Автор Тема: Късно ли е да се купуват долари?  (Прочетена 75577 пъти)

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #150 -: 13 Октомври, 2010, 14:44:05 »
0
Ниървана, мерси за "обаждането". Чета постовете ти с особен интерес и се надявам да не се "изгубиш" от форума като Асен :) :) :) Той нещо ни се обиди май... имаше там разни неразбории относно "цензурирането" в началната фаза на този форум.

За акции и суровини - просто не разбирам (общо взето съм си кокошкар), може да дойде време и да се интересувам и образовам повече по въпроса (обикновенно това се случва, когато вече е късно). :):):) За благородните метали (пак по кокошкарски) съм се изкушавал само от закупуване на физическо притежаване на алокейтед злато или сребро (хем физическо, хем виртуално се купува и продава - http://www.goldmoney.com, бях писал преди месеци във форума за тези си колебания, така и не купих). :):):)


Аз си оставам песимист относно долара.
Ето и една статия - прочетох я по диагонал, довечера по подробно: http://www.infowars.com/bernanke-tells-the-truth-the-united-states-is-on-the-brink-of-financial-disaster/
Все пак се определям като лаик и не убеждавам никой да се съобразява с моето мнение.
 :-\


и аз я погледнах по диагонал. В европа има абс. същите проблеми. Нивото на държавния дълг е ЕС е над това в щатите, а освен това европейските държави са по-социални и съответно със застаряващото си население ще имат нарастващи бюджетни дефицити.  Така или иначе това са аргументи в много дългосрочен период - в рамките на 1-2г определящо ще е инфлация, ръст на БВП и тн ...

да отбележа че и аз съм лаик  :( и като стой та гледай може да съм в грешка

поздрави

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #151 -: 13 Октомври, 2010, 15:10:21 »
0
БулКан-е, сега ФЕД сигнализира за допълнителен куонтитатив изинг и вероятно долара ще се задържи слаб докато не дойде реципрочната новина от ЕЦБ или някой СиДиЕс спред (например ирландски) не скочи рязко.  Малко ми прилича на приятелска партия тенис - прехвърлят си топката. Ако си в грешната фаза губиш доста пари ако си в правилната вероятно печелиш, но за да си в правилната се иска доста прозорливост и сериозно изпреварващо следене на новините, което си е изкуство. Асенката го владее, та се надявам да коментира ... нещо се позагуби тоя човек.  В момента явно си на правилната вълна ...

Дългосрочно аз лично не бих заложил нито на еврото нито на долара - бих сложил на суровини и благородни метали и в акции (деноминирани в евра и долари), но естествено това са някакви хипотетични разсъждения.  Инфлацията започна да набира скорост - чух наскоро че в германия вече почва да става сериозна ...

 *drink11*
ниървана,фед не са спрели да са в куонтътив изинг,нищо,че не го казваха до сега-те са частна банка......факта за това е рекордното покачване в американските трежърис,което е абсурдно-няма как екуитис да са с по голям ийлд от трежърис-това до сега никога не е ставало и е възможно само,ако трежърис се изкупуват от фед.с други думи-в последните години сащ няма натрупан дълг,а всъщност правителството се финансира от фед-фед изкупува дълга-той е правителствен,НО ВЪТРЕШЕН ,а не външен....
    понеже в сащ бановото финансиране зависи от трежърис,така ги правят ниско доходни и се стимулират банките вместо да вкарват свободните си пари в трежърис,то да ги дават за заеми и реално да пробият в икономиката,катъо отделно лихвите са супер ниски.....
    що се отнася до долара-дам е друга врътката в момента-сащ най после убедиха китай да развърже курса-и макар и че китай по скоро "обещават" ,отколкото изпълняват ,това води до мечтата на фед ,която от петилетка се опитваха неуспешно да екзекутират-да изместят долара като запасна валута,за да превземат света икономически,вместо както досега бе-монетарно.
    кво се случва в момента:
  представи си,че си банка и имаш 1 милярд долара резерв.защо да държиш доларите,след като китай обещават да развързат юана-трябва да си луд,да не превалутираш доларите си в юани-тва ти е гарантиран хедж,отделно с шанс за поскъпване-юана няма как да пардне спрямо долара,но вече има шанс да се качи......съответно в момента банките продават долари и купуват юани.......само че има един момент-до сега китай са развързали едва 2% от курса-реално юана трябва мощно да поскъпне спрямо всичките валути,а долара да падне предимно само спрямо юана.но понеже китайците го държат завързан,се получава така,че долара и юана рухват,а всички други валути поскъпват.
   на фед не им трябва развързване на юана,нито на китайците-всичко е игра на думи,че да натиснат банките да превалутират резервите си....от където долара да се поддържа нисък,както и юана.ако наистина китасй развържат курса,тогава банките ще превалутират в юани не само доларите си,но и останали валути,от където ще имаш поскъпване мощно на юана,както и долара.......та единствения начин за отиграване на нисък долар-нисък юан е медийна "говорилня"+даване на трохи на банките-2-3% падане на долара към юана на година.......което просто задължава банките да превалутират само доларовите си резерви в юани.
     
     

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #152 -: 13 Октомври, 2010, 16:50:17 »
0
Ниървана, мерси за "обаждането". Чета постовете ти с особен интерес и се надявам да не се "изгубиш" от форума като Асен :) :) :) Той нещо ни се обиди май... имаше там разни неразбории относно "цензурирането" в началната фаза на този форум.

За акции и суровини - просто не разбирам (общо взето съм си кокошкар), може да дойде време и да се интересувам и образовам повече по въпроса (обикновенно това се случва, когато вече е късно). :):):) За благородните метали (пак по кокошкарски) съм се изкушавал само от закупуване на физическо притежаване на алокейтед злато или сребро (хем физическо, хем виртуално се купува и продава - http://www.goldmoney.com, бях писал преди месеци във форума за тези си колебания, така и не купих). :):):)


Аз си оставам песимист относно долара.
Ето и една статия - прочетох я по диагонал, довечера по подробно: http://www.infowars.com/bernanke-tells-the-truth-the-united-states-is-on-the-brink-of-financial-disaster/
Все пак се определям като лаик и не убеждавам никой да се съобразява с моето мнение.
 :-\


и аз я погледнах по диагонал. В европа има абс. същите проблеми. Нивото на държавния дълг е ЕС е над това в щатите, а освен това европейските държави са по-социални и съответно със застаряващото си население ще имат нарастващи бюджетни дефицити.  Така или иначе това са аргументи в много дългосрочен период - в рамките на 1-2г определящо ще е инфлация, ръст на БВП и тн ...

да отбележа че и аз съм лаик  :( и като стой та гледай може да съм в грешка

поздрави


nearvana,
аз съм не по-малък песимист и относно еврото. В същност аз се освободих от доларите, сега чистя еврата. Симпатии храня към златото и към Канадският и Австралийският долар (имат стабилни икономики, природни ресурси и като цяло понасят по-леко кризата - поне от това което чета). Сингапур и Китай също са стабилни, но в техните валути ме е страх да инвестирам (ако кризата се задълбочи и на хората започнат едва да им стигат парите за храна, смятай кога ще инвестират в нова техника напр.).
Относно САЩ - виж това: http://www.rense.com/general91/fac.htm и http://inflation.us/pathtocollapse.html - и там положението не е розово.
Попаднах на 1 статия, в която беше посочено, че през Голямата депресия не са се обезценили единствено акциите на 6 фирми в хранителната индустрия (дирите на статията съм загубил за съжаление).
Разбира се не съветвам никой да се съобразява с моите доводи - просто така ги виждам нещата.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #153 -: 13 Октомври, 2010, 23:36:27 »
0
Симпатии храня към златото и към Канадският и Австралийският долар (имат стабилни икономики, природни ресурси и като цяло понасят по-леко кризата - поне от това което чета). Сингапур и Китай също са стабилни, но в техните валути ме е страх да инвестирам (ако кризата се задълбочи и на хората започнат едва да им стигат парите за храна, смятай кога ще инвестират в нова техника напр.).


Не мисля, че би трябвало да се търси убежище в канадския долар. Каквито и ресурси и стабилна икономика (сравнително) да има Канада, в монетарно отношение просто няма как да скочи канадския долар спрямо американския (или американския да падне по-скоро) кой знае колко много. Стига до паритет или съвсем малко отгоре и това е (той и в момента канадския е силен, преди години беше 1.50 за 1 USD). Прекалено са обвързани икономиките, износа е почти изцяло за САЩ, в момента в който започне много да се вдига канадския, централната банка започва да изкупува щатски и го сваля. Аз държа около 1/4 от средствата си в канадски, но това е по други причини (данъци, удобство при разплащане, "неприкосновен" резерв и пр.) Освен това, ако са ти в БГ парите, не може да се открива банкова сметка в канадски или австралийски долари, както и да се взема лихва от тях на влог, което си е допълнително неудобство.
I say what I do and do what I say.

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #154 -: 14 Октомври, 2010, 11:06:49 »
0
Asene, мерси за включването. 

ниървана,фед не са спрели да са в куонтътив изинг,нищо,че не го казваха до сега-те са частна банка......факта за това е рекордното покачване в американските трежърис,което е абсурдно-няма как екуитис да са с по голям ийлд от трежърис-това до сега никога не е ставало и е възможно само,ако трежърис се изкупуват от фед.

Не съм сигурен че те разбирам правилно. ийлд-а на трежъритата нали се смята с купона + номинала а при акциите "номинала" не е гарантиран в края на периода?  Предполагам че при сметката за ийлда на акциите взимаш за номинал (notional?) стойността днес. Мисълта ми е че доходността  на акциите би трябвало да е по-висока от тази на облигациите защото акциите са по-рискови   - това си е основен принцип.  Та затова и не виждам нищо чудно на пръв поглед ... ама само на пръв поглед, защото естествено има някакви очаквания за цената на акциите след време и ако тя е за ръст ийлда сметнат с този ръст е по-голям, но сметнат с номинал цената днес намалява щото при това положение изплащат по-малко дивиденти  - нали хората купуват заради очакванията за печалби от разлика в курса.  Та мисълта ми беше - поради естествения страх от спад, който сега е много по-силен отколкото преди 3 години е нормално да има опасения за по-нисък курс на акцията след време и съответно реалния ийлд пада под този на трежъритата което е нелогично и за да са привлекателни акциите трябва да качат дивидента за да компенсират страховете от краш. С този висок дивидент ийлда сметнат с номинал цената днес естествено става още по-висок. Абе объркано звучи, но това което исках да кажа е че ми се струва логично ийлда на акциите в момена да е по-висок от този на облигациите.

Което по никакъв начин не противоречи на това което казваш - че фед купува трежърис и така им качва цената (смъква ийлда) с цел кредитирането на реалната икономика да стане по-рентабилно. Между другото това си е похвално действие щото, както ти казваше,  в европа няма такъв филм - на банките им е по-лесно да купуват гръцки облигации и да ги залагат в ЕЦБ срещу финансиране.  Така ЕЦБ закопава реалната икономика ама това е друга тема


с други думи-в последните години сащ няма натрупан дълг,а всъщност правителството се финансира от фед-фед изкупува дълга-той е правителствен,НО ВЪТРЕШЕН ,а не външен....

хм, вътрешен дълг към ФЕД, която е частна фирма. ако тва беше в европа щях да ти кажа кво ще стане - като опре ножа в кокала ще има  стачки-мачки срещу орязаните социални придобивки, ляво правителстви и национализация на ФЕД  :D   ... и после рисет на системата


   
 що се отнася до долара-дам е друга врътката в момента-сащ най после убедиха китай да развърже курса-и макар и че китай по скоро "обещават" ,отколкото изпълняват ,това води до мечтата на фед ,която от петилетка се опитваха неуспешно да екзекутират-да изместят долара като запасна валута,за да превземат света икономически,вместо както досега бе-монетарно.
 

ами как ще стане да превземат света икономически като изместят долара като резервна валута? все пак те контролират долара и докато основните резерви са в долари ФЕД има власт имайки влияние над разменния курс, предлагането и тн.
 


 
    кво се случва в момента:
  представи си,че си банка и имаш 1 милярд долара резерв.защо да държиш доларите,след като китай обещават да развързат юана-трябва да си луд,да не превалутираш доларите си в юани-тва ти е гарантиран хедж,отделно с шанс за поскъпване-юана няма как да пардне спрямо долара,но вече има шанс да се качи......съответно в момента банките продават долари и купуват юани.......само че има един момент-до сега китай са развързали едва 2% от курса-реално юана трябва мощно да поскъпне спрямо всичките валути,а долара да падне предимно само спрямо юана.но понеже китайците го държат завързан,се получава така,че долара и юана рухват,а всички други валути поскъпват.
 на фед не им трябва развързване на юана,нито на китайците-всичко е игра на думи,че да натиснат банките да превалутират резервите си....от където долара да се поддържа нисък,както и юана.ако наистина китасй развържат курса,тогава банките ще превалутират в юани не само доларите си,но и останали валути,от където ще имаш поскъпване мощно на юана,както и долара.......та единствения начин за отиграване на нисък долар-нисък юан е медийна "говорилня"+даване на трохи на банките-2-3% падане на долара към юана на година.......което просто задължава банките да превалутират само доларовите си резерви в юани.
 

тва е много интересно и правилно че не трябва да се гледа само двойката долар-евро.
добре де, не важи ли това с пълна сила и за еврото? понеже се очаква юана да скочи и спрямо еврото банките би трябвало да развързват и еврата за юани? не виждам причина това да се отнася само за долара ...
не искам да влизам в спор ами просто не ми е ясно ...  дори и да е само говорилня както казваш по-надолу пак не виждам причината банките да превалутират само доларовите си позиции.  Логично би било да мятат всичко в юани ...

освен това защо мислиш че на фед не му трябва скъп юан? все пак това е основния търговски партньор на уса и ако ще да има каквито и да е валутни войни там трябва да е епицентъра

 поздрави
*drink2*


nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #155 -: 14 Октомври, 2010, 11:26:30 »
0
nearvana,
аз съм не по-малък песимист и относно еврото. ...

ми да, и аз така и за това бях писал

...
Дългосрочно аз лично не бих заложил нито на еврото нито на долара - бих сложил на суровини и благородни метали и в акции (деноминирани в евра и долари), но естествено това са някакви хипотетични разсъждения.  Инфлацията започна да набира скорост - чух наскоро че в германия вече почва да става сериозна ...

 *drink11*



Както БулКан спомена трудното е да избереш момента и точно в кои акции и суровини. Нямам представа и затова ако имах повечко кинти щях да държа доста шарена кошница от суровини а акции сновно blue chips. За суровини и злато мисля че ETF-ите са добро решение. Не носиш кредитен риск защото те физически притежават златото и среброто. При суровините притежават фючърси или акции в компании от сектора. Мислил съм си че смислена стратегия е да инвестираш в това което потребяваш - примерно ако сега 10% от парите ти отиват за енергоносители (бензин, ток, парно) тогава е добре да инвестираш и 10% от дългосрочните си спестявания там. Така ако цената им скочи и вече 15% от доходите ти отиват там и спестяванията ти ще се ъпдейтнат и няма да си толкова засегнат от покачването на цените. Е няма и да си на далавера де :)
 *drink2*

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #156 -: 14 Октомври, 2010, 15:23:49 »
0
ако това е вярно може да се окаже че дори дългосрочно е по-добре да си в евро

Мартин Улф: Америка ще спечели световната валутна война

http://www.investor.bg/news/article/106813/337.html

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #157 -: 14 Октомври, 2010, 20:55:30 »
0
Точно за този филм ви разказвам от доста време ама чак сега започвате да загрявате. Именно сега е по добре на евро по ред причини особено в БГ. Докога не мога да кажа всичко се мени динамично, на първо време поне до Нова Година аз не се отделям от еврото.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #158 -: 14 Октомври, 2010, 20:56:22 »
+1
ниървана,трежърите са фикс инкъм инвестмънт!с други думи-никога не можеш да направиш повече пари от обещаното.
   тва е една хартийка,която гайднър казва-след 10 години за тази хартийка ще ти дам 1 милион долара-колко пари даваш ти за нея днес.хората почват да наддават (аукцион) и реално след сделката тая хартийка става актив с параметри- днешна цена спрямо цена при падеж-и тази  разлика в цената се нарича ийлд.тва ти е всъщност зиро бонда-каквито емитират цивилизованите държави.държави като бг емитират обикноивени бондове,които освен ийлд,имат и годишна лихва-освен разликата в цената при емитет и падеж,отделно всяка година държавата плаща лихви.
     сега-зиро бондовете никога в историята не са били с по малка доходност от екуитис(акции),защото както вече ти казах са фиксд инкъм активи.
например:
   десет годишен американски бонд в момента носи 2.4% годишен ийлд. повече от тези пари няма как да направиш...проблема в момента е,че книжата са прекалено скъпи (имат нисък ийлд) и след време ако фед вдигне лихвата,да речем след петилетка,реално тези книжа могат да струват по евтино,отколкото в момента........
    от друга страна да вземем интел-над 3% дивидент,след десет години само дивидента ще ти донесе с напрупване на 100% повече доходност от 10 год. щатски бонд,обаче си защитен и от инфлация-при инфлация цената на акцията на интел ще поскъпне,докато бонда НЕ!отделно ако сложиме и разрастването на компанията и реално качване на акцията от това.....тук вече говориме за 100% проценти по голяма доходност от фиксд инкъм бонд.
     за това никога да сега бонд не е ийлдвал по ниско от такава компания и единственото обяснение е,че фед постоянно изкупуват бондовете,които трежърито емитира-друга причина няма-следователно фед от 2 години са в постоянен куонтитатив ийзинг,въпреки,че не го казват.
        дори мен ако питаш,няма в момента как да намериш инвеститор,който е готов да инвестира в такива книжа(освен фед).
    единственото играчите(големите) играят на ийлд кърва-арбитражна стратегия,която с помоща на левъридж изтисква разликата в доходността на различните емитети.например колкото по далечна доходност е бонда в момента,толкова по висока е и доходността на годишна база-с други думи,ако шортиш  ноутс и срещу тях лонгваше бондс,заключваш арбитраж,с почти нулев риск(за момента).

що се отнася до юана и защо не заменят резерви с други валути,а само доларови,това е поради арбитражен риск.това са валутни резерви и те не са спекулативни-единствено за сега ти е гарантиран нулев риск и положителна промяна само в юан-долар.просто няма смисъл да държиш доларови резерви,но с другите валути ако обменяш в юани,вече поемаш и риск.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #159 -: 14 Октомври, 2010, 21:03:10 »
0
Бъфет: Внимавайте с еврото:   http://forexnews.bg/component/content/article/48-forex-vodeshti-novini/3797-vnimanie-euro

Милиардерът Уорън Бефет, който през изминалия месец се обяви като „бичи настроен" за щатската валута обяви, че еврото ще бъде изправено пред „сериозни изпитания", след като валутата регистрира най-голямото си тримесечно повишение спрямо долара от осем години.

„Това е тест, и бих казал, че тестът все още не е преминат.", коментира Бъфет пред финансовото издание Bloomberg. „По-скоро бих го наблюдавал отстрани, отколкото от близо", допълни още Бъфет.

Еврото поскъпна с 11% през трите месеца приключили в края на септември. Поскъпването на единната валута стартира с обявения от ЕС кризисен план в размер на 750 млрд. евро за подпомагане на европейската икономика.

Този пакет обаче, може да не е достатъчен за решаване на дълбоките проблеми на стария континент, коментира Бъфет.

„Съществува огромно предизвикателство, когато се опитваш да обединиш голяма група от различни страни с различни култури и различен афинитет към фискална политика, които да споделят една валута", допълни Бъфет. Според него този казус ще е интересен за наблюдаване.

Поскъпването на единната валута през третото тримесечие обърна тренда на загуби от началото на тази година, след кризата свързана с дълга на Гърция, прехвърлила се и върху други затруднени европейски държави.

Валутата се понижи до най-ниска стойност от 1.1877 на 7 юни. От тогава до момента единната валута поскъпна с над 20 цента.

Бъфет, който преди бе срещу долара, предупреди инвеститорите на управлявания от него фонд по време на срещата през май да внимават с рисковете свързани с основните валути.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #160 -: 14 Октомври, 2010, 22:42:57 »
-3
ниървана,трежърите са фикс инкъм инвестмънт!с други думи-никога не можеш да направиш повече пари от обещаното.
   тва е една хартийка,която гайднър казва-след 10 години за тази хартийка ще ти дам 1 милион долара-колко пари даваш ти за нея днес.хората почват да наддават (аукцион) и реално след сделката тая хартийка става актив с параметри- днешна цена спрямо цена при падеж-и тази  разлика в цената се нарича ийлд.тва ти е всъщност зиро бонда-каквито емитират цивилизованите държави.държави като бг емитират обикноивени бондове,които освен ийлд,имат и годишна лихва-освен разликата в цената при емитет и падеж,отделно всяка година държавата плаща лихви.
     сега-зиро бондовете никога в историята не са били с по малка доходност от екуитис(акции),защото както вече ти казах са фиксд инкъм активи.
например:
   десет годишен американски бонд в момента носи 2.4% годишен ийлд. повече от тези пари няма как да направиш...проблема в момента е,че книжата са прекалено скъпи (имат нисък ийлд) и след време ако фед вдигне лихвата,да речем след петилетка,реално тези книжа могат да струват по евтино,отколкото в момента........
    от друга страна да вземем интел-над 3% дивидент,след десет години само дивидента ще ти донесе с напрупване на 100% повече доходност от 10 год. щатски бонд,обаче си защитен и от инфлация-при инфлация цената на акцията на интел ще поскъпне,докато бонда НЕ!отделно ако сложиме и разрастването на компанията и реално качване на акцията от това.....тук вече говориме за 100% проценти по голяма доходност от фиксд инкъм бонд.
     за това никога да сега бонд не е ийлдвал по ниско от такава компания и единственото обяснение е,че фед постоянно изкупуват бондовете,които трежърито емитира-друга причина няма-следователно фед от 2 години са в постоянен куонтитатив ийзинг,въпреки,че не го казват.
        дори мен ако питаш,няма в момента как да намериш инвеститор,който е готов да инвестира в такива книжа(освен фед).
    единственото играчите(големите) играят на ийлд кърва-арбитражна стратегия,която с помоща на левъридж изтисква разликата в доходността на различните емитети.например колкото по далечна доходност е бонда в момента,толкова по висока е и доходността на годишна база-с други думи,ако шортиш  ноутс и срещу тях лонгваше бондс,заключваш арбитраж,с почти нулев риск(за момента).

що се отнася до юана и защо не заменят резерви с други валути,а само доларови,това е поради арбитражен риск.това са валутни резерви и те не са спекулативни-единствено за сега ти е гарантиран нулев риск и положителна промяна само в юан-долар.просто няма смисъл да държиш доларови резерви,но с другите валути ако обменяш в юани,вече поемаш и риск.
.............
Ти преди около 3 месеца излъга сума народ че долара щял да е в паритет с юрото. Как не те е срам да пишеш отново тук? Сега пак ли с твоите шортове взе да занимаваш?
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #161 -: 15 Октомври, 2010, 08:52:21 »
0
Е нищо страшно де, не е познал тренда и толкова, той Асенката е малко краен в прогнозите и това му пречи понякога. Бас държа, че сега ше излезе и ще каже че ако ФЕД не бил дал ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ  милиона долара на ЕЦБ назаем, така щело да се случи и ела да видиш какво става като дойде ред да се връщат тези пари, не паритет ами и 10 американски цента за долар не давал, и едно евро да имал пак веднага щял да тича да го обърне в долари и как златото щяло да пада и тнт. Тия неща за опционите и фючърсите дето ги разказва омайно по форумите, де да знам може и да ги разбира човека, аз със сигурност не, затова не мога да преценя ама по-простичките неща му убягват напоследък. Това е добронамерена забележка, моля без обиди, всеки греши понякога в нещо. Здраве да е !

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #162 -: 16 Октомври, 2010, 00:25:39 »
0
ниървана,трежърите са фикс инкъм инвестмънт!с други думи-никога не можеш да направиш повече пари от обещаното.
   тва е една хартийка,която гайднър казва-след 10 години за тази хартийка ще ти дам 1 милион долара-колко пари даваш ти за нея днес.хората почват да наддават (аукцион) и реално след сделката тая хартийка става актив с параметри- днешна цена спрямо цена при падеж-и тази  разлика в цената се нарича ийлд.тва ти е всъщност зиро бонда-каквито емитират цивилизованите държави.държави като бг емитират обикноивени бондове,които освен ийлд,имат и годишна лихва-освен разликата в цената при емитет и падеж,отделно всяка година държавата плаща лихви.
     сега-зиро бондовете никога в историята не са били с по малка доходност от екуитис(акции),защото както вече ти казах са фиксд инкъм активи.
например:
   десет годишен американски бонд в момента носи 2.4% годишен ийлд. повече от тези пари няма как да направиш...проблема в момента е,че книжата са прекалено скъпи (имат нисък ийлд) и след време ако фед вдигне лихвата,да речем след петилетка,реално тези книжа могат да струват по евтино,отколкото в момента........
    от друга страна да вземем интел-над 3% дивидент,след десет години само дивидента ще ти донесе с напрупване на 100% повече доходност от 10 год. щатски бонд,обаче си защитен и от инфлация-при инфлация цената на акцията на интел ще поскъпне,докато бонда НЕ!отделно ако сложиме и разрастването на компанията и реално качване на акцията от това.....тук вече говориме за 100% проценти по голяма доходност от фиксд инкъм бонд.
     за това никога да сега бонд не е ийлдвал по ниско от такава компания и единственото обяснение е,че фед постоянно изкупуват бондовете,които трежърито емитира-друга причина няма-следователно фед от 2 години са в постоянен куонтитатив ийзинг,въпреки,че не го казват.
        дори мен ако питаш,няма в момента как да намериш инвеститор,който е готов да инвестира в такива книжа(освен фед).
    единственото играчите(големите) играят на ийлд кърва-арбитражна стратегия,която с помоща на левъридж изтисква разликата в доходността на различните емитети.например колкото по далечна доходност е бонда в момента,толкова по висока е и доходността на годишна база-с други думи,ако шортиш  ноутс и срещу тях лонгваше бондс,заключваш арбитраж,с почти нулев риск(за момента).

що се отнася до юана и защо не заменят резерви с други валути,а само доларови,това е поради арбитражен риск.това са валутни резерви и те не са спекулативни-единствено за сега ти е гарантиран нулев риск и положителна промяна само в юан-долар.просто няма смисъл да държиш доларови резерви,но с другите валути ако обменяш в юани,вече поемаш и риск.

Асене, явно не съм те разбрал правилно - за акциите имаш предвид дивидент ийлд а за бондовете (или зиро бондовете) имаш предвид ийлд то матюрити.

Доходността от акциите трябва да е над доходността на облигациите просто защото акциите са по-рискови. Иначе няма никаква причина да инвестираш в акции ако по-сигурните облигации ти носят и по-висока доходност.

 Както казваш, дивидент ийлд-а на акциите е обикновенно  под годишния ийлд на бондовете  защото хората очакват да има ръст в цената на акциите. Така хипотетичния ийлд то матюрити на акциите е над този на бондовете и няма противоречие. Казвам "хипотетичния" защото акциите не ти гарантират някаква цена в бъдещ момент - това е случайна величина.

Сега обаче е период след (или по време на) криза и на хората още им стяга под лъжичката и отчетливо калкулират и вероятността за спад в цената на акциите (преди кризата кой ти мислеше за подобно нещо). Така този хипотетичен ийлд то матюрити на акциите пада под този на зиро бондовете и няма никакъв интерес към акции освен ако ... освен ако ийлд то матюрити на акциите не бива покачено с покачване на дивидента. Така се получава краткосрочната доходност от акциите (дивидент ийлд) да е над ийлд по зиро бондовете - просто в сметката влизат опасенията на инвеститорите от падащи цени на акциите.
Така си го обяснявам аз ...

За юана естествено си прав - ако плаващия му курс е спрямо долара то продажбата на евра за юани не е чист арбитраж а носи и валутен риск от двойката долар-евро.  Интересно ми е кво ще направят европейците - и на тях не им изнася скъпо евро. Достатъчно е меркел да се намръщи нещо на спасителния план за гърция например, да подскочат сидиес-ите и гледай цирк :)
Варианта за евтиния долар обаче означава да се купуват суровини - благородни метали, енергоносители. Гледам един куанто сертификат на златото - плаща цената на златото в долари само че в евра ама без да преминава през курса. Тоест ако златото е 1300долара сертификата плаща 1300 евро.
Или по-общо ниския долар предполага да се купуват щатски акции с куанто опция ... трябва да изровя такива продукти.

поздрави
 *drink2*



nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #163 -: 16 Октомври, 2010, 00:30:51 »
0
Ivel,  проследих един трейд и мнения на Асен относно епъл във форума на инвестор (NYSE) - прогнозата му се сбъдна на 100% с 2-3 часа закъснение. Не е казано че тва става всеки път ама си беше не като по учебник щото в учебниците таива работи няма
Това не е единствената му сбъднала се прогноза но беше  депресиращо точна.

поздрави
 *drink2*

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #164 -: 16 Октомври, 2010, 00:52:21 »
0
Доколкото си спомняма Асен беше предвещал краха на златото преди време, но това не се случи. Четейки следната статия: http://theeconomiccollapseblog.com/archives/11-long-term-trends-that-are-destroying-the-u-s-economy-a-little-bit-more-every-single-day, по-скоро си мисля, че доларът ще продължи да се обезценява спрямо ценните метали и петрола (респ. последните да поскъпват).  Особено при положение, че Фед не се очертава да спре с печатането на пари http://money.cnn.com/2010/10/15/news/economy/bernanke_speech/index.htm.
Питам се кой ли ще плаща за всичко :P