Автор Тема: Мнение за сайт-обява  (Прочетена 32485 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Мнение за сайт-обява
« Отговор #15 -: 12 Юни, 2013, 23:08:39 »
0
жоро,има ли некво падане от рода на тва,което аз очаквах,или още цените държат? дойде ли времето да купуваме нещо покрай гръцкото крайбрежие, или още не?

Асене, най напред радвам се да те чуя тук!  :)

Не знам как да отговоря на въпроса ти.
Ако четеш гръцки вестници ще срещнеш цифри от 15 до 50% спад.

Аз изглежда съм кърък  ;) - при мен такива имоти идват много, много рядко.

Значи... моето мнение е, че няма реален спад!
При новото строителство - никак!
При старото - минимален, ако въобще реално го има.
Няма и пазар!

Разбира се, не говоря за набалончени случаи като горния. Имам го от 4-5 години - целия район беше набалончен, особено земятя. Въпреки особеното ми мнение за Солун, ако не се разпадне Оупа.
Конкретния случай е на един юнак с една нива от 30+ декара разделена на три, дето е позакъсал с парите/дълговете. Но като продаде едното парче, малко преди да гръмне кризата, спря да ме слуша, дори си вдигна цената и изтърва 120-130 бона в брой. Сега вече е на 40. Долу горе голкото се продаваше в региона 97-2000-ната. Вече ме слуша обаче и на тази цена, нямам сериозни запитвания, а не искам да съм тоя дето да го съветва да сваля още.

Не се отнася само до него.
От време на време ми идват интересни неща, макар и рядко. Последно, една къща на 2/3 от строителната и стойност, на добро място - нова от предприемач.

И въпреки това.
Такива случаи е имало и много преди кризата.


Може би си заслужава да ти разкажа един случай за да разбереш манталитета.

Возя едно старче, за втори или трети път си хортуваме, на 94, адвокат с удивително бистър ум за годините си със земи на магистралата Солун-Халкидики, до самия град и в посоката в която главно расте.
- Кажи цена - казвам му.
- Няма смисъл - отвръща ми - каквато и цена да ти кажа сега - пазар няма. На който му трябва точно това място (а мястото му наистина е хубаво) - ще каже. Когато другите продадоха на 200, аз продадох на 900 (цифрите примерни, че не ги помня). Ти само намери човека, може да се разберем, може и не.
От сина му знам, че се кани да остави мястото на църквата ако не го продаде.
Иди го разбери!

Има и още някои особености.
1.
Гръцкия строителен пазар в болшинството си се държи от малки, бих казал семейни фирми. Те не ползват банкови кредити или ако ползват - изключително ограничено. Строят със собствени средства и докато не продадат започнатите неща не започват нови.
От 3-4 години, болшинството от предприемачите които познавам не са почвали нов обект за собствена сметка!
Стоят. Някои се преорентираха към други бизнеси, имам едно приятелче, кара трето висше за да си запълва времето.
Пари имат, а и се поосвободиха от голямата част от построеното.
И дори новите данъци които се въведоха за имотите не ги хващат, защото ги въведоха през електромерите, а те не свързват с мрежата непродадено жилище.
2.
Вече 4-5 години подред, банката не може да ти продаде единственото жилище ако не надхвърля определена стойност, независимо че не си плащаш вноските.
Като гледам - законовото ограничение ще остане и догодина, че иначе ще стане революция.
3.
Прибави и факта, че ако някой много закъса се втурва ако не цялото село - цялата рода да му помага и може би ще ти се изясни картината.

Та общата картина според мен е:
Не се строи.
Не се продава.
Цените си стоят. (Отнася се не само до строителството и изключвам разни наболончени неща които се продават от 10 години не от сега)
Пазар няма. Интересното е и че никой не очаква да има през следващите години, но имота е последното нещо на което ще свали цената. Фетиш!
« Последна редакция: 12 Юни, 2013, 23:11:14 от goro »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Мнение за сайт-обява
« Отговор #16 -: 12 Юни, 2013, 23:39:46 »
0
Е, тука не е много по-различно. Никой не строи, цените на парцелите не падат, за да ти направят инвестицията смислена, както и не растат цените на готовия продукт, пак за да ти направят инвестицията смислена. Бившите строитело-инвеститори пари имат и за децата, някои и за внуците, кой има нещо непродадено, повечето дават и под наем, няма да ги мислим. Собствениците на парцелите повечето са шушляци, такива и си стоят, щото са свикнали и нямат пазарно мислене; ще завещят единствения си актив на внуците, а те пак няма да имат пари за тока. Резултатът е само един - никой не инвестира, не се строи и се увеличавава безработицата. Богатите са си добре, беднити го дух@т. 
Мисля, че в Гърция и Испания е същото.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Мнение за сайт-обява
« Отговор #17 -: 13 Юни, 2013, 08:50:09 »
0

 10 декара и ....


жоро,има ли некво падане от рода на тва,което аз очаквах,или още цените държат? дойде ли времето да купуваме нещо покрай гръцкото крайбрежие, или още не?

Асене истината е че има някакъв спад, ама не е този който прави цените атрактивни в Гърция.  Може би още 1-2 годинки трябва да им поогладнеят гъзовете на гърците... Знам ли... ще видиме.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Мнение за сайт-обява
« Отговор #18 -: 14 Юни, 2013, 08:10:43 »
0
мерси за инфото жори.щом трябва да чакаме,ше чакаме. аз и не бързам,щот парите са ми заклещени в имотния маркет на вегас и смятам да почакам поне още година,преди да шиткам.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Мнение за сайт-обява
« Отговор #19 -: 14 Юни, 2013, 08:46:41 »
0
Направо ги разбихте гърците.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Мнение за сайт-обява
« Отговор #20 -: 14 Юни, 2013, 09:30:18 »
0
Не знам защо,но имам усещането,че в Гърция,цените ще паднат по-малко отколкото в БГ.
То и тук не паднаха драматично де...........
Ще видим.
Жорето ще ни каже  :)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!