Автор Тема: За или против.. Горна баня, вилната зона  (Прочетена 26112 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Гледам един парцел и се чудя става ли за живеене там (с малко дете). Много ми харесва, ама много диво и май не е за със семейство < 60 години?
Плюс е, че къщите наоколо са сравнително хубави, минус е, че пътят е скапан (но има асфалт) и няма канал.. И е слънчево, не е като северния склон на Витоша.

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #1 -: 13 Юни, 2011, 22:59:48 »
+2
Личното ми мнение е, че е много хубаво място, но май наистина не става за отглеждане на малко дете.
Предимствата са наистина чистия въздух и спокойствието, но точно в горната част вилната зона има не особено заселени зони и съответно не особено голямо количество хора и съответно деца.
С жена ми дълго време обмисляхме живеенето там, малко преди да се роди дъщеря ни, но след като се роди някак си преценихме, че е по-добре за нея да израстне в по-градска среда.
Основния проблем за отглеждане на дете там е, че ще е някак самотно. Няма градинки в близост, където да комуникира с други деца. Поради относително лошата инфраструктура там, разходките особено след дъжд са  невъзможни. Единсвения асфалтиран път, който стига до горе, ул. Обзор поема целия трафик от там и съответно е относително опасна, да се използва за разходки.
Транспортирането по подразбиране трябва да става с лични автомобили, защото единствения автобус, който ходи до там, стига до старческия дом,  който в зависимост от мястото във вилната зона може да е на до километър дистанция и като се добави не особено улесненото движение пеш през квартала е малко пресилено да се ползва. Зимата е изключително живописно, но в голяма част от квартала предвижването е възможно само с 4х4 и то не навсякъде. Друго нещо, което лично мен ме дразни е, че има адски много кучета, може би заради кражбите там. Има райони, в които като минеш се чува оглушителен лай в продължение на минути.
Има планове до Г.Баня да стига и метрото след кой знае колко години, но дори и то ще стига само до началото долу около ж.п. линията, за да прави връзка там.
Като цяло е нужна, трезва преценка на ситуацията :)
Ние решихме да отложим евентуалния строеж там за по-зляла възраст.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #2 -: 13 Юни, 2011, 23:13:58 »
-3
Додо, ама ти сериозно ли? В тая дивотия и селяния. Какво ти е направило детето.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #3 -: 14 Юни, 2011, 03:17:42 »
0
Гледам един парцел и се чудя става ли за живеене там (с малко дете). Много ми харесва, ама много диво и май не е за със семейство < 60 години?
Плюс е, че къщите наоколо са сравнително хубави, минус е, че пътят е скапан (но има асфалт) и няма канал.. И е слънчево, не е като северния склон на Витоша.
Ее...е поздравления Додо  за тоя избор - макар че не ми излиза евентуалния линк. Обаче липсата на канал е от решаващо значение (според мен разбира се). И разбирам парцела да е вдън гори, на стотици километри от населено място-град, а то сигурно е на някакви смешни 20-тина километра. А и здравни услуги са от значение както за < 60  така и за >= 60. Знаеш че и аз търсех парцели ( и пак поглеждам от време на време) но при тия цени и на тоя хал на какъвто е цялата инфраструктура няма изгледи да купя парцел скоро - на тия цени. Иначе парцелчета с хубава природа и без канал и изгледи за такъв се намират сигурна съм, но също така съм сигурна че те ще станат цивилизовано място за внуците на детето ти ( да са жив и здрав да ги видиш разбира се  *drink5*)!
« Последна редакция: 14 Юни, 2011, 05:02:35 от annvlad »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #4 -: 14 Юни, 2011, 20:12:43 »
0
Питам бре :)

Братовчед ми направи подобна постъпка и си направи скоро къща, но в Банкя и заради изброените недостатъци мислят пак да се връщат в София.

По принцип с кола е на минути от пътя и си е в София, ама детето кола не кара :) Обаче за пенсионерска къща е идеално, така че все още си мисля.. Наоколо все разни "величия" живеят, сигурно модерно е станало или какво не знам, но току виж заради тях направили канализация в квартала? :)

Плюс това сега като се замислям реално има ли място в южните квартали след околовръстното, където да става за дете? Всички са еднакви.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #5 -: 14 Юни, 2011, 20:36:49 »
0
а то сигурно е на някакви смешни 20-тина километра.

Ама това си е в София уж, поне колкото и останалите (Бояна, Драгалевци, Симеоново). Даже и по-добре, защото по Цар Борис се отива директно в центъра. В селата, които са на 20 км чак не бих отишъл (Банкя и тези по склона на Стара планина).

Оня ден от там до центъра (бул Витоша) и обратно го взимах за 10-12 минути. + още 5 минути по вътрешните потрошени улици. Не е далеч хич.

Аз не "ходя на работа", така че не ми е проблем да карам детето насам натам, ама едно е да мога, друго - да е задължение и ще ми писне. Ще стане:
- Тати, тати, искам да ходя да си играя с приятелите!
- Да бе, върви да садиш домати!
:)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #6 -: 14 Юни, 2011, 22:37:46 »
-2
Моите деца не искат и да чуят за къща.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #7 -: 14 Юни, 2011, 23:41:28 »
+2
Реално погледнато и на мен не ми е притрябвала, одеве като си говорихме с един приятел ме попита какво ме сърби - "живееш на тихо място, на 5 минути от центъра, нямаш много съседи??", тук има 6 декара зеленина, мога да виждам залеза.

Обаче като свиря на барабани, съседката от долу мрънка :)

Историята започна преди 4 години, като видях една реклама на green-нещо си (които след това фалираха преди да са започнали да строят) - за първи път видях къщи с плосък покрив, а не стандартния с керемиди и се бях залетял да купувам, когато един приятел ми каза, че съм ненормален и ме разубеди. Тогава за първи път разбрах каква огромна е станала разликата между продажна цена и себестойност и от тогава е историята ми със заяжданиците основно с Камелия в другия форум (когато се сблъсках и с безумните оправдания за двойни комисиони на брокерите без да вършат никаква работа). Та реших да си измисля мой дизайн на къща и да си купя парцел. Цените тъкмо започнаха да падат, аз отвреме навреме зарязвах (като ми се съберат N на брой от сорта "колежката я няма", "ама ние не сме гледали парцела, но", "има регулация - ЖМ... и през средата на парцела минава бъдеща улица" и ми се доповръща от брокери).

Това е моята история и така до днес - работата е по-скоро ей така наистина да си начешам нещо, но защо пък не. А и ми стана изключително забавно да се ровя по стари актове, кадастър, да издирвам хора, чувствам се като Шерлок Холмс. И псувам системата, която позволява измами от всякакъв тип.

:)

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #8 -: 15 Юни, 2011, 15:51:12 »
+1
Бе то хубаво че 'не ходиш на работа' ама седмичния(а и повече от седмица понякога)  пазар къде би го правил т.е. излизаш с колата пак и то се събира. Щото (според мен разбира се ) е плюс там където живееш да няма под носа то заведения и магазини НО да са достъпни бързо когато поискаш. Като казах инфраструктура имах в пред вид и пътища и канализация и телекомуникации, административни услуги - които де факто много рядко ползуваш заради електронното обслужване - де.
Но различни хора различни идеали. За мен къщата е някак си естествен избор.  *drink5*
П.С.Скоро прочетох някъде че било благотворно за икономиката и (БВП-то 8)) такъв вид градска собственост с къщи - грижите по градинките, подръжката на къщата и различните ъпгрейди впрягат доста малки и средни бизнеси. Пролет като заидва започват грижите около тревата и цветята (което си е едно приятно за мен занимание) за който има басейн също предполагам има сезонни грижи и т.н.
« Последна редакция: 15 Юни, 2011, 16:29:06 от annvlad »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #9 -: 15 Юни, 2011, 23:28:49 »
+1
Замислих се да го взема, да направя къща и ако не ме кефи да я продам, ама нали съм сривльо, съм убеден че подобен план ще доведе само до загуба, така че май Горна Баня оставям за някой друг. Трябваше много бързо да взема решение, ама бързата кучка слепи квото там. Цените падат и все нови парцели се появяват, така че влака няма да бъде изпуснат скоро.

*drink1*

rap-fen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #10 -: 21 Декември, 2012, 11:48:25 »
0
Хора ако ме питате по добре никой да не идва да живее вече тука във вилната зона. Така си ми е идеално да няма много хора както в другите Драгалевци Бояна и т.н. пък нека да било гадно. Тука е най-чистият въздух в цяла София, на 8км от Центъра, до 3 години околовръстно каналзация+нови пътишта, нека да е гадно. Горна Баня е южен склон, рядко вали, но това може да го знаят само хората живеешти тук. Канализацията е въпрос на време през 2013 ще я направят. Но за да съм обективен пътъщата куцат. Но смятам, че и те скоро ще се променят!

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #11 -: 21 Декември, 2012, 12:10:57 »
0
rap-fen,
Какво продаваш в Горна Баня?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: За или против.. Горна баня, вилната зона
« Отговор #12 -: 21 Декември, 2012, 12:22:04 »
0
Аз се отказах. Теоретично е близо до центъра, но всъщност е на гз на географията. Сигурно като се стъмни и излезнеш, после трябва да ти издирват костите, изяден от кучетата. А в общината ми казаха, че канализация ще има към 2020-2030 година.
По написаното наистина все едно човека още малко и ще си пусне рекламата. Но може и да не - като говорих със съседите на парцела, те също бяха много очаровани от мястото. За вила за пенсионер, който излиза 1 път в месеца иначе е супер. И с разрешение за лично оръжие, с което да спи под възглавницата.
 *drink6*