Автор Тема: Цената на парцелите  (Прочетена 47531 пъти)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #45 -: 31 Юли, 2010, 00:15:53 »
0
Защо сте натиснали брокерите? Направете пробно 20 обаждания в държавните структури, които, за разлика от брокерите, ПО ЗАКОН са длъжни да ви вършат работа. Прогнозата ми е 0% ефективност. С какво да си обясним това? Конспирация? Политика?

Не. Просто са тъпи. Но за 0% трябва и наглост. Значи тъпи и нагли.

Обратно - попитайте случайно 20 човека на улицата каква асоциация ще предизвика у тях изразът "глупав и нагъл". Вероятно над 15 ще отговорят, че се сещат за политик или друг държавен служител.
.....и страдам за нея, като я гледам в ръцете на мутри, комунисти и обикновени свине, които я превръщат в мутро-комунистическа кочина. ...
Преди време бях свидетел как се "избират с конкурс" хора за тел.112. Някои (и то на по-високи постове) бяха толкова скарани с компютрите, че не можеха да превключат от "фонетик" на "БДС". Ама като има списък (от БСП и ДПС) с хора за назначаване за външни хора няма място. Комисията все пак беше подчинена на Емел Етем. За какви гении се сещам в Енергото и ВиК... Според мен трябва да се направят тестове, които освен знания в конкретната област да включват и проверка на общата култура, интелекта, нивото на българския език. И непушачите да са с предимство.
Един куриоз, според мен. Правих ПУП-ПЗ на моя земя. От общината пратиха уведомителни писма до съседите (двама мои много близки приятели) и изчакаха законния 14 (?) дневен срок за възражения относно този ПУП. Двамата ми приятели отидоха по някое време и се подписаха, че нямат никакви претенции. След това кметът издава заповед за влизане в сила на този ПУП и отново се пращат писма до съседите и се чака още 14 дена някой да възрази?? Против какво да възрази - против заповедта на кмета за приемане на ПУП-а, с който те са съгласни? Може и аз нещо да не разбирам...
Коганев, знаеш ли какво си помислих първо, като прочетох "глупав и нагъл" - журналист. Ама да не навлизам в подробности...
За съжаление още дълго няма да изчистим тая червена кочина. "Ако изборите бяха днес за кого бихте гласували - Герб-33%, БСП-16%, ДПС-*8%..." - БТВ преди 2-3 дена.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #46 -: 31 Юли, 2010, 01:09:41 »
0
...Агенците и Брокерите.....НИЩО не правят!!! А защо тогава клиентите ги търсят...
Според мен трябва да има сайт само за продавачи ЧЛ които изрично да опоменават,че неискат взаимотношения с Брокери и Агенци.....

... ,че съм намалил цената с 10 000Е преди два дни.Послушах колегата съфорумец,,Dimitar,,дано стратегията със свалянето е правилна....
Как нищо да не правят? Проверяват имота за тежести - това отнема поне 5 минути и струва цял един лев (за трети път да благодаря на Додо, че ме "светна"). И ти и купувача няма да им дадете 6-7 хиляди лева? Защо клиентите ги търсят - виж Коганев... А за сайта - Додо би могъл да помисли по въпроса.
Играч, когато един имот не се продава доста време, стратегията със свалянето не е "правилна", тя е единствена.
Видях твой стар пост, цитиран от Начев. Купил си 460 квадрата в Пернишко село за 50 000 лв? Понеже нямам наблюдения, такива ли са цените в селата около Перник или при твоята има нещо специално. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #47 -: 31 Юли, 2010, 01:48:03 »
0
Jim това с тежестите е само една много малка част. Аз си търся парцел за къща по принцип. Просто си нямаш представа какви лайна има с тези парцели. И ти гарантирам, че 99% от "агенциите" са абсолютно безполезни и не могат да гарантират нищичко, защото са безхаберни и лакомии, а тези две неща заедно са причина само за беди - както за продавачите, така и за купувачите.

В Агенцията по вписвания няма информация за реституцията.

Пресен пример с два парцела - харесал съм си ги, договорил съм се с продавачите и е ред на сигурността и да си избера един. Единият се предлага от известна агенция, другият - от по-неизвестна.

Сам си знам как да разбера дали може да има реституционни претенции и научавам, че очевидно може да има такива. При разговорите с брокерите им казвам за това, а те - "о, не, няма такова нещо, продавачите имат всички документи".

Малката агенция предварително ми е казала, че комисиона от купувача не искат, ако не той не иска от тях услуги (поздравления за което - единствената нормална агенция в това отношение). Чичката от голямата агенция ми намекна за двойна комисиона, аз нищо не му казах, защото знам реакцията на безумните брокери след многомесечните спорове в другия форум (гледам сега там пак са зачекнали тази тема и се псуват като обезумели).

Както и да е - и двете агенции са склонни на продажба "без проблеми", единият даже има наглостта да ми иска и пари за това.

В крайна сметка след проучване се оказа (това не става в Агенцията по вписвания), че подозрението ми се потвърди и старите имоти под сегашните парцели са възстановени на старите собственици!!! "Ама моля ви се, няма никакви проблеми" (ще си спестя псувнята към агенциите). Това, че към момента няма заведено дело от старите собственици, не значи, че след като купя парцела, на другия ден не могат да ми разпорят гз от дела.

P.S. Тук трябва да препоръчам услугите на OwnerBG - това му е работата да проверява за такива простотии, а цената няма нищо общо с % които искат скапаните "АНИ" за нулевата дейност, която извършват. АНИ с некомпетентността си са вредни. Точка по въпроса. Много жалко за малкото професионалисти на пазара, защото попадат в общия кюп "АНИ" :D

"Ама колежката, която отговаря за обявата, я няма"

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Цената на парцелите
« Отговор #48 -: 31 Юли, 2010, 03:41:03 »
0
Jim това с тежестите е само една много малка част. Аз си търся парцел за къща по принцип. Просто си нямаш представа какви лайна има с тези парцели. И ти гарантирам, че 99% от "агенциите" са абсолютно безполезни и не могат да гарантират нищичко, защото са безхаберни и лакомии, а тези две неща заедно са причина само за беди - както за продавачите, така и за купувачите.

В Агенцията по вписвания няма информация за реституцията.

Пресен пример с два парцела - харесал съм си ги, договорил съм се с продавачите и е ред на сигурността и да си избера един. Единият се предлага от известна агенция, другият - от по-неизвестна.

Сам си знам как да разбера дали може да има реституционни претенции и научавам, че очевидно може да има такива. При разговорите с брокерите им казвам за това, а те - "о, не, няма такова нещо, продавачите имат всички документи".

Малката агенция предварително ми е казала, че комисиона от купувача не искат, ако не той не иска от тях услуги (поздравления за което - единствената нормална агенция в това отношение). Чичката от голямата агенция ми намекна за двойна комисиона, аз нищо не му казах, защото знам реакцията на безумните брокери след многомесечните спорове в другия форум (гледам сега там пак са зачекнали тази тема и се псуват като обезумели).

Както и да е - и двете агенции са склонни на продажба "без проблеми", единият даже има наглостта да ми иска и пари за това.

В крайна сметка след проучване се оказа (това не става в Агенцията по вписвания), че подозрението ми се потвърди и старите имоти под сегашните парцели са възстановени на старите собственици!!! "Ама моля ви се, няма никакви проблеми" (ще си спестя псувнята към агенциите). Това, че към момента няма заведено дело от старите собственици, не значи, че след като купя парцела, на другия ден не могат да ми разпорят гз от дела.

P.S. Тук трябва да препоръчам услугите на OwnerBG - това му е работата да проверява за такива простотии, а цената няма нищо общо с % които искат скапаните "АНИ" за нулевата дейност, която извършват. АНИ с некомпетентността си са вредни. Точка по въпроса. Много жалко за малкото професионалисти на пазара, защото попадат в общия кюп "АНИ" :D

"Ама колежката, която отговаря за обявата, я няма"

 :o *drink5* *drink6* *drink6* *drink6* *drink6* *drink6* *drink6*

Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #49 -: 31 Юли, 2010, 11:26:37 »
0
Не ме разбирайте погрешно. Пишете, бришете, ....

 :D :D :D

Продължавам с описанието...

... Имотко влиза, мър-мър-мър, омърмаросва орталъка и излиза...

Сега, ако искаш ти продължи за мен...

...Muza...

Имотко,

Вместо да се нервиш, дай съвет на човека. Не знам, какво по-различно би могъл да кажеш, но все пак. Играч иска да си продаде парцела възможно най-добре, което си е съвсем нормално. Всеки би искал.
Той е търговец човек. Ясно му е, че сто пъти по-добре да продаде нещо на цената, под цената (на придобиване, ако го е купил) , и да избие от друго място. Вместо да му седи.
Купувачът, ако няма ясна идея и най-важното, подсигурено финансиране, a една единствена цел - "актив", скоро и той ще влезе тук и... ще му даваме идеи. Поне, в това много ни бива.  :D

  :) *drink11*

Играч

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +1/-4
  • Респект: -8
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #50 -: 31 Юли, 2010, 11:48:27 »
0
Muza.Мерси за поста.Ето един човек който ме е разбрал правилно. *beer* *beer* *beer*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #51 -: 31 Юли, 2010, 15:36:04 »
0
Додо, тези реституции не свършиха ли преди 10 - 15 години. Всъщност знам, че има още единични случаи и мисля, че през 2012 ще приключат. Относно твоите парцели - не можеш ли в договора за покупка да впишеш клауза, че ако в следващите 5 години се заведат дела от стари собственици срещу теб, то продавачите да са длъжни да върнат парите ти с някаква наказателна лихва. Също ако не ти разрешат да строиш или имаш някакви други неприятности с парцела. А пък ти ако си построиш законно нещо, то старите собственици нямат шанс.
Щях да направя паралел между ОунърБГ и Имотко, ама няма смисъл, разликата е очевидна.
Играч, чудесно е, че има такива развити села в БГ. Уви, огромната част от селата са западащи и след 10 - 20г. ще изчезнат.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #52 -: 31 Юли, 2010, 16:47:22 »
0
Jim.Селото в което си взех парцел е в подножието на Люлин планина.На 4км от центъра на Перник,на 9км от Банкя,на 16 км от разклона на Суходол.Не се чувствам прецакан напротив щастлив съм с покупката.А що се отнася до имотите там.В момента се продава 3  етажна къща с тавански 1700км зя 90 000Е и повярвай ми ще се продаде.Доста народ дойде да я види.Но наследниците са 3 ма и нещо между тях май невърви.Мога да ти изредя доста видни личности от сегашната влас които имат къщи в това село. Има и имоти за по 20 000лв въпрос на избор и виждане за нещата които ще правиш.И малко в страни от това понеже бизнеса ми е свързан с пътуваня в страната(1 000 000км за 13г) имах възможноста да опозная наща татковина.Смея да твърдя че подобно село в БГ няма.Така уредено и стакова ново стройтелство.Училище перфекни пътища и прочие.
Уважавам това, че не казваш името.
Е, мъчи ме малко  любопитството, ама какво да се прави - човещина !  Ще ми мине.
Не те подпитвам, но имам повод да кажа тези неща.
Обикалял съм в част от района, търсил съм, гледал съм.
Драгичево, Рударци и особено Кладница ги знам донякъде, има и добри места. Вероятно по някакви мои субективни причини все не мога да срещна мястото, при което ще усетя някакво приятно трептене.
Може би защото вече всъщност почти съм се отказал.

В стария форум имаше една  колежка. Беше се и кръстила странно - нещо като Кандидат селянка. Появи се за кратко време, но пишеше по един особено интересен начин. Особено когато описваше как намерила мястото с къщата на мечтите си.

Ей такова нещо бих искал да изживея. Ама на ! Не ще и не ще !
Може би вече знам повече от необходимото и магията със сбъднатата мечта се  е развалила. Аз виждам планините от работа и пари, които трябва да се излеят, че да заприлича на нещо. От противната страна ми разправят обичайно Приказки от Хиляда и Една нощ. Харесват си го и си го ценят, нормално.

Миналата година май в Голямо Бучино гледах едно голямо място (като описаното)  с една триетажна прогимназия от типа соцреализъм. Гледах дълго и критично и накрая не потърсих разговор с хората.
Абе, мъка !

 
« Последна редакция: 31 Юли, 2010, 16:53:36 от nachev »

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Цената на парцелите
« Отговор #53 -: 31 Юли, 2010, 18:59:55 »
0
Додо, тези реституции не свършиха ли преди 10 - 15 години. Всъщност знам, че има още единични случаи и мисля, че през 2012 ще приключат. Относно твоите парцели - не можеш ли в договора за покупка да впишеш клауза, че ако в следващите 5 години се заведат дела от стари собственици срещу теб, то продавачите да са длъжни да върнат парите ти с някаква наказателна лихва. Също ако не ти разрешат да строиш или имаш някакви други неприятности с парцела. А пък ти ако си построиш законно нещо, то старите собственици нямат шанс.
Щях да направя паралел между ОунърБГ и Имотко, ама няма смисъл, разликата е очевидна.
Играч, чудесно е, че има такива развити села в БГ. Уви, огромната част от селата са западащи и след 10 - 20г. ще изчезнат.

Jim, объркваш термините.
Реституция е едно а друго е възстановена собственост.
не е приключила и скоро няма да приключи. Особенно с прекрасните ни съдилища.
А това със споразуменията за връщане на пари и лихви при бъдещи проблеми, евикция, забрана за строителство и други магарии, са си приказки и обещания на адвокати новобранци.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #54 -: 31 Юли, 2010, 23:35:45 »
0
Оунър, прав си, сигурно съм объркал термините. Идеята ми беше, че тези, които имат да си връщат имот по някакъв закон, би трябвало да го направят отдавна - бай Тошо падна през 1989 г., сега сме 2010.Съдът е супер бавен, да, ама 20 години са много даже и за нашето съдопроизводство.
А за клаузите в договора не съм убеден, че си прав. Не съм юрист (споменавал съм, че съм инженер), но във всеки договор могат да се пишат всякакви нестандартни, но разумни клаузи. Ясно е, че продавачът в бъдеще може да откаже да изпълни дадена клауза и да се стигне до съд с неясен резултат, но е по-добре от нищо.
Гледам да нямам взимане-даване с адвокати. Преди години ми трябваше пълномощно - няколко човека, всеки да има достъп до сметките на другите в една банка. Казаха ми че трябват пълномощни от всеки човек. Аз обаче сам си написах едно пълномощно с два-три реда, което и досега върши работа и се ползва от всички (е, и юристката на банката доста време го "асимилира").
Скоро може да се наложи да сключвам договор с един-двама близки приятели. Смятам да включа клаузи, които едва ли си срещал и ако се стигне до използването им , то това може да е след 30г.  Но като са написани ясно и недвусмислено на чист български език не би трябвало да има проблем. Ако се стигне до там, ще ги споделя за обсъждане...

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #55 -: 31 Юли, 2010, 23:42:39 »
-2
Малко благороден спам. Ако си добър в правната схема на дадена област в живота и работиш с тази материя, ще забележиш колко са боси адвокатите и колко се опитват само да те оберат. Имах една клиентка / условно казано , която като видя че адвокатите са некадърни и не са в час, се върна отново при мен  с голяма молба. Понеже не съм търгаш и не искам да ограбвам хората, си помислих, че след като ми е толкова задължена тази засукана мадама дали да не я свалям. Естествено това беше порив на ловец. Иначе моята жена не бих я заменил никога с друга.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #56 -: 31 Юли, 2010, 23:56:44 »
0
Оунър, прав си, сигурно съм объркал термините. Идеята ми беше, че тези, които имат да си връщат имот по някакъв закон, би трябвало да го направят отдавна - бай Тошо падна през 1989 г., сега сме 2010.Съдът е супер бавен, да, ама 20 години са много даже и за нашето съдопроизводство.

Един роднина чак тази година влезе във владение на подобен имот - възстановен му е преди N години, от тогава дела, после дело за въвод и чак сега - притежава парцел, а на него чужда къща. Хората с къщата супер сдухани, от цялата работа (продаден им е имота междувременно от този срещу който беше делото). Така те имат къща, а роднината парцела отдолу. Ако реши може да ги направи луди, като си пусне едно стадо кози в парцела.

В примера, който дадох за парцелите които аз гледах е подобно - сега има собственик с нотариален акт, който го продава (и според "АНИ" всичко е ОК) и други, на които е възстановен същият парцел. Сегашният го владее, старите са собственици. Въпрос на тяхно решение е кога да заведат дело за въвод във владение.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Цената на парцелите
« Отговор #57 -: 01 Август, 2010, 00:04:27 »
0
Оунър, прав си, сигурно съм объркал термините. Идеята ми беше, че тези, които имат да си връщат имот по някакъв закон, би трябвало да го направят отдавна - бай Тошо падна през 1989 г., сега сме 2010.Съдът е супер бавен, да, ама 20 години са много даже и за нашето съдопроизводство.
А за клаузите в договора не съм убеден, че си прав. Не съм юрист (споменавал съм, че съм инженер), но във всеки договор могат да се пишат всякакви нестандартни, но разумни клаузи. Ясно е, че продавачът в бъдеще може да откаже да изпълни дадена клауза и да се стигне до съд с неясен резултат, но е по-добре от нищо.
Гледам да нямам взимане-даване с адвокати. Преди години ми трябваше пълномощно - няколко човека, всеки да има достъп до сметките на другите в една банка. Казаха ми че трябват пълномощни от всеки човек. Аз обаче сам си написах едно пълномощно с два-три реда, което и досега върши работа и се ползва от всички (е, и юристката на банката доста време го "асимилира").
Скоро може да се наложи да сключвам договор с един-двама близки приятели. Смятам да включа клаузи, които едва ли си срещал и ако се стигне до използването им , то това може да е след 30г.  Но като са написани ясно и недвусмислено на чист български език не би трябвало да има проблем. Ако се стигне до там, ще ги споделя за обсъждане...

Jim, при договорите има чудесни и напълно правно смисленни клаузи които са практически незащитими или струват половината пари на вселената.

Я купи парцел.Декларирай реалната цена на покупка.Започни да строиш къща, със всичките разходи по проектиране и започване на строежа.И ти се яви някой доволен внук на собственичка със пефектни документи и влязло в сила решение че имота е на любимата му баба.Е айде не целия, а половината.
Вадиш си доволен договора сключен при покупката, със прекрасните клаузи за неустойка, и започваш да си търсиш парите които си дал за имота и разходите за строежа.

Драмата е безподобна от безсилието да защитиш поне част от правата си.
А ако се присетиш и да питаш какво да правиш, същия адвокат който те е убеждавал че всичко е наред.
И ти стане ясно че поне идущите 6-8 години ще сте си близки, от към финансови отношения.

Та договорите са хубаво нещо, ама .......... оттатък Драгоман.
Тук наоколо начина е много ровене и питане преди да скочиш.
И бай бабо да не те срещне мечка реститутка.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #58 -: 01 Август, 2010, 10:00:35 »
-1
Малко благороден спам. Ако си добър в правната схема на дадена област в живота и работиш с тази материя, ще забележиш колко са боси адвокатите и колко се опитват само да те оберат. Имах една клиентка / условно казано , която като видя че адвокатите са некадърни и не са в час, се върна отново при мен  с голяма молба. Понеже не съм търгаш и не искам да ограбвам хората, си помислих, че след като ми е толкова задължена тази засукана мадама дали да не я свалям. Естествено това беше порив на ловец. Иначе моята жена не бих я заменил никога с друга.
Идентичен случай в наш'то село.
И ние имахме едно момче, дет' опъна коча из отзад, та му се опнаха рогите.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Цената на парцелите
« Отговор #59 -: 01 Август, 2010, 10:37:55 »
0
В примера, който дадох за парцелите които аз гледах е подобно - сега има собственик с нотариален акт, който го продава (и според "АНИ" всичко е ОК) и други, на които е възстановен същият парцел. Сегашният го владее, старите са собственици. Въпрос на тяхно решение е кога да заведат дело за въвод във владение.
На какво основание старите са собственици и как сегашният си е изкарал нот.акт. Няма ли давност? И щом старите не водят дела, може би считат, че не са в печеливша позиция.
Преди доста години всички си изкарваха нот.актове по обстоятелствена проверка - с трима свидетели. Така се заграбиха и земи, които никога не са били нечия собственост. И при мен идваха едни и ми обясняваха, как моята (на баща ми) земя имала стар собственик, ама много бързо разбраха, че номерът няма да мине.