работата и ще останем без конкуренция"... Аз казвам само по веднъж - не съм досадник. Сега аз съм почти без конкуренция, не ми е никак лесно, но все пак бера плодовете на онова, което съм засял и си ги бера сам, въпреки че не ми се искаше да е така. Всеки, който може да събира и да изважда, знае, че големите лихви убиват малкия бизнес. Надявам се, че и баща ми е чувал за това... Пък и той има опит от големите лихви - Ийст Уест, помниш ли ги тези големи инвеститори, казвал ли си и за тях, че са стабилни -  пернаха го към осемдесе хилки. Да се надявам, че поне сега ще е на ниво и няма да остане с пръст в уста, когато прогнозата ми се сбъдне. Но това си е негова работа.
Ако банките бяха наистина банки, до днес трябваше да се редуцират наполовина, но никой не можеше да предвиди, че ще се наливат новонапечатани пари в частни финансови институции и то с трилиони... Ти знаеше ли? Ха! Я ме светни как една банка може да дава пари на 6.5 и да плаща лихви по депозити на 7.8? Ало, този филм вече са го давале няколко пъти.

Не знам как си помисли, че не съм познал. Прогнозата ми е, че никой още не се е оправил и нещата само се отлагат в БЕГЕ. Да си забелязал, че рафтовете в някои много големи магазини са опразнени? Да си забелязал, че ЦЕЛИ големи магазини са опразнени? А фабриките да си забелязал как са? Земята да си забелязал как се обработва? Двеста МИЛИАРДА вътрешни невъзможни за плащане задължения на добро ли ти се виждат? От къде ще дойдат пари? От оунъровите инвеститори от планетата Ипсилон в съзвездието Баламурник ли? В момента всички, които държат на влог, обедняват равномерно... и сами си го правят с тази нулева икономическа активност. А спекулантите пък са най-жалки. Знаеш ли какво се очаква да се случи, когато магазините са с празни рафтове, а хората имат пари? Върни се 13-14 години назад... 

В бизнеса винаги има емоции, защото бизнесът е човешки феномен. Клишетата, които ми пробутваш, са за пред ученичките от икономическата гимназия, но иначе не струват пет пари. В бизнеса ако нямаш нюх за хората, направо си за оплакване... Нямало емоции - егати и заучената американска фраза. Сигурно искаш да кажеш, че не бива да издаваш емоциите си, а? Да не си гледал новия филм за Геко? Аз не съм, ама казват - целият бил стойки и чалъми. Ще го гледам, като го пуснат по кабеларките, някоя вечер...

Това, че някакви големи и важни хора са напечатали един трилион валутни лева и са ги пръснали из банките, за да отложат масовите самоубийства и за да се опитат да спасят световния ред такъв, какъвто е познат, не означава, че всичко е отминало. Аз все още не виждам от къде ще вземат банките пари, за да изплатят тези високи лихви, след като нито бизнесът работи на обзпечени кредити, нито ипотеките им са в ред, нито потребителските са в ред... Ти сигурно знаеш, ама няма да ми кажеш.
Прогнозата ми си остава мрачна. Идва време, в което затлъстели хора няма да има какво да ядат. Тогава ще се сетиш за земята, за това, че от нея може да се направи нещо за ядене, и ще си най-богатият, ако все още не  си я шитнал... не защото някакави измислени от Оунъра араби-китайци-руснаци-патагонци-марсианци ще ти изсипят две газки пари, а защото ще имаш шанс да не пукнеш от глад в БЕГЕто. За въпросните измислени герои няма какво да говорим - никой не дава пет пари за земята в БЕГЕто, никой не иска да знае колко сме велики и как сме се подготвили да му продадем на стахотни цени нещо, кето хич не му трябва, и прочие комплексарщини от местен призход - хората си работят земята там, където живеят. Иди и виж как я работят: дърветата са ожулени от машините - толкова се напъват да не загубят няколко кв. см. земя... Подскажи ми защо я работят, а не спекулерат с нея? А тук дълбоко пропитата бездържавност, подпомагана от неподправената наивност на глупавия българин, ще докара невиждана катастрофа.
(Ето ти още нещо от фолклора на коганев - една държава изчезва, когато народът й загуби връзка със земята. Събирай си ги, да има какво да ми напомняш...)
Когато това се случи, значи вече има надежда за БЕГЕто. Това ще е рядък шанс за народа на БЕГЕ да започне да прави държава. Щото сега такава няма. Ако не разбираш това, по-добре хич не питай.

Ако не ти харесва прогнозат ми, направи по-оптимистична, но с аргументи, а не с пропаганда. Иначе по нищо няма да се различаваш от онзи, дето паднал от покрива на небостъргач и прелитайки покрай всеки етаж си повтарял "до тук добре... до тук добре... "Това сигурно го знаеш, казвал съм го тук, но не си го запомнил.
А е трябвало.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #7 -: 25 Октомври, 2010, 22:20:34 »
0
...
За тази земя става дума.
Която всички искат, но малко притежават.
Затова и има цена, различна от златните добруджански ниви
Как сме се възползвали, и колко сме унищожили е друг въпрос.

Кои всички? Аз не я искам. Нямам познат, който да иска тази земя. Ще кажеш, че познатите ми са криви, нали... Както ти отърва.
Кой притежава земя по морето? Престъпниците. И малко селяни, но те са на един акъл... Сигурно и Иванов, но той е хем селянин, хем малко престъпник, така че се пада нещо като сечение.
Около минералните извори не знам как е, но в БЕГЕ няма начин да е наред - и там са мутри и селяни.
Прогнозата ми е, че след максимум 2 години всички големи инвеститори в тази "безценна" земя ще са фалирали. Мутрите и селяните са глупаци и ще фалират във всичко, независимо дали е безценно или не. А останалите ще фалират, защото в БЕГЕ няма регламент и ще ги рекетират до дупка, може да ги дават по телевизора от въртолет, може да ги съдят за нещо си там, може Цецо да ги просне на пода пред камерите и народът да им се изплюе по веднъж през екрана... Всичко може
Освен онези, които започнат да я обработват... Изобщо, когато земята започне да се работи, тогава и в БЕГЕ ще има лъч надежда за по-добър живот. Иначе с тези спекуланти и разбирачи ВИНАГИ ще сме за смях.

Да ти кажа, Оунъре, и водата е стока, която ще поскъпва. Предлагам ти да спреш да пиеш вода и да я складираш в дамаджани... Ако не умреш, ще тънеш в разкош след 25 години.

Коганев, добър съвет за водата.
Да знаеш случайно кой купи Горнобанската вода.
Да знаеш случайно кой бутилира Велинградката вода.
А инак вода не пия. :o
Само в краен случай.
Но си е добра инвестиция.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #8 -: 25 Октомври, 2010, 22:33:56 »
0
Писали сме заедно.
Но аз виждам нещо, което ти не искаш и да усетиш.
Много се писа кой инвестира в момента в България.
Е не е никой.
И араби лекинко купуват големи парченца, и италианци попридобиват разни нещица, и турци са активни при някои от сегментите.
За гърци няма да споменавам че са видни отвсякъде.
Не знам какъв ти е бизнеса, но надеждата да удариш конкуренцията е меко казано наивна.
С придобиване на активи по време на криза може и да е ставало, но времето е друго.
Ако не си на кранчето, ще дойде голямата вода и ще се наложи да обвиняваш големите дето печатат парици.
И пак друг ще ти е виновен.
И някой ще те отттттърве от инвестицията за кило ябълки.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

koganev

  • Гост
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #9 -: 25 Октомври, 2010, 22:36:38 »
0
Кой купил това, кой купил онва - ти май наистина хич не вдяваш от ирония...
А ти да знаеш на кой Цеца Отварачката направила сфирка на задната седалка на бентлито?

Когато АЗ мога да си купя дял от онези води, когато ТИ можеш да си купиш дял, тогава ще говорим за важни неща.
Понеже силно се съмнявам, че ще ме разбереш, та да ти подскажа - под "аз" и "ти" нямам предвид конкретно нас двамата. Написах ги неправилно, за да изглежда очевидно, но нещо не ми изглеждаш достатъчно концентриран...
Не се докачай - нямам нищо против да изкараш страхотни пари от спекула с терени, но не ми казвай, че това е нещо лесно и на всеки му идва отръки. Да удариш кьоравото, щото си врял и кипял, е едно, а да говориш, че е лесна пара - това не на мен и не от теб.

ПП
Нещо ми засичат някои от гласните на клавиатурата...

koganev

  • Гост
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #10 -: 25 Октомври, 2010, 22:40:47 »
+1
Писали сме заедно.
Но аз виждам нещо, което ти не искаш и да усетиш.
Много се писа кой инвестира в момента в България.
Е не е никой.
И араби лекинко купуват големи парченца, и италианци попридобиват разни нещица, и турци са активни при някои от сегментите.
За гърци няма да споменавам че са видни отвсякъде.
Не знам какъв ти е бизнеса, но надеждата да удариш конкуренцията е меко казано наивна.
С придобиване на активи по време на криза може и да е ставало, но времето е друго.
Ако не си на кранчето, ще дойде голямата вода и ще се наложи да обвиняваш големите дето печатат парици.
И пак друг ще ти е виновен.
И някой ще те отттттърве от инвестицията за кило ябълки.

По-загадъчен анализ на моята простичка дейност не съм чел. Благодаря за глупостите, но аз не ти се бъркам в работата, защото не рзбирам, така че и ти не се излагай.... Не е оригинално.
Кранчета, кило ябълки, времето било друго - личи си, че не знаеш какъв ми е бизнесът, но това кого засяга, че го поставяш на внимание? Важното е да разбираш от ТВОЯ бизнес. Дай Боже. Поне хората тука така казват.
А ние си говорим общи работи.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #11 -: 25 Октомври, 2010, 23:08:21 »
0
Ами явно е че не знам какъв ти е бизнеса.То аз и моя не знам какъв е, ама нейсе.
Само си хортувам че каквото и да се произвежда, може да бъде намерено и на друго място.
Та тъпите инвеститори дето ги нямало /според теб/ купуват земя, вода, природа.
Пък доще време да им се смеем.И да плащаме.
Инак иронията е хубаво нещо.
Ма той и Андрешко е бил ироничен.
И това никак не му е помогнало.
А инак ябълките са около двата лева.
Колкото струваше Кремиковци.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

koganev

  • Гост
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #12 -: 25 Октомври, 2010, 23:10:24 »
0
Андрешко бил ироничен?

Ясна е работата...

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #13 -: 25 Октомври, 2010, 23:15:15 »
0
В единични случаи винаги нещата зависят от разни други неща и ще има някой на далавера. Когато се говори за единични случаи обаче, тогава аз не участвам в дискусията. Най-глупвите разговри за мен са от рода "абе те всички може и да са далдисали, ама аз, щото съм голям гявол, изкарах яки кинти"... Ами така ще каже всеки, за да не го фанат, че се е минал... А нали знаеш, щом ме четеш с такъв интерес, че българинът е мотивиран в действията си от две неща - да не се мине и да не го фанат. Ето ти и още нещо от опита ми - който без да го питат започва да говори за единични успешни случаи на фона на общата влошаваща се картина, той търси оправдание за собствената си недалновидност.
.... ....
(Ето ти още нещо от фолклора на коганев - една държава изчезва, когато народът й загуби връзка със земята. Събирай си ги, да има какво да ми напомняш...)
Когато това се случи, значи вече има надежда за БЕГЕто. Това ще е рядък шанс за народа на БЕГЕ да започне да прави държава. Щото сега такава няма. Ако не разбираш това, по-добре хич не питай.

Ако не ти харесва прогнозат ми, направи по-оптимистична, но с аргументи, а не с пропаганда. Иначе по нищо няма да се различаваш от онзи, дето паднал от покрива на небостъргач и прелитайки покрай всеки етаж си повтарял "до тук добре... до тук добре... "Това сигурно го знаеш, казвал съм го тук, но не си го запомнил.
А е трябвало.
Прав си, напълно! И Бойчо Курдисания така казваше - да се придържаме към реалния сектор, към земята и това ще ни помогне когато "лошите неща" започнат да се случват ....  :(
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Ако сте пропуснали
« Отговор #14 -: 25 Октомври, 2010, 23:22:46 »
0
Андрешко бил ироничен?

Ясна е работата...

С голямо неудобство ти припомням текстчето.
Ако ти си чел някое друго дай да четем и ние.

АНДРЕШКО

        – Ще стигнем рано, господине. Във видело ще стигнем. Ей го селото – хе, под горичката там! Виждаш ли? Като прехвърлим оня баир, ниския, и то, кажи-речи, сме стигнали.
        И младият каруцар, като замаха камшика над конете, подвикна им силно и ободрително:
        – Дий – хей!... Ди-и, господа!
        Четирите колелета на каруцата запръскаха по-силно из рядката кал на селския път. Разслабеният й скелет глухо затропа посред печалното, пусто и разкиснато от дъждовете поле. Селянинът извика още веднъж, намести се по-добре на сандъка, върху който седеше, отметна от главата си влажната качулка на дебелия ямурлук и безучастно си затананика под носа.
        – Как беше ти името, момче? – обади се из грамадния си вълчи кожух дебелият господин, който седеше в каруцата.
        Момъкът продължаваше да си тананика.
        – Ей, момче! – извика високо и дрезгаво господинът.
        – А? – обърна се момъкът.
        – Името, името? Как беше ги името?
        – Андрешко.
        – А-а – Андрешко... Хитрец си ти-и-и! Всички станахте такива. Лукави станахте вие, селяците. Знаете само да лъжете и да хитрувате... И как се преструвате! Гледам ги в съдилището... Овчичка, такъв, глупав, пък той цял вълк! Играят си със съдията.
        – Прост народ сме ние, господине, само ни навикват. На вас така ви се чини, ама то не е така. От простотия хитруват нашите селяни. От простотия и от сиромашия.
        – А-а-а – от сиромашия, от сиромашия... Пусто дърво недодялано! От сиромашия се оплакват, а пиянствуват като скотове.
        – От добро ли е?... Не, не е от добро... Че пиянствуват – пиянствуват, всички пиянствуват. За добро, а не от добро... Това човек като вас може и да си го запише.
        – А-а, май и ти си пийнал, приятелю! Пък млад си още, мустаци не са ти никнали.... Вашите селяци, пиши ги пропаднал народ и туй то!
        – Пиши ги ти, господине, ние не знаем да пишем – рече момъкът и като се обърна към дръгливите си коне, подвикна им:
        – Дий, дий, господа! – и се замисли.
        Конете склисиха малко и също се замислиха. Господинът повдигна голямата яка на вълчия си кожух, потъна в него и също тъй се замисли. На усамотеното дърво край пътя кацна врана с настръхнала перушина, залюля се на сухия клон, гракна унило и също се замисли. И тъжното зимно време също беше замислено. По небето тежко и бавно лазеха и се разпокъсваха дебели, дрипави, влажни и мрачни зимни облаци, над които прозираха късове от също тъй замислено и студено синьо небе. Земята тънеше в кал и влага. Мъртви и покрусени се тъмнееха пръснатите пейзажи на села, речища, далечни гори и планини. По полето лъщяха големи локви, мътни, студени и оцъклени като мъртвешки очи. Малката каруца бавно се клатушкаше из дълбока та и рядка кал, затъваше, излизаше, криволичеше. Една отпрана дъска отстрани постоянно, еднообразно, глухо и безразсъдно клепеше и като удряше настоятелно нервите на дебелия господин във вълчия кожух, изкара го из търпение, Той откри яката, подаде си тлъстото лице и извика:
        – Какво е това ужасно клепало, дявол да го вземе! Не ме оставя ня мира...
        – Дъската и хлопа на моята каруца, господине. Плеще като учен човек: ни сама разбира, ни другите й разбират.
        – Хитрец си ти, Андрешко, хитрец си! Трябва да умееш да лъжеш момите, ако не си се оженил. Вие се жените млади и хубави женички имате.
        Господинът свали яката на кожуха си.
        – Думай, каквото искаш, господине, ама госпожите по си ги бива... Аз знам това много добре! Ти какъв си, господине, по каква работа към наше село?
        – Аз съм съдия-изпълнител.
        Андрешко се обърна и с внимание погледна своя кираджия.
        – И по изпълнение, а?
        – По изпълнение, разбира се. Играе ме един вашенец там, ама тоя път ще му дам да разбере. Няколко пъти го гоня, а все се изплъзва от ръцете ми... Разбрах, че дяволува, и ще го издебна довечера, та ще ме помни... Житцето му ще секвестирам! Хем него на ум ще науча, хем да ви покажа един пример, та да не кръшкате друг път. Лъжете търговците, лъжете гражданите, та им продавате развалени яйца и граниво масло. Е, ама чакай, жено селяшка – властта се лесно не лъже! Пипа тя – здраво пипа! За вас камшик, руски камшик – така ще се оправите.... Станахте пияници, пропаднахте, развалихте се – ще станете неспособни данъкоплатци и ще съсипете държавата. Ах, защо нямам повечко власт! Ангели ще ви направя.
        Съдията-изпълнител разкопча кожуха си и тялото му зашава в него като пиле, което се излюпва.
        – Е, господин съдия, господ направил света и пресметнал, че на жените брада не трябва, и не им дал... Сметнал, че на магарето му трябват дълги уши, и му ги дал – отговори Андрешко с престорена наивност.
        – Хем ти не дрънкай, ами карай, че вече се мръкна... Много ми взе ти, дяволе! Толкоз пари за двадесет километра! Умеете да ни скубете вие... Карай де, карай, че крантите заспаха!
        – Дий, ди-и, господа! – извика Андрешко и завъртя камшика.
        – Ти господа ги наричаш, а? По-добре наричай ги братя – забележи сърдито съдията.
        – Ще се разсърдят, господин съдия! Ще ги докача на чест, ако не им кажа господа... Службата им е чиновнишка – на часове. На час стават, на час лягат, на час ги поим, на час ги храним. После ги впрягаме, влизат, значи, в канцеларията, и толкоз. А понякогаж в яслите и вестник прочитат.
        – Я кажи де сръбна, приятелю, па не дрънкай, ами карай, че закъсняхме. Лукави очи имаш ти, лукави!
        – Няма вълци, господин съдия, не бойте се – рече каруцарят с такъв тон, че почтеният чиновник се озърна плахо наоколо.
        – От вълци аз не се боя, приятелю, ами стана студено. Нямам време да настивам.
        – Увийте се с чула, господине, Моите коне никога не се оплакват от настинка. Чулът много топли.
        "Ама лапацало, а!" – помисли съдията и се обърна строго:
        - Карай, карай, говедо!
        И като се наду сърдито, потъна в кожуха си и млъкна,
        "А-а, попаднал си в ръце, приятелю" – помисли си Андрешко И като се обърна, попита със сериозен тон:
        – Та по изпълнение, а? Кому ше изгорите душицата?
        Съдията дълго мълча, после сърдито отговори:
        – Има един – Станойчо го казват – нисък такъв... с дебел врат...
        – Знам го. Нему ще секвестирате житото, а? Сиромах е той, господин съдия, не закачайте го.
        – Сиромах човек – жив дявол!
        Съдията пак млъкна. Вече се смрачаваше. Конете едвам лазеха въз баирчинката, зад която трябваше ла се намира селото. Андрешко нито им вече подвикваше, нито махаше камшика над тях. Той престана да говори и да си тананика и се размисли.
Когато прехвърлиха зад баира и слязоха отвъд в полето, нощта беше настъпила, а селото още се не виждаше. Тънък и студен ветрец повея над потъналата във влага земя. Облаците, разпокъсани, се оттегляха към планините. Синият купол на студеното и помръзнало небе се изясняваше, разширяваше и възвишаваше. Скоро по него затрепкаха звезди, ледени светли звезди. Въздухът изстина страшно. А конете вървяха бавно. Съдията непрестанно се ядосваше,
        – Карай, хей, шоп! Ще помръзнем!
        Андрешко безучастно подвикна на конете и лениво размаха камшика над главите им. Те нехайно и омърлушено влачеха каруцата, сякаш не чуваха. Андрешко мислеше за бедния Станоя, комуто съдията утре е секвестира житото, съдията, когото той сега караше.
        "Ти ми докара тая беля, Андрешко." – ще му каже Станоя, като се научи, и ще го изпсува. После ще се разтъжи, ще го почерпи, ще се напие и ще плаче.
        "Трябва да му се помогне на човека, трябва да му се помогне... – мисли Андрешко. – Трябва да му се каже да скрие житцето през нощта и да омете хамбара, инак цяла година ще опъва уши от глад... Трябва да му се помогне – не може инак!"
Беше тъмно и по земята не личеше нищо освен кал, дълбока и гъста кал. Пътят се губеше в тая кал и не водеше никъде, освен пак в нея.
        На едно място Андрешко дръпна юздите и спря конете:
        – Чакай, като че съм сбъркал пътя!
        И момъкът почна да се взира в тъмнината. Съдията гледаше строгото му лице, по което нямаше ни следа от прежната шеговитост, и му думаше:
        – Момче, опичай си ума, че не отговарям... Бой ще ядеш!
        Андрешко дръпна юздите, завъртя камшика и викна:
        – Дръжте се здраво, господин съдия!
        Далеч напред в тъмнината светеше селото. По кучешкия лай, който идеше оттам, личеше, че то е близо. Няколко крачки надясно блещеше с бисерен блясък голямо пространство неподвижна вода. Каруцата възви право към нея.
        – Какво е това? – запита съдията.
        – Блато, господин съдия... Пътят върви през него. То е плитко, хич не се бой. Тук-таме само има дупки... Колко пъти съм го минавал аз, и с кола, и пеши, и... Дий, дий, господа! Дръжте се здраво, господин съдия!
        Конете навлязоха в студената вода, в която се оглеждаше небето, и предпазливо зацамбуркаха напред, като почнаха до потъват все по-дълбоко и по-дълбоко. Мъртвата и блестяща, зелено бисерна вода на блатото се размърда и оживя.
        – Стой, говедо! – извика по едно време съдията и се изправи изплашено в кожуха си. – Ще ме удавиш, шопе! Не видиш ли, че каруцата се напълни с вода? Спри! Спри!
        Съдията, разгневен, почна да псува.
        Андрешко спря конете, Каруцата, потънала до пода, застана сред блатото, краят на което се губеше в непроницаемата тъмнина.
        – Дий... Напред! – извика Андрешко на конете. Мощният и здравият му глас проехтя силно в нощта и потъна в непрогледната пустота. Наблизо изхвръкнаха диви патки и с шум се изгубиха.
        – Трябва и ние да станем патки, та да излезем – рече замислено Андрешко, – инак...
        – Ах, говедо! Да излезем веднаж – ще те пребия! Ще се издавим бре!... Теле!
        – Не щем, не щем, господин съдия, не бой се... В тая тъмница, кой да е, ще сбърка, бъди спокоен – заговори Андрешко и се удари на работа около каишите. Връзва, развръзва, псува, проклетисва, най-после седна отново на сандъка, завъртя камшика и викна:
        – Ди-и!.. Напред!
        Конете направиха усилие и тръгнаха. Единият се откачи от ока и зацамбурка из блатото свободен. Другият застана сам с каруцата.
        – Бре! що стана? – извика съдията.
        – Стой! Дорчо... Дорчо... Дорчо – завика Андрешко след коня и почна ла го мами. Но той, уплашен от водата, възви назад и бавно-бавно се изгуби в тъмнината към брега, без да чува вика на своя стопанин.
        Съдията стоеше в каруцата разтреперан и уплашен.
        В това време Андрешко бързо се качи на другия кон и тръгна по дирите на Дорчо, като викаше непрестанно силно и бодро:
        – Дорчо, Дорчо, Дорчо!
        – Къде бре... хей! Какво правиш бе, говедо? Диване! Ах ти, гнидав селянин... аз ше те науча тебе!
        Из тъмнината му отговори ехиден смях.
        – Ей, говедо, ти ме оставяш тук!... Да загина! Да ме разкъсат зверовете! Момче, не прави така, моля ти се! – заговори съдията с жален глас, в който една струнка плачеше.
        – Не бой се, не бой се, господин съдия – обади се Андрешковият глас. – Зверовете няма да влязат в блатото. Увийте се в чула да не простинете... Утре рано рано аз ще дойда... В каруцата има сено, постели си... Кирия няма да ти взема!
        – Момче, не шегувай се бе – замоли се съдията. -Не ме оставяй!... Ела! Извади ме оттук!
        – Тъмно е, господин съдия, тъмно е, не се вижда нищо!... Пък и конят избяга! Как да ти помогна? Не мога.
        Съдията чуваше тоя ехиден глас, който идеше из тъмнината, и се ужасяваше. Как? Да остане тук! Всред блатото! Всред тая студена, зелена 6латска вода, краят на която не се виждаше!
        – Ела, бре! Андрешко! Пари ще ти дам, колкото искаш!... Избави ме!... Ще умра бе!... Деца имам!... Хлапако, нямаш ли сърце – завика в отчаяние той, ала никой вече не се обади.
        Тогава съдията отчаяно и безумно зарева към селото:
        – Ей, хлапе... говедо... канибал... вол... дръвник! Ела! Избави ме!... Смили се бе! Животно... селяндур... шоп! Ах-ах!... Помощ, помощ!
        И като седна в каруцата, потъна в кожуха си и се разрида като дете.Но тъмнината не му отговори.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG