Автор Тема: Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията?  (Прочетена 62074 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
10 балона, които скоро ще се спукат.
 
http://profit.bg/news.php?cid=1&id=71585


Много от нещата дори и тук сме си ги говорили, та няма особено място за изненада.

Едно нещо, обаче, направо ме съсипа :

Цитат
Hewlett-Packard, например, води война с Dell за 3Par и в крайна сметка плати 2.4 млрд. долара, което 325 пъти повече от EBIDTA на компанията.


Това преобръща наопъки всичките ми представи.
Надявам се да е някаква техническа грешка !

nearvana

  • Гост
неарвана,
Забравих да спомена, че изгледах и видеото с участието на Н. Талеб.
Разбрах защо не искаш да играеш банки в момента.

...


Според Талеб инвестиционните банки в момента играят "удвояващата стратегия"  (ако загубиш удвояваш мизата докато спечелиш)  за да избият загубите.

Това си е теория на конспирацията ама нали съм анонимен  :D ще си кажа какво ми се върти в главата - много синхронно политиците започнаха да си подхвърлят топката QE1, дългова криза в гърция,    QE2, ирландия (португалия?) ... Сега, представи си че банките имат сериозни проблеми но на политиците не им се иска официално да ги спасяват. Вместо да им дават публични пари могат да направят следното:
1. създават се условия за яка инфлация, хората се притесняват за спестяванията си и се чудят в каква валута, или в акции или в злато да ги сложат и така се качва трейдърската активност
2. в тези условия на паника " къде да си сложа парите" се почва едно яко   подобно подхвърляне на топката като това по-горе за което банките  са добре информирани (предварително)
3. банките трейдват по-вълната на тази волатилност и си  избиват  загубите без да се налага финансиране с държавни пари
4.  хорицата дето се опитват да защитят парите си от инфлацията по този начин финансират загубите на банките
5.  хем банките са ок хем политиците не са им давали държавни пари
кои са прецакани
1. най-зле са активните трейдъри дето са уцелили вЪлната а не вълнАта
2. след това са така мразените влогари
3. избралите сравнително добра защита срещу инфлация и не активно трейдващи са ок - суровини, злато-сребро,  може би акции
4. активно трейдващите могат да направят много пари от тази волатилност - пример: поне на мене ми се чини че стандартните pairs tradеs http://en.wikipedia.org/wiki/Pairs_trade    пак могат да носят пари. Мисля да се пробвам с малко начален капитал с двойката   Intel и AMD. Последните 3 месеца само си разменят местата и разликите хич не са малки.  Все пак не смея много щото хем нямам време хем не съм спец.


Иначе форума дотук май позна че европейците ще заиграят дълговата криза и еврото ще направи корекция надолу   (http://www.cnbc.com/id/40095196, http://www.cnbc.com/id/40108995)  - май за нас не беше изненада.
 златото и среброто и те коригират. американските акции естествено и те.  Според мене тази корекция си е шанс за купуване въпроса е докога ще продължи. Вероятно някоя европейска държава ще пласира успешно ДЦК и всички "ще се успокоят" и пак ще тръгнем нагоре. Някой знае ли кога има аукциони на ирландия или португалия? 

поздрави
 *drink11*

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Едно нещо, обаче, направо ме съсипа :

Цитат
Hewlett-Packard, например, води война с Dell за 3Par и в крайна сметка плати 2.4 млрд. долара, което 325 пъти повече от EBIDTA на компанията.


Това преобръща наопъки всичките ми представи.
Надявам се да е някаква техническа грешка !


И на мен ми стана интересно и питах чичо Гого.
Не е грешка.

в. Дневник и computerweekly

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Това си е теория на конспирацията ама нали съм анонимен  :D ще си кажа какво ми се върти в главата - много синхронно политиците започнаха да си подхвърлят топката QE1, дългова криза в гърция,    QE2, ирландия (португалия?) ... Сега, представи си че банките имат сериозни проблеми но на политиците не им се иска официално да ги спасяват. Вместо да им дават публични пари могат да направят следното:
....................

Здраво ме нацели по болното място. :)
Винаги с неохота си признавам, но и аз съм привърженик на конспиративна теория в някаква си моя редакция.
Не, че е толкова обемно, но ще ми трябва време за да събера идеи и кураж и да го напиша.
Можи и да стане.
Някъде по-горе бях направил някакъв непретенциозен и далеч неизчерпателен списък на губещите при хипотеза инфлация. В списъка има и такива, които са "от наШте" - финансов капитал.
Колкото повече време минава, толкова повече опциите намаляват и остава  инфлацията.
Нека изчакаме, дали пък Г-20 няма да ни изненада с нещо.
Аз лично не чакам, де.

 

Цитат
Иначе форума дотук май позна че европейците ще заиграят дълговата криза и еврото ще направи корекция надолу   (http://www.cnbc.com/id/40095196, http://www.cnbc.com/id/40108995)  - май за нас не беше изненада.
 златото и среброто и те коригират. американските акции естествено и те.  Според мене тази корекция си е шанс за купуване въпроса е докога ще продължи. Вероятно някоя европейска държава ще пласира успешно ДЦК и всички "ще се успокоят" и пак ще тръгнем нагоре. Някой знае ли кога има аукциони на ирландия или португалия? 


Да, започваме да се учим  :)
Рискът си расте, премиите  си растат и те.
Ако имате нещо под ръка, ама да е по-пригледно така

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
почна ли да пиша без да гледам много клавиатурата и често пращам постове, изписани до средата.
Така и сега.

Ако има някой на разположение актуални и пригледни данни за  CDS, нека постне

Иначе днес еврото си го отнесе отвсякъде.
Ред беше на европейците да плашат публиката.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил


И на мен ми стана интересно и питах чичо Гого.
Не е грешка.

в. Дневник и computerweekly


Което иде да покаже, че това не е просто някаква сделка за купуване на някакъв актив, а нещо по-различно. Какво точно - и аз не знам.
При обичайна цена Х, би трябвало оферта от 2Х или 3Х да се считат за доста добри! 10Х е мноу яко :)
За да идеш на повече от 30Х - има нещо!

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
За 30х бих използвал бръснача на Окам, най-простото обяснение вероятно е вярното. Например, че тази фирма е на някой близък в ръководството на HP.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
За долара и еврото не ми се вярва да слезе под 1,34-35 и после естественно пак нагоре, всичко си върви нормално, както си го предстваяхме преди месец. За балоните статията си е много вярна според мен. За HP що са дали толкова пари за 3PAR, предполагам скоро ще разберем, трябва да им поглеждам отвреме навреме акциите. Може и да са се набутали защото по мнение на есперти в случая маркетолозите на 3PAR са се представили по-добре от инжинерите. Става дума за ноу-хау в областа на системи за съхраняване на данни така наречените " cloud computing" ама кой знае, я камилата я камиларя

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Много мътна вода, брей !
По-горе неарвана питаше за инфо за нови емисии на европейски облигации (рискови), но очевидно нямаме някакъв пригледен и систематизиран източник.
Много падна еврото.

И на мен ми се въртеше идеята за преглед на данни за CDS, но едва днес успях да се поразтърся за информация.
Попаднах на една компания, която се занимава с това.

http://www.cmavision.com/
Доста полезен сайт, но очевидно работят само с "дебели"  клиенти.

Иначе там в рубриката "Последни новини"  има един рипорт за
CMA Releases Sovereign Risk Report for Q3 2010
Oct 07 2010,

който е сравнително пресен, може да се свали  и дава представа за актуалното състояние на нещата.

Нещо са ми познати тези, може би съм чел някакъв техен материал, но сега се наложи да ги "откривам" отново.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
За долара и еврото не ми се вярва да слезе под 1,34-35 и после естественно пак нагоре, всичко си върви нормално, както си го предстваяхме преди месец. За балоните статията си е много вярна според мен. За HP що са дали толкова пари за 3PAR, предполагам скоро ще разберем, трябва да им поглеждам отвреме навреме акциите. Може и да са се набутали защото по мнение на есперти в случая маркетолозите на 3PAR са се представили по-добре от инжинерите. Става дума за ноу-хау в областа на системи за съхраняване на данни така наречените " cloud computing" ама кой знае, я камилата я камиларя

До тук беше корекцията, горе долу я познахме дъното и беше на 1.346, който има още останали доларчета из касичките, бързо ги изтърсвайте и се ослушвайте за дълга позиция с цел като за начало към 1.39. Е сложете по един стоп на 1.35, че много са мътни времената и "мое стане некой сакътлък", не ми се вярава ама за по-сигурно си го слагам.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Заради страховете за Еврозоната, швейцарският франк запазва силата си. Инвеститорите са се насочили към него, като безопасен. За една година е поскъпнал с 16%

SNB е притеснена , въпреки усилията им, от поскъпването на франка, от една страна и от друга от дефлацията между март 2009 и тази година. Има значително изоставане на икономиката, заради силния франк, водещ до намален износ.

Ако кризата в ЕС се задълбочи, има вероятност да стигне EUR/CHF - 1,2

Да се продава евро за франк, все едно да се продава пасив срещу актив, според Shah

Инвеститорите са се ориентирали към франка и австралийския долар, като алтернатива на еврото.

Еврото е и с 3 годишно дъно спрямо шведската крона.

Въпреки, че според Barclays Capital, франкът е надценен с 17% спрямо еврото, възходящата му тенденция ще продължи, ако лидерите не успеят да убедят пазара, че работят по структурните промени.

http://www.ft.com/cms/s/0/2950e3d2-093f-11e0-ada6-00144feabdc0.html#axzz18JPhBEeq

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Бъдете малко търпеливи, тези процеси са си част от играта, до нова година така ще си я кретаме в диапазон съвсем леко нарастващ към 1.36 и после  съвсем ама съвсем скоро буквално в начлото на следващата година ще има много резко движение в двойката $/EUR, негативизмът по Америка пак ще се върне и еврото ще тръгне мощно пак нагоре. В Америка нещата са трайно забатачени задълго. Така казва едно облаче викат му на  Ишимоку. Нещата се стягата около 1.36 и максималната му компресия се пада точно на Нова Година. Обиконовенно след това следват много резки движения. Познайте накъде? 
« Последна редакция: 17 Декември, 2010, 09:35:49 от Ivel »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Ивел,

В резюме, попреведох статията, заради молбата на съфорумци. Ако има неточности, моля за извинение.

Ако има хиперинфлация в страната Х, по-лесно е да се опазят парите. Просто се обръщат във валута, различна от местната. Сега, да се чуди човек - евро ли, долари ли или друго. Непрекъснато излизат статии, анализи - и какво излиза, всичко, едва ли не е надценено. Надценено спрямо кое?

Не знам, дали играе някаква логика във фундаменталните анализи, или техническите. Точно когато излязат нови лоши новини за ЕС, доларът се срива и обратно. Така друсат пазарите, че...

Много лаишко обяснение, но не ме напуска това усещане. :)

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Да, това ми е усещането от януари 2009. И у нас и в световен мащаб яко друсане на крушата и събиране на реколтата. Само ме е страх да не скършат дървото от толкова усилия. Лощото е при такива друсания че падат не само зрелите круши , ако продължавам с това сравнение. Може и някоя хитра и упорита круша също да цопне в общия кюп.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Да бе аз си ги пиша тук, неагажиращо. Точно заради тези катаклизми отдавна не играя на сериозно с Форекса. Е така просто имам нужда да споделя с някой, какво мисля без абсолютно никакви ангажимети. Ако ми кажете, че съм пълен профан абсолютно няма да се обидя, може и така да е. Такива са сега времената, нищо не работи по старата смазана схема, още повече пък теханализа, абсолютно всичко е възможно да се случи сега, ама дай да видим какво ще стане наистина. С удоволствие бих излушал някой друг по-различен коментар още повече пък ако е добре мотивиран. 
« Последна редакция: 17 Декември, 2010, 20:56:05 от Ivel »