Автор Тема: имащите vs нямащите  (Прочетена 7578 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #15 -: 10 Май, 2011, 23:50:50 »
0
Добре де, нищо ли да не си купуваме? :) Аз понеже страдам малко от тази болест - последно ме заплашиха, че ако купя нещо ново, друго старо ще бъде изхвърлено на боклука. И сега още не съм решил като поръчам машина за правене на спагети и макарони с 8 приставки, кое старо да хвърлям :)

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #16 -: 11 Май, 2011, 04:24:29 »
0
Да ви питам между другото - има ли в България вносител на домашни машини за хляб ? Много полезна машинка е - правиш си няколко вида хляб и толкова здравословен колкото искаш.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #17 -: 11 Май, 2011, 06:20:44 »
+1
Ако питаш за нещо подобно:



има колкото искаш. И са доста популярни.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #18 -: 11 Май, 2011, 09:53:12 »
0
И са изключително голям боклук.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #19 -: 11 Май, 2011, 10:40:57 »
0
Абе става горе долу вкусен хляб ама трябва да се пече повече от колкото е забито в стандартните програми. В никъкъв случай не е по-евтино от колкото да си купиш хляб. Аз обичам да правя експерименти с разни брашна ръшено кукурузно и подправки и наистина си правя сам хляба за закуска с такава машина. Ама си е разправя, напоследък предоставих нов-хауто за това на жена ми, и сега тя се занимава с това. Даже един път се опитва нещо като кекс да направи ама излезе клисав.

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #20 -: 11 Май, 2011, 12:41:32 »
0
http://www.youtube.com/watch?v=m8HXBqidSI4&feature=player_embedded#at=100

Този анализ ми изглежда доста спекулативен и непълен. Едва ли не, излиза, че бедните са бедни, защото си дават парите за боклуци, а богатите - богати, защото всичко наливат в активи.

Купуването на боклуци е болестно компенсиране. То е следствие от бедността, а не причина. Купуването на активи - също. Човек се омагьосва от много пари и започва да мисли само за пари. В резултат, всяко негово действие е свързано с печеленето им.

Освен това, анализът представа така нещата, като че нито средната класа си купува боклуци, нито богатите яхти, коли и къщи.
Според мен, след покриване на минимума за живот - на човек му остава някаква сума, която той пръсва за задоволяване на потребности. Бедните се простират според чергата си. Средната класа се увлича, на база сигурността в утрешния ден, и надхвърля леко възможностите си, благодарение на кредитите. Богатите си купуват каквото искат, но понеже възможностите им надхвърлят потребностите, им остават излишъци. Точно с тези излишъци те купуват активи.
Никаква мистерия не виждам тук.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #21 -: 11 Май, 2011, 13:53:56 »
0
Това видео напомня изключително много на подхода и използваните от Робърт Кийосаки понятия и примери в една от първите му книги. Много е вероятно да е "снимано" по него.
Знам, че четох някога някои негови книги и причината беше, че исках да съм "подготвен" за разговор със сина ми, комуто технично ги подхвърлих.
Всъщност, разговор почти не се получи.

Съгласен съм със Серсем, че нещата са представени доста едностранно и схематично.
Излиза, че нещата опират едва ли не до липса на информация и колчем съответният човек я е придобил, сработва механизмът "А-ха" и всичко тръгва гладко и успешно.
Не отричам, че основните постановки са предадени доста достъпно, леко смилаемо и наистина е доста удачна основа за някакво начално обучение и възпитание.

Нещото, което трябва задължително да се каже (особено на децата) е, че правенето на пари изисква наистина много информация, знания, умения, труд, но това не е достатъчно. Крайно препоръчително е индивидът да има и природна предразположеност. Някои ги бива, други не !  Както е във всичко в живота.
Един учи бързо в дадена конкретна област и видимо способностите му нямат видим предел, друг постига някакво "ниво" с неимоверни усилия.
Но, това също не е достатъчно.

Нещата опират и до характер, имат и сложни морално-етични и социални измерения.
Понякога и това не достатъчно, а гаранции така или иначе никой не дава.

Още нещо. От книгите на Кийосаки лъхаше един консерватизъм (в добрия смисъл на думата), той разсъждава за нещата от гледна точка на стария, традиционен капитализъм.  Особено онзи капитализъм, при който функцията собственост и функцията управление на капитала не са разкъсани. Разказите за "богатия татко" бяха наистина въздействащи и направо подкупващи, но ....
Съвременният свят е вече доста по-различен.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #22 -: 11 Май, 2011, 14:17:08 »
0
Ако трябва да бъда откровена, не съм чела Кийосаки, само са ми разказвали. Просто смятам, че няма какво ново да науча. Колкото до бедността, по нашите ширини, като изключим болните и пенсионерите, е въпрос на личен избор. Сега, много абстрактно понятие при нас е бедност, но въпреки това.

Със Серсем съм съгласна, че купуването, може да бъде от един момент нататък, следствие на комплекси. Акцентът, според мен е, в частта що е актив. Вярно е, че не всеки има нагласата за правене на пари, не всеки има необходимостта от правене на пари. И в това няма нищо лошо. Лошото по-скоро идва, когато се мери богатството като актив, като стойност, без да носи приходи и същият този, така наречен актив започне да губи от стойността си. И тогава започват личните трагедии и драми, започват и се задълбочават и личните комплекси.

С притеснение се съгласявам с Начев, че светът не е същият. И може би, така наречените пасиви, могат да се окажат в един момент актив, както и обратното. Но, въпреки това, най-важното е образованието. Не дипломата!
Защото съм се нагледала на хора с дипломи, без значение почти, от къде са те.

P.S. Само искам да вметна, че правенето на пари, не е задължително следствие на комплекс, по-скоро тръпка. Както един художник, рисувайки картина; скулптор, правейки скулптура. Да се изгради нещо, което да бъде почти завършено в дадения момент. Почти, защо винаги може да е по-добре. Просто, не сме съвършени. Но е свързано с много труд, с влагане на цялата си душа и сърце. И тук вече идва мястото на пределната линия, на баланса с личния живот.

 *drink11*
« Последна редакция: 11 Май, 2011, 14:30:27 от Muza »

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #23 -: 11 Май, 2011, 15:17:44 »
0
Да - точно подобна машинка искам да купя за в България, склонна съм да платя и повече за по марков/качествен модел. Благодаря за отзивите!

zliqhui

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +3/-3
  • Респект: +1
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #24 -: 11 Май, 2011, 16:41:29 »
0
Да - точно подобна машинка искам да купя за в България, склонна съм да платя и повече за по марков/качествен модел. Благодаря за отзивите!

http://www.technopolis.bg/b2c/app/displayApp/%28xcm=bulgarian&cpgsize=10&layout=7.0-9_1_73_94_75_6_9_85_95_83_3&cat_name=%D0%A5%D0%BB%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8&uiarea=3&carea=DEBA731E5BC03AF1A90A002481B479E9&cpgnum=1%29/.do?rf=y

Аз от 2 години съм с най-големия мюлинекс дето го имаше тогава, единствено оплакване е, че жената напълня! Апропо взех наскоро на майка ми от малките, па на същата марка, работи перфектно.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #25 -: 11 Май, 2011, 17:25:03 »
0

Точно това се питах и аз - как се отразява тази машинка на килограмите. Като че ли си ме чул.  :D

Убедителен довод за -  да НЕ се купува. На когото му трябва, де...  *girl* :D

 *drink11*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #26 -: 11 Май, 2011, 18:28:57 »
+1
Един говори за милиони, друг - за машинки. Като във филмчето.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: имащите vs нямащите
« Отговор #27 -: 11 Май, 2011, 23:18:06 »
0
Аз затова откакто реших да папам здравословно, ползвам само две неща - една професионална сокоизтисквачка за цитруси и една за всички останали плодове :P

Опс, темата май беше за панелката на Сахиба - колко много е ценна :)