Автор Тема: Кризата - причините, проблемът, решението  (Прочетена 74064 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #30 -: 23 Декември, 2011, 11:00:52 »
0
Още повече, рядко сънувам. Помня 3-4 съня годишно...(По-точно, рядко си помня сънищата.) През последните години гледам, че помня предимно кошмари или страшни сънища, които ме пробуждат...( Необходим е психоаналитик, да каже защо).

На всички тези въпроси отговорът е универсален - недостатъчно секс :)

*drink1*
Додо, във форума има хора с черен колан по камасутра, брато! Требва да бъдем мноу внимателни! *scare*
Ас съм българче.......

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #31 -: 23 Декември, 2011, 12:10:27 »
0
Добре, да потърся допълнение за форума освен "Карма" да има и "Тантра"?

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #32 -: 23 Декември, 2011, 12:19:56 »
0
Добре, да потърся допълнение за форума освен "Карма" да има и "Тантра"?


Да, важно е, защото виж какво става:

http://science.actualno.com/news_372303.html

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #33 -: 23 Декември, 2011, 14:25:19 »
0
"Хората масово се отказват от секса, искат да правят кариера"

"Вегетарианците отказват секс на месоядни"

И после защо ги боли главата...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #34 -: 23 Декември, 2011, 14:36:46 »
0

 *rofl*

Е, добре тогава, обявявам тантра ден на работата - затантрям я.  *rofl*

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #35 -: 13 Януари, 2012, 19:44:47 »
0

    Ройтерс: S&P ще намали рейтинга на няколко страни от еврозоната днес

    http://www.dnevnik.bg/pazari/2012/01/13/1744598_roiters_sp_shte_namali_reitinga_na_niakolko_strani_ot/

    Нещо ме тормози, дали някои движения не стават прекалено резки. :-\

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #36 -: 14 Януари, 2012, 13:32:11 »
0
Днес случайно, сърфирайки в Интернет, попаднах на един материал, който е по-особен от останалите артернативи ( инфлация, банкови фалити), които се предлагат като изход от сегашното блато - дълговата криза.

В момента не съм способна да направя някакъв коментар, защото не съм осмислила всички предложения. Но съм сигурна, че като "смеля" информацията, ще напиша моите впечатления:
http://probujdane.com/statii/money01.htm

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #37 -: 14 Януари, 2012, 15:19:33 »
0
Става за четиво. Причината е, че привлича мисълта към важен проблем, който болшинството на хората не познават, не разбират, игнорират.
Има находчиви  обяснения. Акцентира предимно на функциите на парите, в по-малка степен и не толкова на същността им.
Споделял съм, какво мисля по въпроса, няма да досаждам пак.

По отношение на бартерни, регионални знаци. Подкупващо и мило е когато видиш хора в необходимост, които са се хванали за ръце и са постигнали нещо. Лекуване на цялата финансова система чрез съществуване на подобни паралелни практики не го приемам за подходяща идея.
Надявам се, разбирате, че правя сериозен орит да се изкажа сдържано.

Някъде дълбоко в подобни послания е закодирана идеята за някакъв "рестарт" на системата.
Този рестарт би могъл да има поне два аспекта:
1. Първият е ужасно престорен и фалшив, нещо като условен рестарт. Не го е казал авторът, но аз така го усетих. Нещо като : от алчност и корист тия прецакаха системата, много е вероятно сегашните пари в един момент да престанат да струват каквото и да е и да се наложи да започнем отново. Помните, че съм ви разказвал за паричната реформа в Германия след ВСВ. В един момент райхсмарката изчезва  и на калпак се раздават новоемитирани Дойче марки, по 40 броя на калпак. При тези практики обаче има една много важна особеност. Едни запазят собствеността, включително и върху капитала, а други ще запазят "правото" да се продават и в бъдеще веднъж на капитала и втори път (според идеята на автора) на някаква лимитирана система (общност) за да набират клирингови, бартерни точки.
Къде е тук голямата промяна?!
Няма такава. Има спасяване на кожата в извйнреден порядък при драматични обстоятелства.
2. Вторият вариант на рестарта е още по-гаден. Вътре в някакви укрепени места са успели да се спасят и конфигурират по някакъв начин разни затворени общности, които се трудят и набират кредити (трудодни), а отвън обикалят родени от развинтеното въображение на Кевин Костнър разни озъбени "пушачи", които гледат да се докопат до гориво, храна, жени.

Нали разбирате, че горноти си е една жива пародия и аз правя опит незлобливо да се шегувам, ама май не ми се получава.

Дори не желая да се спирам и на други недостатъци на подобни предложения.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #38 -: 14 Януари, 2012, 16:05:49 »
0
Има 2-3 неща, на които бих се спряла:
1) Като прочетох за бартера, веднага си помислих ( оптимистично) как би могъл да бъде "преметнат" фиска, относно данъци върху потреблението и данъци върху печалбата. ( Макар, че съм наясно, че от чисто счетоводна гл.т. такива данъци съществуват  и са налице. Лошото обаче е, че бартерната система, поне у нас , не съществува в утвърдения стопански стокооборот. Само си представих, какви спорове относно данъчното облагане се задават на хоризонта, и моментално сметките ми стигнаха дотам. Без повече фантазии, как би могла системата да се въведе и утвърди...
2) После ми хрумна, че този белгийски учен бил в основата на приемането на ЕКЮ-то и бил всепризнат експерт по валутите в едно друго време - в началото на 90-те години. Прочетох, че материалът е писан през 2005 г. ( не толкова отдавна). Много архаична ми се вижда представата за бедите на света понастоящем. Честно казано в света съществуват страшно нелогични представи у учени, които в някое си време са били високо уважавани от икономическата и научната общност. Питанка!!!
3) Все пак, тук има някаква алтернатива - по-различна от досега лансираните пенкилери... Може би системата има някакво приложение, но няма конкретни примери. Говори се за някакви точки и кредити в Япония, които нищо не ми говорят. Може би системата да има някакво приложение, защото действително парите са вид договор между обществата, не са божие творение, а чисто човешко изобретение. И ако те проявяват някакви дефекти, във властта на човека е да коригира техните несъвършени черти..Само до толкова е положителното значение на материала. Във властта на човека е, парите да му служат на самия него, а не човека да служи на паричната система...
« Последна редакция: 14 Януари, 2012, 16:16:11 от global »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #39 -: 17 Януари, 2012, 00:22:17 »
0
 *drink2*Айде-е-е  ,отваряите узото (щото тука сме в гръцко един вид  ),защото депутетата от мнозинството са решили да подкрепят законодателните инициативи за мораториум върху проучванията и добива на шистов газ в България. *alcohol*
п.с.като съм си пийнал по повода съм объркал темите.Мислех,че съм в гръцката тема!Бе хубаво си мислих аз за ракията ама на!Наздраве за гражданското общество!
« Последна редакция: 17 Януари, 2012, 00:26:32 от Фло »

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #40 -: 23 Януари, 2012, 09:38:48 »
0
Има 2-3 неща, на които бих се спряла:
1) Като прочетох за бартера, веднага си помислих ( оптимистично) как би могъл да бъде "преметнат"


http://www.lifehackerbg.com/pripomni-si-koi-si/

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #41 -: 26 Април, 2012, 12:42:58 »
0

   "Еврозоната обмисля финансова помощ за банките"

   Цитат: ".....група държави от еврозоната ще проверят през следващите 2 седмици как помощта може да бъде директно прехвърлена към банки, които имат нужда от средства в брой, но са способни да оцелеят...."

   Има ли някакви определени критерии за способността на оцеляване на банките. Защото и на мен да ми връчат примерно петдесет милиарда, това със сигурност ще подобри способността ми за оцеляване, пък и други способности..

   http://www.investor.bg/evropa/334/a/evrozonata-obmislia-finansova-pomosht-za-bankite,133598/

   

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #42 -: 25 Март, 2013, 19:22:44 »
0

  Ето една статия от днес с добре познат автор:

  http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/03/25/2028503_evropa_i_krizata/

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #43 -: 03 Април, 2013, 12:33:55 »
0
От дълго време ми се върти в главата идеята да подхвана отново разговор за същността на т.н. криза.
Коментираме я вече повече от 5 години.
Питал съм се: къде се коренят истинските причини за появата и кои са те.
Защо ли на повърхността се констатират толкова разнообразни и специфични проявления, че някак трудно се долавя  сърцевината.

Чели сме много анализи, с отделни от тях изглежда съм бил склонен да се съглася преимуществено, сам съм давал разни субективни интерпретации по отделни елементи, процеси.
Цялостна и завършена картина липсва. Поне при мен е така.



Има ли някакъв драстичен проблем с въздуха да дишане?
Има ли някакво драматично влошаване на ситуацията с питейната вода?
Има ли някакви драстични конфликтни ситуации?
Има ли някакви значителни катаклизми, бедствия, болести?
Има ли някаква драматична липса на храни, суровини, материали?
Има ли драстичен енергиен проблем?
Има ли някакви драстични здравословни проблеми?
Има ли  някакъв остър проблем с технологиите?
Има ли драстично несъответствие между важни човешки потребности и липса на мощности за удовлетворяването им?

Няма необходимост да се продължава този списък от въпроси.

Да не би пък тогава да имат известно основание в твърденията си тези, които казват: Криза няма, кризата е в главата на хората?!

Не е толкова просто. Ако кризата засяга и деликатната сфера на емоции, морал и етика, то тогава отговорът  е "да" - тя е в главата на хората.

Но, определено не е само там.

От друга страна, в една поредица от форумни сказки  :), опитах да илюстрирам сериозните проблеми със задлъжняването и болните баланси на банките, поне на някои от тях. Доста е особена ситуацията, защото банките са болни, но те държат и вземанията.
Определено, финансовата система е болна, бюджетите на правителствата и те са болни, личните финанси на много хора - също.
Но и това е запълва картината!
Подобни въпроси са сравнително "лесно" решими.   Казвам "лесно", но си давам сметка, че всъщност не е. Ако залогът е съществуването на света и живота, дефектните баланси могат да бъдат пренаписани от днес за утре и тогава бихме се събудили в един усмихнат и добронамерен свят.
Де да беше толкова лесно!

Винаги съм знаел, че нещо в социологическата и философската ми експертиза куца!
Ето, това е една много хубава илюстрация, защо са толкова важни тези дисциплини и колко сме неправи, когато се отнасяме с лек присмех и ирония към онези леко отнесени и непрактични хора, които се занимават със сухата и странна понякога теория, със света на идеите.

Днес попаднах на едно нещичко, публикувано в същия сайт, както и препоръчания от Чи-чов-ци материал на Иван Кръстев,  което слага още един скромен камък в строежа на разбирането на кризата.
Може да се види  ТУК

Трудната битка да разберем света около нас продължава.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Кризата - причините, проблемът, решението
« Отговор #44 -: 03 Април, 2013, 12:36:24 »
0
"In go(l)d we trust."  *yahoo*
С риск да раздразня всички, има само два варианта:
1. Тотално опрощаване на дълговете и започване отново на чисто.
2.Война. Голяма, хубава пречистваща всеопрощаваща заличаваща война.
« Последна редакция: 03 Април, 2013, 12:41:51 от darkside »
Ас съм българче.......