Автор Тема: покупко-продажба на имот без да съм уведомена  (Прочетена 16622 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #15 -: 23 Ноември, 2010, 14:58:57 »
0
"При продажбата, от друга страна, не следва да се държи сметка за запазената част на наследниците. Последните биха могли да искат обявяване на продажбата за нищожна поради симулация (прикрито дарение)"

Или защото майката е била болна.Намалено зрение.Диспансеризации.Лични лекари.
Вида на подписа под документи и пълномощни.
Начините са много.
Начините са много, резултатът е един. Това, че майката е била болна и с намалено зрение изобщо не е проблем. Ако може да докаже, че майка и е била неадекватна и не е разбирала какво подписва, да, става. Аз съм убеден, че това е прикрито дарение, но това е практически трудно доказуемо. Ако и сина и бащата кажат, че родителите са получили пари, че синът е направил някакъв ремонт и какво ли не, какво правим. А както казах по горе и синът ще ангажира адвокат. И накрая, след като сделката е доброволна съдът няма да я развали. Дори и да приемем, че съдът и върне "запазената" част - ще получи 1/6 част от къщата, в която няма да може да стъпи докато да живи роднините и (все пак ги е съдила).
Оунър, предположенията ми са на база думите на Десислава и на много подобни случаи, които знам. След като тя е чистила на майка си, предположих, че няма друга жена в къщата. Естествено, ако това не е верно и извода за наследниците е неверен. Не ти разбрах идеята за сплотяване на семейството срещу общия враг, който "рови". Тя ще се сплоти с баща си и брат си срещу нейния адвокат ли? И смяташ, че трябва да гледа баща си толкова, колкото и брат и? Някаква помощ, добре, но основно вече е задължение на брата. 
Сещам се за една колежка, живееща с мъжа си в къщата на родителите. Сестрата на мъжа (зълва?), живееща в друг град, се е "грижила" за родителите се с някое рядко обаждане по телефона, брат му (и жена му) помагали. Но пък родителите искали да оставят по 1/3 на трите си деца и колежката беше много огорчена.
Пак ще кажа, вероятността да падне подобна сделка е малка и дори в този случай резултатът е 1/6 част от къщата. Струва ли си? По добре да изчака, ако бащата и синът се скарат. В този случай вероятността да се събори сделката е голяма (бащата ще отрече да е получавал пари) и може даже да и прехвърли и неговия дял от къщата.

Jim, щом бащата ще прехвърли своята част от вече продаден имот, замлъквам.Тез номера не знам как стават.И се сещам, че селските прехвърляния стават по толкоз крив начин, че даже буквите от нот. акт изпадат като го наклониш.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #16 -: 23 Ноември, 2010, 15:03:46 »
0
Десислава,
Най-вероятно става дума за привидна сделка, но аз бих предпочел да чуя ясно и адресно от теб една категорична фраза. Примерно:
Подписан е договор за покупко-продажба и брат ми е станал собственик, но никой от родителите ми не е получил и 1 лев от договорената  цена, дори индиректно не са получени пари- под формата на платени от брат ми лечения, операции, др. разходи.

Разбери ме правилно, не търся никакво "оправдание" за никого.
Обратното, смятам, че никой не трябва да бъде лишаван от собственост чрез схеми и измами. Дори да има да дължи пари. Парите са си пари, всеки трябва да се грижи да си плаща дълговете, но собствеността си е собственост. Не приемам бъркането на тези неща.

Още нещо, което по-скоро не е въпрос?
Изтъкваш обстоятелството, че той е бил в добри отношения с родителите ти. На мен това ми звучи малко двузначно. Само споделям, че аз го възприех като някакво своеобразно твое признание, че ти не си или поне в определен период не си била в добри отношения с тях.
Това са си ваши неща, не питам .
Добре, че има доста гледни точки.

Успех.
« Последна редакция: 23 Ноември, 2010, 15:07:29 от nachev »

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #17 -: 23 Ноември, 2010, 15:56:05 »
0
Оунър, от толкова много написано от мен само за последното, и най-некасаещо темата, изречение ли успя да се хванеш. Имах предвид ако съдът поради неплащане изобщо анулира сделката. В този случай бащата ще стане собственик на 4/6 от имота. Това имах предвид, но си признавам, че не знам дали е възможно. Приемам, че греша и е невъзможно. Но ще проверя, не защото се съмнявам в твоята компетентност (без никаква ирония), ами защото мисля, че не си прочел внимателно последното изречение.
А за другите неща?

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #18 -: 23 Ноември, 2010, 16:11:11 »
0
Оунър, от толкова много написано от мен само за последното, и най-некасаещо темата, изречение ли успя да се хванеш. Имах предвид ако съдът поради неплащане изобщо анулира сделката. В този случай бащата ще стане собственик на 4/6 от имота. Това имах предвид, но си признавам, че не знам дали е възможно. Приемам, че греша и е невъзможно. Но ще проверя, не защото се съмнявам в твоята компетентност (без никаква ирония), ами защото мисля, че не си прочел внимателно последното изречение.
А за другите неща?

Темата е предимно психологическа.Нито един правен съвет не може да бъде даден във форум, без достатъчно предварителна документация.
Да забелязахте че са изкарвали документи защото нямат.И има чичо и леля.
А предположи, като какво се е случило, за да бързат, за да не предявят претенции.
Кое е преди или по време на брака.Земята, къщата или и двете.
И сега вече може да разпределяш дялове.
И като за последно, че отивам в един форум на зъболекари да давам акъл.
Обстоятелствената проверка пада изключително лесно.Това е начина.После всичко подписано отива по реда си в нищото.
И затова ще се обедини семейството.Щото губи от претенциите на третите лица /лели и чичовци/ и никой няма да лапне това което си е наумил.цялата работа може да се свърши за по малко от месец, заедно с оценките и скиците.
Та така.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

desislava1974

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #19 -: 23 Ноември, 2010, 18:13:37 »
0
Брат ми е разведен. От бившия си брак има дъщеря, която живее с майка си. Дефакто сега в къщата живеят брат ми и баща ми. В такъв случай дъщеря му след време ще бъде единствена наследница. Аз живея при съпруга си. Разбрах, че тази сделка е фиктивна. Казал на родителите ми, че това е начинът по който може да се узакони къщата. И те се доверили без да осъзнават какво правят. До сега брат ми нищо не правеше по къщата. Сега започна да я стяга като по малко ще сменя дограмата. Има за какво като е негова.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #20 -: 23 Ноември, 2010, 21:16:06 »
0
Брат ми е разведен. От бившия си брак има дъщеря, която живее с майка си. Дефакто сега в къщата живеят брат ми и баща ми. В такъв случай дъщеря му след време ще бъде единствена наследница. Аз живея при съпруга си. Разбрах, че тази сделка е фиктивна. Казал на родителите ми, че това е начинът по който може да се узакони къщата. И те се доверили без да осъзнават какво правят. До сега брат ми нищо не правеше по къщата. Сега започна да я стяга като по малко ще сменя дограмата. Има за какво като е негова.

Вземи решение какво да направиш.Ако имаш нужда от помощ или съвет пиши на лични или на ownerbg@gmail.com
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #21 -: 23 Ноември, 2010, 21:23:29 »
0
Оунър, май се оказа, че не си чел внимателно за прехвърлянето от бащата и няма нищо селско в това. Както и да е, мислено си бил при зъболекаря. Обаче не знам защо сега включи лелята и чичото, които са споменати само в първия пост и то като оправдание на брата. И "бързането" го свързвам по-скоро с елиминирането на Десислава, отколкото с лелята, защото иначе не биха крили от нея. Самата тя не виждам да допуска проблеми с тях. За обстоятелствената проверка си прав, че може да "падне", но ако има нещо много гнило и обикновено става за парцели. В случая говорим за къща, в която хората са живели 20, 30, 50 години и свидетелите са казали истината пред нотариуса. Дори и парцела някъде да се е водил на името на прадядото с трите деца, то ако някой е имал претенции, би могъл да ги предяви през последните 15 години. Така че едва ли ще има обединение срещу лелята и чичото, които сигурно и през ум не им минава да имат претенции към чужда (на практика) къща, дори и да имат някакво основание. 
Десислава, пак не разбрахме какво целиш. Искаш да вземеш пари от брат си или част от къщата? Къщата се е нуждаела от подръжка и брат ти, който живее там и трябва да я подържа е искал първо да стане собственик и след това да вкарва пари. Нормално. Затова казах, че един имот трябва да има 1 собственик, иначе ще има проблеми с ползването и подръжката. Кое е фиктивното на сделката? Такива сделки са масови, в случай че новият собственик иска да се застрахова от претенции на братя и сестри. А в случай на евентуални проблеми със съпруг (а) се прави дарение. Съвсем нормални сделки. А, Оунъра написал нов пост. А защо да не пише в темата, а на лични?

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #22 -: 23 Ноември, 2010, 22:02:13 »
0
Оунър, май се оказа, че не си чел внимателно за прехвърлянето от бащата и няма нищо селско в това. Както и да е, мислено си бил при зъболекаря. Обаче не знам защо сега включи лелята и чичото, които са споменати само в първия пост и то като оправдание на брата. И "бързането" го свързвам по-скоро с елиминирането на Десислава, отколкото с лелята, защото иначе не биха крили от нея. Самата тя не виждам да допуска проблеми с тях. За обстоятелствената проверка си прав, че може да "падне", но ако има нещо много гнило и обикновено става за парцели. В случая говорим за къща, в която хората са живели 20, 30, 50 години и свидетелите са казали истината пред нотариуса. Дори и парцела някъде да се е водил на името на прадядото с трите деца, то ако някой е имал претенции, би могъл да ги предяви през последните 15 години. Така че едва ли ще има обединение срещу лелята и чичото, които сигурно и през ум не им минава да имат претенции към чужда (на практика) къща, дори и да имат някакво основание. 
Десислава, пак не разбрахме какво целиш. Искаш да вземеш пари от брат си или част от къщата? Къщата се е нуждаела от подръжка и брат ти, който живее там и трябва да я подържа е искал първо да стане собственик и след това да вкарва пари. Нормално. Затова казах, че един имот трябва да има 1 собственик, иначе ще има проблеми с ползването и подръжката. Кое е фиктивното на сделката? Такива сделки са масови, в случай че новият собственик иска да се застрахова от претенции на братя и сестри. А в случай на евентуални проблеми със съпруг (а) се прави дарение. Съвсем нормални сделки. А, Оунъра написал нов пост. А защо да не пише в темата, а на лични?

Jim, зъболекарите са страхотни.Ей сега сменях една коронка виртуално и ми се получи.
Само да вметна.
Кога е правена обстоятелствената проверка и колко време е изтекло.
А на лични предложих че на много хора трябва да обяснявам какво е вода и дали е мокра.

Jim, подобни случаи са ми почти ежедневие.Не се напъвам да се правя на интересен.Просто е редно да се дават съвети за неща които познаваш.
Днес например приключих случай по който се съдят роднини от 9 /девет/ години.
Ами те не са се слушали изобщо, кой какво иска.
Ядрото на проблема не е само правно.
Имотния проблем е за цял живот.
Не се упражнявайте върху хората.
Световната икономика е по разбираема.
От всички, и от никой
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #23 -: 23 Ноември, 2010, 22:49:36 »
0

Лелята и чичото също имат дял от къщата, чисто юридически. За да ги елиминират, с обстоятелствена проверка правят нотариален акт и след това я "продават" на брата на Деси.

Доколкото разбирам, Деси има две възможности:

1. Прави постъпки, да събори обстоятелствената проверка, пада и продажбата. Така, включва леля си и чичо си, също и себе си.

2. Оставя така нещата, един ден къщата ще бъде наследена от дъщерята на брат и, която е И нейна племенница.

Деси,

Тръгване към дела, означава, че окончателно и безвъзвратно, ще прекъснеш връзката с брат си, а и с баща си. Освен това, какво ще се случи, когато влезеш в съсобственост с леля си и чичо си? Кой ще живее в нея? Всичките ли? Как ще си оправите взаимоотношенията? Едва ли си струва...

 В другия случай, огорчението в теб, ще мине. Или поне, ще позаглъхне. Брат ти в даден момент, ще започне да го гложди... Може би, ще потърси начин да се реваншира... Тук, ако губиш, ще спечелиш от друго място. :)

Прецени си сама...  :) *flower2*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #24 -: 23 Ноември, 2010, 23:03:21 »
0

Лелята и чичото също имат дял от къщата, чисто юридически. За да ги елиминират, с обстоятелствена проверка правят нотариален акт и след това я "продават" на брата на Деси.

Доколкото разбирам, Деси има две възможности:

1. Прави постъпки, да събори обстоятелствената проверка, пада и продажбата. Така, включва леля си и чичо си, също и себе си.

2. Оставя така нещата, един ден къщата ще бъде наследена от дъщерята на брат и, която е И нейна племенница.

Деси,

Тръгване към дела, означава, че окончателно и безвъзвратно, ще прекъснеш връзката с брат си, а и с баща си. Освен това, какво ще се случи, когато влезеш в съсобственост с леля си и чичо си? Кой ще живее в нея? Всичките ли? Как ще си оправите взаимоотношенията? Едва ли си струва...

 В другия случай, огорчението в теб, ще мине. Или поне, ще позаглъхне. Брат ти в даден момент, ще започне да го гложди... Може би, ще потърси начин да се реваншира... Тук, ако губиш, ще спечелиш от друго място. :)

Прецени си сама...  :) *flower2*

Мила Муза, не си права.
Документите които да извадени са успокоение за незнаещите.Трябват активни действия, за защита на правата на собственост.Морала е нарушен.Време е за номера и пазарлъци.Брата си е намерил двигател на документи и е постигнал желаното.Жената трябва да отговори.Иначе, остава горчилката че си излъган.А тя е супер неприятна.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #25 -: 23 Ноември, 2010, 23:48:44 »
0

Оунърче,

Може би, не съм права. Но, аз така бих постъпила. :) *drink1*

За да се казва "лелята и чичото да нямат претенции", логично следва: родителите на Деси, са се грижили за баба и и дядо и. След това, продължават да живеят там. Дали, покойната и майка, би искала лелята и чичото да получат дял? А, баща и?

Каква е целта? Възмездие? Но, то ще бъде, не само срещу брат и, а и срещу баща и. По думите и, той и майка и,  не са знаели, какво правят. Сега, човекът си казва: "аз отивам на баира"... вече е към края на живота си...?

И добре, ще спечели, ще получи х/y части. И? После? Не, не, категорично, ми настръхват косите, от неприятностите и нервите след това. Още повече, че предполагам, че къщата не е нещо ценно. Защото ако беше, отдавна щеше да има нот. акт, да е решен въпроса с лелята и чичото...

Все пак, баща и не е изгонен. Може би, има такава опасност?

Деси,
За каква къща и къде, става въпрос?
 *drink11*


OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #26 -: 25 Ноември, 2010, 21:05:05 »
0
Констативен нотариален акт по документи – Издава ли нотариусът постановление за него?

Основното при констативните нотариални актове е, че във формата на нотариален акт се удостоверява (констатира) съществуването на правото на собственост или други вещни права, без да се прехвърлят, променят или погасяват такива.
Широко разпространени са два вида констативни актове:
1. Така наречените “констативни актове по документи”, регламентирани в чл. 587, ал. 1 ГПК; и
2. констативни актове за признаване на права, придобити на основание давностно владение – чл. 587, ал. 2 ГПК.

I. Общото при удостоверяването им е че производството е едностранно, започва по писмена молба на страната. Издаденият акт не се ползва със сила на пресъдено нещо, правният интерес е предпоставка за извършването му.

II. Разликата:
1. При първия вид констативни актове – правото съществува в партримониума на молителя, преди
http://www.sobstvenik.com/?p=1057
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #27 -: 25 Ноември, 2010, 22:29:32 »
0
OwnerBG нали помниш, че аз имам пример за констативен акт от първия тип за нещо записано 100% мое в него, а аз имах само идеални части от него. Т.е. освен всичко и грешки могат да стават :)

И сега се трябва да се оправя, а хич не ми се занимава...

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #28 -: 25 Ноември, 2010, 22:39:41 »
0
Оунър, всичко което си написал е точно, но виж заглавието на темата. Проблема на Д. е, че родителите са продали къщата на брат и. Но какво ще правят с къщата си е тяхна работа, погрешно е да се мисли, родителите са задължени на децата си доживот.
Я се постави на мястото на брата. Живееш в доста стара къща (щом има 20 наследника) и искаш да я стегнеш както ти харесва. Няма ли да искаш първо да станеш единствен собственик, преди да почнеш да хвърляш парите си в ремонти?
Борбата на Д. би била единствено заради принципа "не е важно на мен да е добре, а на Вуте (брат ми) да е зле". Е, ако все пак реши да се бори, и аз и препоръчвам да се обърне към теб, тъй като не се съмнявам в компетентността и опита ти.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #29 -: 26 Ноември, 2010, 06:39:44 »
0
Оунър, всичко което си написал е точно, но виж заглавието на темата. Проблема на Д. е, че родителите са продали къщата на брат и. Но какво ще правят с къщата си е тяхна работа, погрешно е да се мисли, родителите са задължени на децата си доживот.
Я се постави на мястото на брата. Живееш в доста стара къща (щом има 20 наследника) и искаш да я стегнеш както ти харесва. Няма ли да искаш първо да станеш единствен собственик, преди да почнеш да хвърляш парите си в ремонти?
Борбата на Д. би била единствено заради принципа "не е важно на мен да е добре, а на Вуте (брат ми) да е зле". Е, ако все пак реши да се бори, и аз и препоръчвам да се обърне към теб, тъй като не се съмнявам в компетентността и опита ти.

Jim, горното не съм го писал аз но е текст който обяснява сложни неща на разбираем език.Просто се опитвам да покажа, че тези актове които са съставени могат да бъдат преборени.А каквото е искал брата го е постигнал, по един или по друг начин.Сега си хортуваме , какво иска сестрата.Тя е на ход.Ако имат и друга собственост, може да бъде компенсирана по друг начин.Желая и успех при взимане на решението.
Номера не е да пречи на някой, а да живее спокойна, че решенията взима тя , а не филанкишията.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG