Автор Тема: Завръщането на старите майстори  (Прочетена 2426 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите

Стара опушена греда, грапава каменна зидария, припукване на крив пън в голямото огнище, мирис на попрепечен лук със свинска мръвчица, тежкото вино в каната, което прави от всички войводи и герои.

Ако не сте наследили стара къща, или не сте си купили подобен дом, то сигурно искате да създадете собствено убежище.
Общото впечатление е, че подобен строеж на къща с камъни, дърво, кал, слама е лесно занимание.

Ако имате парцел в населено място, и стара къща, с разрешение за ремонт и надстрояване можете да започнете да възстановявате.
Малко по сложно е да се строи в земеделска земя.Сложно, но не невъзможно.

Разрешителното за строеж не е проблем. С конструктивно становище, може да се строи в земеделска земя. Ако е само за живеене е лесно. После е трудното, защото за туризъм трябват документи които трябва да се вадят като за хотел.А има едни наредбичкии, ум да ти зайде.

Наблюдавам вече няколко подобни проекта, които тръгват със страхотната идея, но после завиват към познатото и лесното.И става една мешавица от бетон, кал, тръстика и ОСБ плоскости.
Старите строителни технологии са в пъти по скъпи от днешните модерно-традиционни.
Дървения материал не може да се купи от склад. Трябва да се добие и изсуши самостоятелно, спазвайки традиционния начин и време.Избира се лично, сече се с любов, прибира се на сушина и се бели дълго. На някои места го обработват и го къпят още докато е суров, на други просто го прибират на сушина и го пренареждат поне два пъти за една година.
Сламата или балите също не може да се купят хей така.При балирането трябва да се поръча по стегнато връзване, ако ще се вдига стена от бали. Има достатъчно разноообразни мнения дали ръж или овес е по добрия материал. Лошото е, че разбираш кое е истина, след втората зима.Когато е късно за промяна.

Ако ще се прави покрив, трябва самостоятелно да се организира прибирането от полето и да не се минава през балиране, за да се запази дължината на сламката.

За плетарката трябва белена и цепена леска, която се добива само в определено време от годината, през
http://www.sobstvenik.com/?p=3157
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG