Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Валутни курсове и гледане на боб, и карти "Таро"

Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията?

(1/22) > >>

Ivel:
Реших да открия нова тема, онази за късно ли е да се купуват долари като че ли малко се разводни а и сега въпроса е по-скоро обратен. За мен той е дали не трябваше малко по-рано да се изчистя и от останалите малко долари тук там из кредитките и старите дългове. Предлагам една площадка за размисъл около темата - Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията? Очевидно е, че вървят подготвителни действия за такава. И ако в най-тежките фази на кризиса правителствата на глобалните държави действаха малко или много скоординирано, сега няма да е така. Сега целата е да разориш съседа. Стремежа на чичо Сам е този път на всяка цена да предизвика инфлация в останалите части на света а те от своя страна ще се опитата да предизвикат дефлация в УСА. Тежко им на развиващите се икономики, за тях това означава забавяне на темповете защото ослабващият долар ще инициира нарастващ импорт от УСА и ако китайците не си пипнат юана а затегнат още повече възела на въжето с долара също от Китай. За европа това няма да е катастрофално според мен заради единното икономическо пространство и възможноста макар и със забавени темпове да остане на повърхността, благодарение на вътрешното търсене. Естественно няма да се мине без протекционизъм особено по отношени на китайските стоки, бъдещето им в Европа със задълбочаване на военните действия с валутите ще бъде под въпрос. Към американските стоки, Европа ще бъде малко по-либерална , но пак с регулативни мерки базирани на екологични норми и разлика в стандартите по един или друг начин ще бъдат спряни. Иска ми се да пиша още ама съм си запазил час при казанджията и отивам да сваря ракията, че това е важно. Предлагам да порасъждаваме на темата кой, кога и как ще победи в тази война. Темата е обширна и бих желал да чуя мнението (да върна някои от старите форумни бойци)  на този фронт.  :)

nachev:

--- Цитат на: Ivel в 01 Ноември, 2010, 08:07:11 ---Реших да открия нова тема, онази за късно ли е да се купуват долари като че ли малко се разводни а и сега въпроса е по-скоро обратен. За мен той е дали не трябваше малко по-рано да се изчистя и от останалите малко долари тук там из кредитките и старите дългове. Предлагам една площадка за размисъл около темата - Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията? Очевидно е, че вървят подготвителни действия за такава. И ако в най-тежките фази на кризиса правителствата на глобалните държави действаха малко или много скоординирано, сега няма да е така. Сега целата е да разориш съседа. Стремежа на чичо Сам е този път на всяка цена да предизвика инфлация в останалите части на света а те от своя страна ще се опитата да предизвикат дефлация в УСА. Тежко им на развиващите се икономики, за тях това означава забавяне на темповете защото ослабващият долар ще инициира нарастващ импорт от УСА и ако китайците не си пипнат юана а затегнат още повече възела на въжето с долара също от Китай. За европа това няма да е катастрофално според мен заради единното икономическо пространство и възможноста макар и със забавени темпове да остане на повърхността, благодарение на вътрешното търсене. Естественно няма да се мине без протекционизъм особено по отношени на китайските стоки, бъдещето им в Европа със задълбочаване на военните действия с валутите ще бъде под въпрос. Към американските стоки, Европа ще бъде малко по-либерална , но пак с регулативни мерки базирани на екологични норми и разлика в стандартите по един или друг начин ще бъдат спряни. Иска ми се да пиша още ама съм си запазил час при казанджията и отивам да сваря ракията, че това е важно. Предлагам да порасъждаваме на темата кой, кога и как ще победи в тази война. Темата е обширна и бих желал да чуя мнението (да върна някои от старите форумни бойци)  на този фронт.  :)

--- Край на цитат ---

Хубава тема, интересна, но и безбрежна.
Опитах се да подредя в главата си някакъв ред, който да ми позволи някакво събрано и ясно изказване. Установих, че не успявам.

В един момент дори се залових, че се питам: а какво значи "победител" и "победа" в  тази война.
Формалната логика и традиционният начин на мислене ни водят в посока такава, че победителят трабва да покаже по-добър резултат. В момента всички се дебнат и се опитват да не допуснат "по-добрия резултат", ерго по-висок обменен курс на собствената си валута.
Причините са ясни.

Личните ми очаквания (но не и предпочитания) са в посока на инфлационната хипотеза.
Не мога да намеря подходящ отговор за поведението и последиците от това поведение на едни много големи и много сериозни и влиятелни групи от икономически агенти, които ще бъдат засегнати и потърпевши от случването на една такава хипотеза, а именно :

- облигационерите (незащитени от инфлация инструменти),
- други кредитори, които не могат да актуализират вземанията си,
- спестителите, в частност тези по животозастраховането,
- пенсионери,
- хора на заплата или сходни на нея,
- други.

Направо не ми се мисли.

Погледнах написаното и констатирам, че наистина въобще не съм успял на нацеля посоката.
Ти пиатш основно за посока Девалвация, Ревалоризация,
аз съм се плъзнал в посока Инфлация, Дефлация.
Няма да трия,

nachev:
Нещо натиснах криво и отговорът замина недовършен.
Та, традиционно няма да трия и ще гледам да не се срамувам много, че май не съм ти разбрал въпроса.
Но, от друга страна постоянно наблюдавам, че наши проминенти, които имат претенции да дават лицето на нацията, се изправят  пред медиите и говорят каквото и както им дойде, без оглед какво са ги попитали.

Остава ми надеждата, че освен това нещата винаги са свързани и обичайно има връзка между явленията, тъй че индиректно може да съм се приближил до темата  :)

Ivel:
Сварих я грозздовата сега остава да се чака да отлежи. Има от старата още ама напоследък се навъртат около мен едни руснаци дето не стават от масат докъто не свърши шишето без разлика от обема. Взе да намалява катастрофално та ще заложа тия дена пак докато има още грозде.
   За войната Начев, прав си за всичките тези групи от дългосрочни инвестори, на които ще им е трудно да кешират "если что". аз бих добавил, и банките ще духат супата след кредитния бум на предкризисните години. На запад почти винаги ипотеките са с фиксиран интерес за банката, по нашите разбирания повече от умерен за 20-30 години 4-5 %. Това също е една колосална сума раздадени пари, които ще му припарват на някой при пускане на инфлацията.
А победител във войната ще бъде страната с повече печатници, като някъде беше казано. УСА би трябвало да са добре с оргтехниката и консумативите и най-вероятно те ще са победителя пак, но докато се стигне до победата предстоят много интересни неща да се случат. Сегашното ниско ниво на инфлация определено не ги устройва ФРС. При най-лошият сценарии американсата икономика ще се срине от дефлацията на безбожно високия им  дълг. Картинката много прилича на Япония през 90-те. Естественно е, че много им се иска на господата от ФРС да променят това положение някък си а механизмите не са много и според мен няма да се спрат пред нищо докато икономическите резултати  не започнат да се доближават до това което са имали в докризисните години. Няма да им пука обаче този път за другите около тях или по веригата, това имах предвид, че  този път играта ще е на "прееби другарче". Допусках го преди около три месеца, че нещата ще тръгнат именно по този начин, но сам не предполагах, че толкова бързо ще тръгнат да го бишкат долара американците. Процеса обаче е в ход и време за действие няма кой знае колко, това ще стане до една - две години. Къде сме ние обаче в този сценарии, не говоря глобално а за дребния инвеститор или спестител, как да се минимизират загубите от тези нечистоплътни игри. Мисля че еврото в тази ситуация е едно добро убежище, бързо ликвидно и гъвкаво, но въпреки това трябва вече много да се внимава в играта.

nachev:

--- Цитат на: Ivel в 01 Ноември, 2010, 19:02:02 ---Процеса обаче е в ход и време за действие няма кой знае колко, това ще стане до една - две години. Къде сме ние обаче в този сценарии, не говоря глобално а за дребния инвеститор или спестител, как да се минимизират загубите от тези нечистоплътни игри. Мисля че еврото в тази ситуация е едно добро убежище, бързо ликвидно и гъвкаво, но въпреки това трябва вече много да се внимава в играта.

--- Край на цитат ---

По разбираеми причини точно тази част горе ме вълнува най-много.
Следя уж нещата отблизо, но нямам ясни и убедени отговори сам пред себе си.
Склонен съм да изпитвам опасения, че в средно и по-дългосрочна перспектива, ние дребните инвеститори и спестителите, ще ядем тоягата.
От доста дълго време търся възможности, но задоволителни отговори няма.

Мисля, че с тебе отдавна сме на едно мнение, че дейли трейдърството не е опция за нас.

С арбитраж или много внимателни форекс операции вероятно някой (по изключение) може и да спечели нещо. За себе си не се надявам нещо да излезе от тази кошница. По-скоро минимизиране на загубите с повече късмет.

Центърът на тежеста ще се измества на изток. Лошото е, че това е един процес с исторически измерения и никак не е изключено най-важните събития да се случат дори дълго след като нас вече няма да ни има.
Наблюдавам и размишлявам върху юана, пък и някои други (в една или друга степен) свърза с него: австралиеца, рингита на Малайзия. Усещам дефицит на познания и съображения. Може и с наблюдаването да си остане.

Любопитен и непознат ми е бразилсият реал.
Усещам, че и скандинавските валути ме вълнуват  :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия