Автор Тема: Слънчева енергия  (Прочетена 98595 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Слънчева енергия
« -: 16 Май, 2010, 15:55:39 »
0
Докато dival си копира интересните неща (освен ако не му е омръзнало) имам едно такова питане - дали е осъществимо..

Идеята на енергоефективните къщи предполагам е да се пести. Обаче това е свързано с куп неудобства, дебели стени и т.н. Аз обичам навсякъде да свети, а не да светкам/гася като луд, фурната седи по 2 часа на 300 градуса докато нарежа нещата за пицата и т.н.

Т.е. по-интересно ми се струва - нормална къща (така че да може да си проветрявам зимата без да изчислявам как съм загубил лев и двайсе), но с някакъв независим енергиен източник, даващ достатъчно енергия, така че да има и за разхищение.

Единият вриант е да се инсталират разни съоръжения в двора, но за да се покрие изискването за достатъчно енергия, този двор ще прилича на индустриална зона.

И тук ми хрумна идеята - ако N на брой хора заедно инвестират в по-голям проект (каквито предлага dival в сайта си), може ли да се постигне на практика изнасяне на съоръженията и оптимални разходи (както за инсталациите, така и за поддръжка)? Приходите се разпределят на инвеститорите според дяла, който всеки е заявил в началото според нуждите си. С тези приходи си купуват електрическа енергия за дома където и да е. Може ли да се сметне, дали подобно нещо е осъществимо, какъв брой хора (домове) или просто малки инвеститори са необходими за осъществяването на голям проект, задоволяващ потребностите им.

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #1 -: 16 Май, 2010, 16:56:42 »
0
Отдавна е изчислено, но никъде не го виждаш реализирано. Отговор не е останал нито един инвеститор, след като е видял изчисленията.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #2 -: 16 Май, 2010, 20:13:00 »
0
А не може ли да се печели достатъчно за да не зацикляме на такива неща, пък кой както му харесва да си гаси лампите
 или да си пече пицата (не постна , надявам се ) ако иска и по 3 часа на 850 градуса. За сега инвестицията в подобно нещо е лудоста ако трябва сам да я понесеш. Виж ако някъква супсидия около 60-70% от някъде дойде си струва да се замисли човек, иначе според мен няма смисъл.
« Последна редакция: 16 Май, 2010, 20:17:20 от Ivel »

dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #3 -: 16 Май, 2010, 20:40:51 »
0
Първо за лампите
На последното изложение соларните лампи бяха абсолютен хит - малък солар върху лампичката  и свети без друга намеса . В Бриколаж видях 2 лампички за 40 лв  със стоики и всичко останало . Веднага се сещам как общините могат да монтират такива като улично осветление
За големите (мегаватови проекти ) в момента има инвеститори предимно от чужбина защото банковите лихви са им ниски и могат да стартират подобно начинание и да си печелят парички в продъжение на поне 25г
Мислил съм за продаване на акции от такъв вид проекти за да може повече хора да участват макар и с малки суми , но не съм наясно как става това в БГ . Мога веднага да предложа мои проекти и които иска да ги финансира и да се деиства .В момента изкарвам един 5 мегаватов (перки) 2 локации по 2,5 мегавата  едната локация е заета от мои съдружник , другата е моя ...така че ако някои иска може да направим нещо съвместно

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #4 -: 16 Май, 2010, 23:34:03 »
0
http://greentech-bg.net/?p=1164
Това има ли смисъл според вас за еднофамилна къща?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #5 -: 17 Май, 2010, 00:21:43 »
0
Ivel на мен идеята ми е донякъде затсраховка - ако фалирам да не трябва да си продам къщата, защото не мога да си плащам тока за живот. Ако имам сега X пари, предпочитам да ги дам сега и да не мисля занапред, а не да се чудя ще мога ли винаги да плащам 500 или 1000 лева за ток... Нито да имам 10 инсталации за топла вода, акумулатори и какво ли не, които все в един момент се развалят. А така - всичко на ток, а някъде далече е източникът, от който притежавам нужната ми част.

Например това, което показва vlado.b - изгдаждането на две еднакви със сигурност е по-скъпо от изграждането на едно с двойно по-голяма мощност - голяма част от системите са общи. Ако се изгради нещо със 100 пъти по-голяма мощност ще е много по-евтино от цената за 100 отделни малки инсталации. Предполагам че всички тези системи изискват и поддръжка и ако не си чистиш покрива с парцал всеки месец спада КПД докато не стигне 0 защото целият покрив е посран от птици  :D

Та питането ми е следното - една къща 200-300 квадрата от каква енергия има нужда за нормален живот и каква сума предварително е нужна за всеки за изграждането на инсталация от примерно 100 такива "инвеститори".

Нямаше ли някакви програми за 50% субсидия при такива работи?

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #6 -: 17 Май, 2010, 00:40:42 »
0
Етомалко инфо за фотоволтаичните системи.
http://www.landregulation.com/articals.php?id=110

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #7 -: 17 Май, 2010, 00:53:55 »
0
Преди година още имаше един дръг производител на плсокости за покриж пак с thin film материал, ако се сетя ще напиша. Монтира се много лесно. Но при този материал КПД е май 2 пъти по-ниско от стандартните и трябва да имаш доста голям покрив, за да ти стига енергията..

koganev

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #8 -: 17 Май, 2010, 10:41:04 »
0
...
Мислил съм за продаване на акции от такъв вид проекти за да може повече хора да участват макар и с малки суми , но не съм наясно как става това в БГ . Мога веднага да предложа мои проекти и които иска да ги финансира и да се деиства .В момента изкарвам един 5 мегаватов (перки) 2 локации по 2,5 мегавата  едната локация е заета от мои съдружник , другата е моя ...така че ако някои иска може да направим нещо съвместно

Големите проекти минават през интересите на хора във властта и там не ти трябва да знаеш какво е.

По-малките могат да минат незабелязано, но не и като АД. Ако искаш ела да те вкарам в някое Общо Събрание на Акционерите и само гледай какво те чака. Ще има да обясняваш защо не е духал вятърът... и защо в този момент не си въртял на ръка перките...  :)

dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #9 -: 17 Май, 2010, 20:33:33 »
0
koganev , наясно съм  но не ме караи да говоря надълго и широко  *beer*

Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #10 -: 19 Май, 2010, 12:08:00 »
0
Министър Трайчо Трайков призна, че държавата засега не може да се справи със спекулативния натиск. В момента "зелени" инвеститори искат да изградят 12 000 мегавата мощности, при положение че цялата енергийна система сега е 10 000 мегавата.

http://banks.dir.bg/2010/05/19/news6416084.html

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #11 -: 19 Май, 2010, 13:45:35 »
0
Ветрогенераторите според мен са следващия балон.Чудесно  е да използваме енергията на вятъра и слънцето,но нещата са пак така направени,че да бръкнат в доба на обикновенния потребител.Не разбирам какъв е смисъла от използването на алтернативна енергия щом тя струва над 4 пъти по скъпо за потребителя (не производителя).Или идеята е да се стимулира производството на такава енергия пък после цените да паднат.Ако е така пак не съм сигурен,че е дообмислено всичко,щом нещо се изкупува скъпо никой няма интерес да се напъва кой знае колко с инвестиции за да падне производствената цена.

dival

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
  • Карма: +14/-15
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #12 -: 19 Май, 2010, 21:23:22 »
0
Не мисля че е балон . В БГ има много заявени проекти и резервирани мошности които няма да се реализират .Има обаче и читави проекти направени както трябва и напълно изпълними . Не е балон защото тук става дума за прозводство  и за дългосрочни инвестиции - не  се строи фотоволтаичен парк за няколко милиона евро за спекулация
Цената на енергията е много коментирана и няма да се спирам конкретно на това , защото съм наясно че петролната зависимост не може да се пребори с един замах
Енергията дефакто е безплатна , парите са за проектите и съораженията -слънцето не издава фактури !
До 2020 трябва да има определен процент зелена енергия , независимо дали искаме или не .Ако не успеем да напълним тези проценти ще сме длъжни да внасяме такава енергия , но на по скъпа цена
В Бг вече има опит, има изградени съоражения , има и желание .В ситуация като сегашната трябва да привличаме чуждестранни инвеститори и това е възможност която не трябва да се пренебрегва
Съвсем патриотично искам българските инвеститори да са повече , но при тези лихви на банките  това едва ли може да се случи . Работя с немски инвеститори - имат си  вече рутина и си вземат кредити за този бизнес  в рамките на 4 % ....коя банка в Бг дава срещу такава лихва ....

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #13 -: 19 Май, 2010, 22:49:54 »
0
В крайна сметка това за което питах тъпо и неосъществимо ли е или не? (Виждам на тези които сте в час не ви се пишат конкретни числа...) :)  *drink1*

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #14 -: 20 Май, 2010, 00:00:42 »
0
Додо ,виж този линк има примерни оферти спрямо нужната енергия.
http://bulgarianenergy.com/downloads/downloads_upload/shest_choveka.pdf

http://www.bulgarianenergy.com