Автор Тема: Новини за измамите и имотите  (Прочетена 6806 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Новини за измамите и имотите
« -: 17 Май, 2010, 23:52:01 »
0
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=481708

Как се изпари имот на пенсионери
автор Росица Николова

“Виждате ли къщата ми? А цветята на жена ми в градината? Металния навес? Старата “Лада” под него?”, пита Александър Киряков. Обикаля из двора си, от вълнение чак сдъвква думите.

Водим абсурден диалог в имота му край Сливенските минерални бани. Виждам, виждам! Как да не виждам, като ме следи изкъсо дали вървя след него. След всяко ръкомахане поглежда многозначително, клати глава. Къщата му е скромна, едноетажна, с две малки стаи. Наскоро си е сложил нова, бяла дограма. Ама не му е останало време да “обърне ръбовете”, както казват майсторите.

Ладичката му е стара. Тук-там ръжда, но сигурно все още е в движение. Навесът? Навес като навес.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Новини за измамите и имотите
« Отговор #1 -: 13 Януари, 2011, 13:38:16 »
0
С фотошоп ти вземат къщата
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=739283

Представете си, че някой позвъни изневиделица на вратата на собственото ви жилище и ви връчи заповед да го напуснете. И че животът ви след това се превръща в съдебен трилър без край. Кошмар!

И по-лошо даже. Това е мрачната действителност, която мъчи от 2 години насам едно софийско семейство - д-р Мариан Гешев и съпругата му Светослава. Разказахме за техните неволи в броя на "Труд" от 16 декември м.г.

Една жена с две фалшиви записи на заповеди променя битието на съпрузите дотам, че д-р Гешев казва: "Тя направо ми открадна живота! Друг живот живеем с жена ми сега, оня, в който вярвахме в хората, вече го няма".

Семейство Гешеви не е единственото, попаднало в престъпна схема, при която с лъжливи записи на заповед се отнемат апартаменти. Този вид измама беляза "бум" у нас в края на 90-те години, но се шири и днес.

"Разчитаме на правосъдието да ни измъкне от престъпните комбинации на измамницата. Ние сигурно не сме единствените, ужилени по тоя начин" - сподели д-р Гешев пред "Труд". В неговия разказ разпознаха патилата си и други измамени със записи на заповеди. Вижте по-долу тяхната история.

На мода е нова схема за източване на банкови сметки чрез фалшифициране с компютър на подписи върху записи на заповед. Измамници се възползват от новостите в Гражданско-процесуалния кодекс от 2008 г., с които иначе се цели по-бързо уреждане на вземания от неизрядни длъжници. Но те се оказват и удобни инструменти за новата престъпна схема, признаха пред "Труд" съдии и прокурори от Софийски районен съд и прокуратура.

Братовчед раздава заеми "на корем"

Двама първи братовчеди работят от 12 години в софийска фирма за паркети. Росен е собственикът, а Захари отговаря за интернет банкирането. Ненадейно двамата се скарват люто на 3 февруари 2010 г.- шефът Росен обвинява Захари, че от октомври 2009 г. до януари 2010 г. е изтеглил над 90 000 лв. от сметките на фирмата, а после не ги е внесъл в касата.

По думите му през месеците на източването той, шефът, дори дал на Захари заем в размер на 150 000 лв. Отделно дал още един и на съпругата му за 50 000 лв., твърди пред "Труд" Росен Борисов.

"Още не знаех за изчезналите пари от фирмата, а Захари ми каза, че ще ремонтира апартамента на майка си. На жена му също дадох заем, защото тя мислеше с него да погаси част от заема на съпруга си", мотивира странната си щедрост Росен. След скандала набеденият в присвояване братовчед Захари напуска фирмата и е уволнен дисциплинарно.

Дотук свадата между братовчедите е в сферата на бизнеса с паркет и те все още могат да се разберат помежду си. Шефът Росен обаче сигнализира прокуратурата за липсващите пари от фирмата. Странно, но не споменава заемите, които бил отпуснал на Захари и съпругата му!?

Росен е наясно, че уволненият Захари не притежава имоти и пари. И се прицелва в баща му инж. Славчо Йосифов, който има голям апартамент до НДК, друг в кв. Павлово, банкова сметка с 30 000 евро, фирма...

Славчо е специалист по пречиствателни станции и е съдебен експерт по пътно-транспортни произшествия вече четири десетилетия.

Големият удар се цели в бащата

Именно на бащата на Захари твърди Росен, че е отпуснал заем на 21 юни 2010 г., т.е. пет месеца след като синът и снаха му са го завлекли със заеми за общо 200 000 лв. и още толкова от фирмата. Странна щедрост. И колко мислите твърди Росен, че му е дал? Пак 200 000 лв.!

Логиката на тази щедрост била бащата веднага да погаси липсващите средства, които бил завлякъл от фирмата синът му.

Инж. Славчо Йосифов е в шок от твърдението на племенника си и не е чувал за такъв заем. И казва: "Нито съм получавал 200 000 лв. от Росен, нито е идвал у нас на 21 юни м. г. Тогава е рожденият ден на внука ми и помня всичко."

Сем. Йосифови и не подозира обаче какво ги очаква на 1 ноември м. г. Вече е изтекъл 14-дневният срок за обжалване по делото, заведено от племенника им Росен. А той е действал фронтално - Софийски районен съд (СРС) на база предоставената от него запис на заповед с подпис на Славчо Йосифов, на 8 септември м. г. издава изпълнителен лист на основание чл. 417, т. 9 и 418, ал. 2 от ГПК, с който осъжда длъжника инж. Славчо Йосифов.

В тези случаи съдът само преглежда външно предоставената документация, без да сверява подписи и т. н. След като мине през районния съд, оригиналът на записа може да се върне на приносителя му, а в делото остава ксерокопие. При бъдещо оспорване на този документ обаче не може да се докаже на база ксерокопие дали подписът е фалшив. Трябва оригиналът. Но при новата схема на източване той по правило изчезва като най-често е "откраднат" при грабеж.

След разпореждането на СРС Славчо е трябвало да бъде уведомен за него и в 14-дневен срок е имал право да обжалва. Призовкар на ЧСИ Миладин Миладинов два пъти бил посещавал дома на сем. Йосифови на ул. "Гургулят". После призовката била залепена на входа, уверяват от офиса на ЧСИ-то. Но Йосифови си били у дома тогава, а и съседите не са видели призовкар или залепена призовка.

Мистерия с призовкаря

В случая, ако наистина е търсен от призовкар, само с едно просто възражение "Не дължа сумата" Славчо по закон е щял да спре изпълнителното производство и случаят да тръгне по общия ред - водене на дело, оспорване достоверността на подписа...

Мистерията с призовката би трябвало да разбули ЧСИ Миладин Миладинов, чийто служител е призовкарят. След като разбра за какво го търсим обаче, г-н Миладинов обяви за "Труд": "Не коментирам дела пред медиите". Странно, нали?

Тъй като Славчо не е обжалвал в срока, ЧСИ-то после съвсем законно изтегля всичките пари от личната му банкова сметка - 30 000 евро и ги внася по сметка на фирма на Росен. Запорирани са и апартаментът на Славчо в кв. Павлово, колата му, фирмата му, спира дори пенсията му... 63-годишният съдебен експерт инж. Славчо Йосифов изведнъж се оказва на прага на пълната мизерия. Но се държи гордо и е решен до дупка да отстоява истината.

"Пълен фалшификат е подписът ми под записа на заповед", категоричен е той и сигнализира Софийска районна прокуратура, откъдето случаят вече е пратен за разследване в Четвърто РПУ.

Първият пробив в новата схема за източване е на самия СРС, който на 13 декември м. г. коригира заповедта си от 8 септември с. г., като спира действието на изпълнителния лист срещу "длъжника Славчо Йосифов" на база чл. 420 и 415 от ГПК.

СРС приема, че Славчо реално е разбрал за изпълнителното производство срещу него чак на 1 ноември, когато ЧСИ му описва апартамента.

На компютър сканират подписа

Само съдебна експертиза ще реши коя е истината с подписа под записа на заповед за 200 бона. В момента за фалшифициране на подписи се използват компютърни програми, които перфектно сканират автограф от документ. С фотошоп се запазва синият цвят на химикалката и подписът се монтира като оригинален под друг текст на документ. Тук спасението е само в триизмерното графологично изследване. То взема под внимание микроскопичния натиск на химикалката върху гърба на хартията на оригинала, който, слава богу, компютърът не може да пресъздаде.

За записа на заповед за 200 000 лв. сега Росен твърди пред разследващите органи, че за беда бил откраднат при обир на негова служебна кола през октомври м.г.
И съдебната експертиза няма как да докаже подписът фалшив ли е бил или не.