Автор Тема: Дръвчета и храсти?  (Прочетена 18947 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Дръвчета и храсти?
« -: 08 Април, 2011, 19:51:20 »
0
Някой може ли да даде съвет откъде се купуват дръвчета и храсти за засаждане и ако има някой сайт с полезни съвети кое кога и къде (сянка/слънце) е подходящо да се засажда и колко и кога да се полива докато се хване?

 *drink1*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #1 -: 08 Април, 2011, 20:16:37 »
0
Принципи и техники за засаждането на дръвчета

Засаждането на подходящите фиданки, в дивата природа или в градска среда, е отговорен процес, основан върху дългогодишни изследвания и наблюдения на лесовъди, биолози, еколози и други специалисти.

Всяко целево залесяване се базира на няколко основни действия, а именно:
 Съобразяване с климатичните особености на дадения район.
 Съобразяване с локалните почвени характеристики.
 Съобразяване с естествената растителност на района.
 Съобразяване с местното биоразнообразие и нуждите от опазването и възстановяването му.

Мероприятия по залесяване се прилагат не само при създаване на нова или възстановяване на съществуваща гора, за озеленяване в градски условия, но и при необходимост от адаптивни мерки и действия за противодействие на ерозия, осоляване или замърсяване на почвата, промени в климата и нуждата от адаптиране на растителността, дейности за възстановяване на дървета за гнездене, залесяване за ползване на биомасата и др.

Избор на видове за озеленяване:
В България има 5 климатични пояса и няколко подклиматични района, както и над 20 типа почви. Това разнообразие определя и абсолютната необходимост при засаждането на млади фиданки или семена, особено сред дивата природа, да използваме само типични за естествената растителност на района дървесни и храстови видове. Недопустимо е да се използват чужди видове (кедри, туи, кипариси, американски дъбове, др.) или иглолистни видове в райони за широколистни сухолюбиви видове. По този начин се гарантира, че засаждането ще доведе до подобрено качество на околната среда, а не до обратното. Само за някои специални терени – залесявания в градски условия, озеленяване на сметища, шумоизолация покрай магистрали и др. се допускат изключения, ако избраните видове не са инвазивни и естественото им разпространение може да се контролира.
Недопустимо е за залесяване в природата да се използват фиданки с неизвестен произход или фиданки, които не са от района на залесяването, тъй като има значителна вътревидова изменчивост в повечето български дървесни видове. За съжаление при досегашните горски практики в повечето случаи произходът на семената или резниците не е от района на залесяването.

При залесяването трябва да се използват фиданки с максимално широк местен генетичен материал – тоест създадени от резници или семена от много дървета, а не от едно или няколко дървета. За съжаление по икономически причини повечето от произвежданите фиданки в практиката произлизат само от няколко майчини растения.
Всички мерки по възстановяване на гори в защитените територии според българското законодателство задължително трябва да бъдат съобразени с плановете за управление на тези територии, а също и с местното биоразнообразие и характеристики. Такива действия следва да бъдат приети и към всички други типове горски територии, но за съжаление у нас те не са широко застъпени. Именно затова през последните години станахме свидетели на политически кампании с необосновани или неправилно проведени залесявания, резултатите от които са много слаби и по-скоро вредят на околната среда, отколкото да й помагат.


Залесяване в природата:
1. За озеленяване на брегове и водоеми/при повишено овлажняване на терена – всички български видове върби, черна и бяла топола (без хибридните форми), черна и бяла елша, летен дъб, източен чинар (в райони на естественото му разпространение), бряст, полски ясен.
2. При повишено засушаване на терена – благун, цер, космат дъб, сухоравнинен летен дъб, люляк, смрадлика, полски клен, мекиш, планински ясен, копривки, черен бор (само в райони на естествено разпространение).
3. В планините – зимен дъб, бук, ела, смърч, бял бор, черен бор и др. – в районите на естественото им разпространение.


Залесяване на специални терени:
1. За изграждане на шумоизолационен слой – подходящи са вечнозелени и иглолистни видове с плътна корона.
- Иглолистни дървета – бял бор, черен бор, лавзонов лъжекипарис, източна туя, западна туя, гигантска туя, аризонски кипарис, кедри и мн. др.
- Иглолистни храсти – тис, синя смрика
- Широколистни храсти – лавровишня, японски чакодрян (вечнозелени)
2. За озеленяване на сметища – черен бор, кедри, аризонски кипарис, алепски бор, виргинска смрика, копривки, люляк, смрадлика, птелея, миризлива върба и др.

Оптимално време за засаждане на фиданки е пролетта преди започването на вегетацията. За широколистните дървета и храсти подходящо време е и есента, когато настъпи покоят за дърветата (след опадането на листата). Фиданки, произведени със закрита коренова система (в контейнери или саксии), могат да се засаждат целогодишно, но е необходимо полагането на специални грижи, за да не се допусне пресушаване на кореновата система.
Посадъчните материали от широколистни видове могат да бъдат със свободна коренова система, но при иглолистните дървета и храсти се използват задължително контейнерни фиданки или фиданки, отгледани на свободен корен, но извадени с почва около кореновата система.

Ръчно копаните дупки представляват най-подходящите посадни места за засаждане на фиданки. Ръчните работи позволяват изваждане на тревния чим, изтръскване на съдържащата се в корените му почва и отделяне на тревната растителност, отделяне на плодородния почвен слой в горните хоризонти от бедните долни хоризонти, отстраняване на камъни, отпадъчни материали и други нежелани примеси в почвата. По този начин богатата, рохкава почва от горните хоризонти се отделя от бедната почва в дълбочина.
Размерът на посадното място трябва да е достатъчен за свободно разполагане на кореновата система на фиданката, като от всички страни има поне по 10 cm разстояние между края на корените и стените/дъното на дупката.
Преди самото засаждане на фиданките със свободен корен се подрязват връхчетата на корените, а на контейнерните фиданки или извадените със земя се отрязват стърчащите от почвата корени.
При засипването на дупката е необходимо богатата почва да бъде разположена на дъното. Първоначално се поставя слой поне 10 cm рохкава почва или при възможност – угнил оборски тор. Фиданката се поставя дълбоко в дупката, насипва се рохкава почва, а след това се издърпва леко нагоре, за да се изправят евентуално прегънатите корени, така че кореновата шийка да бъде на нивото на терена. Почвата, с която се засипват корените, се уплътнява на етапи чрез последователно и внимателно утъпкване и насипване. На повърхността се връща бедният субстрат от горните хоризонти и отново се утъпква старателно.

От изключително голямо значение за успеха на работата са:
1. Да не се допусне изсушаване на кореновата система при транспортирането на фиданките от разсадника до обекта на залесяване и в процеса на самото залесяване.
2. Да няма подгънати корени.
3. Да се уплътни грижливо почвата около корените, за да не остават въздушни кухини. За целта при глинести почви, които се структурират на по-големи буци, е необходимо да бъде доставена рохкава почва или торф от друго място, а наличната да бъде отстранена.
4. Поддържане на постоянна влажност на почвата около фиданката и на самата фиданка, до момента на нейното укрепване
5. Кореновата шийка (частта между най-горните корени и стеблото на дръвчето) да бъде малко под нивото на терена. Дълбокото засаждане води до загниване, а плиткото – до изсъхване на фиданката.
Едроразмерните и средноразмерните фиданки се укрепват с 3 колчета, разположени на 120о, и се обвързват със сезал или др. средство за връзване. Преди завързването мястото се увива с подходящ материал (например: гума, балатум, дебел плат и др.), който да не позволи врастване на сезала в тъканите на дървото.
Наложително е обилно поливане, независимо от метеорологичните условия и влажността на почвата в момента, за допълнително слягане и отстраняване на кухините в обема на кореновата система. Следващите поливки се извършват според метеорологичните условия, така че почвата да се поддържа свежа.
Поради редуцирания обем на кореновата система е желателно сутрин и/или вечер да се напръсква листната маса. Ако обемът на кореновата система и короната са в явно несъответствие, се извършва съкращаване (резитба) на короната, като се оставят достатъчно количество живи, добре развити пъпки.
Не е препоръчително през първата вегетация да се използват бързо действащи торове, за да не се предизвика неадекватен растеж на короната преди доброто възстановяване на кореновата система.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #2 -: 08 Април, 2011, 20:53:30 »
0
Я, май не съм изпуснал момента. Аз ще си правя колекция тука от съвети.

От средата на март до началото на май се садят всички листопадни и вечнозелени растения. Най-търсени са вечнозелените растения. Това са туя, аризонски кипарис, лъжекипарис, различните хвойни, цъфтящите листопадни и вечно зелени храсти. От значение е на какво място се садят. Цъфтящите задължително трябва да са на слънце. Такива са спиреята, филаделфусът, дойците, розите. В противен случай цветът не се появява или не е достатъчно декоративен. Вечнозелените растения издържат и на слънце, и на полусянка, дори на сянка. Преди да се посади храст, мястото трябва да се почисти от плевели и камъни. Може и да се прекопае. Повечето от растенията не са капризни към почвата. При самото засаждане се насипва добре изгнила оборска тор. Ако растението е листопадно, се сади на гол корен, а не с бала пръст около него. Дупката трябва да е изкопана с такива размери, че коренът на растението да стои свободно в нея без да се огъва по-малките корени. Възможно е растението да бъде и от контейнер. Той може да бъде най-обикновена саксия, сандъче или найлонови торбички, които се отстраняват преди растението да бъде засадено. Този метод става все по-популярен, защото защитава корените. Ако растението се засажда от контейнер, между него и стените на дупката трябва да има малко свободно място, което да се уплътни добре с почва. За вечнозелените растения по време на засаждането задължително трябва да бъдат с бала пръст около корените. Това означава, че когато се изваждат от едно място, за да се присадят на друго, се изкопават с пръст, като се внимава балата пръст да не се разрохква, за да не се наранят коренчетата. Ако все пак по повърхността й има наранени коренчета, те се изрязват. След засаждането листната маса на вечнозелените растения се оросява с маркуч. Около всяко растение се оформя венец от задигната почва. По този начин, когато то се полива, водата се задържа около него и попива към корените, а не изтича настрани. По-големите растения се укрепват в зависимост от това дали са вечнозелени или листопадни, с колове или обтяжки.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #3 -: 08 Април, 2011, 22:06:24 »
0

Дървото – семеен талисман
Пропъжда зли духове и нечисти сили
 
Засаждането на дърво през всички времена има ритуален характер. Било е прието това да се прави в чест на сватбено тържество, при раждането на дете, както и за отбелязването на много други радостни поводи. Не случайно се казва, че човек е длъжен да засади през своя живот поне едно дърво. Оттогава на всеки сорт дърво са се приписвали определени свойства. В миналото се е считало, че някой дървета пропъждат злите духове и другите нечисти сили. Този добър обичай се е съхранил и до наши дни. В Европа е много модно да се засажда “семейно дърво”, което става своеобразен талисман на дома. Разбира се, това сега се прави по-скоро не като защита от зли духове, а за да се направи външната част на дома още по-привлекателна.


Големината е най-важния критерии

Нито едно друго растение не е способно да придаде на градината такава ярка индивидуалност, като красивото дърво. Във всяка градина трябва да има поне по едно такова домашно растение. Благодарение на своите размери то ще определи общия облик на вашето зелено царство. Затова преди да го засадите, си струва да разберете всичките му особености и нужди, за да може дървото да се развива нормално и да запази по-дълго декоративния си вид.
Най-важният критерий при избор на един или друг вид е големината на дървото. Преди всичко трябва да определите каква е нужната височина на вашето дърво, за да не засенчва останалата част от растенията в градината и в същото време то да даде своята лепта към общия дизайн на зелената площ.
Понятието големина включва не само максималната височина на възрастното растение, но и диаметъра на короната. Именно тя определя каква площ е необходима на дървото. Тополата с пирамидална корона, например, въпреки че е много висока, заема по-малко място от ниския планински бряст. Освен това е нужно да се отчита и ежегодното израстване на дадено дърво: бързорастящите дървесни родове като шестила достигат своята максимална големина след 15 години, то на бавнорастящите видове като сребристия смърч са му необходими много повече години.


Правилото

Височината на възрастното дърво не трябва да надвишава две трети от ширината на участъка. Така, при ширина на участъка от 10 м, дървото не трябва да е по-високо от 6.5 м.

Оптическият ефект зависи също така и от дебелината на ствола на дървото и размера на листата. Кленът или иргата с техните ажурни листа се вписват лесно в композиция, но плаинският бряст и тромпетното цвете със своята кръгла корона могат да отвлекат вниманието към себе си. Трябва да се има предвид и такива важни фактори, като окраската на цветовете и плодовете, формата на листата и основния тон на есенната окраска, своеобразната структура и цвета на короната.




Пролетен цветен фойерверк или спокоен зелен фон

Кандидатите за семейно дърво могат условно да се разделят и по този признак. Към първата група се отнасят магнолията, кестена, различни видове дрян, а също така и дивите плодови дръвчета, които през пролетта ще допълват градината ви с цветовете си, а през есента ще я украсяват с плодовете си. Дърветата от втората група е най-добре да се избират така, че през пролетта те да създават зелен фон, а през есента да се превръщат в цветни петна. С декорацията на листата си особено през есента се отличават на първо място многочислените разновидности на клена.
Формата на короната е важен елемент както от практическа, така и от естетическа гледна точка. Дървото, засадено наа площадката за почивка, трябва да дава достатъчно добра сянка. Тук идеално подхождат дървета с кълбовидна или пищна корона, както е при различните видове декоративни вишни. Особено удачна се оказва играта на природата, която ни е подарила дървета с дълги клони, които стигат почти до земята. Обикновено те остават сравнително ниски, но за сметка на това широки, така че напълно могат да заменят беседката.

Пред къщата става и за пазач и за украса

Изберете за своето дърво и подходящото място. Никога не го засаждайте по средата на градината. Дори и да смятате, че там е най-подходящото му място, общият облик на градината ще загуби от това. По-добре е да подчертаете някаква важна линия, например, посадете вашата бъдеща семейна реликва близо до къщата или перголата. В европейските страни пък е много популярно да се садят семейните дървета пред къщата. Това е толкова често срещан атрибут както табелката с номера на фасадата или пощенската кутия на входа. Дървото едновременно украсява и охранява жилището, а и играе ролята на гръмоотвод.
Ако и вие сте решили да посадите вашето дърво през къщата, трябва първо да определите какъв участък можете да отделите за него. На второ място, трябва да се поинтересувате колко място ще заеме в бъдеще възрастното дърво. При избора на вид трябва да помните, че големите дървета с пищна корона са красиви, но заедно с това силно ще засенчат участъка. Мощния ствол близо до входната врата ще напомня недружелюбен бодигард. А цветен храст, например, ще показва духа на гостоприемство на обитателите на къщата.

Стилът на градината не е за подценяване

Независимо какво дърво и къде го отглеждате, то трябва да съответства на стила на сградата и градината. Пред ниски къщи се садят обикновено невисоки дървета. Ако разполагате с много място, можете да посадите и по-големи екземпляри. В селска местност добре изглеждат овощни дръвчета. Подбирайки дървото, трябва обезателно да отчитате и стила. Например, дървото с корона във формата на свещ или кълбо удачно се вписва пред къща в класически стил, а овощните дръвчета – в градините в кънтри стил. В градините с обикновен стил и за обозначение на входа подхождат дърветата с корони във формата на колона и кълбо.

Формата на короната има важно значение

• Топчестата корона е характерна за планинския бряст, аронията и кълбовидната акация. Такива дървета са много компактни и затова могат да станат добро решение за неголеми участъци.

• Свещовидната или колоновидната корона, пирамидалната корона е присъща на такива растения като моливеното дърво или кипариса. Впрочем, пирамидалната топола, много круши и габърът имат близка до тази форма. Към тази група се отнасят и обикновената арония и иргата.

• Плачеща корона. Към тази група се отнася декоративната бреза и козята върба, както и по-топлолюбивия обикновен бук и японската акация.

• Разперената гъста корона е типична за ореха сивия и конския кестен.

Засадете го отделно, за да се отличава

Мястото на засаждане трябва да бъде щателно обмислено, особено когато се отнася за малка градина, защото голямото дърво въпреки всички други растения ще определя облика на градината. Ако искате семейното ви дърво като възрастно де е красиво и да се отличава, го посадете отделно. Дървото придобива типичната за него форма, когато не е притеснявано от други дървесни растения от същата категория. Така че, аако засадите хвойна, болшинството от които са светлолюбиви, заедно с други дървесни видове, те ще загубят голяма част от чара си. Ако растението стои плътно до стената или в близост до свободно растящ жив плет от високи храсти, то няма да формира типичната за него корона. В такива случаи дървото се изтегля.
 

http://gradinar.net/284-Darvoto---semeen-talisman

Има и още информация в сайта.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #4 -: 09 Април, 2011, 00:37:14 »
0
Додо, сега на тема дървета ли си? Какво стана със спалнята? А здравословното хранене?  *drinks*
Мисля, че си закъснял с месец. Едно от нещата, с които бях зает напоследък е засаждане на дървета (и храсти). Имам около 60 вида, като десет вида са стандартните плодни дървета, 5 - 10 храсти и увивни, и останалите са най-различни, като половината сигурно не си ги чувал. Последно преди десетина дена посях див рошков, лагерстремия, клематис и пасифлора (последните две са увивни и са по-скоро цветя).
Ако искаш нещо за ограда, препоръчвам ти аризонски кипарис. Харесва ми повече от обикновения, заради синкавия цвят, а не стандартния зелен. Но пък обикновения май расте най-бързо. Гаража ти не е на улицата - значи над пътя от дворната врата до гаражната стандартен асмалък. И не знам защо хората ги правят високи. Според мен не повече от 2 метра. Няма да е нужно да ползваш стълба за да ги береш, пръскаш, режеш ...... Вътре в двора можеш да си посееш албиция, магнолия, рустифина. Не се престаравай с теоретичната подготовка - това растение обичало едикаква си почва, едикакво си слънце, едикаква си влажност...Копаеш, засаждаш, поливаш две години и което оцелее.
Последните две години съм си поръчал няколко неща от тук:  http://www.razsadnik-bg.com/component/option,com_frontpage/Itemid,159/
Няма декоративни, но има интересни видове.
Нали Гоголчо беше от зелените - тези може и да те ориентират от къде какво да си купиш. Ама първо сподели тук. *clap*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #5 -: 09 Април, 2011, 01:16:24 »
0
Ха, Джим, гледам лека закачка към мен (по политическия терен обаче те няма, че сигурно си се хванал за главата напоследък) :) Като гледам доста разбираш градинското оформление, без майтап тука. Ще те правим от Зелените :D

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #6 -: 09 Април, 2011, 01:20:30 »
0
Оо храненето - мисля да напиша книга "диетата на додо2" :) Отслабнах 10 килограма (при положение, че не съм бил дебел никак), холестерола ми за месец стана от 7 на 5.5 сега сигурно е по-нисък и т.н. :)

Хубав е сайта, ама чак от Петрич да си поръчвам :)

Аз като почетох по сайтовете видях, че ако това което се засажда е в контейнер, може да се сади по всяко време на годината? А иначе до края на април е съвсем приемливо. Мисля да ида до някой разсадник наоколо и там те ще ми пробутат разни неща пък ще видим какво ще порастне :) След първия опит вече ще знам нататък как стоят нещата.


А някой знае ли как се казват едни цветя, сравнително ниски (20-30 сантиметра) седят като цветни топки (много стъбла всяко с цветче) и има вякакви цветове (с жълто в средата)?

А не били с жълто, ето такива (и дали са многогодишни, не ми се садят всяка година):



Това невен ли е?
« Последна редакция: 09 Април, 2011, 01:27:30 от dodo2 »

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #7 -: 09 Април, 2011, 09:42:44 »
0

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #8 -: 09 Април, 2011, 11:05:44 »
0

Ето невен.



Додо,
Тази диета, заради холестерола ли? Сподели каква е диетата. Макар, че аз ако я прилагам, и отслабна с 10кг, ще заприличам на анорексичка. А, и почти нищо "холестеролно" не ям.
Чаша червено вино на ден, също помага.  *drink1*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #9 -: 09 Април, 2011, 13:22:01 »
0
Додо, първо и аз да поискам диетата. Преди година и половина, на един профил.преглед ми казаха "леко завишен холестерол". А и зимата малко се "залежах", та ако мога да махна 5-10 кг ще е супер.
Това на снимката не са ли хризантеми. Не знам. не разбирам от цветя.
Какъв ти е проблема с Петрич? Аз си поръчвам по телефона и ми ги носят в най близкия офис на Еконт. Дръвчетата сигурно минават през София и още доста път след това и нищо им няма.
Ако се засажда от контейнер може, но не е толкова просто. Ако не успееш да извадиш дървото заедно с пръста и пръста падне, работата може и да не стане. Затова си е добре ноември (декември) или (февруари) март. И наблегни на дърветата. Цветята стават за година, и къща можеш да си построиш за година, но на дървото му трябват 10-20 г.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #10 -: 09 Април, 2011, 16:08:05 »
0
Диетата е проста - купуваш си сокоизтиквачка с центрофуга и още една за цитруси и мааш фрешове по цял ден :) И освен това и по някой друг плод. Аз преди не ядях плодове изобщо, само отвреме навреме по някой банан и ягоди съм ял. Без да преувеличавам, за 1 месец изядох пловоде, колкото за поне 5 години назад.
Освен това спрях шоколада, защото Lindt се убедих, че слагат нещо наркотично, особено в белия - ако изям едно парченце, няма как да не изям целия шоколад за 2 минути :) Същото се отнася и за Nutella - през няколко дена се купуваше по един буркан от 800 грама течен щоколад :) Друго, което спрях да ям е пържено - преди примерно като седна да ям някъде си поръчвам панирани пилешки филенца в бадеми или нещо от сорта, а сега - салата :) Преди и салати не ядях. И торти спрях да ям (преди всеки ден поне по едно парче с кафе, а понякога и допълнително една чаша горещ шоколад), изобщо почти всичко, което има рафинирана захар в него.
Та така :) Най-важно е да се намали захарта. В природата рафинирана захар няма, нито торти :) Не ми липсват особено.

И сега като идва пролетта, мисля да разкарам и последната сланина от тялото си, като започна и да се движа повече. Например, садейки дръвчета  *yahoo*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #11 -: 09 Април, 2011, 16:14:29 »
0
Ето тук пише за него:

http://zeleno.bg/bg/articles/205-tagetes-ii.html
http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=43


Значи се казва тагетес или не го превеждат, отдолу на пакетчето пише и marigold, а видях че това е "невен", може би е някаква разновидност.. Ей такова ще сложа, защото май не изисква никакви грижи, едногодишно е, но при късмет си се самопосява от собствените семена. А където съм виждал е много свежо и красиво, стига да ми продадат от гъстия нисък вид, защото има и разни високи и рехави.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #12 -: 09 Април, 2011, 18:35:09 »
0

Богинвилеа... Много е красиво, май не може да оцелее при нас навън.

http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=29&t=26976

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #13 -: 20 Април, 2011, 13:38:38 »
0
Някой ми яде тагетесите!! :)

Оня ден насадих 12 и оттогава с всеки ден намаляват. Днес са останали 6. Имаме две катерички и подозирам тия крадли. Интересно ако има оградки дали ще ги спре. Или са някакви птици, но определено за някой са вкусни тези цветя. Направо са оглозгани и стърчат от земята голи дръжки. Най-вероятно до няколко дни няма да остане нито едно и се чудя дали да ги напръскам с нещо горчиво *scare*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Дръвчета и храсти?
« Отговор #14 -: 20 Април, 2011, 16:41:04 »
0
Намери някой комшия пушач, и свари прегорелия тютюн от 5 - 6 фаса в двеста грама вода.напръскай цветлетата и около тях.Напълно био и върши работа.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG