Автор Тема: 5 етаж - без асансьор  (Прочетена 21340 пъти)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
5 етаж - без асансьор
« -: 03 Ноември, 2010, 09:46:25 »
0
Харесал съм един апартамент, който се намира в кооперация от 5 етажа без асансьор - последен етаж под тавански помещения.
Всички около мен ме убеждават, че 5 етажа без асансьор е сериозен недостатък. В личен план катеренето на стълби за мен не е проблем, но забелязвам сякаш хората психологически не приемат никак добре жилища над 4 етаж без асансьор - а разликата е само 16 стъпала.
Ще се радвам някой, който е живял на 5 етаж без асансьор, да сподели мнение. За младо семейство без деца, аз честно казано не виждам проблем. Може би когато се появят разни детски колички и велосипеди ще е малко досадно да се размъкват по етажите нагоре надолу, но пък винаги могат да се държат в избените помещения.
Планът е да се живее във въпросното жилище може би 5-6 години, а след това да се отдава под наем. Потенциални проблеми с отдаването под наем заради високият етаж?

philips23

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #1 -: 03 Ноември, 2010, 10:15:28 »
0
Ако се струпат повече от 1/2 велосипед или 1/2 детска количка в общата етажна собственост, 100% веднага ще се намери някой който да се оплаче.

Количката може да се остави, но торбите с покупки и самото дете -- не . Нямам собствен опит, но ми се струва, че ще бъде голям гърч.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #2 -: 03 Ноември, 2010, 10:47:14 »
0
Имах предвид да се съхраняват в избените помещения - мазите. Аз също не намирам за удачно това да се прави в общите помещения на приземния етаж, освен ако не са достатъчни широки. Но в кооперациите без асансьор обикновено са малки.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #3 -: 03 Ноември, 2010, 11:08:02 »
0
Сатори,
Аз съм живяла на 5-ти етаж, без асансьор. Стълбите са въпрос на навик, свиква се. Неудобството е, това мъкнене на багажи по тях. Не беше решение, да се оставя в мазата, т.к. се разбиваха. Освен това, може би плъхове има, миризма на мухъл...
Всичко качвахме горе. Малко фитнес. :)
Съседният апартамент (гарсониера) се отдаваше под наем, не бяха семейство. Така че, от тази гледна точка, не мисля, че е проблем. Става проблем, ако ти искаш да го продадеш след време. Много трудно.
 *drink9*

koganev

  • Гост
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #4 -: 03 Ноември, 2010, 11:28:23 »
0
Зарежи го.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #5 -: 03 Ноември, 2010, 11:55:23 »
0
Сатори,
Аз съм живяла на 5-ти етаж, без асансьор. Стълбите са въпрос на навик, свиква се. Неудобството е, това мъкнене на багажи по тях. Не беше решение, да се оставя в мазата, т.к. се разбиваха. Освен това, може би плъхове има, миризма на мухъл...
Всичко качвахме горе. Малко фитнес. :)
Съседният апартамент (гарсониера) се отдаваше под наем, не бяха семейство. Така че, от тази гледна точка, не мисля, че е проблем. Става проблем, ако ти искаш да го продадеш след време. Много трудно.
 *drink9*

Муза, благодаря ти за мнението. Споделям вижданията ти за фитнеса - намирам го за много тонизиращо.
Пренасянето на багаж би било тегаво, но в нормални обстоятелства това не би се случвало често. Проблемите в мазата са въпрос на пари, така че са разрешими. А и не виждам какво толкова ценно има в тези мази, че все още ги разбиват така често.

Коганев, за сега само обмислям, но не мога да зарежа това предложение само защото е 1 етаж по-нависоко от "общо приетото". Жилището отговаря на редица други критерии като разпределение, изложение, квадратура, район, за да мога просто да го отхвърля заради липсата на асансьор.

Аз самият винаги съм живял в сгради с асансьор и ми е малко трудно да преценя какво ще е без него. Опитвах да качвам стълбите в сградата в която в момента живея, но съм на 9ти етаж и не е много оферта :)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #6 -: 03 Ноември, 2010, 11:56:53 »
0
Всъщност забелязвам, че хората масово не харесват и 4ти етаж без асансьор. 3тият етаж ли е разумната граница?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #7 -: 03 Ноември, 2010, 13:07:47 »
0
Ами то няма универсална рецепта за висок етаж без асансьор. Аз съм живял на 4-ти и си е мъка до някъква степен. Примерно детска количка, велосипед може да се съхранява в мазе или някъкво помещение, но продуктите се мъкнат постоянно (то вече стила на пазарене в БГ е да се ходи до голям супермаркет и да се мъкнат много торби). Лошото е също, че проблема се задълбочава с времето - в началото ти се струва ОК, но все повече започва да тежи, не дай Боже да има човек по-късно проблеми със стави и пр. неща. От добрата страна на нещата - прави се ежедневен фитнес по принуда, няма днес ме мързи и пр. :)

Ако трябва обаче да избирам кофти апартамент на 2-3 етаж или много по-добър на 4-5 без асансьор, сигурно бих избрал второто, особено ако има хубава гледка.

Поздрави  *drink1*
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #8 -: 03 Ноември, 2010, 13:27:21 »
0
Всъщност забелязвам, че хората масово не харесват и 4ти етаж без асансьор. 3тият етаж ли е разумната граница?

Първи етаж, ако може на кота нула да е... Никакви изкачвания и слизания, освен две-три стълби за красота. Вътрешни стълби към таван или мансарден етаж се допускат в извънредни случаи - гъзария, наследен имот, любов към двуетажните къщи. Мезонет в блок е като ламборгини в метрото.
Ако искаш фитнес, ходи на фитнес. Асансьорите са задължителни, а който не иска да ги ползва - негова работа. Обаче ТРЯБВА ДА ГИ ИМА.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #9 -: 03 Ноември, 2010, 15:49:22 »
0
Ако има вътрешен двор в кооперацията, не е проблем да си направиш асансьор.Още двама да се навият и да убедите бабите /ако ги има/ да подпишат срещу удоволствието да ползват, и си готов.
С метална конструкция и триместна кабина за 5 етажа ще ти излезе до 9000Е и 15 дни за целия монтаж.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #10 -: 03 Ноември, 2010, 15:51:21 »
0
Като млад служител в държавно предприятие (преди много-много години) бях разквартирован в офис на 12-ти етаж. Пред асансьорите сутрин рано се извиваха дълги, досадни и  конфузни опашки (заради млади-стари, жени(мацки)-мъже, шефове и подчинени). В онези години бях в превъзходна физическа форма и не само, че не ползвах асансьор, но качвах стъпалата с отскок и на бегом. Задъхване и изпотяване бяха непознати явления. Вече не е така.
Което иде да покаже, че туй, което днес мислиш за приемливо и нормално, утре може да се превърне в тегоба, вкючително тежка. Животът е хищно нещо.

Но, нека да оставим чисто субективните оценки и да мислим делово. От споделеното, най-важното за мен е изречението, че след около пет години при теб се очакват някакви развития, които ще превърнат този имот в потенциален източник на доход от наем. Моите наблюдения са, че над 90 % от съвременните хора ненавиждат физическите усилия и гледат на неудобството като на истинска житейска трагедия.
В блока ми дори живеещите на 3-ти етаж слизат с асансьор и като ме видят по екип да тръгвам за пореден дълъг крос, имат вид на човеци, срещнали извънземно.

Драстично се скъсява листата на потенциалните бъдещи наематели.
Аз не се притеснявам от имот на 5-ти етаж, но повечето от някакъв тесен брой бъдещи възможни наематели ще приемат да живеят там при сериозни отстъпки.

Имам наблюдения от едно такова жилище в София. Постройката е от 1961-62. К-с Яворов. Също пети последен етаж, без асансьор. Над него тавани и едва държащ се на изгнили греди от скатен покрив. Под керемидите няма дори битумна хартия, и да е имало, разпаднала се е. Ветрилник страшен. Жилището е ужасно студено през зимата, последната бетонна плоча изсмуква безмилостно топлината. Нов покрив с паро-, топло- и хидроизолация (както е по вероучение и закон Божи) плюс поне 20 см. изолация на последната плоча е кауза пердутта. 

Съвет не ти давам. Да не стане грешка!
Просто искам да нахвърлям няколко щриха, които може да ги знае само човек с опит.
« Последна редакция: 03 Ноември, 2010, 15:56:15 от nachev »

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #11 -: 04 Ноември, 2010, 13:04:35 »
0
Живяла съм 50 години в жилище на 5 (4 жилищен) етаж, с асансьор, в 7-етажна сграда. Докато бях дете, асансьорът не се разваляше и не ми е правило впечатление дали ще се кача пеша или с него (едва след навършването на 7-годишната ми възраст, можеше да го ползвам самостоятелно, съгласно указателната табела). Но след 3-4 десетилетия взе да се разваля често. И на мен започна да ми става трудно . Два месеца катерене до 5 етаж (в напреднала бременостт) взе да ми идва в повече. След време - отново дълговременно спиране на машината, с поизрастналото вече дете, с покупки в ръка.... Настъпи и прелестната 50-годишнина, болки тук-таме..., вирусно заболяване, с температура и общо неразположение....Как да кажа, че ми е било удобно и комфортно. И дума да не става, за проблемите с покрива и вероятността сам да се справяш с течове и др.подобни... Съседите (съсобственици) няма да се включат в ремонтите и грижите по какъвто и да е проблем. Може, само ако стигне до техния апартамент - казвам го пак пак на основание на собствения опит - съседка заплаши, че ще престане да прави опити да спасява собствената си къща от течовете,водата ще тръгне надолу по стените- отне й 3 години, докато събрахме пари и започнахме цялостен ремонт на покрива и преливниците на парната инсталация...
НЕ РИСКУВАЙ.   

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #12 -: 04 Ноември, 2010, 19:12:26 »
0
Проблемите с покрива в момента не ме вълнуват особено. Въпросната сграда е с тавански помещения (с нормална височина, без скосявания, или много малки скосявания в края) и ако протече, ще бъде първо там, а след това на жилищния етаж. Тези тавански помещения според мен ще бъдат своеобразен буфер и през зимата, да не е супер студено.

Относно общите ремонти на покрива - картинката ми е ясна  >:( Но все си мисля, че всичко е въпрос на пари - ако ти тече покрива, събираш пари и си го оправяш сам. Ако ти тече банята на съседа - тогава не е само до пари.

На мен най-голямата ми грижа е асансьора за сега - дали ще мисля след година, както  мисля сега - че стълбите не ме плашат.
А как ще мисля след 30-40 години още повече не знам, то така или иначе не планирам да изкарам целият си съзнателен живот в това жилище.

При болести е неприятно - но това да се каже са редки случай, и как да е бих се прежалил.
Онзи ден ми се наложи да посетя личния лекар - не бях ходил с години. Оказа се, че в сградата в която се помещава медицинският център няма асансьор, а моят лекар на 5тия етаж.  На пенсионерите си им беше проблем.

А относно това което казва Коганев - асансьора е задължителен. Ако огранича търсенето на дом само в рамките на сгради с асансьор, това включва доста големи сгради с доста съседи - хора всякакви, неразбирателства много. По-трудно се живее.
Давам пример със сградата, в която момента живея - касиерката на блока предлага асансьора да стане с карти - хората не искали да плащат за асансьор...

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #13 -: 04 Ноември, 2010, 23:26:59 »
0
Явно общото мнение е отрицателно. Също и моето. Като студент живеех на 13 етаж в общежитието и нямам добри спомени от режима на ток и съответната липса на асансьор. Ако плановете се объркат и не се изнесеш след 5 години, етажите ще станат проблем. Но по-големия проблем е последния етаж. Горната плоча е студена, а пък ако прокапе някой таван над твоя апартамент познай кой го е грижа - теб или собственика на тавана. От личен опит - покрива над твоя апартамент става изцяло твой проблем. Сега закона улеснява
събирането на пари за общите части, но парите намаляха, а и между закона и реалния живот понякога има разминаване.
Сатори (или както там се произнася), ти явно си харесал апартамента и цената, ок, купувай. Ще ти дам един съвет за чантите с багаж. Обикновено на терасите има от двете страни Г-образни винкели с въжета за простиране. Слагаш едното желязо да стърчи половин метър пред терасата и на върха поставяш макара. За по-голяма товароносимост можеш да сложиш още една тънка желязна тръба от върха (макарата) до парапета на терасата. Несравнимо е да вдигаш багаж надвесен през терасата или спокойно стоящ прав и дърпащ въжето, идващо от макарата на половин метър пред и над теб.
А пък ако жена ти те убеждава в необходимостта от собствен апартамент (както обикновено става), то задължително трябва да поискаш нещо в замяна на съгласието ти - поне две деца.
 

koganev

  • Гост
Re: 5 етаж - без асансьор
« Отговор #14 -: 05 Ноември, 2010, 09:31:38 »
+1
Охооо... Аз мога да предложа полиспастна система, с помощта на която сам човек с достатъчно дълго въже може да повдига по тон и нещо до който си иска етаж.
По принцип и парашутите са решение от по-високите етажи, но после прибирането и носенето е неудобство. До 4-5ия етаж може да се направи пързалка за спускане, а за изкачването сега има едни инвалидни колички, които сами се качват по стълби... Е, струват колкото целия асансьор, но пък за 2-3 хилки човек може да си издаде документ, че е без два крака и две ръце и да получи безплатно количката от ЗК, пак с/у скромна лептичка там...
Може и да се наеме студент - така им викат вече на хамалите, щото всички са студенти - за 20 кинта ще качва чантите на бегом, защото от другия вход също чакат. А може и студентка... Е, тя няма да качва багажа, но пък ще е стимул да си го качиш сам по-бързичко.
Има и вариант, в който изобщо да не излизаш. Тогава височината няма значение - може и на 37я етаж без асансьор. Ако си сръчен като Додо, ще си направиш делтапланер и с него ще ходиш на разходка. Фрък от терасата, фъррррр-фъррррр насам-натам, бам обратно у терасата, изтупваш се от бубулечките и сядаш да си пиеш ракията. Но за целта ти трябва жена от Самоков, поне веднъж разведена, свикнала да мъкне и да тегли яко.