Автор Тема: Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията?  (Прочетена 61804 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Реших да открия нова тема, онази за късно ли е да се купуват долари като че ли малко се разводни а и сега въпроса е по-скоро обратен. За мен той е дали не трябваше малко по-рано да се изчистя и от останалите малко долари тук там из кредитките и старите дългове. Предлагам една площадка за размисъл около темата - Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията? Очевидно е, че вървят подготвителни действия за такава. И ако в най-тежките фази на кризиса правителствата на глобалните държави действаха малко или много скоординирано, сега няма да е така. Сега целата е да разориш съседа. Стремежа на чичо Сам е този път на всяка цена да предизвика инфлация в останалите части на света а те от своя страна ще се опитата да предизвикат дефлация в УСА. Тежко им на развиващите се икономики, за тях това означава забавяне на темповете защото ослабващият долар ще инициира нарастващ импорт от УСА и ако китайците не си пипнат юана а затегнат още повече възела на въжето с долара също от Китай. За европа това няма да е катастрофално според мен заради единното икономическо пространство и възможноста макар и със забавени темпове да остане на повърхността, благодарение на вътрешното търсене. Естественно няма да се мине без протекционизъм особено по отношени на китайските стоки, бъдещето им в Европа със задълбочаване на военните действия с валутите ще бъде под въпрос. Към американските стоки, Европа ще бъде малко по-либерална , но пак с регулативни мерки базирани на екологични норми и разлика в стандартите по един или друг начин ще бъдат спряни. Иска ми се да пиша още ама съм си запазил час при казанджията и отивам да сваря ракията, че това е важно. Предлагам да порасъждаваме на темата кой, кога и как ще победи в тази война. Темата е обширна и бих желал да чуя мнението (да върна някои от старите форумни бойци)  на този фронт.  :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Реших да открия нова тема, онази за късно ли е да се купуват долари като че ли малко се разводни а и сега въпроса е по-скоро обратен. За мен той е дали не трябваше малко по-рано да се изчистя и от останалите малко долари тук там из кредитките и старите дългове. Предлагам една площадка за размисъл около темата - Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията? Очевидно е, че вървят подготвителни действия за такава. И ако в най-тежките фази на кризиса правителствата на глобалните държави действаха малко или много скоординирано, сега няма да е така. Сега целата е да разориш съседа. Стремежа на чичо Сам е този път на всяка цена да предизвика инфлация в останалите части на света а те от своя страна ще се опитата да предизвикат дефлация в УСА. Тежко им на развиващите се икономики, за тях това означава забавяне на темповете защото ослабващият долар ще инициира нарастващ импорт от УСА и ако китайците не си пипнат юана а затегнат още повече възела на въжето с долара също от Китай. За европа това няма да е катастрофално според мен заради единното икономическо пространство и възможноста макар и със забавени темпове да остане на повърхността, благодарение на вътрешното търсене. Естественно няма да се мине без протекционизъм особено по отношени на китайските стоки, бъдещето им в Европа със задълбочаване на военните действия с валутите ще бъде под въпрос. Към американските стоки, Европа ще бъде малко по-либерална , но пак с регулативни мерки базирани на екологични норми и разлика в стандартите по един или друг начин ще бъдат спряни. Иска ми се да пиша още ама съм си запазил час при казанджията и отивам да сваря ракията, че това е важно. Предлагам да порасъждаваме на темата кой, кога и как ще победи в тази война. Темата е обширна и бих желал да чуя мнението (да върна някои от старите форумни бойци)  на този фронт.  :)

Хубава тема, интересна, но и безбрежна.
Опитах се да подредя в главата си някакъв ред, който да ми позволи някакво събрано и ясно изказване. Установих, че не успявам.

В един момент дори се залових, че се питам: а какво значи "победител" и "победа" в  тази война.
Формалната логика и традиционният начин на мислене ни водят в посока такава, че победителят трабва да покаже по-добър резултат. В момента всички се дебнат и се опитват да не допуснат "по-добрия резултат", ерго по-висок обменен курс на собствената си валута.
Причините са ясни.

Личните ми очаквания (но не и предпочитания) са в посока на инфлационната хипотеза.
Не мога да намеря подходящ отговор за поведението и последиците от това поведение на едни много големи и много сериозни и влиятелни групи от икономически агенти, които ще бъдат засегнати и потърпевши от случването на една такава хипотеза, а именно :

- облигационерите (незащитени от инфлация инструменти),
- други кредитори, които не могат да актуализират вземанията си,
- спестителите, в частност тези по животозастраховането,
- пенсионери,
- хора на заплата или сходни на нея,
- други.

Направо не ми се мисли.

Погледнах написаното и констатирам, че наистина въобще не съм успял на нацеля посоката.
Ти пиатш основно за посока Девалвация, Ревалоризация,
аз съм се плъзнал в посока Инфлация, Дефлация.
Няма да трия,


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Нещо натиснах криво и отговорът замина недовършен.
Та, традиционно няма да трия и ще гледам да не се срамувам много, че май не съм ти разбрал въпроса.
Но, от друга страна постоянно наблюдавам, че наши проминенти, които имат претенции да дават лицето на нацията, се изправят  пред медиите и говорят каквото и както им дойде, без оглед какво са ги попитали.

Остава ми надеждата, че освен това нещата винаги са свързани и обичайно има връзка между явленията, тъй че индиректно може да съм се приближил до темата  :)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Сварих я грозздовата сега остава да се чака да отлежи. Има от старата още ама напоследък се навъртат около мен едни руснаци дето не стават от масат докъто не свърши шишето без разлика от обема. Взе да намалява катастрофално та ще заложа тия дена пак докато има още грозде.
   За войната Начев, прав си за всичките тези групи от дългосрочни инвестори, на които ще им е трудно да кешират "если что". аз бих добавил, и банките ще духат супата след кредитния бум на предкризисните години. На запад почти винаги ипотеките са с фиксиран интерес за банката, по нашите разбирания повече от умерен за 20-30 години 4-5 %. Това също е една колосална сума раздадени пари, които ще му припарват на някой при пускане на инфлацията.
А победител във войната ще бъде страната с повече печатници, като някъде беше казано. УСА би трябвало да са добре с оргтехниката и консумативите и най-вероятно те ще са победителя пак, но докато се стигне до победата предстоят много интересни неща да се случат. Сегашното ниско ниво на инфлация определено не ги устройва ФРС. При най-лошият сценарии американсата икономика ще се срине от дефлацията на безбожно високия им  дълг. Картинката много прилича на Япония през 90-те. Естественно е, че много им се иска на господата от ФРС да променят това положение някък си а механизмите не са много и според мен няма да се спрат пред нищо докато икономическите резултати  не започнат да се доближават до това което са имали в докризисните години. Няма да им пука обаче този път за другите около тях или по веригата, това имах предвид, че  този път играта ще е на "прееби другарче". Допусках го преди около три месеца, че нещата ще тръгнат именно по този начин, но сам не предполагах, че толкова бързо ще тръгнат да го бишкат долара американците. Процеса обаче е в ход и време за действие няма кой знае колко, това ще стане до една - две години. Къде сме ние обаче в този сценарии, не говоря глобално а за дребния инвеститор или спестител, как да се минимизират загубите от тези нечистоплътни игри. Мисля че еврото в тази ситуация е едно добро убежище, бързо ликвидно и гъвкаво, но въпреки това трябва вече много да се внимава в играта.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Процеса обаче е в ход и време за действие няма кой знае колко, това ще стане до една - две години. Къде сме ние обаче в този сценарии, не говоря глобално а за дребния инвеститор или спестител, как да се минимизират загубите от тези нечистоплътни игри. Мисля че еврото в тази ситуация е едно добро убежище, бързо ликвидно и гъвкаво, но въпреки това трябва вече много да се внимава в играта.

По разбираеми причини точно тази част горе ме вълнува най-много.
Следя уж нещата отблизо, но нямам ясни и убедени отговори сам пред себе си.
Склонен съм да изпитвам опасения, че в средно и по-дългосрочна перспектива, ние дребните инвеститори и спестителите, ще ядем тоягата.
От доста дълго време търся възможности, но задоволителни отговори няма.

Мисля, че с тебе отдавна сме на едно мнение, че дейли трейдърството не е опция за нас.

С арбитраж или много внимателни форекс операции вероятно някой (по изключение) може и да спечели нещо. За себе си не се надявам нещо да излезе от тази кошница. По-скоро минимизиране на загубите с повече късмет.

Центърът на тежеста ще се измества на изток. Лошото е, че това е един процес с исторически измерения и никак не е изключено най-важните събития да се случат дори дълго след като нас вече няма да ни има.
Наблюдавам и размишлявам върху юана, пък и някои други (в една или друга степен) свърза с него: австралиеца, рингита на Малайзия. Усещам дефицит на познания и съображения. Може и с наблюдаването да си остане.

Любопитен и непознат ми е бразилсият реал.
Усещам, че и скандинавските валути ме вълнуват  :)


Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Юана е долар и китайците няма да го отвътжат още повече сега ,така че с него само на късо а и за валутите на развиващите се страни важи същото, няма да имат друг шанс като гледат какво става наоколо освен да се обезценяват. Ако нямаш креативна идея стой на евро за сега, също освен сканинавските пари са интересни чешките. 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Юана е долар и китайците няма да го отвътжат още повече сега ,така че с него само на късо а и за валутите на развиващите се страни важи същото, няма да имат друг шанс като гледат какво става наоколо освен да се обезценяват. Ако нямаш креативна идея стой на евро за сега, също освен сканинавските пари са интересни чешките.

Май  и злотата не е зле.
Запазиха си непокътнато селското стопанство.
Опазиха се от рецесията.
Голям пазар.
Много шарена ми стана кошницата, нека остане само за сведение.

nearvana

  • Гост
Не знам дали тази валутна война няма да се окаже един кьорфишек ... не мисля че е в интересите нито на америка нито на европа да се превърне в страна с евтина работна ръка, а де факто това би означавала една девалвация. Преди да посегне към този сценарии америка сигурно ще пробва добрия стар трик наречен война.
С тези приказки може просто да подкарат стадото "инвеститори" да набалонират златото например - после ще развържат златните си резерви и ще си ги купят след 1 година обратно на половин цена. Освен това уса пласира инфлационни трежърите на !отрицателна! доходност, което си е баш паника от инфлация. И ако инфлацията е ниска "инвеститорите" в тези бондове ще платят масрафа.  Май държавите спасиха инвестиционните банки с новонапечатани пари а сега инвестиционните банки ще спасяват държавите с ноу-хау за мръсни пазарни трикчета.   

За защита ако все пак -
интересни според мен са парите (ДЦК) на държави които изнасят. По-скоро обаче бих предпочел акции - intel, google, petro bras., RWE, Siemens, Nestle, Novartis ....

от скоро се замислям и за ... та-дааам  имот  :D,  да си дойдем на форума, и то в държава сериозен нетен износител. сега зяпам един отдаден под наем маломерен двустаен 47м2 в берлин (на добро място макар и улицата да е твърде оживена за да е баш по моя вкус) за 40000евро.
http://www.immobilienscout24.de/55785001?ftc=8024LOGXXTA&_s_cclid=1288697068

поздрави,
 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Не знам дали тази валутна война няма да се окаже един кьорфишек ... не мисля че е в интересите нито на америка нито на европа да се превърне в страна с евтина работна ръка, а де факто това би означавала една девалвация. Преди да посегне към този сценарии америка сигурно ще пробва добрия стар трик наречен война.
С тези приказки може просто да подкарат стадото "инвеститори" да набалонират златото например - после ще развържат златните си резерви и ще си ги купят след 1 година обратно на половин цена. Освен това уса пласира инфлационни трежърите на !отрицателна! доходност, което си е баш паника от инфлация. И ако инфлацията е ниска "инвеститорите" в тези бондове ще платят масрафа.  Май държавите спасиха инвестиционните банки с новонапечатани пари а сега инвестиционните банки ще спасяват държавите с ноу-хау за мръсни пазарни трикчета.   

За защита ако все пак -
интересни според мен са парите (ДЦК) на държави които изнасят. По-скоро обаче бих предпочел акции - intel, google, petro bras., RWE, Siemens, Nestle, Novartis ....

от скоро се замислям и за ... та-дааам  имот  :D,  да си дойдем на форума, и то в държава сериозен нетен износител. сега зяпам един отдаден под наем маломерен двустаен 47м2 в берлин (на добро място макар и улицата да е твърде оживена за да е баш по моя вкус) за 40000евро.
http://www.immobilienscout24.de/55785001?ftc=8024LOGXXTA&_s_cclid=1288697068

поздрави,
 *drink11*


Не можеш да си представиш колко положително ми се отразява в момента да чуя от един човек със сходно мислене изброяването на горните акции.

За германските имоти мога да кажа само добри неща.
Не е необходимо да се сдъвква свенливо   :)  идеята!

По принцип съм ЗА !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Във връзка с валутните курсове и (валутните номера против другарчетата :) )се сещам и за още един специфичен аспект.
За по-диркетно опредметяване ще ползвам нашия Бг. пример. Вероятно всички си спомняте, че пофорумите ( аи къде ли не на други места) в последните години на моменти се водеше една доста оживена дискусия по отношение на това, че фиксираният курс на лева съсипнал нашия износ. Инфлационният диференциал не можел да намери място в един нов курс и всякакви вариации по темата.

Писал съм го по разни места поне 5 пъти и с пълното съзнание, че ставам досаден, пак ще повторя, че курсът не  е действителният проблем на нашата икономика.  Разгеле от миналата година започнаха едни нови тенденции - спря се безконтролното изливан.е на пари (а оттам и намаля разюздения внос) и се видя, че  износът може да расте в новата ситуация, макар и при същия фиксиран курс. 
За динамика и особено за структура на износа няма особен смисъл да се говори - нали го има този ръст и това е едно от малкото положителни неща, които се регистрират около нас, все пак.
Идеята ми е следната. Още при връзването на курса на лв към ДМ, избрано е едно съотношение, при което той е бил драстично подценен, толкова подценен, че инфлационният диференциял за цели 14 години не може да навакса до някакъв условен  паритет, отвъд който той без никакво подозрение би се превърнал в явна пречка пред нашия износ.

Някаква вариация по темата в огромен мащаб се разиграва вероятно и по отношение на юана. С цената на огромни усилия, с административни и всякакви не строго пазарни мерки, китайците го държат  нисък и удържат на огромния натиск срещу тях.
Ние не познаваме китайската социално-икономическа действителност в детайли и можем да предполагаме за част от мотивите им да играят точно тази, а не някаква друга игра.
Едно мога да съм сигурен, че те не са идиоти, които търсят възможност да изнесат на всяка цена колкото се може повече продукт, но и национален доход извън страната си, за да бъде изплюскан от други нации.
Вероятно този механизъм  отговаря наприоритетите,  целите и задачите, които се решават от местния елит (и много вероятно не само краткосрочните).
Вече съм имал повод да привлека вниманието към обстоятелството, че и через този механизъм те си осигуряват невероятните темпове, които се постигат вече над десетилетие. Тези темпове просто са им изключително необходими сега, тъкмо сега. Някъде бях чел, че ежегодно трябва да се намират над 10 млн. нови работни места за прииждащитео от вътрешността на страната бивши селскостопански работници. Това са хора, които практически не притежават нищо и нямат никаква сероизна квалификация. Те са гладни и носят надежда за по-доброто бъдеще на своите деца - така, както е нормално да се случва на всички нас.
Ниският юан е един от способите дасе  създадат условия за заливане на света с непретенциозен продукт, който пък осигурява насъщния на тези милиони.
Ако разгледаме това развитие като процес (исторически процес), веднага ще разберем, че няколко десетилетия не са от толкова голямо значение. Дори и децата на тези потомствени  селяни вече ще имат едно доста различно социално качество, а внуците им ще са едни нови и съвременни хора, израснали в модерните източни градове. Като се има предвид, че освен това те успяха да овладеят  безконтролните си демографски процеси на ръст на населението, този резервоар на многобройни, неуки, гладни, а оттам и опасни групи то хора, скоро ще започне да намалява.
На тяхно място ще дойдат едни съвсем нови китайци, към продуктите на чиито труд голяма част от света ще  е пристрастен.
Тъй както е тръгнал светът, нещата ще се обърнат скоро, вероятно много по-скоро отколкото очакваме.
Дори и след някакви 10-15 години нещата вероятно ще изглеждат по един доста различен начин.

Големият ми проблем  :) е, че съм се заел да обяснявам убедено, какво ще стане след 15 години, но Бога ми, не знам какво ще стане утре  :(  !

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
[quote author=nearvana link=topic=527.msg14958#msg14958 date=1288698386

от скоро се замислям и за ... та-дааам  имот  :D,  да си дойдем на форума, и то в държава сериозен нетен износител. сега зяпам един отдаден под наем маломерен двустаен 47м2 в берлин (на добро място макар и улицата да е твърде оживена за да е баш по моя вкус) за 40000евро.
http://www.immobilienscout24.de/55785001?ftc=8024LOGXXTA&_s_cclid=1288697068

поздрави,
 *drink11*
[/quote]

Мисля, че е много добра идея. Предполагам, че би го взел за инвестиция, а не за ползване. 40 К евро си е супер добра цена за такова нещо в Берлин. Имаш ли идея каква е ликвидността горе-долу на тези апартаменти (дискутирали сме Берлин и преди)? Ако човек реши да продава и пусне на -5, -10% примерно, може ли да продаде бързо (до месец)? Пише ли колко е годишния данък за апартамента (не съм особено добре с немския за да чета свободно)?
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Е толкова ли няма някоя по-нормална държава из Европата ами сте се спряли на санирани панелки и то в Германия!!! Вижте Прага, вижте Братислава, Бърно все ще е по-добре от някъв си там Берлин.

nearvana

  • Гост
Мисля, че е много добра идея. Предполагам, че би го взел за инвестиция, а не за ползване. 40 К евро си е супер добра цена за такова нещо в Берлин. Имаш ли идея каква е ликвидността горе-долу на тези апартаменти (дискутирали сме Берлин и преди)? Ако човек реши да продава и пусне на -5, -10% примерно, може ли да продаде бързо (до месец)? Пише ли колко е годишния данък за апартамента (не съм особено добре с немския за да чета свободно)?

За ликвидността наистина не знам. Обаче разходите по прехвърлянето сигурно са едни 10% така че наистина не си струва ако е вероятно скоро да се продава. Данъка е 0.35% от данъчната оценка, но не е проблем защото така или иначе се плаща от наемателя. Има сигурно едни 200 евро административни разходи на година които не могат да се прехвърлят на наемателя. Наема в момента е 394евро от които 200евро отиват за поддръжка. Опасно е ако се задават нови разходи като ремонт на покрива но сградата е наскоро санирана така че това не се очаква. Това пак в края на краищата се поема от наемателя но разпределено във времето.

Е толкова ли няма някоя по-нормална държава из Европата ами сте се спряли на санирани панелки и то в Германия!!! Вижте Прага, вижте Братислава, Бърно все ще е по-добре от някъв си там Берлин.

Ивел, доста неподготвен се изказа. Не, не е панел. на 25мин пеш от Потсдамер платц и Бранденбургската врата е. Там където е жилището е най-големия компактен район с архитектура от са. 1900г. Да самата сграда не е такава но поне 90% от сградите там са. На 5 мин пеш имаш метро което стига до баш центъра за 5мин а пак на 5мин пеша са няколко доста известни улички с кафета и ресторанти - Бергманщрасе, Меерингдам, Камисоплатц. Мястото е много добро. По-добре щеше да е ако беше и по-стара сграда но и тази бива. Защо Братислава или Бърно да са по ок от Берлин??? Хайде за Прага може да се спори

 *drink11*


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Животът ме откъсна от Берлин - град, който познавах добре и обичах.
Не съм стъпвал там повече от 15 години и без съмнение нещата са силно променени.
Градът е една доста шарена картина, разлят е на доста голяма територия и покупката на имот трябва да се подготви добре.

В интерес на истината вчера не бях кликал линка за конкретния имот, отношението ми беше по-скоро по принцип, но коментарът на Ивел от днес ме заинтригува.

Този имот е в район Кройцберг. Той е един от западните "квартали" и Там панели не си спомням да има, макар че панелното строителство не е единствено ГДР-ейска практика. Мисля, че беше в Кьолн, виждал съм един много голям работнически район, застроен почти само с панели. Корекомски  :D

От друга страна, снимките и самото изпълнение напомнят за панел.
По-съществено е обстоятелството, че Кройцберг традиционно не е добро място. В Берлин е известен като "турския квартал" и беше едно място, където много хора избягваха да замръкват. Много ч
есто белите в Берлин се случваха или поне започваха  именно там. Обратно при редовните дясно-радикални изцепки, това беше любима сцена за прояви на варваризъм.
Колкото и да са се променили нещата в Берлин, това не е най-подходящото място.

За актуалното състояние доста информация може да даде колегата winner, който пише във форума на инвестора. Той търгува германски имоти, но струвами се основно в Саксония.
Там имаше и една колежка, която се занимава с управление на няколко собствени имота в Берлин, но нещо в момента името ми бяга.
Ще се сетя и ще се обадя отново.

 

nearvana

  • Гост
Начев, Кройцберг се промени невероятно. Особено тази част - така наречения Кройцберг 61.  Преди обединението е бил периферния квартал а като е паднала стената изведнъж е доста централен. Отнема време докато нещата се наместят но това сега е факт. Сега турците са в Ной Кьолн и то по-отдалечените райони.  Има и ок местенца в Ной Кьолн но не бих го препоръчал.

Въпросната обява е в  района на Меерингдам и Бергманщрасе и по принцип там такива цени вече няма.   По-евтин е защото не е стара красива сградата като околните и се намира точно на оживена улица. Все пак го дадох като пример де - сега нямам време да се занимавам с това но ми се върти като идея. Носи някаква доходност от 5-7% и смятам че цените в Берлин тепърва ще растат.

 *drink11*