Автор Тема: Слънчева енергия  (Прочетена 98605 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Слънчева енергия
« Отговор #30 -: 13 Юни, 2010, 14:03:04 »
0
Така и предполагах. Видях, че системата им е с някаква мощна високонапорна помпа, което предполага сериозен разход на електроенергия, шум и вибрации. КПД не видях да пише някъде. Писах им да ми дадат по-точни характеристики, но не ми отговориха. Абе българска му работа - продаваме едни неща за едни пари, ти дай парите, пък ще видим...

Термопомпата ми се струва удачен вариант, но там има доста въпросителни. COP (така ли му казваха на КПД-то) е в порядъка на 1-4, докато съвременните климатици вече имат 4-5. Термопомпените системи са значителна инвестиция, изискват сондаж, подпочвени води, които я ги има, я не. Вероятно ще трябва да се прави комбинирана система от няколко източника. Ето защо питам въобще има ли някаква файда от соларните панели през зимата.

Деметра Гея ги купиха американци /или поне за такива се представят/.Изнасят всичко произведено.Уреда е обещаващ. но за съжаление мястото в което щях да го монтирам не се получи както беше замислено.
Ако имаш отделно място, несвързано конструктивно със сградата на основното обитаване няма проблем с вибрациите.Освен това обемите трябва да са по големшки.
Овен това чисти и загрява басейн, а отпадната домакинска вода се пречиства и може да полива градината директно.Това разбира се е в различни режими.
Доста се занимавах преди време и лично се убедих че наистина работи.
С такава помпа се топли Подкрепа в централата на Гарибалди.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Scyther

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #31 -: 13 Юни, 2010, 14:15:54 »
0
Радвам се, че споделяш опита си. Интересува ме какво е КПД-то на този уред. На 1kW изразходена ел. енергия колко kW топлинна енергия се получава? *drink5*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Слънчева енергия
« Отговор #32 -: 13 Юни, 2010, 14:26:23 »
0
Радвам се, че споделяш опита си. Интересува ме какво е КПД-то на този уред. На 1kW изразходена ел. енергия колко kW топлинна енергия се получава? *drink5*

Не мога да бъда точен, но ако е само за отопление не е най изгодното предложение.Ефекта идва от допълнителните екстри като намагнетизиране, пречистване, отстраняване на примеси.
Даже имаше едни експерименти при които се прокарва през охлюва /на такова прилича торсионната глава/ вода с дизел 70 към 30% и подкараха трактор.
Проблема беше че помпите не можаха да ги направят качествено в България.А охлюва започнаха да го правят не от титан а от стомана.

В Наречен греят минералната вода с таквоз чудо и твърдяха че правят 75% икономии в сравнение с дизелово загряване.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #33 -: 13 Юни, 2010, 14:36:08 »
0
Хм ето Scyther е със същите въпросителни :)

Особено за вила, където не се седи в 100% от времето - хвърлят се едни пари за инсталации и комбинации от няколко неща.

Не е ли по-лесно няколко десетки такива хора с потребности от енергия да се съберат и да инвестират в проект като на dival или по-малък, електроенергия да се произвежда на майна си някъде, която без притеснение от всякакви инсталации си я ползваш в къщата когато пожелаеш, а когато е вила пък не я харчиш цялата и ти носи и печалба?

Scyther

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #34 -: 13 Юни, 2010, 14:45:28 »
0
Определено технологията има много плюсове. Чел съм това-онова. Сега погледнах сайта им в раздел "ефективност" дават коефициент на трансформиране на енергия – над 1.3, което е добре в сравнение с конвенционалните отоплители, но зле в сравнение с термопомпите и климатиците. Определено технологията има бъдеще, благодарение на очистващите и други ефекти като смесването на вода с гориво, но за моята цел изглежда не е особено подходяща. Остава термопомпа и соларни вакуумни панели. Ако някой се сети друго, ще съм щастлив да прочета.  *beer*

Scyther

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #35 -: 13 Юни, 2010, 15:06:41 »
0
Хм ето Scyther е със същите въпросителни :)

Особено за вила, където не се седи в 100% от времето - хвърлят се едни пари за инсталации и комбинации от няколко неща.

Не е ли по-лесно няколко десетки такива хора с потребности от енергия да се съберат и да инвестират в проект като на dival или по-малък, електроенергия да се произвежда на майна си някъде, която без притеснение от всякакви инсталации си я ползваш в къщата когато пожелаеш, а когато е вила пък не я харчиш цялата и ти носи и печалба?

Те общите въпросителни всъщност са доста повече, отколкото подозираме. :)
Благодаря за "кокалите" в онази тема. Завърна ме, че бях тръгнал да търся изкуствени камънаци.

Проекта на dival е добър, но в моя случай не е приложим, тъй като вилата е на такова местоположение, където единствените "потенциални инвеститори" в подобен проект носят вълнени чорапи в гумени цървули, пасат овце, отопляват се на ракия и дърва, и рядко използват електричество. Вариант за вентилатор няма, защото рядко духа вятър, а инвестиция във фотоволтаици на покрива, инвертори, системи за управление и акумулатори с твърде ограничен живот е прекалено сериозна и едва ли ще задоволи напълно енергийните потребности на къщата. С доста рушвети, литри ракия и няколкомесечни сизифови мъки и разходи, успях да докарам трифазен ток. Сега "наливам" в топло изолация, врати и дограма, защото при всички положения са необходими, но с отоплението съм на ниво идеи.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #36 -: 13 Юни, 2010, 15:23:53 »
0
Проекта на dival е добър, но в моя случай не е приложим, тъй като вилата е на такова местоположение, където единствените "потенциални инвеститори" в подобен проект носят вълнени чорапи в гумени цървули, пасат овце, отопляват се на ракия и дърва, и рядко използват електричество. Вариант за вентилатор няма, защото рядко духа вятър, а инвестиция във фотоволтаици на покрива, инвертори, системи за управление и акумулатори с твърде ограничен живот е прекалено сериозна и едва ли ще задоволи напълно енергийните потребности на къщата.

Точно това ми е идеята - примерно 20 или 50 души с къщи не искат да си инсталират помпи, перки, турбини и фотоволтаици под земята и по покривите, заедно си купуват парцел в Петрич или където е най-слънчево и си монтират фотоволтаици. Всеки притежава дял, % колкото е дал за инвестицията, разходите са оптимални (защото в този случай няма батерии и други излишни неща), плаща се на някой локален човек с пушка да пази имота и да бърше фотоволтаиците от прах и така - електроенергията се ползва (засега и на по-евтина цена) на произволно друго място за отопление, осветление и т.н.

Scyther

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #37 -: 13 Юни, 2010, 15:43:51 »
0
По същество това си е акционерно дружество с инвестиционна цел. Произведената енергия няма как да се използва на произволно място заради проблеми с преноса, а трябва да се продаде на разпределителните дружества и с парите да се купи такава пак от тях, но на друго място. Поне аз не виждам друг вариант. Отделно, че имам кофти тръпка към фотоволтаиците и по-специално към коефициента им на преобразуване на енергията. Ако се инвестират маса пари дългосрочно в нещо с 20-ина % КПЕ, а след 2-3 години се окаже, че вече има по-евтини фотоволтаици с 30+% КПЕ, някак сметките стават съвсем други и чувството няма да е никак положително...

koganev

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #38 -: 14 Юни, 2010, 14:23:59 »
+2
За вилата ти трябва камина с въздуховоди. Дъбовите цепеници горят по 6-7 часа, не поддържаш вода и прочие, дори да спре тока - пак топли. С един малък акумулатор и преобразувател 12-220V можеш да изкараш цяла нощ. Около 10 минути трябват, за да се сгрее добре изолирано жилище около 150 кв. м.
Въздухът се движи с почти безшумен вентилатор около 180 вата, а топлината от огъня е неповторима.
Играчката около огъня е чудесна антистресова терапия за мъже. Все пак отиваш на вилата - какво по-хубаво може да има от огън  в камината?

Камината е и красив аксесоар, когато не я ползваш.

Газта не е бомба. Тръгнеш ли по тази плоскост, токът е безмилостен убиец, водата дави за секунди, а от втория етаж се пада смъртоносно. Да не говорим как интернет съсипва социалните отношения, а в САЩ още бият негрите...
Газта е чудесно гориво за готвене и топлене поне на водата, но няма проблем да топлиш и цялата вила. Предимството е, че можеш да стоплиш водата и вилата с СМС. Можеш и да спреш газта с СМС, ако си забравил да го направиш механично на тръгване.


Иначе всички термопинизи са подходящи за постоянно жилище, но за вила ще дойдат прекалено скъпи. Е, зависи колко време прекарваш на вилата, но това ти си знаеш най-добре.

Scyther

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #39 -: 14 Юни, 2010, 20:46:39 »
0
Коганев, както винаги звучиш безупречно. И аз така разсъждавам, но има и други неща, с които трябва да се съобразя. Брат ми не ще и да чуе за газ. За него това е бомба и толкоз. А той е от онези хора, които ако имат изградена представа за нещо, за да я разбиеш, ти трябва нещо повече от философски трактат. И двамата сме върли фенове на машинарийки с КПД над 1. В момента се боря с него да оставим поне една каминка, заради усещането. Но определено ще се слагат слънчеви панели за топла вода и ще има нещо, което да топли здраво през зимата с натискането на едно копче. SMS релетата са черешката на тортата разбира се, но трябва да е безшумно, да не изисква грижа и да е с КПД > 1. Просто цък и да става топличко насред преспите. С трифазния ток и WI-FI, всред гората тилилейска, въпросът вече е решен. Остава топлото и хладното да е евтинко и да не изисква слугинаж... Нали знаеш, мързелът движи света към прогрес.  ;)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #40 -: 14 Юни, 2010, 20:53:24 »
0
SMS релетата са черешката на тортата разбира се, но трябва да е безшумно, да не изисква грижа и да е с КПД > 1. Просто цък и да става топличко насред преспите.

Според мен това е най-важното за една къща, много повече от разни "пасивни" истории. Защото с малко повече разход можеш да се стоплиш, обаче ако имаш бръмчилки каквото и да правиш, няма как да ги заглушиш, а шумът е много вредно нещо. :)

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #41 -: 15 Юни, 2010, 08:13:33 »
0
Scyther,
"Говориш" за вила, което предполага, че няма да е за постоянно обитаване, а само през уикендите и празниците. Следващото почива на това предположение, ако не е вярно, не му обръщай внимание.

Сметни колко дни през зимата ще се прекарват там и каква сума за отоплителни уреди смяташ да заделиш, струва ли си?
За отопление бих препоръчал конвекторни радиатори: безшумни и сравнителни ефективни (не търси уред с КПД>1, няма такъв, ако имаше, щеше да е "вечен двигател"). Радиаторите не изключват естествено камината. За охлаждане през лятото може да сложиш някой евтин климатик.

Scyther

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #42 -: 15 Юни, 2010, 10:58:41 »
0
Ако се направи вилата "като хората", ще се обитава почти целогодишно без значение от сезона. За КПД-то не съм се изразил правилно. Едно е да отопляваме стая с 2 kW духалка, съвсем друго е срещу половината от изразходваната енергия да получа 2,5 пъти повече топлина... Не е невъзможно и законът за запазване на енергията не е нарушен. Просто енергията в единия случай я конвертираме директно, а в другия я пренасяме по-евтинко от другаде.  :)
« Последна редакция: 15 Юни, 2010, 11:09:18 от Scyther »

koganev

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #43 -: 15 Юни, 2010, 11:58:22 »
0
И жена ми не иска газ. На 15 години веднъж да покажат по ТВ някоя авария ... и айде - газта била бомба. То човещката глупост е бомба, ама това е дълга тема... Все пак съвременните газови инсталации са с висока степен на дуракоустойчивост и дори глупаво поведение не е толкова опасно. Но ти си го познаваш брат ти и щом си се отказал, значи така е трябвало.
За ползване целогодишно си струва да се понапънеш финансово сега, за да ти е по-лекичко след време. Виж http://www.domotica.com/

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #44 -: 19 Юли, 2010, 13:46:15 »
0
Опааа, ще има охлаждане на страстите

"От догодина инвеститорите в проекти за производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) ще трябва да внасят депозитна такса от 10 процента на мегават от планираната мощност на централата като гаранция, че тя ще бъде изградена. От 2011 г. те ще се явяват и на конкурси  за присъединяване към преносната мрежа, като “Електроенергийният системен оператор“ на НЕК и електроразпределителните предприятия (ЕРП) ще избират онези, които предложат най-ниски цена на произвеждания ток."