Автор Тема: Суперфиция  (Прочетена 28762 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Суперфиция
« -: 03 Април, 2011, 12:44:11 »
0
След поотминаването на еуфроията, породена от балонирането, ми е интересно как стоят нещата с преотстъпеното право на строеж. Визирам големите градове предимно (Варна в частност 8)).
Ако някой има преки наблюдения (последното не включва вътрешните усещания на силно пристрастните ;)), ще се радвам да ги сподели - има ли пазар в момента, процент на предлагано обезщетение и разни други условия по сделката.
Благодаря предварително.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #1 -: 19 Август, 2012, 11:01:40 »
0
Явно 2011 не е била точно годината на суперфицията :) Мислех си дали 2012 не е малко по-различна, та реших да съживя темата :)

Интересно ми е да чуя дали има въобще такъв пазар в момента и за какви нива на обезщетение може да става дума.

Благодаря предварително.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #2 -: 19 Август, 2012, 14:03:09 »
0
Догодина пак се обади по това време, пък ако забравиш няма страшно, може и по-догодина! :D

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #3 -: 19 Август, 2012, 14:16:42 »
0
Супер! *drinks* Не се изненадвам ни най-малко.
Все пак някой с конкретни впечатления?
« Последна редакция: 19 Август, 2012, 19:50:14 от vfrz »

selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #4 -: 29 Октомври, 2012, 12:18:12 »
0
 :)Съсобственичка съм (след смъртта на съпруга ми заедно със сина ми) на къща, построена на общинска земя през 1957. Къщата е построена от баща ми с право на ползване върху парцела, но след покупко-продажбата й през 1987г., на която вече станахме с моя съпруг собственици, правото на ползване на парцела според закона отпадна и ние вече имахме само правото на строеж. От некомпетентност декларирах в данъчното земята като с право на ползване и всичките години съм плащала данък върху ЗЕМЯ И СГРАДА. Миналата година посетих няколко нотариуса с въпроса дали мога да придобия собствеността върху УПИ-то по давност. Всички категорично отхвърляха тази възможност без обяснения, но един от тях каза следното "вие първо ликвидирайте правото на строеж".
Може ли някой да ми обясни каква е връзката между правото на строеж и придобиването на собствеността върху УПИ-то общинска собственост ? Известно ми е, че тази

selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #5 -: 29 Октомври, 2012, 14:06:49 »
0
  :) (продължение) 2012г.все още има мораториум върху придобиването по давност на общински и държавни земи.
  :-\ :-\
« Последна редакция: 29 Октомври, 2012, 14:10:55 от selena7777 »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #6 -: 30 Октомври, 2012, 10:31:09 »
0
:)Съсобственичка съм (след смъртта на съпруга ми заедно със сина ми) на къща, построена на общинска земя през 1957. Къщата е построена от баща ми с право на ползване върху парцела,


Ха, защо не отговаряте на колежката! Въпросът е интересен и сложен, а тук уж има много разбиращи материята. Юристи!
Селена, без специализирана правна помощ няма да се размине случаят.
Ето какво ще направим.  Аз не мога да ти дам гарантирано верен отговор на нещата.  Истината е, че случаят е доста объркан и в него могат да се ориентират хора, които познават и двете системи и десетките режими, които са се сменили от 1957 г. насам. Опитът показва обаче, че колчем се обадя  по въпроси, които засягат правото по повод на имоти и сходни, веднага един от разбиращите се чувства длъжен да се намеси.
Не, че досега едал някому решение или е помогнал (тук може и да бъркам), но все пак понякога излизат насоки.

Не ми е ясно, при какви условия точно е построена къщата.  Едно време, доколкото си спомням, при преотстъпено право на ползване, се разрешаваха и някакви строежи, тоест много е възможно къщата да е била законна още към момента на построяването и, въпреки отсъствието на преотстъпено право на строеж. Вярно ли е това?
Ако не е вярно, узаконявана ли е в по-късен етап?  Възможности имаше много.

Цитат
но след покупко-продажбата й през 1987г., на която вече станахме с моя съпруг собственици, правото на ползване на парцела според закона отпадна и ние вече имахме само правото на строеж.
Тук става леко заплетено. Става ясно, че сте имали сделка. Баща ти е продавач, твоето семейство е купувач. Очевидно е, че предметът на сделката е къща.  Не мога ясно да разбера, защо при наличие на законна и съществуваща къща, сте получили право на строеж. ПС е ограничено вещно право, което се погасява с изминаване на определен срок, респективно с построяването и официализирането на имота (превръщането му от строеж в имот). Вярно, че често пишеше: "продава се имот ведно с правото на строеж". Вероятно поради законови особености, правото на ползване механично е трансформирано, при което обаче може би се игнорира наличието на къщата. Трябва да се четат внимателно бумагите.
Цитат
От некомпетентност декларирах в данъчното земята като с право на ползване и всичките години съм плащала данък върху ЗЕМЯ И СГРАДА. Миналата година посетих няколко нотариуса с въпроса дали мога да придобия собствеността върху УПИ-то по давност. Всички категорично отхвърляха тази възможност без обяснения, но един от тях каза следното "вие първо ликвидирайте правото на строеж".

Тук бъркотията става пълна.
Ако сте получили само ПС, защо е плащан и данък за сграда.
Ако сте купили имот (сграда) що ще там и ПС.
Трябва да се гледат документите. Много вероятно е прав този, който казва: ликвидирайте ПС. Вероятно трябва да се сдобието с нов НА, в който изрично да става ясно, че сте собственици на сграда, а не на ПС. 

Цитат
Може ли някой да ми обясни каква е връзката между правото на строеж и придобиването на собствеността върху УПИ-то общинска собственост ?
Подходящо е да зададеш този въпрос само на юрист, който е готов да си получи възнаграждението, но само след като е решил казуса.  Иначе само ще дрънкаме. Особено при наличие на мораториум.

selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #7 -: 30 Октомври, 2012, 23:12:57 »
0
 : :) :)) нашев, дължа с извинение едно признание. Толкова бях във възторг, че съм ви открила (форума за имоти, де ;), че побързах да ви напиша , а то не излезна много свързано, с което несъзнателно съм ви заблудила. Всичко е законно построено и тъй като случаите като нашия са хиляди в България, ще се постарая да ви намеря  и цитирам  законите. Това не означава, че се отказвам от качествения  квалифициран съвет срещу заплащане. Въпреки, че по професия съм инженер, от 2003г. се занимавам с изучаване на законите в областта на общинската и държавната собственост и ....нямам думи, но в момента вече е късно за такава тежка тематика. Ще се постарая до няколко дни да систематизирам информацията така, че да бъде разбираема и ха! - дано да се намери подходящия за мен юрист. Оставам с надеждата, че и вашият интерес ще се запази . *blush* ::) :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #8 -: 30 Октомври, 2012, 23:35:58 »
0

Ама не е зле да се ходи, малко от малко подготвен, при адвокат. Най-малкото, да се синтезира проблема, иначе има риск да се превърне в "искрено и лично".  :D *drinks*

Селена,
Съжалявам, че не мога с нищо да бъда полезна! Успех! :)

 *drink11*


selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #9 -: 31 Октомври, 2012, 00:16:46 »
0
Мдаа, то туй с намирането на подходящия адвокат, който да ви свърши работата и да защити интересите ви ., малко трудничко става, но аз все пак се радвам и благодаря (не на Господа), че  вас ви има тук, момчета и момичета   *drinks*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #10 -: 31 Октомври, 2012, 09:49:47 »
+1
Тука не е БГ-мама, тука е БГ-татко, щото си имаме Начев. Особено обича правни материи.
          Селена, като собственици на законна построена сграда на общинска земя имате право да закупите от общината земята, виж там Закона за общинската собственост и на сайта на Столичен общински съвет има една Наредба за общинско имущество. Там повечето неща ги пише. Подава се молба, прави се оценка и т.н., подробностите ще ти ги кажат в общински имоти на "Московска". За давност категорично не става, правото на строеж и разни други термини нямат никакво значение, нещо не си разбрала. С нотариус работа нямаш, адвокат също не ти е изтрябвал. Пускаш си молба за закупуване и готово. Сега обаче оценките по Бойково време са високи, ако имаш някоя и друга връзка, не е зле да проучиш какви оценки дават, преди да пуснеш молбата, щото после може да бъде късно.
   За колегата с обезщетението - стават сделки и сега, ставаха и миналата година, за София специално. Ако си за София, пиши във форума, ще ти дам конкретни параметри за реални сделки.   

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #11 -: 31 Октомври, 2012, 12:37:01 »
0
Мдаа, то туй с намирането на подходящия адвокат, който да ви свърши работата и да защити интересите ви ., малко трудничко става, но аз все пак се радвам и благодаря (не на Господа), че  вас ви има тук, момчета и момичета   *drinks*

Селена, видя ли!!

Сработи!

Може и да не е решен проблемът, но вниманието е насочено към него, обсъждат се варианти.
Ети, ти също си мотивирана да разгледаш документите отново, да премислиш нещата още веднъж и да ги изложиш систематизирано.

Движим се във вярната посока!
Не се отказвай, доведи нещата до положителен край! Не трябва да оставяме на децата си проблеми!
Пиши отново, така държим форума жив, пълним го със съдържание и смисъл.
Поздрави !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #12 -: 31 Октомври, 2012, 12:43:48 »
0
Тука не е БГ-мама, тука е БГ-татко, щото си имаме Начев. Особено обича правни материи.
          Селена, като собственици на законна построена сграда на общинска земя имате право да закупите от общината земята,

Браво, Имоте !
Ти си великан  *clap* *clap* *clap*

Видя ли, че не е толкова трудно!
Ама как се набра само, като мазен глист на влажна буца.

Селена, не ни обръщай внимание!
Това е истинска  похвала и проява на нежно отношение. Просто го показваме по малко странен начин.
Имаме си приказка ние. Ако сега отново ми изпрати някаква закана, то няма да е от желание да развали темата ти.

Движим се, мърдаме!

Поздрави, колега

selena7777

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #13 -: 05 Ноември, 2012, 12:28:39 »
0
Сърдечно благодаря за форумската отзивчивост по моя тъй наболял проблем. Тонът и закачките ви са много готини и внасят (поне за мен) свежа струйка в неприятните ми взаимоотношения със  СО. За съжаление още не мога да се ориентирам във форумската ви подредба и да намеря вашите коментари, в които имаше препратки към някои закони и наредби. След малко повече време може би и аз бих ги открила, но защо да не спестя време. Тъй като вече два пъти съм подавала молба за закупуване на парцела (1997 и 2003) и съм стигала до заповед на кмета, но поради ВИСОКАТА (!!!), но не и законосъобразна цена бях принудена да се откажа, предполагам, че вече имам някакъв натрупан опит (към момента може би недостатъчен), но ако не ви досаждам, обещавам да ви информирам какъв ще бъде краят на УПИ трилогията.
Всъщност налага ми се по неприятни причини да продавам къщата, клиенти има , но не смеят да купуват, защото ги плаши правото на строеж, а те искат да имат развързани ръце. По сантиментални и организационни причини не искам да предлагам къщата за строж на блок срещу апартаменти (едно от последните райски кътчета в София, където не е блок до блок), а другите искат терена да е собствен и така ...всичко хубаво до три пъти.
Ако Imotko може да ме светне ориентировъчно за цените в Изток и Изгрев, ще му бъда благодарна. Кафето на терасата в градината  за форум Имоти от мен :)
. Лек и хубав ден на всички ви!!! :) *girl* *timeout* 

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Суперфиция
« Отговор #14 -: 23 Юли, 2013, 22:01:42 »
0
...иии ето ни в 2013 вече :) Както ме посъветва Ivel, повдигам пак въпроса със суперфицията :)
Аз имам лични впечатления за обезщетение от порядъка на 45% в идеалния център на Варна. Някой друг нещо? :-\