Автор Тема: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?  (Прочетена 24809 пъти)

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #15 -: 18 Май, 2010, 17:50:01 »
0
Това с отговорността за мен е от първостепенна важност.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #16 -: 18 Май, 2010, 17:55:25 »
0
jores това еднократно за на някой имота или като подход по принцип?

"Гаранция от продавача, че ще продава пак по сметката на нотариус. /10%/ Ако се откаже спечелилия ги получава." - това е важно, едно е банка да те държи с кофти договор и държавни закони, докато тук ако на някой не му хареса цената може ли да бъде принуден да продаде?

Иначе е хубава идеята.

Другият вариант е да поправят закона и да върнат 50%, вместо сегашните 75% :)

Додо идеята е по принцип, ама за да стане трябва някакво интро да се направи, хората /и продавачи и купувачи/ да видят, че работи и има смисъл. Според мен момента е добър. Потенциалните заинтересовани са хора търсещи сравнително бърза продажба.

До колкото си спомням има опит за частен търг в Пловдив 2008 лятото - неуспешен. Аз такова нещо не мога да си позволя особено на първия.

Според мен принуден да продаде не, но определно може да остави пари като гаранция, което до голяма степен показва ясни намерения.

Мисля, че нормални продавачи не биха рискували да продават по-евтино, ако се случи, че няма интерес. По-скоро за разни случаи като онова таванче на Бате Пешо - за това е идеално, когато някой иска да продаде за 3 дни. В този пример продавачът щеше да вземе поне 30-40% отгоре.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #17 -: 18 Май, 2010, 18:06:13 »
0
Разликата между продажбата на търг и директната продажба е в начина на постигане на цена:
Директна продажба искам Х давам У стигаме до Z и стискаме ръцете.
Търг "Искам минимум Х" минава се през Y и стигаме до Z стискаме ръцете.

Ако очаквате да кажа, че ще нося отговорност за нещо, което няма как да зависи от мен не мога  :).
Получава се същата гаранция, каквато и при директна продажба, всичко необходимо е пред теб гледаш, мислиш, консултираш, проверяваш и така.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #18 -: 18 Май, 2010, 18:10:38 »
0
Додо ако ти трябва сумата Х до три месеца и У на момента става, при слабо активен пазар с неясна посока, и нужда от кеш операцията е логична.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #19 -: 18 Май, 2010, 18:10:59 »
0
Но в момента както има занижен интересн към покупки си е много рисково така да се прави опит за продажба.

Виж за случаи, когато нещо външно налага продажба, идеята ти е идеална. Защото иначе обикновено купуват "приятели" на половин цена.

Krokodil

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 5
  • Карма: +0/-2
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #20 -: 18 Май, 2010, 18:18:30 »
0
Мисля да организирам търг за имот с начална цена по - добра от съдебното изпълнение, с правила и гаранции даващи спокойствие на потенциалните участници.

Струва ли ви се подходящ момента?
Доводите ми За подобнно начинание са, продавачите търсещи сравнително бърза реализация да имат алтернативен канал за продажба.
Хората, май започнаха да възприемат търговете, като нещо по - достъпно сравнено с преди година.

Та как ви се струва, ще го бъде ли?

Идеята не е лоша, но е свързана с много "организационни" проблеми, с които ще се сблъскаш и за един имот не си заслужава :)

Не знам, дали си говорил с НОТАРИУС за поемането на гаранциите по сделката (депозитите и тяхното връщане) и колко ще ти струва това като "удоволствие".
Отелно от това, при добра реклама ще ти се наложи да осигуриш многократен достъп до имота за предварителни огледи. Грешка е да "събереш" всички мераклии на един оглед, по простата причина, че търга ще се проведе тогава и ти или клиентите ти ще получат минималната обявена възможна цена за имота (случайно съм участвал  в няколко търга както и съм печелил няколко). Трябва да успееш да убедиш участниците и не само за това, че ще са им защитени интересите на търга но и за защита на информацията за самите участници ... "неприятно е" 30 мин. след като си подал документите за участие в даден търг да ти дойдат на "гости" в офиса и да ти обяснят, че този търг не е за теб :-X

Искам да ти задам един въпрос ... (имай в предвид, че 70 % от търговете на които не е постигнато споразумение извън зала протичат по този начин) ... ако първия спечелил не плати след 45 дена ... и втория не плати в следващите 45 дена .... и третия се откаже понеже не му се чака 3 месеца за да види дали ще има право да купи имота ... и плати последния, който е на минимална цена (или близка до нея) ... и според Написаните от теб ПРАВИЛА ... получи обратно депозитите на 1-вите 2-ма .... и те са свързани лица ... в крайна сметка кой ще спечели от търга ... ;)

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #21 -: 18 Май, 2010, 18:56:18 »
0
Мисля да организирам търг за имот с начална цена по - добра от съдебното изпълнение, с правила и гаранции даващи спокойствие на потенциалните участници.

Струва ли ви се подходящ момента?
Доводите ми За подобнно начинание са, продавачите търсещи сравнително бърза реализация да имат алтернативен канал за продажба.
Хората, май започнаха да възприемат търговете, като нещо по - достъпно сравнено с преди година.

Та как ви се струва, ще го бъде ли?

Идеята не е лоша, но е свързана с много "организационни" проблеми, с които ще се сблъскаш и за един имот не си заслужава :)

Не знам, дали си говорил с НОТАРИУС за поемането на гаранциите по сделката (депозитите и тяхното връщане) и колко ще ти струва това като "удоволствие".
Отелно от това, при добра реклама ще ти се наложи да осигуриш многократен достъп до имота за предварителни огледи. Грешка е да "събереш" всички мераклии на един оглед, по простата причина, че търга ще се проведе тогава и ти или клиентите ти ще получат минималната обявена възможна цена за имота (случайно съм участвал  в няколко търга както и съм печелил няколко). Трябва да успееш да убедиш участниците и не само за това, че ще са им защитени интересите на търга но и за защита на информацията за самите участници ... "неприятно е" 30 мин. след като си подал документите за участие в даден търг да ти дойдат на "гости" в офиса и да ти обяснят, че този търг не е за теб :-X

Искам да ти задам един въпрос ... (имай в предвид, че 70 % от търговете на които не е постигнато споразумение извън зала протичат по този начин) ... ако първия спечелил не плати след 45 дена ... и втория не плати в следващите 45 дена .... и третия се откаже понеже не му се чака 3 месеца за да види дали ще има право да купи имота ... и плати последния, който е на минимална цена (или близка до нея) ... и според Написаните от теб ПРАВИЛА ... получи обратно депозитите на 1-вите 2-ма .... и те са свързани лица ... в крайна сметка кой ще спечели от търга ... ;)

Това с гостите го забрави  :), Нотариуса е Ок.

По въпроса  :), ако има наговаряне, което е малко вероятно но не е изключено, се стига до втория, не купи ли нов търг. Двата депозита покриват разходите по операцията. Това съм го споменал назад в темата. За да не бъде задължен втория да чака първия на момента може да довнесе до 10%, и направо да се скл. предварителен договор, като това се залага и в самите правила.

Огледите са грижа при всяка една продажба както и рекламата.

Организацията и популяризацията са Ок в конкретния случай и началната ще е Ок иначе не бих се захванал, проблема е че не е правено до сега и реално незнам как ше реагира пазара.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #22 -: 07 Юни, 2010, 18:05:34 »
0
Здравейте,
ще продължа по темата  ;).
Пуснахме търга но предприехме друга стратегия: "Максимално просто и не обременяващо събитие"

Имаме хубава начална цена: Офертата е прегледана над 2000пъти от 26.05.10 до сега.
Без депозити, без такси, без нотариуси.
На имащите интерес се предоставя пълна информация и документация за имота /документи готови за изповядване и ипотека ако е се прави/

Единствената разлика между покупката по тардиционния начин е в това, че "пазарлъка" тръгва от долу на горе, ако има само един кандидат го купува на началната цена.

След приключвеането на наддаването подписване на предварителен договор с който всички ще са запознати предварително с опция за корекция според спецификите ако има такива /например покупка с/без кредит/

Каква е идеята на операцията развих в статия по темата:
"В условията на криза и съчетанието от ниска ликвидност и висок процент на необслужваните кредити, е дошъл подходящият момент за въвеждане на състезателния принцип за продажба на имот."

http://targ.bg/%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B5--%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%B5/117/

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #23 -: 07 Юни, 2010, 21:07:30 »
+1
Абе.. дано има състезателен елемент, че то и една баба да я пуснеш на 100 метра сама, ще е шампион :)

Състезателен елемент може да се появи, ако цените паднат с още 50% :)

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #24 -: 11 Юли, 2010, 09:55:34 »
0
Започна да се говори по темата частни търгове  ;)

http://novinitepro.bg/bulgaria/v-nuzhda-kak-da-organizirame-trg-za-sobstveniya-si-dom.html

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #25 -: 11 Юли, 2010, 14:52:49 »
0
Според мен няма да имат успех такива търгове.
Може би преди време когато цените вървяха нагоре купувачите са имали такава нагласа да наддават за имот, дори и да не е на търг , подтикнати от инфлацията и бързането да хванат последния влак.
Обаче при падащ пазар никой не ти мисли за наддаване , по-скоро нещо подобно на холандски търг би имал успех .
Според мен хората които гледат търговете очакват да видят една ниска начална цена която да ги поблазни да участвуват  а на такива частни търгове едва ли ще смъкнат толкова цената.
Но успех все пак пожелавам на идеята , няма лошо да има разнообразие на пазара. *beer*


TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #27 -: 15 Юли, 2010, 17:52:36 »
+1
А честито. Има значи хора дето са разбрали че купувача командва парада. И тука идва въпроса колко от имотите са с "идеални" документи за да бъдат сложени на тезгтяхя по този начин? И не е ли назряло времето да се помисли за агенция която да започне да се занимава с оправяне и набавяне на необходимите документи. Сигурно има имоти които биха сложени на тезгяха но собствениците по ред причини не се занимават с него.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #28 -: 15 Юли, 2010, 22:47:21 »
0
Браво!

Изводът е, че няма смисъл да се пускат обяви в imoti.net :) Продавачът знае ли, че е можел да купи къщата без търг преди време?

Другото е, че това е един вид събитие, около което шумяхте и е нормално да има повече интерес и зарибени. Ако се пуснат сега 1000 подобни търга, интересът ще клони към 0.

Както примерно ако Лили Иванова се сети да пусне да продава бурканчета с изаканото си, все някой ще поръча, но после ако и останалите наши "величия" го направят, ще си ги държат в мазето "за по-добри времена" :)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #29 -: 15 Юли, 2010, 23:23:06 »
0
Даваха репортаж за този търг по новините на БТВ. Продавачът първоначално поискал 85000лв. но стандартните начини нямали резултат. И сега, притиснат от кредита е измислил друг начин. Доколко разбрах продавачът сам е организирал търга. Не знам обаче всички бързащи (а и не бързащи - хора, чакащи китайци, индийци, марсианци) продавачи не могат ли да смъкнат с 30% (както в този случай 85000 -> 60000) за да се увеличи интереса при по-ниски цени.