Автор Тема: Франкове, Крони и други привлекателни валути  (Прочетена 23951 пъти)

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Швейцарски фарнк, британска лира или норвежка крона....Кое да изберем за да се отървем от "рискованото" евро  ::)

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил

 CHF,поне за мен.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
а турската лира не ви ли харесва :D

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Аз съм за руската рубла - това не е шега, съжалявам че минах на евро. това определено беше грешка, кой би могъл да повярва, че това ще се случи с еврото.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
CHF не е каквото беше преди 10 години, сега швейцарската валута е изключително много зависима от еврото.

В USD според мен да се държат парите.

Ивеле, навремето си спомням как се "оттърва" от USD, тогава бая се позамислих и аз, но си ги оставих (филма не е свършил де)...  :)

За баланс CAD/AUD - и те като руската рубла са валути базирани предимно на комодитис , но меко казано са доста по-ликвидни по света.

Не, че CAD не е зависим много от USD, както CHF от EUR, но все пак е добра алтернатива.
I say what I do and do what I say.

Нико

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
и аз сериозно споменах турската лира, макар да нямам наблюдения върху нея. Вързана ли е за някоя валута и тя, например долар...

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Еми да след толкова много негативи натрупани от долара за всички тези години, купища изгубени пари - тогава изкарвах долари а трябваше
 да харча в евро, как да не ми писне а и в Европа нещата си изглеждаха ОК, кой би могъл да допусне, че ще я оплескат така по комсомолски.
Сега изкарвам в Евро и харча пак в евро, така че особено не ми пука за еврото ама все пак пропуснати ползи, трябваше да остана 50/50.
Още едно доказателство за верността на думите "Никога не казавай никога"! В Америката вече подухва ветреца на оптимизма а в Европата
нещата не са стигнали още дъното, ще трябва да ги изтърпим тези няколко години и работите ще започнат да се оправят и тук.
От всичко това обаче светът, особено бъдещите икономически тигри си направиха необходимите изводи в това число и за обратните страни
на долара, тоест духът вече е пуснат от бутилката и е въпрос на време когато пак ще има проблеми с долара. И това ако всичко върви гладко в Америката  без форсмажори а те не са изключени.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
I say what I do and do what I say.

tihia

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +28/-6
  • Респект: +91
    • Профил
Като говорим за валути не бива да отминаваме все по налагащото се твърдение, че следващата световна криза ще бъде тази на валутите.Те все повече се отдалечават от същността си и придобиват ролята на лесно средство за моментно вързване на гащите за правителствата, най-вече чрез безконтролното им печатане.В краткосрочен план може би е доходоносно да се хванеш за някоя от световните, но само толкова според мен.Изненадите ще дойдат от Азия. Очаквам да се появи Азиатски аналог на еврото с много по силни позиции. Не може да си икономически мощен и това да не резултира в даден момент върху валутата ти.
Все пак не забравяйте, че от този свят ще отнесем само спомените си и нито стотинка повече. Не прекалявайте със спестовността.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Най-привлекателната валута за мен беше тази за която все още си спомням с носталгия!
Холандския гулден. 1995г. аз и един мой колега правихме тигели от едни чейндж бюра на Попа, до едни други на Витошка. На Попа курс продава на гулдените беше по-тънък от курс купува на Витошка! Няколко разходки дневно ни се отразяваха доста здравословно ;)По-сладко изкарани пари от мен нямаше. Имам спомен, че и $ беше с разлика но по-малка и ние затова бяхме фенове на гулдените. :D В абсурдите на прехода ставаха странни неща!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0

Нестабилността на еврото увеличи заемите в канадски долари и франкове

Цитат
Емисиите на облигации във валути, различни от долара и еврото, са възлезли на рекордните 29% от всички облигационни заеми през юни

Силното поевтиняване на еврото през тази година е накарало кредитополучателите да избягват единната валута и да увеличават за нейна сметка емитирането на нов дълг в други, по-стабилни парични единици, пише Bloomberg.

По този начин деноминираните в канадски долари и швейцарски франкове облигации са увеличили дела си от всички емисии на корпоративен дълг в световен мащаб до рекордни нива, след като инвеститорите се отдръпнаха от нестабилния пазар на държавен дълг в Европа.


http://www.investor.bg/news/article/101204/130.html

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
Русия добавя австралийски и канадски долари във валутните си резерви
http://dnevnik.bg/pazari/2010/06/16/917960_rusiia_dobavia_avstraliiski_i_kanadski_dolari_vuv/

Цитат
Американските долари отговарят за 47% от резервите на страната, еврото за 41%, британския паунд за 10%, а йената  за 2 на сто. Това заяви Улюкаев през ноември 2009 г. Валутните резерви на страната се равняват на 458.2 млрд. долара към 4 юни, което ги прави третите по големина в света.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
0
Скоро прочетох, че на пристанището на Пиреа цяла нощ се разтоварвала хартия, а монетния двор свети от няколко денонощия. Предположението е, че се печатат драхми  :D Вестникът, който публикува това  е на дясната партия Нова демокрация, а според ПАСОК, нарочно създавали "интриги" и пускали слухове. Кой знае ?!  ;)

Може да е носталгично, но някак не ми се разделя с родното левче.   ;)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
Китай ще разхлаби контрола над юана
http://dnevnik.bg/pazari/2010/06/20/919878_kitai_shte_razhlabi_kontrola_nad_juana/

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Франкове, Крони и други привлекателни валути
« Отговор #14 -: 06 Септември, 2011, 13:29:13 »
0
Швейцария "върза" франка към еврото при ниво от 1,20*
http://www.investor.bg/news/article/122628/334.html

Цитат
Швейцарската национална банка фиксира курса на националната валута към еврото, съобщи CNBC. Едно евро ще се купува за 1,20 франка.

Освен това централната банка на страната смята да купи неограничено количество от единната европейска валута.
Институцията за пореден път отбеляза в свое изявление, че силният швейцарски франк е заплаха за швейцарската икономика, която зависи от износа и туризма.

Спекулации за “връзване” на франка към еврото се появиха още през първата половина на август. Тогава вицепрезидентът на Швейцарската национална банка Томас Йордан заяви в интервю за местен вестник, че е възможно да бъдат предприети всякакви временни мерки за влияние върху валутния курс, стига обаче те да са съвместими с целта за дългосрочна стабилност на цените.

Обвързването с еврото е първото ограничение на свободно плаващия курс от края на Бретънуудската система през 1973 година.

Веднага след новината швейцарската валута започна да пада спрямо основните си конкуренти на валутните пазари. И еврото, и долара поскъпната с над 8 на сто спрямо франка, след като трейдърите започнаха паническа разпродажба на скъсените от тях позиции евро-франк.

Ходът на Швейцарската централна банка я поставя в директен конфликт с пазарните участници, които се обърнаха към т. нар. “безопасни активи”.


Да купуваме ли франкове? И може ли да се появи някой Сорос да изпържи CH?