Автор Тема: Кризата - причините, проблемът, решението  (Прочетена 74062 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
0

    Ето някои гледни точки на хора, които би трябвало да са наясно с материята и темата, доколкото това е възможно. Кой ли ще се окаже най-близко до истината?

    http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/12/1154606_krizata_-_prichinite_problemut_reshenieto/


Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #1 -: 13 Септември, 2011, 08:27:40 »
0

    Ето някои гледни точки на хора, които би трябвало да са наясно с материята и темата, доколкото това е възможно. Кой ли ще се окаже най-близко до истината?

    http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/12/1154606_krizata_-_prichinite_problemut_reshenieto/

Коментарите са особено показателни. Как се намериха толкова много хора, които да определят нобелов лауреат по икономика като "слабоумен" и "неразбиращ материята" не знам. Същото високомерие и слепота събори банковата система. Но, какво да се прави. Отдавна, нищо друго не ми е останало, освен да стоя с плик пуканки в ръка...

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #2 -: 13 Септември, 2011, 09:08:26 »
0
Ще напиша скромното си мнение, без излишно словоблудство.
Причината е, че всичко се променя.
Проблемът е, че не искаме да се променя.
Решението е да се откъснем от заблудите за сигурност, да се променяме непрекъснато и да се радваме на онова, което ни дава живота.
 *drink5*

    Scyther, много добър контрапункт, благодаря. За съжаление все повече хора предават другиму суверенитета върху собствените си решения.
    Поздрави!

    Серсем, това, за което говориш, всъщност според мен е проява на една друга криза - "не вярвай никому и за нищо". Може и винаги да е съществувало това правило, не само в съвременния свят, не знам... Аз на историци не вярвам :)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #3 -: 20 Септември, 2011, 14:25:47 »
0
Ще напиша скромното си мнение, без излишно словоблудство.
Причината е, че всичко се променя.
Проблемът е, че не искаме да се променя.
Решението е да се откъснем от заблудите за сигурност, да се променяме непрекъснато и да се радваме на онова, което ни дава живота.
 *drink5*
Брато, ти да не си станал будист? Аз чета напоследък Ошо и съм на твоето (неговото) мнение. Трябва да се променяме, тва е! Трябва да се радваме на всеки миг с любимите си същества и на живота си!  Според мен ни предстои да видим уникална промяна на целия свят! Само Оная с Косата  мое да ни попречи да доизгледаме филма, за тва леко, с пиниз, без мноу ядове, от секо положение има изход! *drink5*
Ас съм българче.......

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #4 -: 21 Септември, 2011, 10:02:48 »
0
По темата - Томас Джеферсън го е казал пределно ясно:


 "If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered."

"I believe that banking institutions are more dangerous than standing armies"
 
-Thomas Jefferson

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #5 -: 21 Септември, 2011, 18:44:47 »
0

   
Цитат
Нобелови лауреати по икономика заемат противоположни позиции в дискусията за това как трябва да се понижи безработицата и обществото с право е объркано


     Може и да прекалявам, но в главата ми се върти притеснителната мисъл, че ако и при Нобеловите лауреати по физика, медицина и др. положението е същото, нещо не е наред..

   http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/09/20/1160391_faktorut_strah/



nearvana

  • Гост
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #6 -: 21 Септември, 2011, 21:41:51 »
0
“The first panacea for a mismanaged nation is inflation of the currency; the second is war. Both bring a temporary prosperity; both bring a permanent ruin. But both are the refuge of political and economic opportunists.” – Ernest Hemingway

ако бернанки не продължи с инфлацията ша вземат да направят някоя още по-голяма глупост ...

ето  и по-научно доказателство за горното ....  http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1107/1107.3095v1.pdf

"... In conclusion, we have demonstrated, that the main long-term driving force of the US economy through the entire
history of the USA has been massive public investments in the private sector, financed by significant increases in
public debt, during times of war."

 *drink2*



« Последна редакция: 21 Септември, 2011, 21:51:06 от nearvana »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #7 -: 20 Декември, 2011, 10:07:10 »
0
Ще напиша скромното си мнение, без излишно словоблудство.
Причината е, че всичко се променя.
Проблемът е, че не искаме да се променя.
Решението е да се откъснем от заблудите за сигурност, да се променяме непрекъснато и да се радваме на онова, което ни дава живота.
 *drink5*
Абсолютно съм съгласен с теб. Бих добавил само, че в днешно време при днешните възможности и степен на развитие на технологиите, на  мисленето на голяма част от "будните"хора, на най-богатите, които нямат време за губене, всичко ще стане много по-бързо отколкото очакваме. Мисля, че 20-годишна депресия никой няма да допусне по простата причина, че никой няма време за губене, глобалните процеси подлежат на контрол, има потенциал. Въпрос е единствено на "правилни" решения и на волята за вземането на необходимите мерки. Проблема е голям, но най-богатите - ония в "мъглата",индустриалците и банкерите които контролират правителствата и мегапарите, най-малко имат интерес от дълга депресия. Единствено се опасявам от "бързия начин на зануляване на броячите", но той ми се струва малко вероятен, защото е опасен при днешните възможности и за причинилите го!
« Последна редакция: 20 Декември, 2011, 13:24:23 от darkside »
Ас съм българче.......

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #8 -: 21 Декември, 2011, 21:39:52 »
0
Ще напиша скромното си мнение, без излишно словоблудство.
Причината е, че всичко се променя.
Проблемът е, че не искаме да се променя.
Решението е да се откъснем от заблудите за сигурност, да се променяме непрекъснато и да се радваме на онова, което ни дава живота.
 *drink5*

Първото и третото решение са възможни -макар и трудни за изпълнение, но второто - не е решение, зависещо от нас.
То е факт: променяме се всеки ден.
Всичко тече,всичко се променя -никой не може да се изкъпе в една и съща река два пъти.

Да се променяме,нагласяйки се всеки ден към новите обстоятелства - това е трудно и е причина за огромен стрес.
На първо място,защото информацията е огромна и виждаш колко са малки възможностите ти да овладееш всичко , не можеш дори да предвидиш къде е важно да вложиш усилията си .
Така,че - второто решение от тези три,които предлагаш, би трябвало  да бъде: да намерим това, което е непроменливо в този бясно и непредвидимо променящ се  свят,част от който е дори и нашето тяло, което също непрекъснато се променя , без значение колко усилия полагаме  да бъде то в добра форма всеки ден.
Само намирайки това непроменливо, можем да намерим покой,щастие и радост.
« Последна редакция: 21 Декември, 2011, 21:46:46 от rozablue »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #9 -: 22 Декември, 2011, 00:12:51 »
0

Благодаря Ви, че летяхте с моята авиокомпания! :) *flower2* *flower1*

Беше истинско удоволствие да летя с твоята авиокомпания, а още по-голямо - да се гмурна надълбоко в океана. Благодаря! :)
Удоволствие беше и да го прочета от теб. Ако аз или някоя от дамите го беше написала, нямаше да е така въздействащо, може би... Щеше да предизвика лека усмивка, поради склонността ни да се реем в облаците. :)

  *drinks*

Цитат
Само намирайки това непроменливо, можем да намерим покой,щастие и радост.

Непроменливото става скучно и безлично, дълбоко отегчаващо. Няма как да донесе радост - защото вече е изживяна, щастие - защото е постигнато, вътрешно спокойствие и мир - докато сме живи, ще ги търсим. Промяната на тялото, външността, донякъде са проекция на душата.

:) *flower1*

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #10 -: 22 Декември, 2011, 09:50:36 »
0
"Непроменливото" е промяната. ПРОМЯНАТА е най-постоянното нещо,което може да съществува. Ако можеш да приемеш това - няма да се вкопчваш в нищо,приемайки го за убежище: непостоянството е присъщо на всичко. То е достатъчно надеждно и можеш да се облегнеш на него, защото  винаги е тук.

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #11 -: 22 Декември, 2011, 10:07:18 »
0
Единствената трудност тук е да забравим това, в което сме се превърнали и да се върнем към онова, което сме. И тъй като пълната чаша не можеш да я допълниш, следователно трябва да първо да я изпразниш.
Представи си сега, как се рееш сред белите облаци. Високо, красиво и нежно. Виждаш облаците как се променят, надзърваш под тях и виждаш килима на зелената земя, после синьото небе и слънцето над теб. Гмурни се в облаците и усети влажната им прегръдка. Издигни се високо и виж какъв красив памучен юрган образуват под теб. Поиграй си с тях, реейки се свободно. Задръж за малко тази картина и това усещане.А сега се върни на земята и си обясни как всичко това е невъзможно, тъй като има физични закони, тегло и една камара причини и учебници в училище, които доказват, че това е невъзможно.

Обаче беше приятно, нали? И лесно. Даже спомен остана, въпреки физичните закони...
Въпрос на възприятие.

Благодаря Ви, че летяхте с моята авиокомпания! :) *flower2* *flower1*
[/quote]



Да,прекрасно е. Но проблемът е слизането на земята.  Ако можеш да  запазиш това състояние на свобода и радост,винаги и навсякъде - без разлика земя,небе:това е постижение. Това е целта - "безграничната радост и свобода",която е вътре в нас, а не в нещо външно.
« Последна редакция: 22 Декември, 2011, 10:16:32 от rozablue »

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #12 -: 22 Декември, 2011, 10:10:50 »
0

Благодаря Ви, че летяхте с моята авиокомпания! :) *flower2* *flower1*

Беше истинско удоволствие да летя с твоята авиокомпания, а още по-голямо - да се гмурна надълбоко в океана. Благодаря! :)
Удоволствие беше и да го прочета от теб. Ако аз или някоя от дамите го беше написала, нямаше да е така въздействащо, може би... Щеше да предизвика лека усмивка, поради склонността ни да се реем в облаците. :)


За мъжете това е по-лесно: радостта е тяхната истинска природа.
А за жените -пространството и мъдростта.
Единствено комбинацията от двете  може да ни даде това,което търсим.
Мъжете да развиват женски качества -мъдрост, а жените -мъжки:радост.
Scyther вече е там
. :)
« Последна редакция: 22 Декември, 2011, 10:15:40 от rozablue »

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #13 -: 22 Декември, 2011, 11:01:43 »
0
Проблемът е само един: нашите желания - да имаме това,което харесваме; да отблъснем това,което не харесваме и да задържим това, което имаме. И всеки си има различни желания. Пълна лудница.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #14 -: 22 Декември, 2011, 12:23:49 »
0
Струва ми се , че  темата залитна в посоката "Кризата- причини, проблеми, решение, и лично ( емоционално ) отражение върху конкретния човек".

Според мен, тук е важен интелектуалния гъдел (любопитството) да се разбере какво предизвиква кризата, а не решението за отделния човек. (Хората не са еднакви - по различен начин изживяват кризите и по различен начин виждат тяхното решение.)

Действително,  нобеловите  лауреати виждат по различен начин първопричината, но трябва да сме наистина ограничени, ако не видим, че в техните мнения се съдържа част от истината. Не мога да кажа, че на мен лично, някой ми импонира напълно с неговото мнение, но във всички виждам част от проблемите на нашето първо десетилетие от новия век.

Мнението на тримата лауреати отново затвърдиха моето усещане за истинската причина - грешната парична политика, прилагана от централните банки на големите държави, плюс абсолютна неефективност на провежданите от тях фискални политики.

Има обаче нещо, което те не засягат като причина: А според мен, това са гигантските спекулации, които масово се прилагат от корпорации, които са с неизброимо много ресурси за да движат пазара в едната или другата посока, едновременно с нищожната част от средствата, притежавани от масата от населението, които участват в тези спекулации. Тук се формират "цаците", които служат за храна на големите акули, които "а не са рекли, а не са си отворили голямата паст за излапване".  Тук Щиглиц е прав за проблемите на разпределението, в което малка част от компаниите ( населението )  притежава огромната част от националното богатство.


Според мен решението е, да се избягват игрите на борсата от малките хора, въпреки огромния залък, които те предлагат. Хората трябва да се съсредоточат в нормалната икономика. Оставете корпорациите да се надлъгват, рано или късно те сами ще се самоизлапат.

Мисля, че средната класа е спасението от кризите. Лошото за България, че ние имаме нищожна средна класа, заедно с голяма част от монополисти. С такава структура, аз не виждам никакво развитие за България. А ние не сме толкова покварени като другите. Още сме доста девствени, и би могло при национален консенсус, да бъдат постигнати икономически чудеса.

Вчера за приспиване отново зачетох автобиографията на Марк Твен. Там ставаше дума за фалита на баща му, за зачертване на стария бизнес и започване на нов бизнес в ново място.
Преди това, по Истори канал, гледах филм за Хайнц, който е основател на консервни фабрики в САЩ още от 19 век.( още произвежда Кетчуп). Направи ми впечатление, че и двамата герои са минали през фалита. И двамата, обаче, са започнали нов бизнес и са се утвърдили в него.
Хайнц, например е фалирал заради дългове ( неконтролируемо разрастване на бизнеса). Загубил е всичко, обявил е личен фалит, едновременно с това е завлякъл много съконтрагенти. Благодарение на заем от майка си, е успял да започне нов бизнес, пак със зеленчуци и консервиране. Но цели 5 години е работил без никаква печалба. Изплащал си е старите дългове към своите кредитори и по този начин, е успял да изчисти името си и да спечели доверието им. Фабриките му още съществуват в САЩ.

Те такова нещо  би ми се искало да видя и в България! *flower1*