Автор Тема: София: 400-600 евро (ръстът нараства)  (Прочетена 7785 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #15 -: 21 Юли, 2011, 12:20:40 »
0
А броят интернет потребители статичен ли е в България?

Ако намекваш, че броят обяви расте, защото расте броят интернет потребители... Тук става въпрос обаче за друго - вълничките отдясно, които показват разпределението в интервалите, кратни на 100, се местят у лево.
...

Направо го казвам, не намеквам. Някои дори може да са били потребители на интернет, но да не са го ползвали за тази цел. Знам много такива и дори не смятам интернет за фактор в продажбата на имоти. Вярно, че го казвам гледайки от друго място.
Иначе разсъжденията ти не ги оспорвам, а и знаеш мнението ми за цените, та по това спор едва ли имаме.
Тъй като съм на един пазар обаче, дето е спрял от 4 години и въпреки писанията по вестници и електронни медии не виждам реално мръдване на цените в най-голямата криза за последните 20-30 години се замислям над някои други моменти.

Първият е свързан с продавача.
Има много имоти които излизат на пазара, не защото продавача има нужда пряка и незабавна от парите. А на принципа - ако ми дадат тези пари дето искам, ще го дам. И обикновено това са стойностни имоти!
Сред тези продавачи са и тези строители, които нямат кредити, но пък имат достатъчно налични средства. (Поне за Гърция това са над 90% - дребни и средни семейни фирми с основен капитал от 700-800хил. евро). Виждайки общата ситуация на пазара, те просто спират дейност, уволняват и малкото външен персонал дето имат и чакат да се промени ситуацията. Много често същите хора имат и друг семеен бизнес - магазини отдадени под наем, магазини за строителни материали и инструменти на дребно, посреднически офиси,  бензиностанции и др. (споменавам практики дето знам)
Към тях мога да прибавя и средно големи и големи фирми. Последния случай с който съм запознат е на двама съдружници. Допреди 2-3 години имаха над 300 непродадени и в строеж апартамента и 10тина човека персонал (инжинери, архитекти продавачи...). Сега единствения им персонал е секретарката и имат около 150 завършени непродадени жилища. За финансовото им състояние въобще не бера грижа!
Същите тези хора, като цяло, притежават и стойностните парцели и земеделски земи върху които може да се строи, изкупени в периода на бума - това важи на 100% от Катерини през Солун до Кавала - районите дето пряко познавам - за другите не се наемам да споря, но предполагам картинката е същата.
Единствения начин да накараш тези хора да свалят цени е законодателно - т.е. данъчно. Но и това е съмнително, до колко може да се приложи на практика. Примерно плащането на ДДС. В Гърция то трябва да стане до 3 години след завършването на сградата, независимо дали си я продал. Но никой не може да те накара да платиш ако не си я завършил документално. (Допускам, че в България някои завършени сгради нямат акт 16 по тези причини, но не съм запознат)

Вторият момент е още по сериозен
Днес се ровех за разни джаджи в интернет, от нямане какво да правя. И се изумих от цените. Китайски гуменки по 50Е, финтифлюшки по 30-40... Чак се чудя кой ги купува... Всъщност, докато чакаме да паднат цените на имотите, инфлацията си върви и няма нищо общо с официалната европейска статистика.
Та продавачите на имоти, банки, строители, частни лица, може и да нямат чак такова желание да разменят нещо дето може да се пипне с нещо дето в най-добрия случай е няколко кила хартия. Т.е., където има балон, цените се наместват от инфлацията, но пак същата намества реално хартиения кеш в джобовете. В дългосрочен план и чисто исторически винаги е изгаряло второто, а не първото, като изключим революциите и природните какаклизми.


Та за да завърша.
Цените на имотите не се определят от нямащите, босите и гладните, въпреки че и те са на пазара. А от имащите, банките и не на последно място правителствените политики. Като гледам за кого работят правителствата от Меркелица до Попандреев е може би време малко да си ревизираш възгледите.
 *drinks*
Проследих дискусията. Много е логична и градивна. (Не е като в Имоти.нет да се скача против другото мнение, просто заради спорта.)
Но, като че ли, винаги тръгваме от средата на нещата, а не от първоизточника. А той е преди всичко потребността от притежаването на недвижим имот.  А тя може да е земя, парцел, жилище, нива и т.н.

Целите могат да бъдат непосредствена цел ( нямам къде да живея)  и инвестиционна.  Инвестиционната цел, обаче, се регулира от Държавата, чрез различни стимули, или пък прегради. Както Горо по-горе каза, например - данъчни прегради.

При непросредствената цел, Горо е прав, че цените не се определят от "нямащите, босите и гладните", а от продавача. Но тук е важно да се изследва, кои и колко на брой са са потенциалните купувачи от тази гледна точка. Когато се намери числото на нямащите, може да се проследи какво пазара може да поеме, съответно и тенденцията на цените...

Това бяха нещата, които исках да допълня към дискусията.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #16 -: 21 Юли, 2011, 13:05:41 »
0
За да падат цените, значи истината е някъде посредата. Или нуждаещите се продавачи са повече от чакащите купувачи в агенциите.

(Аз си търся парцел, а там нещата са по-различни, най-малкото защото няма чак такова предлагане като при апартаментите, но цените са паднали и при тях драстично, поне с 50% от пика.)

Не съм съгласен и че един здравомислещ човек, след като купи, започва да вика "ръст на цените". Първо, защото на дали скоро ще продава и му е все тая и второ, защото когато цените на имотите са значително над възможностте на населението, и при двата варианта (със собствени средства и с кредит) един огромен паричен ресурс на купувача изчезва и се намалява потребителската му активност за дълъг период от време (доста хора познавам с кредит, които сега се стискат - иначе вместо да даваха 2-3000 лева за ипотека, щяха да ги харчат за джунджурии и тези пари да се разпределят в много повече търговци/производители).

Ето филмчето (част) в youtube:
Лапай баницата, дръж баницата avi

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #17 -: 21 Юли, 2011, 16:16:34 »
0
P.S. Между другото това видео е едно от най-гадните за България, които съм гледал, даже по-кофти и от циганите от блок 20. Който е организаторът на тази простотия (хоро, влакче и трепане за баници като в Сомалия) заслужава един куршум :)

Не играела гладна мечка хоро а?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #18 -: 21 Юли, 2011, 17:18:51 »
0
Междудругото подобни простотии (но не с храна, а с дрехи) съм виждал в магазин в европейска столица на иначе най-лъскавата търговска улица. Цените на парцалите - народни, а пред женските пробни имаше опашка, на която се чака почти 1 час. Не даваха да влизат с повече от 6-7 дрешки вътре - охраната ги проверява и ги кара да оставят другите.

--

Явно е навсякъде, не само в БГ. Чел съм, че при коронацията на Николай ІІ на едно поле край Москва се събира маса народ - към половин милион, щото и са щели да раздават безплатни напитки и сувенири. Пуска се слух, че част от събралите се вече взимат от подаръците и останалите, за да не останат по-назад се втурват и те да си вземат. Става невъобразимо меле, в което са изпотъпкани над 3000 човека... Към 1300 са умрелите. http://en.wikipedia.org/wiki/Khodynka_Tragedy

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #19 -: 21 Юли, 2011, 18:05:42 »
0
Може пък при франсетата да го няма това, не се наемам да споря :). Това с дрешките го видях в магазин в Лондон, на Оксфорд стрийт. Тършуването и блъскането бе жестоко, взимаха по няколко броя/чифта, за да не ги вземе друг. После някои ги мятаха директно на пода като не им харесват. Продавачите явно баха навикнали и обикаляха да събират от пода и да подреждат...
« Последна редакция: 21 Юли, 2011, 18:07:45 от gogolcho »

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #20 -: 21 Юли, 2011, 20:01:25 »
0
Излязоха ми сълзи в очите. (не че съм сантиментална,но е много, много жалко)


P.S. Между другото това видео е едно от най-гадните за България, които съм гледал, даже по-кофти и от циганите от блок 20. Който е организаторът на тази простотия (хоро, влакче и трепане за баници като в Сомалия) заслужава един куршум :)


Мъж съм, но и с моите очи се получи същото.Но и омразата ми към тези, които доведоха Българи до такова състояние, още повече нарастна. Те са и организаторите на "тази простотия"  *ireful*


Мислите ли, че това е резултат от социалното положение на хората?

Гледах го няколко пъти видеото .... единият от мъжете дори гледа към камерата и се усмихва. Други грабят по 10-15 баници ... дали ще ги изядат всичките? Едва ли .... намирам целият този цирк резултат от манталитета ни - щом е на аванта ни е сме там, не може другите да вземат аз не - даже ако може само аз да взема, за другите да не остане още по-добре. Може да не е нещо, от което имаш нужда ама нали е без пари ...или почти без пари.


http://news.ibox.bg/material/id_1227346104/fpage_4


gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: София: 400-600 евро (ръстът нараства)
« Отговор #21 -: 21 Юли, 2011, 21:53:53 »
0
Точно. Шамар да е, аванта да е.

А народът е бил много по-зле и гаврата е била далеч по-голяма преди някакви си 14-15 години:

Glasove.com