Автор Тема: Таванска стая - узаконяване?  (Прочетена 42448 пъти)

Cifff

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Таванска стая - узаконяване?
« -: 10 Септември, 2011, 13:23:47 »
0
Здравейте. Новорегистриран съм тук и се извинявам предварително ако съм объркал форумната секция.Въпросът ми е следният. Какви са необходимите процедури и нормативни документи с които трябва да се сблъскам за да узаконя евентуално преустройство на подпокривно пространство в таванска стая или стаички ,като става въпрос за стара къша с един приземен етаж и покрив с обикновен гредоред (липсва плоча) при положение че аз съм собственика с най голям дял и единственият живущ в имота.Нужни ли са някакви архитектурни планове и инвестиционни проекти, одобрение от община и архитекти еtc. Покрива е за основен ремонт така или иначе ,няма ли вариант да мине за ремонтна дейност по подпокривната конструкция и ако има какъв?Промените по покривната конструкция водят ли се промени по фасадата? При евентуално такова преустройство трябва ли да се промени статута на сградата като етажна собственост.Благодаря предварително, всяка помощ информация ще ми е от полза.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #1 -: 10 Септември, 2011, 13:46:00 »
0
Без да съм абсолютно сигурна, ще ти кажа моето мнение. Защото отговор на въпроса, могат да ти дадат специалистите по ЗУТ - надзорници, специалисти по ДНСК.
Няма вариант за узаконяване на преустройство на подпокривно пространство в таванска стая, без архитектурен проект, без съгласие на останалите съсобственици, / защото споделяте, че сте с най-големия дял, което означава, че има и други съсобственици/, без нотариално изразеното съгласие на непосредствените съседи. И още по-лошо - сграда с гредоред, въоще не знам дали им дават виза за строеж от общината, особено когато се касае за промяна на носещите конструкции.
Всеки случай, процедурата за узаконяване не съществува поне от 10-на години. Може, просто да се направите, че няма промяна / преустройство/, отивате при архитект, или пък в общината по местонахождението на имота и се поинтересувате дали преустройство е възможно във Вашия случай. И от там нататък решавате. Процедурата е бавна и ще ви коства от 2 до 5 хил.лева. Според мен е невъзможна.

Cifff

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #2 -: 10 Септември, 2011, 15:24:57 »
0
Благодаря много за информацията, оказа се че къщата е била проектирана за два етажа тоест трябвало е да има освен приземният още един но това е било 50те години,самата сграда няма обща граница с останалите съседски кооперации които са строени без отстояние от границите на имота.Не мисля че ще имам някакви проблеми със останалите съсобственици и съгласието им, а колкото до промени в носещата конструкция няма да правя такива ако имате в предвид гредореда  :-\ , няма и да лея плоча, гредореда е доста на гъсто идеята ми е да се направи някакво дюшаме върху самите греди  и да се рмонтира покрива като евентуално да се повдигне малко и се сложат някакви капандури или издатъци с прозорци нещо подобно на това http://www.stroitelstvoimoti.com/upload/htmleditor/images/19-9vel1n.jpg да речем :), което мисля че няма да се води промяна в носещите конструкции тей като няма да пипам гредите .

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #3 -: 10 Септември, 2011, 16:35:07 »
0
Първото и най важно нещо за това преустройство, е къде се намира имота. Ако е в София, нещата са малко сложни и непредвидими. Ако отидеш да питаш архитекта в общината, задължително ще е нужен проект, даже ще те прати при разбирач който да ти го направи за да мине.Пък и много активвввни граждани се навъдиха напоследък. Не е ясно и защо ще го правиш. Ако е просто за да се разшириш и искаш да стегнеш тавана, може да го правиш и без документи. Но ако искаш да стегнеш и продадеш, ще влезеш в разходи, които не можеш да избиеш с продажба.

Ако е извън София, вземи разрешение за ремонт на покрива и си прави каквото искаш. Ако е лично твой тавана, няма нужда да преотреждаш или сменяш нещо за да продадеш. Има достатъчно легални трикове за да стане.
Но най важното е да си в отлични отношения със съсобствениците. И си направи една декларация че хората умират или забравят какво се е говорило.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Cifff

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #4 -: 10 Септември, 2011, 20:46:35 »
0
Aми да преустройството ще е за лична употреба, няма да продавам или давам под наем, а имота е в град Варна.Притеснява ме само това че поставянето на капандури или някакъв вид прозорци както и самото повдигане на покрива във височина може и да не минат за покривен ремонт, а и ми се иска да си вържа гащите по някакъв начин в случай че милите ми съседи решат да се правят на примерни граждани. Друг е въпроса че въпросните кооперации около нас в които живеят са мазало от надстрояванки с итонги и подобни тавански стаи мансарди и прочее и че у нас огрява слънце само по обяд и то през лятото  :D. *ireful*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #5 -: 10 Септември, 2011, 21:01:14 »
0
Aми да преустройството ще е за лична употреба, няма да продавам или давам под наем, а имота е в град Варна.Притеснява ме само това че поставянето на капандури или някакъв вид прозорци както и самото повдигане на покрива във височина може и да не минат за покривен ремонт, а и ми се иска да си вържа гащите по някакъв начин в случай че милите ми съседи решат да се правят на примерни граждани. Друг е въпроса че въпросните кооперации около нас в които живеят са мазало от надстрояванки с итонги и подобни тавански стаи мансарди и прочее и че у нас огрява слънце само по обяд и то през лятото  :D. *ireful*

Капандурата може да мине като вентилационен отвор. Какво имаш наум с повдигането на покрива. Надзид или пълна промяна. Ако променяш и повдигаш с надзид, ще се наложи да получиш право на строеж от съсобствениците. И проект поне в конструктивната част.Защото ще се появи нов етаж.Каква е височината в средата на таванското или във високата част.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Cifff

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #6 -: 10 Септември, 2011, 21:16:48 »
0
В средната (най-висока) част на покрива подпокривното пространство е над 2 метра 2 и 40 можеби, а в крайните най ниски части има стряха тип гръцка която се състои от 3 реда тухли което май на практика се води над зида. Идеята ми е да е нещо подобно с две скосения на покрива http://www.stroitelstvoimoti.com/upload/htmleditor/images/19-9vel1n.jpg за да не се води строителство над зид и да избегна бъдещи проблеми със статута и узаконяването, както и да спестя някой друг лев по тези процедури. Или друг вариант да се поставят пвц профили върху съществуващия зид директно което не знам като какво може да мине  ::)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #7 -: 10 Септември, 2011, 21:36:14 »
0
В средната (най-висока) част на покрива подпокривното пространство е над 2 метра 2 и 40 можеби, а в крайните най ниски части има стряха тип гръцка която се състои от 3 реда тухли което май на практика се води над зида. Идеята ми е да е нещо подобно с две скосения на покрива http://www.stroitelstvoimoti.com/upload/htmleditor/images/19-9vel1n.jpg за да не се води строителство над зид и да избегна бъдещи проблеми със статута и узаконяването, както и да спестя някой друг лев по тези процедури. Или друг вариант да се поставят пвц профили върху съществуващия зид директно което не знам като какво може да мине  ::)

На снимката има голям надзид. Може да не стане както искаш
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Cifff

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #8 -: 10 Септември, 2011, 21:46:56 »
0
:} Ами отворен съм за всякакви предложения как би могло да се направи нещо такова с минимум документация и ходене по мъките, като същевременно е направено добре и е законно :} Благодаря на всички които се включиха по темата  *drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #9 -: 11 Септември, 2011, 09:48:02 »
0
Ако бях на твое място, щях да отворя указателя на "жълти страници" на графата строителен контрол, и предполагам за гр. Варна щях дя видя най-малко 20 телефона на надзорници. Ще се обадя на повечето телефони, с едни и същи въпроси. Който ти се струва най-читав, и най-евтин, защото при узаконяването ти , най-вероятно ще ти е нужен строителен контрол, хващай него! Обичайно, строителният надзор движи документите и ще ти каже перфектно какво ти е необходимо. Кажи им колко пари ще са нужни / с колко пари разполагаш/, защото от моя опит, се наложи да сменя строителния контрол за петкратно по-висока сума от нормалната за дейността.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #10 -: 11 Септември, 2011, 10:02:52 »
0
Другото по-скъпо нещо, е архитекта / не главният архитект в общината, а този, който си избрал да ти прави проекта/. Документацията включва архитектурна, конструктивна част, електро и водоснабдителна част, пожаро-безопасност и още куп такива хартийки.
Запомни! Не започвай изготвяне на документи, ако нямаш нотариално заверено съгласие на останалите съсобственици. Защото дори да не получиш един подпис, няма да има преустройство. Може да платиш цялата процедура, и да си останеш с пръст в устата.
За Варна съм чувала, че в общината, одобряването на документите се бави около година. „Защото след разрешителното за строеж се вади Акт 15, след това Акт 16. Процедурата е за хора с нерви, дебели като корабни въжета. :)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #11 -: 11 Септември, 2011, 11:16:30 »
0
Документацията включва архитектурна, конструктивна част, електро и водоснабдителна част, пожаро-безопасност и още куп такива хартийки.

 :o Както и във всяка друга област, ако е изпълнен професионално и качествено, не бих нарекъл този продукт "хартийки".
     Съгласна ли си на такава редакция: " Документацията включва архитектурна, конструктивна част, електро и водоснабдителна част, пожаро-безопасност и още куп други хартийки, напечатани от ЕЦБ."
      *drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #12 -: 11 Септември, 2011, 12:08:03 »
0
Страшна мания да ме редактирате!  :)
 Нямам нищо напротив. *drinks*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #13 -: 11 Септември, 2011, 13:19:39 »
0
Документацията включва архитектурна, конструктивна част, електро и водоснабдителна част, пожаро-безопасност и още куп такива хартийки.

 :o Както и във всяка друга област, ако е изпълнен професионално и качествено, не бих нарекъл този продукт "хартийки".
     Съгласна ли си на такава редакция: " Документацията включва архитектурна, конструктивна част, електро и водоснабдителна част, пожаро-безопасност и още куп други хартийки, напечатани от ЕЦБ."
      *drinks*

Ама хич не е задължително да се набутва човека с цялата документация. Едно конструктивно становище ще му свърши работа. Ако се позавърти из техническия отдел на общината, ще научи и човека който може да му свърши работа.
Доброто не винаги е скъпо.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Таванска стая - узаконяване?
« Отговор #14 -: 11 Септември, 2011, 13:27:21 »
0
Мен специално, точно конструктивното становище ме притеснява. Става дума за сграда с гредоред.
А човека си иска законно и добро изпълнение, а доброто изпълнение зависи от строителите. А законността, от документите. Конструктивното становище зависи от отговорността на индивида, на който Държавата е издала лиценз, и струва ми се, никой не би рискувал хляба си, за нещо, което е неизрядно по същество.
Иначе си прав, че изход от всяка ситуация има. И не винаги доброто и евтиното са в конфликт. *drinks*