Автор Тема: Крайградска къща или апартамент в центъра  (Прочетена 62962 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #165 -: 22 Август, 2010, 00:56:49 »
-1
Марадни, твоя приятел с парцелите в Арбанаси и Златни пясъци защо да се удави? Парцелите са стрували 3000000 евро, сега струват 1500000. Пак си плува човека, даже много херо ще му завидят.

Защото по време на кредитния бум му бях разработил една схемичка Понци, демек няколко фирми, персонал, теглят кредити и неговите и той им ги изплаща. Идеята беше да се използва ливъридж-а от кредитирането докато пазарЯ беше в подем. След първото и второто блокче ( по около 7-8 хил. кв.м. + магазини и офиси ), които фрасна на центъра на Търново всичко беше 6+, ама после беше време да се спре. И ся издъни па едни други приятели дет' му бяха поръчители, за дребни суми, ама не успя с няколко от многото кредити и то баш накрая. Оставаха му по-малко от година по тях да кажем.

Та, той ще се оправи приятелчето, има си позициите, знанията и уменията, ще върне някой ден и кинтите на 'орицата, ама дали ще е същото, както преди в отношенията им вече се чудя?  :-\

Иначе той па е помагал на десетки 'орица и им е давал лебец дълги години и точно те го отсвириха кат' взе да потъва кораба. Демек, няма ненаказано добро и в двете "посоки", както думат 'орицата.

От 4-5 фирми мисля, че само едната я фалира, малко ми е кофти да го разпитвам точно сега как е ;)

Чиърс!  *drink11* *drink11* *drink11*
« Последна редакция: 22 Август, 2010, 01:02:33 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #166 -: 22 Август, 2010, 01:19:51 »
-1
Мaранди,

Ако трябва да бъдем точни, аз я напусках чалгата. Чалга, чалга - баш кючеци...  :D
...........

P.S. Една песен съм изпуснала. Да отида ли да я пусна...   :-\ :D :D :D *drink11*


Споко, де. Дръж ся една чалга на един юнак от нашия край ;)

Nikolai Manolov - Po-dobre - New Wave - Jurmala, Latvia (2010)


Има талант момчето, дано не се скапи, че вече живее в Софето, а виж как ви "предадохме щафетата" само - бонбонче е, чисто и неопетнено е дЯтитУ - хихи

 *flower2* *drink9* *flower2* *drink9* *flower2*
« Последна редакция: 22 Август, 2010, 01:26:28 от marandi »

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #167 -: 25 Август, 2010, 09:16:23 »
0
Какво мислите за малка къща в покрайнините на града от този тип: http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j127063936013170&f1=details

Цената на къщата идва горе-долу на цената на 3 стаен апартамент.  Не е като истинска къща с голям двор, но аз лично бих предпочел къща от този тип пред апартамент. Ще се радвам да чуя мненията на съфорумци за плюсове и минуси.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #168 -: 25 Август, 2010, 09:55:45 »
0
По принцип това е разумната алтернатива за живот в големия град и аз се надявах силно този тип строителство да се развие и просъществува по нашия край, но не се сбъднаха очакванията ми :(
На цената на 3-стаен апартамент наистина си струва да се разгледа подобна оферта, но основни моменти трябва да са:
1. местоположението
2. инфраструктурата (тя до немалка степен е функция на т.1 :))
3. други :)

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #169 -: 25 Август, 2010, 11:05:07 »
0
За мен конкретният пример съчетава недостатъците на апартамента с недостатъците на къщата:
-- нямаш двор -- 25 кв.м. НЕ Е двор;
-- стаите с най-добро изложение гледат в съседите;
-- неизползваем първи етаж -- вечер всеки може да ти почука на прозореца, нищо, че е "затворен комплекс";

Едно от големите предимства на къщата, ако не и най-важното, е уединеността, тук просто липсва. Къде ще разположиш маса, на която да водиш задушевни разговори с приятели, без да могат да те чуват от двете съседни къщи?



Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #170 -: 25 Август, 2010, 11:11:47 »
0
За мен конкретният пример съчетава недостатъците на апартамента с недостатъците на къщата:
-- нямаш двор -- 25 кв.м. НЕ Е двор;
-- стаите с най-добро изложение гледат в съседите;
-- неизползваем първи етаж -- вечер всеки може да ти почука на прозореца, нищо, че е "затворен комплекс";

Едно от големите предимства на къщата, ако не и най-важното, е уединеността, тук просто липсва. Къде ще разположиш маса, на която да водиш задушевни разговори с приятели, без да могат да те чуват от двете съседни къщи?

Това предимство няма как да го получиш на цената на тристаен апартамент. За мен тази къща е отлична алтернатива на един апартамент за същите пари. Иначе ако имаш 500 000 евро ще е лесно, нали.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #171 -: 25 Август, 2010, 11:43:10 »
0
Това предимство няма как да го получиш на цената на тристаен апартамент.

За съжаление е вярно.

За   мен тази къща е отлична алтернатива на един апартамент за същите пари.

Посочи предимствата.

Колкото повече гледам къщата, толкова повече недостатъци откривам:
-- 154 кв.м. на три етажа. За първия етаж писах вече, а третия е със скосове, остава за втория етаж около 70 кв.м. (трите етажа не са с еднаква площ).
-- тераса от 20 кв.м. -- опашата лъжа! Ширината на терасата е около 2,15 м (седем плочки по 30 см), за дължината остава 9,30 мм което видно от следните снимки не е така:
За ширината:



За дължината:



-- двукамерна ПВЦ дограма  Schuco;

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #172 -: 25 Август, 2010, 11:54:16 »
0
Този тип къщи го асоциирам с ваканционните селища, които изникнаха по родните курорти и по-малки селища в планината.
Малка виличка с малък двор, колкото да изкараш едно BBQ. За почивка са перфектни ... за живеене незнам.
Димитър има право, че къщите са доста на гъсто и ставаш интимен със съседите. "Двора" от 25 кв.м. е по-скоро място да изкараш една масичка за кафе, от колкото място където да пуснеш домашните любимци или децата да играят...

ето го описанието по етажи от сайта на агенцията:

Двор
Двор- градина (25 кв.м.) с излаз от дневната. Разполага с градинско осветление.

Първо ниво (42.64 кв.м.)
•   входно антре
•   вътрешно стълбище за горните две нива
•   просторна дневна с трапезария и кухненски бокс; посредством плъзгаща врата се излиза на двора
•   тоалетна
•   котелно помещение

Второ ниво (56.69 кв.м.)
•   две спални
•   коридор
•   работен кът
•   баня с тоалетна
•   перално помещение
•   две тераси- с излаз от една от спалните и от работния кът
•   вътрешно стълбище към трето ниво

Трето ниво (53.99 кв.м.)
•   спалня
•   дрешник
•   баня с тоалетна
•   голяма тераса с тристранно изложение


Поне "градината" не е включена в квадратурата на къщата.
Което ме навежда на мисълта, че земята не се продава.

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #173 -: 25 Август, 2010, 11:56:26 »
0
На мен на око ми изглежда да си е около 20 кв. м. терасата. Освен плочките имаш и ограждаща конструкция под парапетите. Достатъчно просторна ми се струва за вечери на теферич, въпроса е по-скоро че е на третия етаж, тогава трябва и хола да е там, иначе няма смисъл да е пред спални. Иначе предимствата се виждат, нямаш съседи освен от една посока защото е близнак, имаш все пак някакво дворче, много миниатюрно, ама за много хора това е предимство, големия двор иска много труд и грижи или повечко пари за поддръжка. Аз лично определено бих предпочел това пред който и да е апартамент. Още по-добре самостоятелна къща в двор 1 декар разбира се, но това е друга бира :)

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #174 -: 25 Август, 2010, 11:59:59 »
0
Този тип къщи го асоциирам с ваканционните селища, които изникнаха по родните курорти и по-малки селища в планината.
Малка виличка с малък двор, колкото да изкараш едно BBQ. За почивка са перфектни ... за живеене незнам.
Димитър има право, че къщите са доста на гъсто и ставаш интимен със съседите. "Двора" от 25 кв.м. е по-скоро място да изкараш една масичка за кафе, от колкото място където да пуснеш домашните любимци или децата да играят...

ето го описанието по етажи от сайта на агенцията:

Двор
Двор- градина (25 кв.м.) с излаз от дневната. Разполага с градинско осветление.

Първо ниво (42.64 кв.м.)
•   входно антре
•   вътрешно стълбище за горните две нива
•   просторна дневна с трапезария и кухненски бокс; посредством плъзгаща врата се излиза на двора
•   тоалетна
•   котелно помещение

Второ ниво (56.69 кв.м.)
•   две спални
•   коридор
•   работен кът
•   баня с тоалетна
•   перално помещение
•   две тераси- с излаз от една от спалните и от работния кът
•   вътрешно стълбище към трето ниво

Трето ниво (53.99 кв.м.)
•   спалня
•   дрешник
•   баня с тоалетна
•   голяма тераса с тристранно изложение


Поне "градината" не е включена в квадратурата на къщата.
Което ме навежда на мисълта, че земята не се продава.

Значи излиза че терасата не е на много подходящо място. Но ми се струва че прякото сравнение с тристаен не е много уместно, очевидно тук имаме доста по-голяма използваема площ - три спални, кабинетче, мокро, дрешници, две бани и още една отделна тоалетна и т.н.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #175 -: 25 Август, 2010, 12:06:35 »
0
Какво мислите за малка къща в покрайнините на града от този тип: http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j127063936013170&f1=details

satori ,
Явно не гледам като хората  :), тази обява никога не съм я срещал. Интересна е като явления.
Нямам обяснение за причините, поради които представянето на имота е постно и не дава ясна представа. Въпреки доста на брой снимки и някакъв текст.
1. Къщата е близнак, което веднага трябва да насочи потенциалните купувачи, че все пак имаш съседи зад стената.
Може условно да се каже, че това е една идея по-добър вариант от редовата къща, но да се съобразява. При лош късмет със съседите изолации не помагат особено.
От посоченото изложение става ясно, че линията на границата между двата близнака е север/юг. Нека примеме условно, че това е добре. Все пак и двата близнашки имота имат юг, имат и север. По-справедливо.
"Нашият" има изток, близнакът "запад", но това е доста условно. От снимките се вижда, че къщите са твърде близо една до друга. В основите предполагам са на примерно  6-8 м.  Еркерите (от второ ниво) са на около 5 м., така на око пресметнато.
2. Къщата е в комплекс тип затворен. Не може да се прецени, какво още има в този затворен  комплекс. Дано няма и жилищен блок. :) Може и нарочно да е снимано така, че да не се вижда.
В мен събужда въпроси следното. Има обявена двор-градина към имота, но от 25 м2.  На снимката през балкона (има каравана и зад орадата се вижда неизмазана обсл. постойка) се забелязва, че това е юг. В дъното е Витоша. Само дето до оградата има поне 20 м. разстояние. Широчината на фасадата юг плюс половина от отстояние до съседната къща е поне 7-8 м. Условно това дава, че имотът би могъл да има двор от  около 150 м2.  ЗП е примерно 50 м2, след като РЗП е 154 м2., но на 3 етажа. Получава се твърде малко "парцелче". Или по-точно това не може да е парцел. Извод.
Имаш собственост върху имот и вероятно някакви идеални части от двор.
Оттам иде и обща собственост, общи грижи и отговорности. Май няма да си падна по такова нещо. Къща е това, као ще е гарга, нека да е поне малко рошава.
3. Дано поне инвеститорът не си е отделил част от комплекса в отделен парцел, в който смята да прави някакви си негови работи или да реализира  бизнес съображения.

4. Споменах, че ЗП е от порядъка на 50 м2. Очевидно е строено за продажба. По-евтинко да падне. Гъсто, без мазе, семпли основи. Е, цената е съотвестваща, горе-долу.
Ако си представиш само "твоя" имот, имаш на партера малко антренце със стълбата, някаква тоалетна (дано) и едно общо правоъгълно помещение, което е дневна с бокс. Много неуютно стои, че прозореца е буквално на "улицата".
На второ ниво са стълба, малко коридорче, баня тоалетна и две спални с що-годе прилични размери и минибалкончета към тях.
Имаш и трето ниво, на което ти е една спалня, баня тоалетна и една голяма тераса.
Второ и трето ниво имат прозорци, респ. тераса, които са на около 5 м. до ъсседите. Също като елитния Лозенец :).
Изглежда подходящо за семейство с две деца. Само дето двете относително еднакви спални са на второ ниво и е подходящо те да са на децата, а родителите трябва да катерят по два етажа колчем им се наложи да се приберат в спалнята. Е, това всеки си го решава.

Раздвоен съм да дам някаква еднозначна оценка.
Интересно ми е. Викайте още нещо.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #176 -: 25 Август, 2010, 12:14:22 »
0
Баси  :), аз се тутках и прекъсвах докато се изходя.
Пък вие междувременно сте го разнищили. Не съм гледал в линкове към агенция, но явно и от картинките се придобива някаква идея.
Въпреки някои особености и странности, може и да става.
Зави си от хората, от предпочитания, житейски обстоятелства, етап на живота.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #177 -: 25 Август, 2010, 12:23:45 »
0
Ето линк с още повече снимки: http://www.luximoti.bg/Kushti_v_Bulgaria/AD2368BG_Kushta_prodava_v_Sofia.html
Караванката и неизмазаната постройка не са част от "затворения комплекс".
Снимките в имот.бг създават малко зрителна измама (коята може би е търсена).
На второ четене ... то просто нямаш и градинка къде да си сложиш едно BBQ. Доста е постничко.
Терасите наистина са много близко (което би било удобно ако искаш да си разменяте нещо със съседата, или да прескачаш до съседката за "нещо").

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #178 -: 25 Август, 2010, 12:45:48 »
0
На тази снимка се вижда най-добре дворчето:




При добро желание може да се сложи BBQ, ама ще стане както в детството ми, когато пестеливите домакини варяха лютеница зад блока -- всяко хлапе, подушило неповторимия аромат, грабваше по една филия хляб от къщи и се нареждаше при тавата :) .

Спирам, че оспамих хубавата тема, но доста съм мислил над дилемата "апартамент или етаж от къща", а обсъжданата къща доста се доближава по характеристики до "самостоятелен етаж от къща".

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #179 -: 25 Август, 2010, 13:05:57 »
0
Караванката и неизмазаната постройка не са част от "затворения комплекс".
Снимките в имот.бг създават малко зрителна измама (коята може би е търсена).
Да, наистина се чувствам като измамена камила.
Излиза, че точно в посока юг има едно парцелче с широчина от порядъка на  20 м. Сега на него има каравана, но утре може да израсне нещо неподозирано. Не е добре.

Цитат
На второ четене ... то просто нямаш и градинка къде да си сложиш едно BBQ. Доста е постничко.
Терасите наистина са много близко (което би било удобно ако искаш да си разменяте нещо със съседата, или да прескачаш до съседката за "нещо").
Не става за BBQ. Въпросът може би дори не е в мястото, а е от общокултурно естество. Споменах, че вероятно става дума за собственост на идеални части от двора. Тоест тези 25 м2, които са ти пред дома, не са твои, а са общи.
Би било нормално начинът на ползване да се договори от съсобствениците. Ако са разумни хора ще се самоограничат.
Този, който има опит с BBQ знае, че димът (и миризмите) винаги отиват в неправилната посока.  :)Ето ти източник на недоразумения, напрежения, които в нашите условия задължително прерастват в люти омрази.

Другата тема - с разменянето и прескачането. Гаечен ключ със съседа ще си услужим. Амо за прескачането току отсреща, остави си. Аз съм пас. Все така се получава, че я си "прескочил" и след това неминуемо се налага я ремонтче да направиш, я някоя пералня да изнесеш на гръб до третия етаж  :)