Автор Тема: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?  (Прочетена 24730 пъти)

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Мисля да организирам търг за имот с начална цена по - добра от съдебното изпълнение, с правила и гаранции даващи спокойствие на потенциалните участници.

Струва ли ви се подходящ момента?
Доводите ми За подобнно начинание са, продавачите търсещи сравнително бърза реализация да имат алтернативен канал за продажба.
Хората, май започнаха да възприемат търговете, като нещо по - достъпно сравнено с преди година.

Та как ви се струва, ще го бъде ли?

srs

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +4/-1
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #1 -: 18 Май, 2010, 12:48:44 »
0
"По добра цена"? - За кого ? Купувача или продавача? Хехе! Кой за каквото си мисли.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #2 -: 18 Май, 2010, 12:59:50 »
0
Начална, как каква.
Оценка от банка 85 000лв. /реална с учредена ипотека/, начална цена 45 000лв. например

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #3 -: 18 Май, 2010, 13:04:56 »
0
за момента не знам, но си струва да се опита.

Какви ще са правилата? Мисля, че това е най-важно. Ясни и точни правила.

Явен или таен търг? Ако е таен, продължителност на подаване на офертите? Ще има ли парична гаранция за участие в търга? Документите за участие ще се купуват ли? И т.н.

Според мен колкото са по-ясни и прости правилата, толкова по-добре.


koganev

  • Гост
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #4 -: 18 Май, 2010, 13:08:27 »
0
Мисля да организирам търг за имот с начална цена по - добра от съдебното изпълнение, с правила и гаранции даващи спокойствие на потенциалните участници.

Струва ли ви се подходящ момента?
Доводите ми За подобнно начинание са, продавачите търсещи сравнително бърза реализация да имат алтернативен канал за продажба.
Хората, май започнаха да възприемат търговете, като нещо по - достъпно сравнено с преди година.

Та как ви се струва, ще го бъде ли?

Шансовете ще се подобрят, ако направиш "холандски" търг. Обявяваш цената и наддаването започва ... надолу - сваляш с по хилядарка и първият, който се обади, е купувач.

srs

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +4/-1
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #5 -: 18 Май, 2010, 13:09:36 »
0
Начална, как каква.
Оценка от банка 85 000лв. /реална с учредена ипотека/, начална цена 45 000лв. например

В такъв случай идеята е интересна! Но наистина трябва да се опрости процедурата! С две думи вървим към пазарна икономика. Който го разбере по скоро в нишите извън монополите , той ще спечели! Успех!

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #6 -: 18 Май, 2010, 13:10:20 »
0
A защо да не го бъде?
При настоящето положение, както е закучил пазарът и на фона на мнозината собственици нуждаещи се спешно от кеш - има смисъл в начинанието, стига началната цена да не е изсмукана от пръстите, а да отразява реалното търсене като нива.

Имам само един въпрос - организиращият търга поема ли някакви форми на гаранции спрямо купувача, в случай на претърпени щети в следствие на скрити при търга тежести върху имота?
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #7 -: 18 Май, 2010, 13:59:04 »
0
Холандския е перфектен, но не е познат а най - голямата ми драма ще бъде да се обяви и да няма успех  :).
Иначе за този тип трябва да има долна граница според мен, да се знае тръгваме от 50 000Е и стигаме до 35 000Е ако никой не закачи спиране.

Иначе правилата са следните:

Тръжни книжа качени в нета.
Начална цена атрактивна.
Явно наддаване с малка стъпка /5%/
Задарък по сметка на нотариус. /10%/
Гаранция от продавача, че ще продава пак по сметката на нотариус. /10%/ Ако се откаже спечелилия ги получава.
Ако спечелилия не внесе цената се преминава към следващия, ако и той се откаже нов търг.

Всичко се случва пред нотариус, с приключването направо може да се подпише и предварителен договор с 45 дни срок за изплащане на цялата сума /ако няма кеш да има време да обходи банкерите/

Но Холандския не е за пренебрегване изобщо, даже е логично в падащ пазар да се върви надолу а не нагоре.

koganev

  • Гост
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #8 -: 18 Май, 2010, 14:12:35 »
0
Холандския е перфектен, но не е познат а най - голямата ми драма ще бъде да се обяви и да няма успех  :).
Иначе за този тип трябва да има долна граница според мен, да се знае тръгваме от 50 000Е и стигаме до 35 000Е ако никой не закачи спиране.

....

Но Холандския не е за пренебрегване изобщо, даже е логично в падащ пазар да се върви надолу а не нагоре.

За да се работи на холандски търг, трябва да се направи нещо като тържище на НИ. В едни ден да се продават десетки, а защо не стотици НИ - голям търг да е. Тогава разходите за реклама ще се оправдаят и участниците ще са много. Трябва да се прави на интервали - примерно на три месеца. На точно определени дати, за да се подготвят хората отвреме. Да не се изтеглят оферти - влезе ли НИ в списъка, изтеглянето да е за сметка на продавача. Тоест продавача да внася депозит.
Холандски търг е възможен при ЧСИ -  така няма да лашкат по половин година едно и също и пундьовците няма да имат думата. Иначе за един отделен имот е много несигурна работа.
А в България има ли законова база за такъв тип търгове?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #9 -: 18 Май, 2010, 15:26:50 »
0
jores това еднократно за на някой имота или като подход по принцип?

"Гаранция от продавача, че ще продава пак по сметката на нотариус. /10%/ Ако се откаже спечелилия ги получава." - това е важно, едно е банка да те държи с кофти договор и държавни закони, докато тук ако на някой не му хареса цената може ли да бъде принуден да продаде?

Иначе е хубава идеята.

Другият вариант е да поправят закона и да върнат 50%, вместо сегашните 75% :)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #10 -: 18 Май, 2010, 16:25:38 »
0
Другият вариант е да поправят закона и да върнат 50%, вместо сегашните 75% :)

Да, ама и оценителите играят по свирката на банките-взискатели. Там вече по-трудно човек може да се пребори ::)

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #11 -: 18 Май, 2010, 17:18:14 »
0
jores това еднократно за на някой имота или като подход по принцип?

"Гаранция от продавача, че ще продава пак по сметката на нотариус. /10%/ Ако се откаже спечелилия ги получава." - това е важно, едно е банка да те държи с кофти договор и държавни закони, докато тук ако на някой не му хареса цената може ли да бъде принуден да продаде?

Иначе е хубава идеята.

Другият вариант е да поправят закона и да върнат 50%, вместо сегашните 75% :)

Додо идеята е по принцип, ама за да стане трябва някакво интро да се направи, хората /и продавачи и купувачи/ да видят, че работи и има смисъл. Според мен момента е добър. Потенциалните заинтересовани са хора търсещи сравнително бърза продажба.

До колкото си спомням има опит за частен търг в Пловдив 2008 лятото - неуспешен. Аз такова нещо не мога да си позволя особено на първия.

Според мен принуден да продаде не, но определно може да остави пари като гаранция, което до голяма степен показва ясни намерения. 

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #12 -: 18 Май, 2010, 17:24:55 »
0
jores, а какви са предимствата на търга който предлагаш пред търговете на ЧСИ ,там знам че поне има някаква сигурност и купуваш чист имот?
« Последна редакция: 18 Май, 2010, 17:27:43 от vlado.b »

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #13 -: 18 Май, 2010, 17:39:37 »
0
Ще има всички документи за имота, и достатъчно време да се проверят от кандидат участниците. Напрактика получаваш всичко накуп прегледано от нотариус готов да изповяда сделката, ако имаш съмнения взимаш документите минаваш и проверяваш всичко сам.

Как си го предстваям, качвам на сайта всичкото инфо без л.д., ако имаш интерес идваш и получаваш комплект по себестойност.

Комплекта ще съдържа:
1. Правилата
2. Цялата история на имота
3. Тежести
4. Декларация от собственика, че е Ок.

Ако се сещаш за още нещо драсни.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #14 -: 18 Май, 2010, 17:43:46 »
0
Ще има всички документи за имота, и достатъчно време да се проверят от кандидат участниците. .

Комплекта ще съдържа:
Кой ще носи отговорноста за претърпени имуществени щети, в следствие на подвеждаща и невярна информация в този случай?

Преди време Барбата неслучайно бе  дал за пример с една професионална застраховка при френските брокери, мисли ли се за нещо подобно?
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!