Автор Тема: Късно ли е да се купуват долари?  (Прочетена 75565 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #30 -: 04 Юни, 2010, 12:30:46 »
0
"дълги периоди" и "сега" са диаметрално противоположни  :)

По принцип лихвата покрива част от изядената от инфлация покупателна способност на парите. Не е хубаво да е висока за дълги периоди, щото всички се юрват да спестяват, потреблението пада, инвестициите падат, валутата поскъпва, износа пада...

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #31 -: 04 Юни, 2010, 12:35:35 »
0
ИмотенБалон,

говоря за нетни лихви:  лихва минус инфлация!!! те ще са отрицателни. а колко ще е либора е съвсем друг въпрос

Много добре те разбирам :)
Искам да кажа , че очаквам до края на 2011 основната лихва да е 0 , а инфлацията около 5-6 %.
После ще се вдига и нищо чудно да имаме инфлация 10 и лихви 5 % та.
Спомням си преди борда- в БГ имаше и лихви от по 50 - 60 %  и въпреки това отрицателни, но дано не се стига до там.

Друго, което ме кара да си мисля за инфлация е последните стачки и вдигания на заплати в китай.

Или просто Китай ще засили юана. И без това им е време - размазаха целия свят с този евтин юан.   

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #32 -: 04 Юни, 2010, 12:41:12 »
0
"дълги периоди" и "сега" са диаметрално противоположни  :)

По принцип лихвата покрива част от изядената от инфлация покупателна способност на парите. Не е хубаво да е висока за дълги периоди, щото всички се юрват да спестяват, потреблението пада, инвестициите падат, валутата поскъпва, износа пада...

Ако лихвата, макар и висока,  е под инфлацията веригата горе се чупи щото няма особен апетит за спестяване.

еее, казах "сега" в смисъл на тази нашата сегашната дискусия. Мисля че  лихвата ще е дългосрочно много под инфлацията - тоест приемам тази теза на Фабер


koganev

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #33 -: 04 Юни, 2010, 13:00:20 »
0
А Фабер какво твърди - че лихвата ще е много ниска, или инфлацията - прекалено висока? Не го гледах и няма да мога да го разбера с моя каруцарски английски, затова питам.
И какъв период обхваща прогнозата?

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #34 -: 04 Юни, 2010, 13:01:43 »
+1
А Фабер какво твърди - че лихвата ще е много ниска, или инфлацията - прекалено висока? Не го гледах и няма да мога да го разбера с моя каруцарски английски, затова питам.
И какъв период обхваща прогнозата?
че разликата между двете ще е поне 5-6% и за доста време - върти ми се в главата 5-10г ама не се подписвам. Английския му е много разбран щото не му е майчин език.
« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 16:25:04 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #35 -: 04 Юни, 2010, 13:32:24 »
0
Всъщност Фабер каза че лихвите ще са нетно отрицателни: минус 5-6%, което не е чак толкова катастрофално, но за 10-20г си е сериозно. 
Въпроса на който се чудя в момента е ще имаме ли нов балон (евтини новонапечатани пари дето се изливат нанякъде), който да замаже последиците от спукването  на предишния (Кругман)  или този път ще се навлезе в продължителна оздравителна рецесия? Струва ми се абсурдно да е възможно винаги да се измисля нов балон който да замести стария. Все някога трябва да се спре с балонирането и да се произвежда реална стойност на реална цена, но от друга страна може да има още един или 10 нови балона - кой знае.
Размерът е твърде голям. Прекалените диспропорции алокират агресивно ресурси (активи) дебалансирано и от там тръгват проблеми и конфликти.
Ако не са си научили урока и опитват принудено  (аз лично съм склонен на подкрепя една теза, че това което е направено по времето на Грийнспан и рефлектира в имотите е буквално норочно, в смисъл, че са знаели за резултата) да надуят нови балони, които да поемат маса, ще има скоро  Бууууум.
 

Цитат
Понеже не съм икономист имам много наивистичен и натуралистичен поглед и не разбирам как  просто с увеличаване на паричната маса може  да се пребори криза която е следствие на масирано унищожаване на стойност - просто заместваме тази стойност с новонапечатани банкноти?!  Перпетум мобиле!  Да, известно количество пари трябваше да се пуснат за да се качи М0 с цел да се компенсира свиването на М1 поради кризата в междубанковото кредитиране, но спасяването на банките и компенсирането им за загубите от ЕмБиЕс-ите чрез превръщането на частните загуби в държавен дълг е далеч по-масирано нещо. 
Нивото ми е много далече от състояние, което да ми дава право да си мисля, че знам точно как да се управляват паричните агрегати.
Кризата не може да се пребори така. Тази поне. Параноично бягат от повтаряне на исторически грешки, довели до депресия.
Би трябвало със съвременните мощни ресурси да са в състояние да моделират  многовариантно и да са ориентирани.
Аз съм убеден, че "заставайки на твърди позиции на борци против депресията", ще забравят да изтеглят налятите средства.
Може да има компромиси с времето, с обема или с двете.

Цитат
Та независимо кое се случва мисля че лихвите ще са отрицателни и в този случай акциите ще са по-добрия вариант. В другата тема да ще постна тези които ми се въртят сега в главата, но да се върнем към темата - за долари е по-скоро късно ама за акции доминирани в долари си е баш момента. Аз чакам корекция на дау до 9500 ама май няма да дочакам  :(
Има резон в това, което казваш. Пак зависи да се запази системата относително цяла и действаща.
Апропо, получавам всекидневно една непретенциозна "заводска многотиражка"  :), в която имаше и някаква прогноза, че може де се види и Дау 6000.
Трия и гледам да забравя.


Цитат
май там бях писал - Gold ETF на ZKB. Има още и сребро, платина и паладиум   Това е в швейцария и банката купува златото физически - задължени са.  Няма нужда да го пренасяш в багажника на колата
Бях ги гледал, но нямам опит, какво да гледам и оценявам. Забравих да се поинтересувам за такси и сходни.
Помня, че препоръчителният хоризонт на инвестицията е отчайващо дълъг.

Цитат
Дали сега е момента за злато, тоест дали цената му няма да падне - ей това не го знам. При тези лихви на запад е по-добре от кеш ама дали е по-добре от акции? Акциите ще са доста волатилни.  Ако имах много пари бих сложил 10 - 20% в злато.
За Бога, не знам!


Цитат
Ми то по селата в БГ е вече така. на места си имат караули дето им пазят нивите. Родителите ми живеят на село и градината им редовно е обект на посегателства - нищо не могат да направят. Та това се случва. За 10к лева имаш ранчо  на село което може да те храни - това  са 4 тройунции злато  ;D.  Кажи речи всеки в БГ има наследствено такова ранчо така че даже няма и смисъл много до му мислим.
Знам, че и сега има елементи на това явление. Кражби, несигурност, тук- таме  някой набит, че и по-лошо.
Визирах обаче  гадната хипотеза за тотална смяна на културния модел: тоест  убивай бързо и без замисляне - само така се оцелява.

Далече сме от ерата на Водолея. Без катаклизми няма да стане.

леко и на теб !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #36 -: 04 Юни, 2010, 13:43:06 »
0
Лихва минус инфлация за дълги периоди трябва да е отрицателно число, иначе няма оправия

Ти имаше една хубава приказка, че в по-общ социален план единственият източник на средста и всички следващи по веригата, е успешният бизнес (стопански проекти), не помня точните думи.

Така - съгласих се с горната теза. Обратното обезсмисля в голяма степен жизнено важни инициативи и нагласи.
Обществото трябва да пази иконимически активните хора, особено тези, които имат потенциала да кроят и водят до успешен край стопански проекти. Това е една много трудна работа - да се пази като писано яйце.
Въпросът е в мярата. Колко отрицателно?!

Сегашният дебаланс вещае също гадни настроения и нездрави тенденции.

Има и друга страна. Ти, като деятел от реалния сектор, как се чувстваш в качеството на участник в една система, в която финансовият сектор изсмуква 50 % от цялата корпоративна печалба. Истината е, че не знам колко е числото у нас, но в САЩ за около 30 години от исторически средното ниво 8-10 %, нивото е отишло на 50.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #37 -: 04 Юни, 2010, 13:44:58 »
0
Една криза в ЕС , както и обезценка на еврото , би засегнала  Китай повече от една криза в САЩ , a ако си вдигнат курса на юана съвсем.

Графиката е стара, но дава представа

China




nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #38 -: 04 Юни, 2010, 13:45:54 »
0
После ще се вдига и нищо чудно да имаме инфлация 10 и лихви 5 % та.
Или с други думи - ясен и категоричен отказ от борба с инфлацията.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #39 -: 04 Юни, 2010, 13:51:52 »
0
Докато не изревът мравките ...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #40 -: 04 Юни, 2010, 13:59:29 »
0
Като казваш мравки, сещам са за един специфичен аспект, който буквално дава "усещане" за нещата.
Ежегодно китайците трябва да разкриват 7 - 10 млн. нови работни места за хора, които буквално с голи ръце идват от вътрешността на страната по ик. развитото крайбрежие.

koganev

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #41 -: 04 Юни, 2010, 14:09:30 »
0
Партията ще им намери работа... ти не бери грижа.

Пък и да не им намери - ще ги изпише...

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #42 -: 04 Юни, 2010, 14:11:24 »
0
Тъкмо се чудех- какво стана, че еврото така падна изведнъж ??

От форума на инвестора
IMPERATOR KREZ

Отговори с цитат
Днес, 13:58
Федералният резерв обмисля вдигането на лихвения процент04.06.2010 13:38 препоръчай Щатската централна банка трябва да вдигне основния лихвен процент от 0 на 1% до края на лятото
Статия
Трима високопоставени представители на Федералния резерв казаха в четвъртък, че скоро може да настъпи моментът за вдигане на лихвените проценти в САЩ, на фона на все по-силното възстановяване на икономиката и въпреки високото ниво на безработицата, пише CNBC.

Щатската централна банка трябва да вдигне основния лихвен процент от сегашните близки до нулата нива на 1% до края на лятото, е казал Томас Хениг, президент на Фед в Канзас сити.

Стратезите на Фед трябва скоро да започнат да обмислят затягането на валутната политика, казва шефът на Фед в Атланта Денис Локхарт, въпреки че се въздържа да препоръча незабавното вдигане на лихвения процент.

Въпреки че икономическите условия все още не предполагат вдигането на лихвата, „ние трябва да сме подготвени и трябва да сме готови да направим това много бързо“, казва президентът на Фед в Далас Ричард Фишер.

Коментарите на тримата представители на Фед разкриват нервността сред правителствените стратези за това, че са оставили лихвените проценти твърде ниски за твърде дълго време на фона на все по-силния растеж в САЩ и въпреки несигурността, породена от дълговата криза в Европа.

„Реалистично е да приемем, че икономиката ще понесе добре това умерено покачване на лихвените проценти“, казва Хениг.

Локхарт предупреждава и за риска от инфлация. „В светлината на заздравяването на икономиката и повишаващата се стабилност на финансовите пазари, твърде ниските лихвени проценти ще станат излишни като стимул за икономиката и ще се превърнат в проблем за запазването на ценовата стабилност“, казва той.

За Фишер инфлацията „определено не е проблем“ и перспективата за дефлация, въпреки че е слабо вероятна, го притеснява повече. Макар затягане на валутната политика да „не е наложително точно сега, може би се приближаваме към този момент, особено докато имаме растеж на икономиката“, казва той.

В отговор на най-тежката финансова криза от поколения Фед намали лихвените проценти на практика до нула и стартира спасителни програми, сред които придобиването на 1,7 трилиона съкровищни и ипотечни бонове.

От миналото лято БВП на САЩ започна да расте и за първите три месеца на годината се повиши с 3% на годишна база. Въпреки растежа на икономиката безработицата остава висока. През април безработицата в САЩ е била 9,9% и се очаква да остане повишена и в обозримо бъдеще.

Хениг предлага Фед да увеличи лихвения процент до 1%, да изчака, за да оцени ефекта от затягането на валутната политика, и впоследствие „сравнително бързо“ да повиши лихвите допълнително до нива от над 3% .

Освен това Хениг предлага още сега, преди да вдигането на лихвата до 1%, Фед да продаде някои от ипотечните активи, придобити по време на кризата. Това мнение се споделя от Фишер, който казва, че не би се противопоставил на „своевременна“ продажба на активи дори преди вдигането на лихвите.

Мнението на Локхарт съвпада повече с официалната позиция на Фед, според която Резервът трябва да започне затягането на фискалната политика с източване на резервите от банковата система и повишаване на лихвения процент. Според него продажбата на активи трябва да бъде оставена за по-късно.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #43 -: 04 Юни, 2010, 14:56:35 »
0
Dow Jones: Еврото засегнато от страховете за Унгария и слуховете за френска банка
http://finance5.bg/news/financial/52805.html
14:27 04.06.2010 г.

Анализатори на Dow Jones коментират, че еврото се срина, заради опасенията относно икономиката на Унгария, както и слуховете за проблеми с голяма френска банка. Основните европейски борси се обърнаха в негативна посока, а валутната двойка EUR/USD достигна ново четиригодишно дъно. Те отчитат също така, че SNB не успя да задържи франка и валутната двойка EUR/CHF да остане над психологическото ниво от 1.4000.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #44 -: 04 Юни, 2010, 15:58:22 »
0
Допълнително в инвестора пуснаха и това :
http://www.investor.bg/news/article/100598/91.html

Интересно, първо почнаха да се появяват такива дати за Гърция, другите страни от групата на PIGS ги разглеждаха като потенциални източници на проблеми, но никога не срещнах календар за всички проблемни (и рискови) дати примерно до края на годината.
Може би не съм гледал на вярното място.

Изведнъж се появява дата 30.07 за Испания и всички се вторачват в нея все едно е случайно генерирана днес от някакъв компютър.

Много му се събра на еврото. Пък уж американците щели да внимават и да не го клатят допълнително.