Автор Тема: Цената на парцелите  (Прочетена 47420 пъти)

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Цената на парцелите
« -: 15 Май, 2010, 12:35:25 »
0
Здравейте,
От много време чета форумите, но дори нямах регистрация в imoti.net. Дойде момента да помоля за помощ, ако има кой да ми я даде.
Изчел съм доста за цените на НИ като инвестиция, годишна доходност, цена спрямо годишен доход на домакинство и т.н., но тези правила по никакъв начин не мога да ги приложа спрямо парцелите.
Та въпросът ми е има ли от т.нар. best practices за определяне на реалистичната цена на парцел? Проблемът идва от там, че имам желанието да си закупя парцел с цел построяването на еднофамилна къща, но в районите, които съм си набелязал, цените на м² не рядко варират в пъти и то от порядъка на 3-4. Естествено, очевидни са обвите на хора, които все още живеят през 2007-08, също ме дразнят и обявите, чиято цена се базира на възможното РЗП на парцела, но какво да се прави, а цялостно обстановката е такава, защото предполагам реално няма сделки т.е няма пазар, който да определи цените.
Вероятно някой ще ми отговори: "Ако имаш парите и ти харесва, купувай го." Няма да направя подобно нещо без решението, което взема да е солидно аргументирано т.е няма да се поддам на емоцията при вземането на това решение, а тъй като от него директно зависи и каква къща бих могъл да си построя, защото разполагам с ограничен ресурс, то ситуацията става сложна.
Ще съм благодарен на всякакви насоки и разсъждения. Дано и други са минали през тази ситуация и споделят какво решение са взели. Предварително благодаря на отзовалите се.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #1 -: 15 Май, 2010, 14:58:22 »
0
Точно си мислех да пусна такава тема.. Като изпуснахме момента, когато за парцелите продавачите бяха склонни на цена 20 евро/м2 сега ще се чудим ;)

Подобно на апартаментите може да се сравнява с другите държави. Кагато преди година гледах цените на съседните, тук бяха 2-3 пъти по-скъпи. Може да изпускаме нещо и в парцелите да има залежи на злато кой знае.. Като се намери някой няркотрафикант и купи за 300 евро/м2 и се започва "ама той съседът продаде и аз толкова искам".

Сега пък е обратната тенденция: "давам толкова" - "ама нашата цена е най-ниска" - "не, на съседения е наполовина" - "???"

Така че аз не бързам, парцели има достатъчно.

P.S. Скоро се видях с един приятел, който от години живее в Германия, купил си е 4 декара в границите на града за по 15 евро/м2. Като си помисля, че за тази сума тук може да се купят 500 м2... ми се отщява.


regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #2 -: 15 Май, 2010, 15:02:02 »
0
При парцелите,нещата са доста по-сложни от другите недвижимости.
Първо хубавите парцели и на хубави места, вече не са много.
Второ данъците все още са сравнително ниски,че и ако пуснеш една декларация,че няма да ползваш парцела през годината не плащаш такса смет.
Трето хората не желаят да се разделят с тях на ниски цени.
Могат да се изброят още много точки,така, че реална цена на парцела е много субективно понятие и не зависи все още от желанията и възможностите на купувача.Поне моите наблюдения са такива.
Не обичам да давам съвети,но аз бих погледнала близки по локация имоти на по-ниски цени / ако има такива /,
също така и къщи които са в окаяно състояние,не знам защо,но тогава може да се вземе къща + парцел на по-ниска цена отколкото само парцел.
При много наследници може също да се получи по-ниска цена,но тук трябва да се гледа,че само един "запед" да има и...
тогава по-добре не си губи времето.
Успех,това е най-сложната комбинация според мен.

 
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #3 -: 15 Май, 2010, 15:13:25 »
0
Точно си мислех да пусна такава тема.. Като изпуснахме момента, когато за парцелите продавачите бяха склонни на цена 20 евро/м2 сега ще се чудим ;)

Подобно на апартаментите може да се сравнява с другите държави. Кагато преди година гледах цените на съседните, тук бяха 2-3 пъти по-скъпи. Може да изпускаме нещо и в парцелите да има залежи на злато кой знае.. Като се намери някой няркотрафикант и купи за 300 евро/м2 и се започва "ама той съседът продаде и аз толкова искам".

Сега пък е обратната тенденция: "давам толкова" - "ама нашата цена е най-ниска" - "не, на съседения е наполовина" - "???"

dodo2,в онзи форум бях написала,че мой приятели си продадаха ап. в "Изток" за 200000 евро през март.И от тогава си търсят парцел за да построят къща,направо са се същисали,няма и няма това което искат и на места които търсят,при
това са готови да платят около 100000 евра за парцел и пак няма.
Така,че това да купуваш парцел и да строиш,май не е лъжица за всяка уста.




Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #4 -: 15 Май, 2010, 15:23:19 »
0
Трето хората не желаят да се разделят с тях на ниски цени.

Все пак има очевиден спад, сравенено с преди 2 години. Добре че не купих тогава, сега щях да  :'(

В момента има такива оферти, че тогава щеше да има бой за тях :) А в момента седят с месеци и само свалят цените.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #5 -: 15 Май, 2010, 15:37:03 »
0

 Не знам,dodo2 но,на моите приятели параметрите са следните:Гр.Банкя,УПИ не по-малко от 1 дек.,лице 30м.,на северния склон,та да гледа на юг към Витоша,поне два асфалтирани подхода,канализация,газификация,вода и ток.Няма,е аз не съм брокер,но като ги гледам как се шашват направо ми е жал.
Разни брокери ги водят по някъкви поляни за по100евро на кв.м. / нямало нищо общо с това което те търсят /а,ходят по огледи от месец и нещо,като на работа от сутрин до вечер.
Не знам,но явно нещо не е точно, като да има много.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #6 -: 15 Май, 2010, 16:13:38 »
+1
Благодаря на отговорилите :)
Наясно съм, че собствениците на парцели не искат да ги дават без пари, но все пак трябва да има някакъв резонен начин на ценоопределяне. Не може, лично според мен за поляна, която няма никаква инфраструктура, освен кален път и ток недалеч, да се искат такива цени. Наясно съм, че бума при имотите промени концепционално мисленето на доста хора и те няма да продадат скоро, защото няма да има кой да купи на цените, които искат, но все пак някакъв тип базово определяне на цената на парцел трябва да има.
Разсъждавам от следната гледана точка. Ако сега аз тръгна да продавам парцел, каква цена бих му сложил. Ако погледна в интернет да речем и там цените варират в пъти или питам брокер, който не е чувал за сключена сделка в района през послединте 2 години? Как да определя реалистична цена? Естествено мотивацията за продажба ще бъде решаващ фактор, ще пробвам да свалям, докато продам, но ако нямам спешна нужда от пари, реално мога да сложа такава цена, че изобщо да не бъда участник на пазара, а единствено да изкривявам реалността за цените на другите, които искат да продават.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #7 -: 15 Май, 2010, 16:26:47 »
0
Благодаря на отговорилите :)
Наясно съм, че собствениците на парцели не искат да ги дават без пари, но все пак трябва да има някакъв резонен начин на ценоопределяне.

Такава би трябвало да бъде данъчната оценка. Но все пак и да се смяташе "правилно", не може да отидеш при собственик и да кажеш "по тази формула това струва толкова", защото той казва "Стамат продаде пък за ей толкова" :)

Друга по-точна база би била оценката от фирми, когато се купува земя от общината за уреждане на регулационни сметки. И о, изненада (скоро се интересувах от парцел, който имаше такива и ходих във фирмата, за да попитам на колко биха го оценили за общината, като уреждам сметките) - та те също се ръководят от обявите в интернет (поне като един от факторите за оценката).

Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #8 -: 18 Май, 2010, 12:26:23 »
0
За разлика от сградите, където има множество методи за оценка,
при парцелите единственият начин за определяне на цената
е на база на цени на подобни парцели.

От там идва и трудността, особено в ситуация като сегашната.

В други държави има централен регистър с цени на земята, на база реални
сделки, но в България в момента предлагането е на база - толкова ми
трябват - толкова ще му искам.

Ето и от примера на regata - хората имат 200.000 и дават 100.000 за парцел,
за да могат с остатъка да си вдигнат къща. Т.е. обратното - толкова имам - толкова давам.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #9 -: 25 Май, 2010, 19:36:57 »
0
В други държави има централен регистър с цени на земята, на база реални
сделки, но в България в момента предлагането е на база - толкова ми
трябват - толкова ще му искам.

ОК тогава, какви са цените на парцелите в крайградксите зони (5-10км, т.е. около околовръстното) на съседните държави? Преди няколко месеца ми беше попаднала някаква статия за Румъния (Букурещ), цените бяха 2-3-4 пъти по-ниски от тези тук.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #10 -: 22 Юли, 2010, 18:49:11 »
0
играч, дай малко повече инфо за УПИто в Княжево. Колко му искаш в момента? Равен ли е, в коя част на Княжево е? Достъп до имота?

Може пък някой форумец да прояви интерес.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #11 -: 22 Юли, 2010, 19:41:52 »
0
В Черния кос ли се води? ЖП-линията наблизо ли минава? Преди време бях гледал парцел в Килиите, ама там е бая стръмно.

svetko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 22
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #12 -: 22 Юли, 2010, 20:04:56 »
0
67000Е

На тая цена ще има да го продаваш още 20-25 години  ;)
Това и 67000 лева не струва !!!

svetko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 22
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #13 -: 22 Юли, 2010, 20:34:31 »
+1
Хич не съм разбирач,аз съм як спамер :P
Преди месец брат ми купи перфектно равно парцелче 800 кв в Симеоново на две равни асвалтови улици с всички комуникации вкарани в имота за 70000 евро.
Да бях видял по-рано твоята обява да бях го спрял навреме  :D :D :D
 

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #14 -: 23 Юли, 2010, 14:31:16 »
0
Играч, цените на парцелите много пострадаха. Просто банките не дават кредити за строежи. Хората пък вече не могат да пордадат някой апартамент и да купят парцел и да построят къща. Преди някой с 100 кв апартамент в центъра можеше да го продаде за 150 000 евро и да даде 70 000 за парцел, а с останалите да построи 200 кв къща, че и за джип да му останат.

Ама сега вече е трудно да го продаде и ако изобщо успее да му вземе 60 000 евро, то как да ги даде за парцел? Дори и много да му се иска къща в покрайнините, и да намери парцел за 25 000, и с останалите да успее да построи нещо, то стига до още едни 500 лв/месечно допълнително за дизел и поддръжка на двете коли, само заради отдалечеността. А доходите му вече не са сигурни...

Ако пък някой е търсил парцели за вила, то сега банките не дават пари за ваканционни имоти, а хората готови да извадят стотици евра намаляват. А когато доходите намаляват, хората се отказват от луксозните стоки, а вилите са именно такива. Отделно парцелите, които се продават нарастват, защото сега и спекулантите се опирват да се отърват (братът на брокера най-вероятно е искал точно лесни пари да изкара от препродажба, обаче за негов късмет и твое нещастие, банката го е отървала) и чакащите по-високи цени облъчени от вечния ръст, и хора, които не са следили пазара, а просто сега са останали без заплата и им трябват пари.