Автор Тема: 5500 e / кв. м. на зелено?  (Прочетена 76465 пъти)

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #75 -: 08 Декември, 2012, 17:45:17 »
0
...та дай сега едни 600 квадрата по 1500 евра/задължително евра/...
Това че професор Владко Мурдаров отхвърля мн. ч. на думата "Евро" ли ти дава повод за смях или имаш някакви скрити аргументи? Щото има и други речници, както и други професори, примерно професор Петър Пашов и професор Христо Първев, който с МОН зад гърба, твърдят че няма лошо да се използва "Евра".
Аз, лично, съм защитник и радетел на използването на думата "Евраци". То придава почти мистично звучене и мощен заряд на иначе опошловената думичка Евро. Нещо като "..Доларите в Марки..." в изпълнение на небезизвестната С. Васева. Ето как само звучи: Евраци... фундаментално!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #76 -: 08 Декември, 2012, 18:05:55 »
0

Това че професор Владко Мурдаров отхвърля мн. ч. на думата "Евро" ли ти дава повод за смях или имаш някакви скрити аргументи?
Аз, аз, му давам повод за смях  :D, нали наскоро ги използвах. Нека да е смях, смехът е здраве! Или, поне допринася за добро настроение. :) Да съм и аз полезна с нещо.  :D

Ама и евраци си го бива. Звучи ... някак по-тежко, респектиращо.  :D
Нещо като - Ей, тия евраци за нищо ги нямате, абе те не са за всеки!   *rofl*

 *drink11*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #77 -: 08 Декември, 2012, 18:27:42 »
0

По повод коментара на Начев.

Няма морал в цена, несъвместимо е, както и справедлива цена. Има цена, срещу която стоят Х евра. Нито повече, нито по-малко. Може с малко повече, ( не много), ако ситуацията на пазара позволява да се изчака, т.е. да се мъчи на по-високата цена. Ако се бърза, винаги е малко под цената, която би могло да се вземе, и пак зависи от ситуацията на пазара.
Аз, например, използвах бума разчистих всички имоти, които нищо не носеха, или можеха да носят, но не си заслужаваха усилията.
Последният, беше последният работен ден на 2007. И тогава бързах - мислех, че 2008 се обръща тренда. И затова, смъкнах, за да го продам. Тогава, ако бях изчакала, вероятно щеше да е малко по-добре, но не много.

Всяко нещо  може да се продаде с много голям марж, защото е хит, защото има клиенти, готови да платят за него. Същото това нещо, в един друг момент, едва може да се продаде и на половината от цената на придобиване.
И в двата случая - цената на придобиване е без значение. Търсенето и готовността да се плати е от значение.

 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #78 -: 08 Декември, 2012, 18:52:59 »
0
Така. Одеве нещо животът ме беше подгонил и се наложи да изпратя един претупан и неогладен текст по иначе доста важни въпроси, но форумните приятели ще ми влязат в положение и ще ме извинят.

Има още много неща за споделяне, но не всичко ще бъде казано.
Все пак наложително е да се добавят още 5 приказки.

Важно е да се прибереш вечер в пещерата, да отметнеш кожата, която препречва входа и да хвърлиш до огнището убито прасе. Децата да се развълнуват, че ще има хубаво угощение, а в очите на жената да просветне признателност и успокоение. И тя да се погрижи за цялото семейство.
За тези делнични и изначални неща говоря, па макар и да вмъквам в повествованието някакви там имоти.
Нищо, че колегата с Имотите ме критикува, че приказките ми са не на място, че всъщност  говорим за обезщетения в ултра, мега, хипер и др. локации.

Вечер когато настане, всички искат да сложат нещо в устата - като се почне от най-простия общ работник на строителния обект,  мине се през мастития инвеститор, та се стигне до достолепния шеф на банката. Децата - и те така. Колкото и да е изненадващо, същото важи и за децата на земеделеца, хлебаря, учителя, лекаря, инженера. Странно, защо ли е така! Брей как е устроен този свят!?
Да, но.... . когато системата излезе от равновесие, разбирай когато накакъв си там инвеститор иска да получи по примерно 2200 Е м2. бГ. РЗП, а защо не направо 5500 Е (за да сме съвсем вътре в темата) щото ...  нали!, и дори по някакви неведоми способи прокара идеята дори пред хора, които очевидно не могат да си позволят подобно нещо, очевидно е, че е твърде вероятно да дойде момент, в който не всички семейства  и дори не всички деца ще могат да си легнат нахранени.
Особено в периоди на суша, когато реката, която преди това е била пълноводна,  се превърне в поток, а всеки по естествено разбираем начин се стреми да отклони колкото се може по-голяма част от този поток към своята нива.
А именно защото така е устроен светът, всеки напряга мозък и мишци и опитва най-доброто.
Въпреки това!
И носи бремето и  понякога си спомня, че не на всички им върви като на него и има деца, които не са сити.

Добре де, стига литература!
Очевидно е, че в предния си пост говорех за чисто хипотетични съотношения на икономически параметри, които са изведени от наблюдения и анализ на разни пазари. Разбирай - развити пазари. Разбирай общества, които са кроени при специфични правила. Там като правило може да се констатира определена структура и икономически съотношения, които въобще не са валидни за други пазари.
Това е и причината, че не си позволих да кажа юнашки директно: Дай да разделим настоящите цени на Бг. недвижимостите на две, че да получим тяхното "правилно" равнище.
Е, няма такова нещо.
Дарки, правилно обръщаш внимание на  себестойността. Фактор е.
Примерно, течните горива и у нас и в стара Европа са на практически едно и също ценово равнище, същите тези горива са естествен елемент на себестойността на един строителен обект (влизат пряко или косвено), следователно  и пазарът не може да бъде "определян" от  напълно идентични правила и да се подчинява на еднакви съотношения.

В заключение нека си го кажа директно. Извеждането на "правила" и зависимости по никакъв начин не означава, че цените трябва да бъдат еди-какви си!
Цените се определят  в ежедневна безмилостна битка, а в тази битка - то е ясно!
Каквото сабя покаже!

Ние просто стоим отстрани, наблюдаваме и говорим разни неща.

Такива ми ти неща!

Просто делничен капитализъм.
 
« Последна редакция: 08 Декември, 2012, 18:57:26 от nachev »

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #79 -: 08 Декември, 2012, 20:40:32 »
0
...Ой, тигре, тигре,
имаш ли мераци?
Нямаш ли евраци,
пълен гъз с таш_ци...
Басимамата!

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #80 -: 08 Декември, 2012, 21:01:36 »
0
Жестоко, тигре.
Начев, немой да паднат цените на пещерите от 20 кожи метъра на 10 кожи, щото още по-голям глад и студ ще настане и много повече дечица ще си лягат гладни или ще скитат по света в търсене на корени и ядки. Но понеже прасетата сега от Европата ги карат наготово, а не се знае още следващия цикъл прасета-кифтета дали ще го ядем и колко прасета ще заделят за нас-гладните, щото то навсякъде глад голям, та може и да ти се сбъднат желанията. Обаче съм сигурен на 200%, че от по-ниските цени на имотите ти по-богат няма да станеш.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #81 -: 08 Декември, 2012, 21:17:01 »
0
Oбявите са неактуални, imotko купи къщата. :)

Да имаш къща с парцел вътре в София и да я дадеш "за обезщетение" е едно от най-неумните неща, според мен. Но пък човек ако има нужда от пари или няма пари, за да я направи сносна за живеене, може и да няма избор.

Бонус инфо: къщата в Лозенец (в градинката срещу РУМ-а - 200м2 + 100м2 приземен етаж), която се продаде за 220,000 лева! на търг, вече е вписана в АВ (за jores, ако все още чете - след повече от година след проданта - през ЧСИ). Дали му е зле на купувача (сметнете си цена на м2). И дали няма интересни попадения при ЧСИ?

*drink6*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #82 -: 08 Декември, 2012, 21:44:48 »
0
Жестоко, тигре.
Начев, немой да паднат цените на пещерите от 20 кожи метъра на 10 кожи, щото още по-голям глад и студ ще настане и много повече дечица ще си лягат гладни или ще скитат по света в търсене на корени и ядки. Но понеже прасетата сега от Европата ги карат наготово, а не се знае още следващия цикъл прасета-кифтета дали ще го ядем и колко прасета ще заделят за нас-гладните, щото то навсякъде глад голям, та може и да ти се сбъднат желанията. Обаче съм сигурен на 200%, че от по-ниските цени на имотите ти по-богат няма да станеш.

От графиките набързо:
- броят на обявите в интервала 400-600 EUR/m2 расте;
- % на броя на обявите в по-долната половина 400-500 също расте ежедневно (докато расте и броят обяви общо) и вече е към 6% (от 30000 обяви само в imot.bg за 1-2-3 стайни), прави 2000 обяви, а в 2000 обяви все ще има 100, които стават за живеене даже и за по-претенциозните;
- средната цена не пада със скоростта като предните години, т.е. донякъде се компенсира от по-скъпи от "скъпите" имоти. Под въпрос е дали щом в обявите се вдигат цените на "скъпите" (а и не съм много сигурен в това, но ме мързи да правя детайлна справка) или излизат повече на брой за продан "скъпи", някой ги купува.

Но отдавна писах, че според мен на нашия пазар ще се стигне до 400-600 евро за масовия купувач, 1200-2000 за богатия (но който като прочете "лукс" в обява си има едно наум, защото под тази дума брокерите имат предвид плочки от 15 вместо от 9 лева). А тези посредата, ще трябва да си изберат дали да продават за 400-600 или да инвестират в архитект, материали и технологии, да си оправят кочинките, за да ги кръстят "лукс". Във всеки квартал винаги ще има някой на зор занапред, който ще прави дъмпинг. Тогава потенциалният купувач защо да не купи там? Така тези на опашката, ще седят вечно (като "мине кризата", примерно след 10 години, ще дойде началото на друга - демографската; да не пиша колко освободени жилища ще има заради факта, че хората не живят вечно.) Хайде да не е вечно, но шансът някой купувач да ги уцели, ще е доста по-малък от това да заложат 5000 лева на число на рулетката и да спечелят 175K (1:35). А като започнат тогава и да падат панелките, от 200-400 ще станат на 20-100 EUR/m2.

 *drink6*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #83 -: 08 Декември, 2012, 22:41:44 »
0
В София демографска криза следващите поне 30 години няма да има, а, тъй като не съм костенурка, с това ще се оправя някой друг.
Додо, и сега си е 400-600 за масовия купувач по кварталите, с изключение на по-добри проекти или на по-добрите квартали и места, които достигат до 700-800, пак за масово строителство говоря.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #84 -: 09 Декември, 2012, 00:20:57 »
0
Еми значи всичко си е по местата и е под котрол.

А демографската криза се изрязява в това, че средно едно домакинство се състои от 2.6 души в София. Т.е. по-дългосрочно - всяка двойка починали собственици продуцират 0.875 излишни жилища (8 двойки отделят двама души, които се предполага, че правят домакинство и им трябва едно жилище). Т.е. от 8 двойки 7 жилища са за продан или даване под наем след доста малък приод време (5-30 години). Ако стане модерно да се живее сам, тогава от 8 двойки 6 жилища ще са за продан. Тия двама правят 1 дете в най-добрия случай. И цяла България да се изсипе тук, пак ще има голям излишък. За 30 години не се знае какво ще се случва - войни, земетресения, хапче което ще прави продължителността на живот 200 години, масова емиграция на азиатци и африканци тук (добре са дошли да разнообразят малко гена), само такива събития биха решили проблема със жилищата.

 *drink6*

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #85 -: 09 Декември, 2012, 01:51:09 »
0
Oбявите са неактуални, imotko купи къщата. :)

Да имаш къща с парцел вътре в София и да я дадеш "за обезщетение" е едно от най-неумните неща, според мен. Но пък човек ако има нужда от пари или няма пари, за да я направи сносна за живеене, може и да няма избор.

Бонус инфо: къщата в Лозенец (в градинката срещу РУМ-а - 200м2 + 100м2 приземен етаж), която се продаде за 220,000 лева! на търг, вече е вписана в АВ (за jores, ако все още чете - след повече от година след проданта - през ЧСИ). Дали му е зле на купувача (сметнете си цена на м2). И дали няма интересни попадения при ЧСИ?

*drink6*

А ти купи ли я, или гледа отстрани? Дали ще има друг такъв случай, или ще ходиш по търгове да се биеш за панелки?
Интересното е в какво състояние е и колко е двора?

selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #86 -: 09 Декември, 2012, 15:13:41 »
0
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j135117595561967&f1=details

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j135169928716370&f1=details

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j132747916974831&f1=details

Селена,това ми се струва като параметри близо да това за което питаш.Като си помисля в Изток не се продават много къщи,та може и тоята да е  *girl*

Може и това да е  :)

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j135107734977316&f1=details

Регата, нито една от тези къщи не е. Видях, че вече са я свалили от хоумс.бг
Ако ми посочиш къде, ще ти пратя снимки.  Къщата е строена през 1959г. по проект на семейство архитекти, като за приятели . Семейството, което трябваше да строи до нас, се отказали, защото "ние имаме две дъщери и не искаме да рискуваме в този див квартал". В първите години след построяване на жк Изток, много апартаменти бяха празни и съседите ни търсеха техни стари приятели да ги агитират за закупуване. Затова не се чувствам някаква привилегирована с притежанието на къща в този квартал, да не говорим как ми затъваха обувките в калта, когато вечер се връщах от танцова забава. Сега след 50 години нещата вече изглеждат по иначе. ..... Много собствен труд хвърлихме по поддръжката на къщата, но съпругът ми почина, а децата са далече. Ако не беше това, за никакви пари не бих я продала, но ако я продавам, поне да си струва.:(((
Благодаря за дискусията и приятна и топла неделна вечер на всички!
Ще си отделя повече време на куп, за да осмисля написаното от всички вас -има много полезни съвети и идеи, но като чужда за мен материя ще ми трябва повечко време. Продължавам да следя написаното и много ви благодаря.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #87 -: 09 Декември, 2012, 15:25:07 »
0
Oбявите са неактуални, imotko купи къщата. :)

Да имаш къща с парцел вътре в София и да я дадеш "за обезщетение" е едно от най-неумните неща, според мен. Но пък човек ако има нужда от пари или няма пари, за да я направи сносна за живеене, може и да няма избор.

Бонус инфо: къщата в Лозенец (в градинката срещу РУМ-а - 200м2 + 100м2 приземен етаж), която се продаде за 220,000 лева! на търг, вече е вписана в АВ (за jores, ако все още чете - след повече от година след проданта - през ЧСИ). Дали му е зле на купувача (сметнете си цена на м2). И дали няма интересни попадения при ЧСИ?

*drink6*

А ти купи ли я, или гледа отстрани? Дали ще има друг такъв случай, или ще ходиш по търгове да се биеш за панелки?
Интересното е в какво състояние е и колко е двора?

Тогава се практикуваха затапващите оферти (имаше 800,000 лева) иначе можеше и да съм я купил, но по-скоро не - ако си чел, доста писах за този търг и съответно за причините. Случаи винаги има, писал съм и за други къщи с дворове. Това с панелките малко ми прилича на изпуснати нерви, ако ми завиждаш нещо, гледай да не се пукнеш :)

 *drink6*

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #88 -: 10 Декември, 2012, 15:45:35 »
0
Oбявите са неактуални, imotko купи къщата. :)

Да имаш къща с парцел вътре в София и да я дадеш "за обезщетение" е едно от най-неумните неща, според мен. Но пък човек ако има нужда от пари или няма пари, за да я направи сносна за живеене, може и да няма избор.

Бонус инфо: къщата в Лозенец (в градинката срещу РУМ-а - 200м2 + 100м2 приземен етаж), която се продаде за 220,000 лева! на търг, вече е вписана в АВ (за jores, ако все още чете - след повече от година след проданта - през ЧСИ). Дали му е зле на купувача (сметнете си цена на м2). И дали няма интересни попадения при ЧСИ?

*drink6*

А ти купи ли я, или гледа отстрани? Дали ще има друг такъв случай, или ще ходиш по търгове да се биеш за панелки?
Интересното е в какво състояние е и колко е двора?

Тогава се практикуваха затапващите оферти (имаше 800,000 лева) иначе можеше и да съм я купил, но по-скоро не - ако си чел, доста писах за този търг и съответно за причините. Случаи винаги има, писал съм и за други къщи с дворове. Това с панелките малко ми прилича на изпуснати нерви, ако ми завиждаш нещо, гледай да не се пукнеш :)

 *drink6*

Да ти завиждам? Ако ти завиждам е за изпуснатия шанс, ако въобще е имало такъв. Ако смяташ че една къща в града трябва да струва колкото един тристаен апартамент примерно в същия квартал, или че тристайния би трябвало да струва колкото десетгодишен голф на старо, друг въпрос.
Аз лично нямам време да обикалям по търгове и да чакам да ми падне нещо което струва половин милион за 50 000 примерно, а и не съм обикалял че да знам дали изобщо се е случвало някога или са само градски легенди.

selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: 5500 e / кв. м. на зелено?
« Отговор #89 -: 10 Декември, 2012, 17:31:20 »
0
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j135117595561967&f1=details

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j135169928716370&f1=details

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j132747916974831&f1=details

Селена,това ми се струва като параметри близо да това за което питаш.Като си помисля в Изток не се продават много къщи,та може и тоята да е  *girl*

Може и това да е  :)

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j135107734977316&f1=details


Регата, права си! Моята обява вече е свалена, но старият линк е http://www.homes.bg/?go=edith_sell&p=edit&authKey=471673731F . Сега видях, че "тиимимоти" без мое знание и съгласие са пуснали обявата с текст и със снимки, за които и не знам. Даже в моята обява виждам, че има промени в моите снимки. Съжалявам, не съм имала намерение да ви подвеждам, просто не знаех какви са триковете на агенциите.