Автор Тема: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?  (Прочетена 24804 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #45 -: 03 Октомври, 2011, 21:19:26 »
0
jores, какво стана с частния търг на парцела в Бункера?

Замина на +10%

55000? Егати... А го държаха 3 години на 100,000. Сигурно ако svetko види тук и него ще го хване яд и той там си търсеше.

Какъв им беше проблемът на тия с този парцел?

svetko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 22
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #46 -: 03 Октомври, 2011, 21:31:59 »
0
Малко скъпичко щеше да ми дойде ,но иначе цената е доста доста добра  *clap*

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #47 -: 03 Октомври, 2011, 23:14:27 »
0

През април спечелих търг и внесох цялата сума.
Имота е на бизнесмен който подаде жалба.Жалбата в съда съдийката каза че е бланкетна тоест чл.по койтое е написана не може да се жали по него а текста в нея няма нищо общо с члена от закона.На това дело разбрах че жалба имат и трима човека на които той дължи пари(знаех само за една жена която завежда иска ) за разпределението на парите между тях както и нап Варна и кушлев.Съда не излезе с решение а с определение.На второто дело адвката на бизнесмена не си оправи жалбата и съда излезе с решение като реши че жалбата е неоснователна.През това време наема 800евра го взема кушлев за това е и цялата дандания.След това трябваше делото да стигне апелативен съд но една патка в съда го пратила в София в касационен съд.Адвокатаката ми и поправи грешката но така загубих месец.ЧСИ и моита адвокатка ме увериха че ще спечеля в апелативен съд но винаги имам едно на ум.
При ЧСИ е опасно винаги проучвайте на кой е имота и всички подробности за имота.
Сега искам да участвам на друг търг имота е даден под наем но ето неудобството.Питам чси за колко пари е даден под наем имота и той ми казва не знам но е сключен нотарално договор за наем и ако взема имота трябва да чакам наемателя 5 год.
Не може да продаваш имот при това за доста пари а да няма яснота по него.Това е все едно да не искаш да го продадеш.Няма и никакво садействие от чси.Два дена званя в София и не мого да се свържа с шефката на лоши кредити
към банката да ми разясни за имота. И На други мои въпроси ЧСИ не можа да ми отговори.
Не влизам в подробности ще станане дълго.
Лека вечер.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #48 -: 04 Октомври, 2011, 09:33:25 »
0

През април спечелих търг и внесох цялата сума.
Имота е на бизнесмен който подаде жалба.Жалбата в съда съдийката каза че е бланкетна тоест чл.по койтое е написана не може да се жали по него а текста в нея няма нищо общо с члена от закона.На това дело разбрах че жалба имат и трима човека на които той дължи пари(знаех само за една жена която завежда иска ) за разпределението на парите между тях както и нап Варна и кушлев.Съда не излезе с решение а с определение.На второто дело адвката на бизнесмена не си оправи жалбата и съда излезе с решение като реши че жалбата е неоснователна.През това време наема 800евра го взема кушлев за това е и цялата дандания.След това трябваше делото да стигне апелативен съд но една патка в съда го пратила в София в касационен съд.Адвокатаката ми и поправи грешката но така загубих месец.ЧСИ и моита адвокатка ме увериха че ще спечеля в апелативен съд но винаги имам едно на ум.
При ЧСИ е опасно винаги проучвайте на кой е имота и всички подробности за имота.
Сега искам да участвам на друг търг имота е даден под наем но ето неудобството.Питам чси за колко пари е даден под наем имота и той ми казва не знам но е сключен нотарално договор за наем и ако взема имота трябва да чакам наемателя 5 год.
Не може да продаваш имот при това за доста пари а да няма яснота по него.Това е все едно да не искаш да го продадеш.Няма и никакво садействие от чси.Два дена званя в София и не мого да се свържа с шефката на лоши кредити
към банката да ми разясни за имота. И На други мои въпроси ЧСИ не можа да ми отговори.
Не влизам в подробности ще станане дълго.
Лека вечер.

Морски защо чси не е отхвърлио жалабата, като неоснователона, не ти е възложило имота и не те е въвело пък нека си търси правата човека.
Имам наблюдения върху два подобни случая и в двата се процедира по този начин.
Тук СГС отхвърли ли жалбата, чси - то не се интересува от по - нататъшните действия на жалбоподателя.

"Разглеждане на жалбите
Чл. 437. (1) Жалбите, подадени от страните, се разглеждат в закрито заседание, освен когато трябва да се изслушат свидетели или вещи лица.
(2) Подадените от трети лица жалби се разглеждат в открито заседание с призоваване на жалбоподателя, длъжника и взискателя, по молба на който е образувано изпълнителното дело.
(3) Съдът разглежда жалбата въз основа на данните в изпълнителното дело и представените от страните доказателства.
(4) Съдът обявява решението с мотивите си най-късно в едномесечен срок от постъпване на жалбата в съда. Решението не подлежи на обжалване."

"Подлежащи на обжалване действия
Чл. 435. (1) Взискателят може да обжалва отказа на съдебния изпълнител да извърши искано изпълнително действие, както и спирането и прекратяването на принудителното изпълнение.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 21.12.2010 г.) Длъжникът може да обжалва постановлението за глоба и насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението, както и постановлението за разноските.
(3) Постановлението за възлагане може да се обжалва само от лице, внесло задатък до последния ден на проданта, и от взискател, участвал като наддавач, без да дължи задатък, както и от длъжника, поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.
(4) Трето лице може да обжалва действията на съдебния изпълнител само когато изпълнението е насочено върху вещи, които в деня на запора, възбраната или предаването, ако се отнася за движима вещ, се намират във владение на това лице. Жалбата не се уважава, ако се установи, че вещта е била собствена на длъжника при налагане на запора или възбраната.
(5) Въвод във владение на недвижим имот може да се обжалва само от трето лице, което е било във владение на имота преди предявяване на иска, решението по който се изпълнява. Ако пропусне срока за обжалване, третото лице може да предяви владелчески иск."

"Въвод на купувача
Чл. 498. (1) Купувачът се въвежда във владение на имота от съдебния изпълнител въз основа на влязлото в сила постановление за възлагане. Купувачът представя удостоверения за платените такси за прехвърляне на имота и за вписване на постановлението за възлагане.
(2) Въводът се извършва срещу всяко лице, което се намира във владение на имота. То може да се брани само с иск за собственост."

За наема, ако не е вписан в АВ ги изхвърляш обитателите с въвод след проданта, ако е вписан независимо от срока след продажбата могат да седят до една година провери си го пак това.
Много често се правят тези наеми, като постановки за да се усоети проданта или пък праскат право на ползване след възбраната да плашат гаргите.
Попадах и на няколко случая в които длъжника продава имота след възбраната на чси пак със същата цел.

А си абсолютно прав, че преди да се участва трябва да се проучи всичко внимателно, за да знаеш поне какво да очакваш.

Поздрави,


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #49 -: 04 Октомври, 2011, 18:37:24 »
0
Вече може да се пазарува имот на публичен търг с жилищен кредит

Граждани вече ще могат да купуват имот, обявен за продажба на публичен търг, с жилищен кредит. Такъв тип финансиране на практика съществува и сега, но е силно ограничено и само за много лоялни клиенти на банките или за техни служители.

Първата оферта като официален продукт на пазара пусна Първа инвестиционна банка. Тя го представи по време на семинар за тенденциите и развитието на ипотечния и имотния пазар, организиран от банката с участието на Националното сдружение за недвижими имоти и брокерските компании "Явлена" и "Адрес".

Банките в момента се въздържат от активно предлагане на жилищни ипотечни кредити за покупка на имоти, обявени за публична продан, заради юридически препятствия, които могат да изникнат при сделката. Това е възможността търгът да се обжалва в съда от друг участник в него, което би могло да доведе до обявяването му за недействителен.

От това следва вероятността банката да остане с отпуснат кредит без обезпечение, а кредитополучателят, спечелил търга, със заем за изплащане, но без имот. Все пак банките практикуват такъв тип финансиране, но за свои много лоялни клиенти или за свои служители например.

Имотите, предлагани за продажба от съдия-изпълнители на публичен търг, се увеличиха значително заради кризата. Информация за тези имоти може да се намери както на интернет страниците на банките в отделно обособени секции за предложени имоти, на специална интернет страница на частните съдебни изпълнители и в районния съд на бул. "Цар Борис III" в София.

Запитвания от клиенти за отпускане на кредити от банки за покупка на такива имоти има още от края на 2009 г., обясни за "Дневник" Тихомир Тошев, изпълнителен директор на кредитния консултант "Кредит Център". Той посочи още, че пазарът отдавна чака предлагането на продукт за такъв тип сделки. При предлагането и отпускането на конкретния кредит ПИБ работи с определени съдия-изпълнители, с които има сключени споразумения, като освен това те трябва да имат и открита сметка в банката.

Тя предлага финансиране само за имоти на съдия-изпълнителите, с които има сключени споразумения. Такива има с по един в София, Шумен, Кюстендил, Стара Загора и двама във Варна. За да се избегне възможността от негативен ефект върху сделката при евентуално обжалване на търга в съда, в споразумението между ПИБ и съответния съдия-изпълнител има конкретни клаузи, защитаващи интересите на банката и на кредитополучателя, посочи Милка Тодорова, директор "Банкиране на дребно" в ПИБ.

По принцип при покупка на имот от публичен търг купувачът трябва да внесе цялата сума в срок от седем дни след търга. В случая с кредита ПИБ е проучила кредитоспособността на клиента, което се прави по принцип, и при спечелване на търга банката отпуска средствата от кредита по сметка на клиента. Той ги превежда на съдия-изпълнителя и сделката е приключена.

В случай на обжалване на търга и ако решението не е в полза на купувача, съдия-изпълнителят е задължен според подписаното с ПИБ споразумение да върне парите за покупката на имота по сметката на клиента кредитополучател. Той от своя страна връща заема към банката. Неустойки за предсрочното погасяване на кредита не се дължат. Наблюденията ни показват, че се обжалват само 12-15% от търговете за публична продажба на имоти, каза още Милка Тодорова.

Кредитополучателят рискува само с плащането на лихвите по кредита за времето, докато тече обжалването на търга, което обикновено е между три и шест месеца. По отношение на 10% т.нар. задатък от обявената цена на имота, които се внасят за участие в търга от кандидат-купувача, ако са с потребителски заем и клиентът не спечели търга, не е необходимо да връща веднага потребителският кредит, а според погасителния план.

Според Тодорова лихвите по кредити у нас ще продължат плавно и постепенно да се понижават в унисон с икономическите условия в страната и нагласите на банките за кредитиране. Такива нагласи има, каза тя. По думите й има интерес към ипотечните кредити и той ще се запази. В момента лихвите по жилищните заеми са на нива под 8%, като се наблюдава и сближаване между тези в левове и в евро.

Проучване на банката сред клиентите й е показало, че изгодната лихва е предпоставка за теглене на кредит за 84.4%, докато миналата година делът им е бил 92.5%. Клиентите държат още на лека процедура при кандидатстване, преференциални условия, удобен погасителен план.

Според нея през последните две години се наблюдава понижение на изисквания минимален месечен доход до 1000 лв., което е свързано с намалението на заплатите и на цените на имотите. Има и сериозно, по думите й, увеличение на процента на финансиране - вече е 70-80% и повече от пазарната цена на имота (39.4% от ползвалите кредит при 24.8% за миналата година).

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Частен търг за имот - има ли шанс за успех?
« Отговор #50 -: 07 Октомври, 2011, 23:03:18 »
0

Жалбата не е към ЧСИ а към окръжен съд където бизнемена жали че цената е ниска и други подобни глупости.
По закон даже няма право да жали за цена.
По закон може да се обжалва два пъти в окръжен и после в апелативен така направи и въпросния бизнесмен.От апелативния съд вече има протокол с определение за моя въпрос което се е върнало в окръжен съд от там на 04,10
е пратено на ЧСИ.До днес не беше получено от ЧСИ така че още нямам постановление за възлагане.Ходих да го чета в Окр. съд. и мисля че решението е в моя полза.Наи-важното е че накрая пише без право на обжалване пред касац.съд.На първите две дела на протоколите накрая пише че има право да обжалва в 7дневен срок.
За другия имот май ще се откажа.Наема там е по предценка на мой приятел в бизнеса с ресторанти поне 3000лв.
Собственика го е дал под наем и има вписан договор още не знам за колко.От ОББ ми обещаха съдействие.Ако ме бавят както при този 6 месеца ще загубя от лихви доста пари и още година ако и договора е за нисък наем не ми се мисли.