Автор Тема: Късно ли е да се купуват долари?  (Прочетена 75869 пъти)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #45 -: 04 Юни, 2010, 16:10:36 »
0
Май като има да става нещо - все ще се намери причина ..

Вчера, чета следното и се чудя каква ли ще е следващата лоша новина ???

Every time the markets rally, some surprise at the end of the day hammers US stocks, and then rest of the world follows down. The Dow tried to rally Friday and Monday, but Friday, news that Spain was downgraded caused a Friday sell off the last hour. Tuesday saw the same thing, with the Dow struggling to gain positive territory, but it closed down another 100 points after news of a deteriorating Mid East situation with Israel and the flotilla attack.
« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 16:13:20 от Imotenbalon »

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #46 -: 04 Юни, 2010, 16:26:47 »
0
"Централните банки от Г-20 отложиха затягането на паричната политика"   http://www.investor.bg/news/article/100708/338.html

Ами за това говорим. Няма да изтеглят овреме ликвидност и все ще си намират причина да не вдигат лихвата.

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #47 -: 04 Юни, 2010, 16:42:55 »
0

Цитат
май там бях писал - Gold ETF на ZKB. Има още и сребро, платина и паладиум   Това е в швейцария и банката купува златото физически - задължени са.  Няма нужда да го пренасяш в багажника на колата
Бях ги гледал, но нямам опит, какво да гледам и оценявам. Забравих да се поинтересувам за такси и сходни.
Помня, че препоръчителният хоризонт на инвестицията е отчайващо дълъг.


Този хоризонт е нещо като надписите на цигарените кутии. Препоръчителен. Можеш да поискаш дори да ти изплатят дяловете в натура (злато, сребро ...) , но за златото минималното количество е кюлчета от 12.5кг  :P  . там съм пас  :-\
Но иначе дяловете в момента са по  4'421.68 франка, ще рече това е минималното количество.
 Тарифата на фонда е 0.4% на година, което е ок. Те наистина купуват и продават физически златото и ежедневно го бухат в трезора. 
 *drink11*
« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 16:45:07 от nearvana »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #48 -: 04 Юни, 2010, 18:18:33 »
0
"Централните банки от Г-20 отложиха затягането на паричната политика"   http://www.investor.bg/news/article/100708/338.html

Ами за това говорим. Няма да изтеглят овреме ликвидност и все ще си намират причина да не вдигат лихвата.


"Единствено Бразилия и Канада направиха изключение. В Бразилия централната банка предупреди, че ще затегне паричната си политика, за да държи под контрол инфлацията, а Канадската централна банка реши да удвои до 0,50 на сто основния си лихвен процент през тази седмица."

Ето едно "clue" за валутите, в които да се държат пари или поне да се диверсифицира с тях. Реала не знам доколко е ликвиден по света, но CAD си е... Аз си държа около 1/8 в CAD, чудя се дали да ни ги направя 1/4 или повече...
I say what I do and do what I say.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #49 -: 04 Юни, 2010, 18:36:06 »
0
[Този хоризонт е нещо като надписите на цигарените кутии. Препоръчителен. Можеш да поискаш дори да ти изплатят дяловете в натура (злато, сребро ...) , но за златото минималното количество е кюлчета от 12.5кг  :P  . там съм пас  :-\
Но иначе дяловете в момента са по  4'421.68 франка, ще рече това е минималното количество.
 Тарифата на фонда е 0.4% на година, което е ок. Те наистина купуват и продават физически златото и ежедневно го бухат в трезора. 
 
E, то е ясно, че тези кюлчета са за хора, които при необходимост ще наминат пътьом с частния джет да си ги приберат.
Много, пу...........!
12500 гр. / 31 гр.  около  403 тройунции
403 х 1205 Ш.Д. = 485 900 Щ.Д.
485 900 Щ.Д. х 1,1610 е примерно  564 100 chf  за да си осигуриш физическа доставка.

В дялове това значи примерно  128 бр. дяла.
Да разбираме ли, че ако с днешна дата купиш тези 128 дяла ти ставаш собственик на  12,5  кг. злато с право на физическа доставка във всеки избран от тебе момент.
Ако си купиш  127 дяла излиза, ще имаш книжно злато и можеш само да им предложиш да изкупят дяловете обратно.

Това ме присеща, тази спомената цена на дяла предполагам, че е "продава"?
А спредовете?
Възможно ли е при изостряне на ситуацията спредът изведнъж и без известяване да скочи до небето?
Усещам, че нещо ми се изплъзва и може да питам странни неща.
Ти хем си ми дал, че това е фонд на  ZKB и следователно би трябвало да ги има на сайта им тези неща - що ли ти губя времето



nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #50 -: 04 Юни, 2010, 19:22:40 »
+1
Ама разбира се, че питам странни неща!
Като отговарям по спомени дълго след като съм те прочел! То работата много пречи на форума  :)
След като фондът е  ЕТ, естествено, че има пазарна за деня.

Мани, мани !
Но, нека горе да си седи срамът ми, че ако взема да го изтрия, позициите на презряната каста  на  културните  >:(, ще се срине съвсем за радост на когото трябва!

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #51 -: 04 Юни, 2010, 19:24:46 »
0


В дялове това значи примерно  128 бр. дяла.
Да разбираме ли, че ако с днешна дата купиш тези 128 дяла ти ставаш собственик на  12,5  кг. злато с право на физическа доставка във всеки избран от тебе момент.

Ако си купиш  127 дяла излиза, ще имаш книжно злато и можеш само да им предложиш да изкупят дяловете обратно.


и в двата случая ставаш собственик на златото, и те са длъжни да ти го изплатят по курса на деня когато пожелаеш. Над определено количество имаш право и на физическа доставка.

ETF значи  Еxchange Traded Fund и дяловете се търгуват на борсата и също така се изкупуват по курса за деня от банката, ако няма други желаещи на борсата да го купят.

Фонда го има също така в евро, долари и паунд. Един дял е 100грама злато (във варианта с франкове) и една унция (31,1 грама)  в другите. Тоест купувайки 1 дял от ZKB Gold ETF (CHF) ставаш собственик на 100грама  злато в трезорите на банката.

" Der ZKB Gold ETF investiert ausschliesslich in physisches Gold und bildet den Wert von etwa 100 Gramm Gold in CHF respektive 1 Unze (ca. 31,1 Gramm) in EUR, GBP bzw. USD ab.

    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (CHF) ist der Schweizer Franken.
    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (EUR) ist der Euro.
    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (GBP) ist das Pfund.
    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (USD) ist der US-Dollar.

Bei den gesicherten Anteilsklassen (hedged CHF/hedged EUR/hedged GBP) findet auf täglicher Basis eine Währungsabsicherung mittels Devisentermingeschäft gegenüber dem US-Dollar statt. Dies ermöglicht es dem Anleger ohne Währungseinflüsse an der Bewegung des Goldes in USD zu partizipieren.

    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (hedged CHF) ist der Schweizer Franken (währungsgesichert gegenüber dem USD).
    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (hedged EUR) ist der Euro (währungsgesichert gegenüber dem USD).
    * Die Referenzwährung des ZKB Gold ETF (hedged GBP) ist das Pfund (währungsgesichert gegenüber dem USD).

 "


Това ме присеща, тази спомената цена на дяла предполагам, че е "продава"?
А спредовете?
Възможно ли е при изостряне на ситуацията спредът изведнъж и без известяване да скочи до небето?
Усещам, че нещо ми се изплъзва и може да питам странни неща.
Ти хем си ми дал, че това е фонд на  ZKB и следователно би трябвало да ги има на сайта им тези неща - що ли ти губя времето

Не,  няма такива променливи спредове. Нормално при фондове имаш процент за управлението който си плащаш с  фиксиран спред купува-продава, тоест обикновенно купуваш малко по-скъпо.
За този фонд имаш     фиксиран спред купува-продава, който в случая  е между 0.2% и 0,8% (minimum 50 franka) в зависимост от обема на поръчката.

"Tarifstufe
bis CHF 100'000.-0.80%
bis CHF 150'000.-0.60%
bis CHF 250'000.-0.40%
bis CHF 500'000.-0.20%
über CHF 500'000.-0.20%

Käufe/Verkäufe * Mindestcourtage CHF 50.-"

Тука  http://zkb.is-teledata.ch/html/detail/index.html?ID_NOTATION=14385587 са курсовете на дяловете и има пидиеф-и с подробна информация.







 

« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 19:26:59 от nearvana »

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #52 -: 04 Юни, 2010, 19:30:40 »
0
Ама разбира се, че питам странни неща!
Като отговарям по спомени дълго след като съм те прочел! То работата много пречи на форума  :)
След като фондът е  ЕТ, естествено, че има пазарна за деня.

Мани, мани !
Но, нека горе да си седи срамът ми, че ако взема да го изтрия, позициите на презряната каста  на  културните  >:(, ще се срине съвсем за радост на когото трябва!

 :)
е чак пък срам
то и аз малко се усетих че не ми е ясно - тези 0.8% дали ги прибират при продажбата или при изкупуването на дяловете. Май при продажбата ... ако реша да купувам ще споделя

 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #53 -: 07 Юни, 2010, 21:54:01 »
+1
Mirror, Mirror on the Wall, When is the Next AIG to Fall? | Marc Faber


Imotenbalon,
Върти ми се нещо в главата от вчера. Тъй като ти обикновено знаеш, къде да бръкнеш за всякакво инфо,  та да те питам.
Имаш ли идея как може да се намери лекцията на Марк Фабер като писан текст.
Не съм търсил, нервират ме подобни упражнения.
Кликнах само на сайта на Лудвих фон Мизес Института.
Там лекцията я има в аудио и няколко видео формата.

Сигурно има софтуер за трансформиране, ама не мога да хвърля до там ! Пък и е важно да ги има чартовете.
Всичко при него е богато илюстрирано и така причинно-следствените връзки стават по-ясно видими !

Аз съм готов да започна малко по малко да превеждам текста.
Мисля, че много колеги биха имали полза от това !

От Бога би била тази работа. Не, че Бог се интересува от пазара и алокацията на активи, но човешките неща не би трябвало да са му чужди.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #54 -: 07 Юни, 2010, 21:59:10 »
0
Малко майтап !

Един високо почитан икономист каза по повод на тази лекция.
Брилянтно, но само не можах да разбера, кой е следнащият еЙ аЙ дЖИ И КОГА ЩЯЛ ДА ПАДА!

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #55 -: 07 Юни, 2010, 23:20:40 »
0
Малко майтап !

Един високо почитан икономист каза по повод на тази лекция.
Брилянтно, но само не можах да разбера, кой е следнащият еЙ аЙ дЖИ И КОГА ЩЯЛ ДА ПАДА!

e kak!!! Следващият са западните правителства които национализираха дълговете на банките.  Човека си го каза в пряк текст!
И понеже еЙ аЙ дЖИ ги спасиха, явно и правителствата ще бъдат спасени от .... централните банки които ще проведат проинфлационна политика и естествено чрез инфлацията цената в края на краищата ще се поеме от обикновените орица - аман, нямат капка въобръжение тези. Все бедните го духат ...

И ако може да предизвикам психолога тлеещ във всеки форумец -  и днес имахме "As usual, Dow Jones Industrial dies at the end of trading"
Мамка му, това се повтаря от доста време насам. Хората почват сутрин рано в добро настроение и вечерта ги гепва депресията и хоп - индекса надолу. От една страна си викам утрото е по-мъдро от вечерта, тогава хората са по-рационални и явно смислената посока е нагоре.
От друга страна това ми мирише малко на панически страх от лоши новини които могат да настъпят по-всяко време затова в края на сесията се разпродава. Явно инвеститорите се съмняват сериозно във възстанивяването на икономиката.
Абе не знам.  Идея някаква?


koganev

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #56 -: 08 Юни, 2010, 11:05:53 »
0
Mirror, Mirror on the Wall, When is the Next AIG to Fall? | Marc Faber


Аз съм готов да започна малко по малко да превеждам текста.
Мисля, че много колеги биха имали полза от това !




Правилно мислиш!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #57 -: 08 Юни, 2010, 13:50:19 »
0
e kak!!! Следващият са западните правителства които национализираха дълговете на банките.  Човека си го каза в пряк текст!
И понеже еЙ аЙ дЖИ ги спасиха, явно и правителствата ще бъдат спасени от .... централните банки които ще проведат проинфлационна политика и естествено чрез инфлацията цената в края на краищата ще се поеме от обикновените орица - аман, нямат капка въобръжение тези. Все бедните го духат ...

Формализмът в мисленето  :o е велика сила! Бях гледал лекцията и след това получих отзиви за нея по мейла с елемент на шега за липсващия нов ЕйАйДжи.
Прочитайки, усетих се, че всъщност в лекцията по-скоро не се засяга корпоративното ниво и всъщност и аз също съм очаквал да чуя име или намек. 

Да знаеш, че си прав.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #58 -: 08 Юни, 2010, 13:56:44 »
0
Правилно мислиш!
Не беше трудно да се сетя !
Бъка от факти, връзки, зависимости. Всичко разгънато в исторически аспект от няколко века до наши дни.
Освен това - впечатляващ подход. Дава готов метод на изследване.
Резултат - изводи - препоръки !
Кно повече да иска човек.

Ще излязат прави за това пусто злато! Хич не ми се искаше да го вярвам. Натрапчив и ненужен фетиш - все това ми беше в мисълта.
И с БУлкан колко го мъдрихме и се чудихме.
Накрая си рекох - не !

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #59 -: 08 Юни, 2010, 14:08:01 »
0
Nachev ,съжалявам, но не мога да намеря субтитрите на видеото :)

Ето тук малко технически анализ от един БГ апокалиптичен гении :) ще следим как се развива прогнозата...
Ив. Груев: Очаквам дъно на S&P500 под 670

„Очаквам да се развие корекция в посока нагоре от поне 1000 пипса в следващите седмици", допълни Груев.

Според Ивайло Груев корекцията може да достигне нива 1.31-1.38, които ще са удобни за заемането на къси позиции.

Допускам, че в скоро време ще се повтори синхронът между фондовете индекси и тези валутни двойки, както през 2008 г.", заяви Ивайло Груев.

„На различни индекси като DJ, S&P500, NASDAQ, AEX съм заел поне 25 къси позиции от различни нива. Причината е че чакам трета от трета (вълна), която ще започне днес или най-късно до седмица-две.", според Груев.

„Следователно трябва да съм позициониран, за да не пропусна такова голямо движение. На този етап стоповете на S&P500 са на 1 109 пункта", допълни той. Анализаторът очаква дъно на S&P500 под 670 (кликнете върху графиката за уголемен размер).



« Последна редакция: 08 Юни, 2010, 14:22:55 от Imotenbalon »