Автор Тема: Войната на валутите - кой и кога ще победи и какви ще са последствията?  (Прочетена 61802 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Не мога да Ви разбера понякога, да инвестираш в покупката на апартамент, доколкото това може да се нарече такъв в Берлин където имаш лимит на наемите законодателно и ако правилно съм разбрал да гониш некви си 200 евро профит от това, стегнете се бе момчета това не е бизнес а даже не знам как по-мило да го нарека да не се обиди някой. Направи го в Прага, повярвай ми 100 пъти по-добър град за живеене и бизнес е от Берлин, няма турци има обаче много немци които идват да търсят работа в представителствата на глобални компании защото плащат по-добре, отколкото биха изкарали в Германия. И не само немци срещам напоследък там и доста холандци, не знам по какви причини, но има доста холандски инвестиции в Чехия. Никой не те пипа можеш да обявиш наем клакъвто смяташ че заслужава твоето жилище там, а търсещите квартири не са малко. Препоръвам ти районите около Бизнес парк Чудов. И с архитектурата всичко е наред там и с чистотата и с бирата. Немците имат странни разбирания за архитектура, погледнете им летищата на какво приличат, бетон бетон и пак бетон, не ме кефят ама изобщо. Отдавна го казвах някъде по форумите, тази страна ме изнервя със правилноста,тъпотията и скучноста си. Заобикалям я винаги, когато това е неизбежно.

nearvana

  • Гост
Не мога да Ви разбера понякога, да инвестираш в покупката на апартамент, доколкото това може да се нарече такъв в Берлин където имаш лимит на наемите законодателно и ако правилно съм разбрал да гониш некви си 200 евро профит от това, стегнете се бе момчета това не е бизнес а даже не знам как по-мило да го нарека да не се обиди някой.
що бе става въпрос за 8% доходност и по мое мнение много вероятно качване на цената. не са 200евро профит ... и не става въпрос за бизнес а за запазване на стойността на парите при евентуална висока инфлация без да ставаш трейдър и да инвестираш в това много време. 

Направи го в Прага, повярвай ми 100 пъти по-добър град за живеене и бизнес е от Берлин, няма турци има обаче много немци които идват да търсят работа в представителствата на глобални компании защото плащат по-добре, отколкото биха изкарали в Германия. И не само немци срещам напоследък там и доста холандци, не знам по какви причини, но има доста холандски инвестиции в Чехия. Никой не те пипа можеш да обявиш наем клакъвто смяташ че заслужава твоето жилище там, а търсещите квартири не са малко. Препоръвам ти районите около Бизнес парк Чудов. И с архитектурата всичко е наред там и с чистотата и с бирата. Немците имат странни разбирания за архитектура, погледнете им летищата на какво приличат, бетон бетон и пак бетон, не ме кефят ама изобщо. Отдавна го казвах някъде по форумите, тази страна ме изнервя със правилноста,тъпотията и скучноста си. Заобикалям я винаги, когато това е неизбежно.
Ми явно имаш проблем с германия което си е твое право. Да пречупваш всяко инфо през тази призма   си е твое лично самоограничение.  Със сигурност има и по-хубави места, но Берлин е страхотен космополитен град.  Живял съм в берлин и се ориентирам там. Къв да го чиня тепърва в прага където и езика не знам дори???
 *drink11*



Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Прав си, няма да споря !

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил

За ликвидността наистина не знам. Обаче разходите по прехвърлянето сигурно са едни 10% така че наистина не си струва ако е вероятно скоро да се продава. Данъка е 0.35% от данъчната оценка, но не е проблем защото така или иначе се плаща от наемателя. Има сигурно едни 200 евро административни разходи на година които не могат да се прехвърлят на наемателя. Наема в момента е 394евро от които 200евро отиват за поддръжка. Опасно е ако се задават нови разходи като ремонт на покрива но сградата е наскоро санирана така че това не се очаква. Това пак в края на краищата се поема от наемателя но разпределено във времето.

 *drink11*

Под ликвидност имах предвид загуба от ~ 10% (даже по-скоро ~ 15%) при продажба (промяна на планове и нужда от пари за новите планове). На мен ми се струва и като добра идея за "пенсионен фонд", може примерно да се вземат два подобни. Няма да се избие рибата, но при един силно регулиран имотен и наемен пазар се постига стабилност и предвидимост до някъква степен. Малко личен въпрос (може да го подминеш ако не ти се пише) - ти в Берлин/близо до Берлин ли си? Предположението ми е, че ако не си там или наблизо, идеята за евентуална покупка ти е дошла специфично поради виждането ти за пазара на НИ в Берлин, а не заради удобството да е около теб.

Не знаех, че данъка за НИ се заплаща от наемателите, това май никъде не съм го срещал по други държави. 200 Е административни разходи годишно изобщо не са много. В този случай и тази висока регулация на пазара на наемите, има ли нужда апартамента да се менажира от property management company или човек може да използва просто брокер само при търсенето на квариранти?
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Не мога да Ви разбера понякога, да инвестираш в покупката на апартамент, доколкото това може да се нарече такъв в Берлин където имаш лимит на наемите законодателно и ако правилно съм разбрал да гониш некви си 200 евро профит от това, стегнете се бе момчета това не е бизнес а даже не знам как по-мило да го нарека да не се обиди някой. Направи го в Прага, повярвай ми 100 пъти по-добър град за живеене и бизнес е от Берлин, няма турци има обаче много немци които идват да търсят работа в представителствата на глобални компании защото плащат по-добре, отколкото биха изкарали в Германия. И не само немци срещам напоследък там и доста холандци, не знам по какви причини, но има доста холандски инвестиции в Чехия. Никой не те пипа можеш да обявиш наем клакъвто смяташ че заслужава твоето жилище там, а търсещите квартири не са малко. Препоръвам ти районите около Бизнес парк Чудов. И с архитектурата всичко е наред там и с чистотата и с бирата. Немците имат странни разбирания за архитектура, погледнете им летищата на какво приличат, бетон бетон и пак бетон, не ме кефят ама изобщо. Отдавна го казвах някъде по форумите, тази страна ме изнервя със правилноста,тъпотията и скучноста си. Заобикалям я винаги, когато това е неизбежно.

Ивеле, кеф ми е да си общувам с теб, та да коментирам поста - има една доста сериозна закономерност при страни, където преобладава правилността, скучността и "тъпотията" (предполагам имаш предвид стадният елемент) - тези неща обикновенно вървят с нещо, наречено стабилност. Прага е изключително красив град и hot spot за туризъм, но си мисля, че това сигурно доста надува цените (без да съм ги разглеждал). Другото там е, че един път мръднах от супер красивия център да видя някакъв военен музей и попаднах в леко соц. реализъм обстановка. Сигурен съм, че не навсякъде в Прага извън центъра е така, както и, че в Берлин се намира соц. реализъм. А Niarvana шпреха за инвестиция, то не е нужно да се живее там, ако не ти харесва.

Поздрави  *drink1*
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил

що бе става въпрос за 8% доходност и по мое мнение много вероятно качване на цената. не са 200евро профит ... и не става въпрос за бизнес а за запазване на стойността на парите при евентуална висока инфлация без да ставаш трейдър и да инвестираш в това много време. 

Да, точно това ме привлича мен като идея - да се запази стойността на парите при евентуална висока инфлация и все пак да се получава 7-8% годишно профит отгоре (хайде с разходите да стане 6-7%), то при сериозна инфлация и наемите ще скочат, ама за разлика от БГ, германеца ще може да поеме повишението, ако не може - ще му доплаща държавата. Аз също и заради това попитах за ликвидността - в БГ даже и да не падат повече офертните цени, даже да предположим, че започнат даже леко да се вдигат, кел файда като обявата може да ти стои с месеци и години, а при отдаване няма сигурност и закони, които ЕФЕКТИВНО да те защитават.


Ми явно имаш проблем с германия което си е твое право. Да пречупваш всяко инфо през тази призма   си е твое лично самоограничение.  Със сигурност има и по-хубави места, но Берлин е страхотен космополитен град.  Живял съм в берлин и се ориентирам там. Къв да го чиня тепърва в прага където и езика не знам дори???


За езика - абе немският ми е "заминал" последните 20 години (все пак до някъква степен го знаех де), в Чехия чужданците, които купуват имоти едва ли знаят чешки. Предполагам, че и в двете държави ако се работи с АНИ (то едва ли и става по друг начин) при покупка на НИ с английски човек не би трябвало да има проблем или не е така?
 *drink11*
[/quote]
I say what I do and do what I say.

nearvana

  • Гост

Под ликвидност имах предвид загуба от ~ 10% (даже по-скоро ~ 15%) при продажба (промяна на планове и нужда от пари за новите планове). На мен ми се струва и като добра идея за "пенсионен фонд", може примерно да се вземат два подобни. Няма да се избие рибата, но при един силно регулиран имотен и наемен пазар се постига стабилност и предвидимост до някъква степен. Малко личен въпрос (може да го подминеш ако не ти се пише) - ти в Берлин/близо до Берлин ли си? Предположението ми е, че ако не си там или наблизо, идеята за евентуална покупка ти е дошла специфично поради виждането ти за пазара на НИ в Берлин, а не заради удобството да е около теб.

Не знаех, че данъка за НИ се заплаща от наемателите, това май никъде не съм го срещал по други държави. 200 Е административни разходи годишно изобщо не са много. В този случай и тази висока регулация на пазара на наемите, има ли нужда апартамента да се менажира от property management company или човек може да използва просто брокер само при търсенето на квариранти?

Не, не съм близо до Берлин в момента, но удобството ми идва от това че  познавам града добре, знам езика и имам някаква представа как стоят нещата или поне мога бързо да се ориентирам.
Да, сравнението с пенсионен фонд е най-точното, БулКане. Не става въпрос за нещо с което можеш да избиеш рибата.
Като цяло разходите са към 200евро на месец (поддръжка стълбища, осветление, асансьор, административни разходи, данък и т.н. ) и това всичкото без административните разходи се плаща от наемателя. Затова наема е 375 а това което получава собственика е 194 или нещо такова. Мисля тези админ разходи са точно за управляващата фирма. Може и да минеш без такава ама ако не си наблизо аз поне бих минал през подобна фирма.
 Собственика също трябва да плаща и за належащи ремонти като протекъл покрив което е сериозно перо но една част от тези 200евро разходи се акумулират в специална сметка за подобни големи ремонти. Трябва да се види конкретно какво е ремонтирано в последно време и колко пари има в тази сметка за да се прецени дали има опасност от скорошни изненади.
 *drink11*


koganev

  • Гост
Цветослав Цачев е направил интересен анализ по темата. В см. "Мениджър" бр. 11 има статия, озаглавена "Войната на валутите", а подзаглавието е "Нищо няма да измести долара от водещата му позиция". Не знам къде мога да я намеря в нета, ако някой знае, да подсказва. Цачев е ИП "Елана Трейдинг".


Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил

Като цяло разходите са към 200евро на месец (поддръжка стълбища, осветление, асансьор, административни разходи, данък и т.н. ) и това всичкото без административните разходи се плаща от наемателя. Затова наема е 375 а това което получава собственика е 194 или нещо такова. Мисля тези админ разходи са точно за управляващата фирма. Може и да минеш без такава ама ако не си наблизо аз поне бих минал през подобна фирма.
 Собственика също трябва да плаща и за належащи ремонти като протекъл покрив което е сериозно перо но една част от тези 200евро разходи се акумулират в специална сметка за подобни големи ремонти. Трябва да се види конкретно какво е ремонтирано в последно време и колко пари има в тази сметка за да се прецени дали има опасност от скорошни изненади.

Според мен няма смисъл покупката на отделен апартамент в Германия.
Инвестицията би си струвала, ако придобиваш цяла сграда и разликата
идва точно от административните разходи.

В случая получаваш 194 евро наем и имаш административни разходи 200 евро,
т.е. не само, че нищо не получаваш, ами и губиш по 6 евро месечно.

И това удоволствие срещу 40.000 евро +12,5%

Разходите по придобиването ще бъдат исканите 7% за брокера + 5,5% нотариус и данък

nearvana

  • Гост

Като цяло разходите са към 200евро на месец (поддръжка стълбища, осветление, асансьор, административни разходи, данък и т.н. ) и това всичкото без административните разходи се плаща от наемателя. Затова наема е 375 а това което получава собственика е 194 или нещо такова. Мисля тези админ разходи са точно за управляващата фирма. Може и да минеш без такава ама ако не си наблизо аз поне бих минал през подобна фирма.
 Собственика също трябва да плаща и за належащи ремонти като протекъл покрив което е сериозно перо но една част от тези 200евро разходи се акумулират в специална сметка за подобни големи ремонти. Трябва да се види конкретно какво е ремонтирано в последно време и колко пари има в тази сметка за да се прецени дали има опасност от скорошни изненади.

Според мен няма смисъл покупката на отделен апартамент в Германия.
Инвестицията би си струвала, ако придобиваш цяла сграда и разликата
идва точно от административните разходи.

В случая получаваш 194 евро наем и имаш административни разходи 200 евро,
т.е. не само, че нищо не получаваш, ами и губиш по 6 евро месечно.

И това удоволствие срещу 40.000 евро +12,5%

Разходите по придобиването ще бъдат исканите 7% за брокера + 5,5% нотариус и данък

нали не мислиш че някой би отдал апартамент под наем за минус 6 евро?! админ разходите са 200 на ГОДИНА.
всичките разходи  на месец са 200евро като ги плаща наемателя (целия наем е 375) с изключение на админ разходите които са 15ина евро на месец или около 200 на година. Така чистия наем за собственика е около 180евро на месец.  Прави около 5% доходност ако не вдигаш наема. И все пак дава защита от инфлация.

Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Не са на година, а на месец, казват се Hausgeld и се плащат месечно.


http://de.wikipedia.org/wiki/Hausgeld_(Wohnungseigentum)
"Als Hausgeld werden umgangssprachlich die monatlichen Vorschüsse bezeichnet, die Wohnungseigentümer aufgrund eines beschlossenen Wirtschaftsplanes an den Verwalter von Wohnungseigentumsanlagen zu zahlen haben."


В случая са 200 евро, за размера решава събранието на етажната собственост или по-точно
наетия домоуправител.

Може и абсурдно да ти звучи, но в конкретния пример всеки месец ти взимат от джоба 6 евро.
« Последна редакция: 03 Ноември, 2010, 16:23:25 от Don »

nearvana

  • Гост
а бе човек тия 200евро на месец (Hausgeld) са всички разходи без данъците (стълбища, асансьори, чистачи ... ). От тези 200евро на месец само 15ина са административните разходи.  С изключение на административните разходи от 15евро на месец всичко се плаща от наемателя. Затова неговия наем е 375 евро на месец а собственика вижда от тях 195 от които трябва да си плати само админ разходите.  Няма такъв филм като отрицателен наем. Колко мислиш че би струвал апартамента в този случай  :D

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Абе или аз съм тъп и нищо не разбирам, или тая Русия и общуването с руснаци наистина ме е изкарало от всякъкви цивилизовани норми за разбиране на ефективност от бизнес. Това за което говорите по-горе според мен си е живо набутване, не заради самата Германия, да я оставим настарани, аз просто не виждам здрав икономически смисъл в това. Все още има къде да се вкарат малко парички за да дойдат после едни други с +,  ама това 5-6% на година, не си струва просто не си струва. Не искам да споря с никой ама аз не бих си  мръднал и малкия пръст за толкова. Не съм баровец, работяга съм и точно за това ...

Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил
а бе човек тия 200евро на месец (Hausgeld) са всички разходи без данъците (стълбища, асансьори, чистачи ... ). От тези 200евро на месец само 15ина са административните разходи.  С изключение на административните разходи от 15евро на месец всичко се плаща от наемателя. Затова неговия наем е 375 евро на месец а собственика вижда от тях 195 от които трябва да си плати само админ разходите.  Няма такъв филм като отрицателен наем. Колко мислиш че би струвал апартамента в този случай  :D



Гледай сега,

щом имаш желание да дадеш 40.000+12,5%,
за да имаш привилегията да губиш по 6 евро на месец,
няма да ти преча.

Аз гледам фактите, а те са:

Наем 375,96 евро, от тях 181,00 евро отиват за ток, чистачка, коминочистач, извозване на болкука и т.н.
т.е ти остават 194,96 евро.

Така. А сега да видим какво плащат месечно собствениците на домоуправителя,
а именно 200,73 евро на месец.

Т.е. ти си на загуба само от 200,73-194,96 = -5,77 евро на месец.

Е и сега, ако още искаш да си дадеш парите ...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
.............. е направил интересен анализ по темата ..................

Имам го това, но още не съм имал време да го разлистя.
Ако ти се чака до довечера, мога да го  сканирам.