Автор Тема: ДДС при ЧСИ  (Прочетена 11186 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
ДДС при ЧСИ
« -: 07 Февруари, 2011, 16:55:27 »
0
Пресен ЧСИ казус.

Облага ли се с ДДС продажбата през ЧСИ? Според един ЧСИ - да (продава се УПИ). Ипотекарния длъжник не е регистриран по ЗДДС. Обаче от НАП им били казали, че дейността на ЧСИ е доставка на стоки и услуги и следователно се облага цената??? Винаги. Говорих с някаква помощничка, не със самия ЧСИ, която по телефона не ми звучеше много убедително (а и при първия рзговор не знаеше защо има ДДС).

А досега си мислех, че ДДС за земя няма. Още повече пък като се продава от някой, който не е регистриран по ЗДДС.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #1 -: 07 Февруари, 2011, 17:49:59 »
0
додкич ЧСИ е посредник и с ДДС се облага услугата на ЧСИ, а не имота предмет на продажбата, като услугата на ЧСИ е към кредитора, а не към купувача. Банковите продукти доколкото знам не се облагат с ДДС. Т.е. ако вземеш кредит да ти щтракнат и 20% ДДС отгоре. Аз не съм юрист и може и да греша някъде.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #2 -: 07 Февруари, 2011, 18:31:30 »
0
Ами хубаво и аз така си мислех, обаче е факт - тези ми твърдят, че облагат цялата сума с ДДС. Имотът е на фирма, обаче проверих, че фирмата не е регистрирана по ЗДДС, така че откъде го снасят ДДСто, не знам. Даже и задатъкът се смята 10% от цялата сума (с включеното ДДС) :)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #3 -: 07 Февруари, 2011, 19:51:00 »
0
ДДС при ЧСИ.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #4 -: 07 Февруари, 2011, 20:51:55 »
0
Ей много полезно.  *clap*

Само да обобщя каквото аз знам от обща култура (а видях, че се потвърждава и в горното):

- УПИ се облага с ДДС
- разни други неща, които не се облагат, обаче могат да се обложат с ДДС, стига продавачът да реши така (чл.45, ал.7).

Това обаче важи за лица, регистрирани по ЗДДС, нали? Може ли лице, нерегистрирано по ЗДДС, да реши доставка по чл.45 ал.1,3,4 да се обложи с ДДС или ако продава УПИ - да се обложи с ДДС?

Или (както аз си мислех досега) ако лице не е регистрирано по ЗДДС, каквото продаде не се облага с ДДС (поне като говорим за земя, УПИ, апартамент и т.н.)?

Според мен ЧСИ се бърка, че фирмата е регистрирана по ЗДДС и затова са набутали ДДС в обявлението. А току виж пък аз се бъркам, обаче проверих и към дата 06.02 няма регистрация (освен ако системата не е гръмнала).

*drink6*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #5 -: 08 Февруари, 2011, 04:59:01 »
0
Новият Закон за ДДС и сделките с недвижими имоти

Основни моменти в цялостната регламентация
Основните моменти в регламентацията на недвижимите имоти са следните:
1. Сделките (доставките) със земя, представляваща “урегулиран поземлен имот” (УПИ), стават облагаеми с ДДС.
2. Сделките (доставките) със земя, с изключение на УПИ, или вещни права върху земя, са освободени доставки по правило и по тях не се дължи ДДС.
3. Сделките със сгради, които са нови, според дефиницията на § 1, точка 5 от ДР на ЗДДС се подчиняват на общите разпоредби на ЗДДС и подлежат на облагане с ДДС.
4. Сделките със сгради, които НЕ са нови, според дефиницията на § 1, точка 5 от ДР на ЗДДС, включително и прилежащият терен, могат да се третират по два режима по волята на продавача, съотв. на страните по сделката:
- като облагаеми в общия случай;
- като освободени по чл. 45, ал. 3 ЗДДС.
По силата на нова разпоредба – чл. 45, ал. 7 ЗДДС, доставчикът може да избере да бъдат облагаеми следните освободени доставки, свързани със земя:
- доставката на земя, която не е УПИ;
- доставката на “не нова” сграда;
- отдаване на жилище под наем.
Доставките, свързани със земя, са следните:
- прехвърлянето на собственост, т.е. продажбата на земя, включително УПИ;
http://www.sobstvenik.com/?p=1848
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #6 -: 08 Февруари, 2011, 13:18:08 »
0
Да, обаче ЗДДС касае лица, регистрирани по ЗДДС. Ако не са регистрирани тия неща не се прилагат. Така ли е?

Сега бях при ЧСИ и там чух някакви свободни съчинения защо се начислява ДДС, мъри ме да разказвам, но общо взето все едно че ЧСИ препродава имота, затова ДДС се добавяло, ама това е глупост според мен.

Проверих и във втора система и фирмата (длъжникът) не е регистрирана по ЗДДС. Така че имаме изключително простия въпрос:

ако през ЧСИ се продава УПИ - собственост на юридичеко лице, нерегистрирано по ЗДДС, трябва или не трябва да се начислява ДДС?

Кой какво отговаря на този въпрос? :)  *drink6*

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #7 -: 08 Февруари, 2011, 13:24:50 »
0
Играта с награди ли е  :D

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #8 -: 08 Февруари, 2011, 13:35:31 »
0
Да! :)

А и по другия въпрос  - и тук е анархия: клик

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #9 -: 09 Февруари, 2011, 14:51:30 »
0
http://targ.bg/%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BD-%D0%B8-%D0%B4%D0%B4%D1%81-%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE-%D0%BF%D0%BE-%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0/392/

    * Как се отчислява ДДС при публичните продажби на имоти? Трябва ли съдебният изпълнител да е регистриран по ДДС?
    * Какви са нормативните разпоредби за облагането и отчисляването на ДДС при публичните продажби?
    * При какви обстоятелства се начислява ДДС и има ли освободени от ДДС доставки?
    * Защо в някои обявления не се упоменава изрично дали в обявената начална цена е включено ДДС?
    * Срещали сме обявления, при които се продават имоти над 5 години и въпреки това, те са обявени като облагаеми по ДДС.
    * Как стоят нещата с продажба на специфични движими вещи като кораби и самолети?
       

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #10 -: 09 Февруари, 2011, 15:59:19 »
0
 *clap*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #11 -: 09 Февруари, 2011, 16:07:07 »
0
За да се отчислява ДДС от посочената цена, е необходимо е да са налице две кумулативни предпоставки: първо, длъжникът, по-точно собственикът на имота /трето задължено лице – ипотекарен или заложен длъжник/ да е регистрирано по ЗДДС и второ, предмет на публичната продажба/доставката да е облагаема доставка по смисъла на ЗДДС или по-скоро да не е освободена доставка по смисъла на чл.45 и чл.50 от ЗДДС.

Това отговаря на въпроса ми. Обаче трябваше да я попиташ и това - какво следва, когато един ЧСИ се е объркал и в обявлението е добавил към цената ДДС, без това да трябва да се прави? Нова продан ли? Кой трябва да го накара да направи нова продан? Или просто се коригира цената "с ДДС" да стане "без ДДС" с 20% по-малко и ДДС не се плаща?

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #12 -: 09 Февруари, 2011, 16:25:17 »
0
Ще ти кажа моето мнение  :)
ако има разлика в цената според мен проданта е опорочена и смятам, че дори и да се състои ако заинтересовано лице пусне жалба ще падне.
Причината е в разликата в началната цена и потенциално отказалите се участници, което ощетява заинтересованите страни.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #13 -: 09 Февруари, 2011, 17:38:16 »
0
Сагата приключи и си постигнах своето - проданта се спира и ще има нова - без ДДС*prof*

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: ДДС при ЧСИ
« Отговор #14 -: 09 Февруари, 2011, 17:48:52 »
0
 :)