Автор Тема: Късно ли е да се купуват долари?  (Прочетена 75569 пъти)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #15 -: 02 Юни, 2010, 18:01:56 »
0
Страхувай се, когато всички са алчни.
Бъди алчен, когато всички се страхуват.
-----------
това само си го преписал отнякъде  *sheep*, немам пичитление да е твое кредо

----------

Не е ли интересно в стария форум ?

koganev

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #16 -: 03 Юни, 2010, 08:24:33 »
0
Тва гу знам ут Рънърса ва, батка. Пирифръзирану ут някъв амириканиц.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #17 -: 03 Юни, 2010, 16:14:48 »
0
Въпросът, който е поставен в началото на темата: "Късно ли е да се купуват долари?" може да "претърпи"  ::) своебразна редакция от рода :
А рано ли е още да се продават ?

Аз лично не знам верен отговор. Въобще ми се иска да имам повече отговори, но за жалост не е така.
Ще ми се още колеги да имат време да изгледат един материал и да кажат, че това е глупост, а изразените мнения са на пълни простаци.

Meltup

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #18 -: 03 Юни, 2010, 16:28:15 »
0
Why the Meltdown Should Have Surprised No One | Peter Schiff

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #19 -: 03 Юни, 2010, 16:29:42 »
0
Mirror, Mirror on the Wall, When is the Next AIG to Fall? | Marc Faber



nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #20 -: 03 Юни, 2010, 16:42:12 »
0
ИмотенБалон, добре, ще прежаля още два и кусур часа и ще ги видя и тези, но - моля те кажи, че ще намеря в тях и отговор на въпроса: Какво правим сега ?
Ако има само още и още въпроси, ще взема да пасувам. Защитите на системата не издържат вече  :)

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #21 -: 03 Юни, 2010, 18:00:18 »
0
nachev, относно лекцията  на Марк Фабер - оф и аз едвам се навих да отделя 1 час да я гледам но си заслужаваше (даже я бях постнал преди това в съседната тема за кои акции) : без да претендирам за изчерпателност казва че ще има хиперинфлация както в долари така и в евро. Съветва да се купуват:

1. ранчо на село с плодородна земя и калашников да се пазиш
2. злато и други комодитис
3. акции като там ще има ужасяваща волатилност

Освен това твърди че петрола ще поскъпне много.  Специално неговата лекция я препоръчвам горещо!
Другите 2, на Питър Шиф и това което ти си постнал - явно нема да се спи много тази нощ   :D

Поздрави,
 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #22 -: 04 Юни, 2010, 10:35:22 »
+1
nachev, относно лекцията  на Марк Фабер - оф и аз едвам се навих да отделя 1 час да я гледам но си заслужаваше (даже я бях постнал преди това в съседната тема за кои акции) : без да претендирам за изчерпателност казва че ще има хиперинфлация както в долари така и в евро. Съветва да се купуват:

1. ранчо на село с плодородна земя и калашников да се пазиш
2. злато и други комодитис
3. акции като там ще има ужасяваща волатилност

Освен това твърди че петрола ще поскъпне много.  Специално неговата лекция я препоръчвам горещо!
Другите 2, на Питър Шиф и това което ти си постнал - явно нема да се спи много тази нощ   :D

Поздрави,

nearvana,
Странно, но и аз вчера бях с нагласата, че в някакъв момент късно вечерта ще се затворя за да изгледам двата материала. Дори пуснах компа след 22.00, но усетих, че вече съм толкова уморен, че няма да се получи. Пуснах малко поздрави на колегите и дотам.
Пък и двамата са толкова различни, че трябва специална подготовка :) за  да ги чуеш: Шиф "размазва" речта, Фабер реже безмилостно с ножицата за ламарина.
Уйкендът е пред нас.

Не знам дали трябва да очаквам нещо от тези лекции. Ако за пореден път чуя, че системата е много здраво и дълбоко бъгната, какво толкова. Аз отдавна си го знам. Все пак ще слушам, може пък нещо да ме провокира и присети.

Голямата тема очевидно е: какво да се прави?
Препоръките на Фабер са логични, но си признавам, че при опит да си представя, как точно биха проработили тези препоръки в един драстично дестабилизиран свят, картината се "разпадна на пиксели".

1. златото - с един приятел от форума коментирахме хипотезата за злото. Обсъждахме различните способи за директна инвестиция (с или без физическа доставка), също и разни индиректни способи. Навсякъде има ярко изразени недостатъци.
Приказката приключи със следната шега : Представяш ли си следната картинка: Цялото семейство се изнася от Бг за някакво по-сигурно място и на митницата на аерогарата започва обяснение между мене и митничарите, че кюлчетата в багажа ми са моята "жизнена застраховка" и дори съм си взел документ от НАП, че нямам данъчни задължения. :o
2. ранчо и калашник -  Фабер може и да не знае за АК, но американска автоматична пушка също ще свърши някаква работа.
Визията, която ме преследва тук е още по-гадна от тази със златото. Ясно е, че ако дойде глад, ще се ходи близо до земята. Няма нищо извънредно в тази хипотеза. Това е било правило за оцеляване за преобладаваща част от човечеството през цялата ни история. Изключение правят условно само последните няколко десетки (до 100) години.
100 години се отнасят към 5 000 000 г (история на хомо сапиенса)  като  0,002 %
100 години се отнасят към 5 000 г. (история на цивилизацията) като 2 %.
Сега ни е трудно да си представим, че може да се наложи, но ... .
Гадното беше по-скоро визията за нощен въоръжен караул около нивите и мисълтта, че по-младите хора ще трябва да възпитават децата си, че "чуеш ли нощем съмнителни шумове около реколтата, стреляй бързо без да се замисляш"!!!

3. акции - какво да кажа за акциите, там положението е ...  !

Та, обобщавам. Всички тези идея могат да "работят" много условно. Биха донесли определен резултат в един свят, който има ограничени кризисни  явления в икономически и социален план, но системата като цяло е интактна и функционира.
Само през последните дни идат едни многозначителни сигнали, които хич не ми харесват. Израел, там поне условно изненада няма - отдавна се води политика да не си поплюват. Обаче видимото радикализиране на някои личности и кръгове дори и в Германия ....
 
Та, Какъв е случаят сега ?! Очевидно говорим за процес, който е в ход, но не знам какъв е хоризонтът.
Не знам, може ли да се изрине този боклук и часовникът да спре!

Не помня, дали съм ви пускал тук статията на един финансист (май такъв беше) от Щатите, който вече е започнал да се оглежда за място за защитено имение някъде из полите на Скалистите планини.

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #23 -: 04 Юни, 2010, 11:34:39 »
0
nearvana,
Странно, но и аз вчера бях с нагласата, че в някакъв момент късно вечерта ще се затворя за да изгледам двата материала. Дори пуснах компа след 22.00, но усетих, че вече съм толкова уморен, че няма да се получи. Пуснах малко поздрави на колегите и дотам.
Пък и двамата са толкова различни, че трябва специална подготовка :) за  да ги чуеш: Шиф "размазва" речта, Фабер реже безмилостно с ножицата за ламарина.
Уйкендът е пред нас.
Не знам дали трябва да очаквам нещо от тези лекции. Ако за пореден път чуя, че системата е много здраво и дълбоко бъгната, какво толкова. Аз отдавна си го знам. Все пак ще слушам, може пък нещо да ме провокира и присети.

Абе изгледах лекцията на Шиф - дето викаш обяснява колко сме го загазили. По-скоро колко УСА го е загазила ...  Лично не ми даде кой знае какво. Тази на Фабер обаче я бях гледал преди това и даже я бях постнал в съседната тема - тя си струва!
(май се повтарям). тези анализатори са на принципа fear sells и лесно изпадат в крайности, но това не значи че няма и капка истина. Всъщност Фабер каза че лихвите ще са нетно отрицателни: минус 5-6%, което не е чак толкова катастрофално, но за 10-20г си е сериозно. 
Въпроса на който се чудя в момента е ще имаме ли нов балон (евтини новонапечатани пари дето се изливат нанякъде), който да замаже последиците от спукването  на предишния (Кругман)  или този път ще се навлезе в продължителна оздравителна рецесия? Струва ми се абсурдно да е възможно винаги да се измисля нов балон който да замести стария. Все някога трябва да се спре с балонирането и да се произвежда реална стойност на реална цена, но от друга страна може да има още един или 10 нови балона - кой знае. 

Понеже не съм икономист имам много наивистичен и натуралистичен поглед и не разбирам как  просто с увеличаване на паричната маса може  да се пребори криза която е следствие на масирано унищожаване на стойност - просто заместваме тази стойност с новонапечатани банкноти?!  Перпетум мобиле!  Да, известно количество пари трябваше да се пуснат за да се качи М0 с цел да се компенсира свиването на М1 поради кризата в междубанковото кредитиране, но спасяването на банките и компенсирането им за загубите от ЕмБиЕс-ите чрез превръщането на частните загуби в държавен дълг е далеч по-масирано нещо. 

Та независимо кое се случва мисля че лихвите ще са отрицателни и в този случай акциите ще са по-добрия вариант. В другата тема да ще постна тези които ми се въртят сега в главата, но да се върнем към темата - за долари е по-скоро късно ама за акции дeноминирани в долари си е баш момента. Аз чакам корекция на дау до 9500 ама май няма да дочакам  :(

Голямата тема очевидно е: какво да се прави?
Препоръките на Фабер са логични, но си признавам, че при опит да си представя, как точно биха проработили тези препоръки в един драстично дестабилизиран свят, картината се "разпадна на пиксели".

1. златото - с един приятел от форума коментирахме хипотезата за злото. Обсъждахме различните способи за директна инвестиция (с или без физическа доставка), също и разни индиректни способи. Навсякъде има ярко изразени недостатъци.
Приказката приключи със следната шега : Представяш ли си следната картинка: Цялото семейство се изнася от Бг за някакво по-сигурно място и на митницата на аерогарата започва обяснение между мене и митничарите, че кюлчетата в багажа ми са моята "жизнена застраховка" и дори съм си взел документ от НАП, че нямам данъчни задължения. :o

май там бях писал - Gold ETF на ZKB. Има още и сребро, платина и паладиум   Това е в швейцария и банката купува златото физически - задължени са.  Няма нужда да го пренасяш в багажника на колата

 Дали сега е момента за злато, тоест дали цената му няма да падне - ей това не го знам. При тези лихви на запад е по-добре от кеш ама дали е по-добре от акции? Акциите ще са доста волатилни.  Ако имах много пари бих сложил 10 - 20% в злато.

 

2. ранчо и калашник -  Фабер може и да не знае за АК, но американска автоматична пушка също ще свърши някаква работа.
Визията, която ме преследва тук е още по-гадна от тази със златото. Ясно е, че ако дойде глад, ще се ходи близо до земята. Няма нищо извънредно в тази хипотеза. Това е било правило за оцеляване за преобладаваща част от човечеството през цялата ни история. Изключение правят условно само последните няколко десетки (до 100) години.
100 години се отнасят към 5 000 000 г (история на хомо сапиенса)  като  0,002 %
100 години се отнасят към 5 000 г. (история на цивилизацията) като 2 %.
Сега ни е трудно да си представим, че може да се наложи, но ... .
Гадното беше по-скоро визията за нощен въоръжен караул около нивите и мисълтта, че по-младите хора ще трябва да възпитават децата си, че "чуеш ли нощем съмнителни шумове около реколтата, стреляй бързо без да се замисляш"!!!

Ми то по селата в БГ е вече така. на места си имат караули дето им пазят нивите. Родителите ми живеят на село и градината им редовно е обект на посегателства - нищо не могат да направят. Та това се случва. За 10к лева имаш ранчо  на село което може да те храни - това  са 4 тройунции злато  ;D.  Кажи речи всеки в БГ има наследствено такова ранчо така че даже няма и смисъл много до му мислим.


3. акции - какво да кажа за акциите, там положението е ...  !


Та, обобщавам. Всички тези идея могат да "работят" много условно. Биха донесли определен резултат в един свят, който има ограничени кризисни  явления в икономически и социален план, но системата като цяло е интактна и функционира.
Само през последните дни идат едни многозначителни сигнали, които хич не ми харесват. Израел, там поне условно изненада няма - отдавна се води политика да не си поплюват. Обаче видимото радикализиране на някои личности и кръгове дори и в Германия ....
 
Та, Какъв е случаят сега ?! Очевидно говорим за процес, който е в ход, но не знам какъв е хоризонтът.
Не знам, може ли да се изрине този боклук и часовникът да спре!

Не помня, дали съм ви пускал тук статията на един финансист (май такъв беше) от Щатите, който вече е започнал да се оглежда за място за защитено имение някъде из полите на Скалистите планини.

Хората все пак са по-песимистично настроени отколкото е редно - иначе застрахователите нямаше да са толкова богати.  Колко противоядрени бункери има в УСА!!

Ами ако се окаже че това методично унищожаване на книжните пари, не е нищо друго освен неосъзнатия защитен рефлекс на човечечеството  да премахне една лудост и след премахването влезем в ерата на водолея  :D.   
Книжните пари са балон сам по себе си.  В една от книгите на Дъглас Адамс имаше една история за някаква планета дето натоварила всички ненужни бюрократи, инвестиционни банкери, счетоводители, деловодци и тн на един кораб и ги пратили на друга планета. Първото което направили на новата планета било да си измислят пари и понеже ня можели да си ги напечата казали че листата ще са парите - и хоп опоскали гората с плодни дръвчета в съседство като в същото време гладували зверски. такива ми ти работи :)

Ако трябва да обобщя мислите си бих казал че ще има висока (но не катастрофална) инфлация и в евро и в долари, и потреблението ще се измести в посока на държавите, които произвеждат и изнасят (основно азия). Насъбрала се е критична маса  и разликата в потреблението между западния свят и така наречените развиващи се държави ще намалее. Както русия загуби студената война така и запада ще загуби икономическата и най-вероятно ще трябва да преоткрие някои от добродетелите си.  И това ще стане с работа и по-нисък стандарт, но не мисля че ще станем  значително по-нещастни, даже напротив. В африка психозите и алергиите са кът - имат си истински проблеми хората. 
 
Къде е БГ в цялата патардия - в БГ има всичко необходимо за сносен живот.  Не е като исландия без банките - там живота е наистина труден!   Имаше известно разпускане за 10ина години около имотния бум, но и това ще отмине. Не сме толкова разглезени като западняците и мисля че приземяването ще е дори по-лесно. Само дано не стане война в европа ама това си е баси спекулацията ...

хубав ден,
 *drink11*
« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 23:09:04 от nearvana »

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #24 -: 04 Юни, 2010, 11:55:02 »
0
ей, докато писах погрешка натиснах някаква комбинация и без да искам публикувах недовършен поста си. ако някой го е прочел нередактиран - съжалявам за неудобството

 *drink11*

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #25 -: 04 Юни, 2010, 11:56:31 »
0
Лихвите в момента са около 0 та и единствения път е нагоре .. Друг е въпроса кога.
Според мен, ако зависеше само от ФЕД, биха държали лихвите близо до 0 % до безкрай , но ако не стане нещо непредвидимо, преди 2011- 2012 си мисля, че няма да ги вдигнат.

Главно основание за това ми е познатата графика.



Освен това, ако се вдигнат лихвите - как УСА и Европа ще си плащат огромните дългове ??

« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 11:58:37 от Imotenbalon »

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #26 -: 04 Юни, 2010, 12:07:48 »
0
ИмотенБалон,

говоря за нетни лихви:  лихва минус инфлация!!! те ще са отрицателни. а колко ще е либора е съвсем друг въпрос
« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 12:09:27 от nearvana »

koganev

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #27 -: 04 Юни, 2010, 12:15:26 »
0
Лихва минус инфлация за дълги периоди трябва да е отрицателно число, иначе няма оправия

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #28 -: 04 Юни, 2010, 12:17:55 »
0
Лихва минус инфлация за дълги периоди трябва да е отрицателно число, иначе няма оправия

да, ама сега говорим за разлика от 5-6% в долари и евро

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #29 -: 04 Юни, 2010, 12:27:53 »
0
ИмотенБалон,

говоря за нетни лихви:  лихва минус инфлация!!! те ще са отрицателни. а колко ще е либора е съвсем друг въпрос

Много добре те разбирам :)
Искам да кажа , че очаквам до края на 2011 основната лихва да е 0 , а инфлацията около 5-6 %.
После ще се вдига и нищо чудно да имаме инфлация 10 и лихви 5 % та.
Спомням си преди борда- в БГ имаше и лихви от по 50 - 60 %  и въпреки това отрицателни, но дано не се стига до там.

Друго, което ме кара да си мисля за инфлация е последните стачки и вдигания на заплати в китай.