Автор Тема: Спешно!!! помагайте с информация  (Прочетена 25752 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Спешно!!! помагайте с информация
« -: 20 Септември, 2011, 23:16:47 »
0
Казуса е следния: Жилището на човек на когото много държа изглежда е стигнало до ЧСИ. След 2 седмици ще бъде търга.
Та въпросният близък набира пари от приятели да откупи жилището от търга.
Въпросът ми е следният: Ако примерно жилището бъде откупено примерно на 75% от пазарната цена и останат 25% дължими към банката, то тогава банката ще може ли още веднъж да поиска жилището за да покрие останалите 25%?

С други думи: Умно ли ще е ипотекарният длъжник сам да откупи жилището на 75% или просто трябва да даде наддавателно предложение на 100%?

Ето че проблемите в БГ ме застигнаха и мене, макар и индиректно. (мамка му) Как да помогна?  За параметрите на ипотеката и за жилището не зная все още нищо, но ще се опитам да разбера възможно по-скоро.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #1 -: 21 Септември, 2011, 01:30:30 »
0
Разрових се в сайта на ЧСИ и открих моите хора.  *ireful* Предполагам, че положението им е неспасяемо. Набълбукали са се с над 100К евро. За 2 седмици събирането на подобна сума в БГ от приятели е тудна работа, доколкото мога да преценя. А за това което са купили, някой едва ли би платил и 1/3 в днешните смутни времена.  *scare* Защо? Защо? Защо не са мислили? *ireful*

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #2 -: 21 Септември, 2011, 09:58:20 »
0
Споко:
1. Надали някой ще го купи на първия търг.
2. А ако банката е дала на твоите хора 100к, а го продаде примерно за 60к, разликата от 40к е все още дължима от твоите хора и могат и други имоти (ако имат такива) да им вземат.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #3 -: 21 Септември, 2011, 12:12:52 »
0
Твоят приятел ако иска да се спаси от банката, трябва да събира не 75%, а колкото дължи изцяло. И после приятелите му да сложат даденото в графа лош кредит и да не си търсят парите.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #4 -: 21 Септември, 2011, 12:39:22 »
0
Невидимко,
Малко късно виждам поста ти, но да кажа 2 приказки, все пак.

Най-важното! ГПК изрично заранява на длъжника да участва в търга.
Дори при участие с подставено лице има хипотези за обявяване на проданта за недействителна. Трудно доказуемо е, но не е невъзможно.
Не мислете в тази посока.

Друго.  Естествено, че банката иска да си върне парите, но не е задължително да има покритие между дълг и тръжна цена. Началната цена се определя по правила (също описани в ГПК), които ЧСИ е длъжен да спазва. Е, той гледа да угоди на банката. Вършат ги едни ...

Как се случват нещата.
Определя се начална цена  за търга. Да приемем 100 000 Е за нагледност.
Наддавачите внасят задатък от  10 000 Е.
Подават наддавателни предложения.
На деня ЧСИ отваря  пликовете и обявява победителя.
Нека приемем, че победителят е дал цена  100 010 Е.
Останалите участници , които са класирани по-назад имат право да наддават устно. Победителят от тайното наддаване също.
Особеност, Наддаването обаче може да става само със стъпка от един задатък (не по-малко). Следваща възможна цена в случая е + 10 000 Е.
Тоест, вторият примерно може да каже устно : аз давам  110 010 Е. 

Ако няма продажба, се насрочва следващ търг, като цената е определената от първия минус 20 %, в нашия случай  - 80 000 Е. Всичко се повтаря.

Ако пак няма продажба, мисля си правеше се нова оценка.


Да приемем, че длъжникът събере парите и умело се маскира като прати някой да спечели търга.
Нека дори да приемем, че този друг го спечели.
Кой и на какво основание ще ползва действително имота. Скритият собственик, естесвено! С което той дава информация, че може би в търга е възможно да е имало нещо нечисто. Започват гадни хипотези. Не ми се и мисли да го правя.

В случая банката се е възползвала от търсене на удовлетворение като  ипотекарно обезпечен кредитор, т.е. тя има предимство пред всички останали кредитори да си вземе своето именно чрез продажбата на този конкретен имот. Без оглед на това какво е състоянието на длъжника и наличието на други кредитори.
След проданта ипотеката вече е "изконсумирана".  Ако има  още неплатен дълг и банката може да си търси остатъка от други активи на длъжника.  Включително и ако се окаже, че той е собственик на същия този имот.
Тогава може да се стигне до следваща принудителна продан, но банката вече няма да е ипотекарен кредитор, а ще се състезава и с други кредитори, които се подреждат в някакъв порядък при спазване на определени правила.
Да не дава Господ подобна гадория ....

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #5 -: 21 Септември, 2011, 12:47:00 »
0
Коректното право обозначаване на "изконсумирана" ипотека май беше  ПОГАСЕНА.
Обаче има и една друга гадост, че за да бъде заличена ипотеката от партидата на имота, се иска съгласие от  ипотекарния кредитор (банката), той пък при някакво съмнение може да създава проблеми.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #6 -: 21 Септември, 2011, 13:05:09 »
0
Единственият вариант е това:

Чл. 491. Ако до изтичането на срока за подаване на писмените наддавателни предложения длъжникът внесе всичко по предявените срещу него изпълнителни листове и разноските по изпълнителното дело, проданта не се извършва.


Но при положение, че банката не е можела да си събира вноските, то връщането на взетите назаем пари от приятели пък вероятно съвсем няма да е възможно и ще се случат сериозни драми по-натам.

Според мен по-разумно е твоят човек да изчака да се продаде, да се договори за погасяване на остатъка с банката и да живее под наем. Така месечните разходи ще са му сигурно поне наполовина на сегашните (въпреки че той явно не е плащал нищо, за да му го продават, така че пак може нагорно да му дойде).

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #7 -: 21 Септември, 2011, 13:59:45 »
0
Според мен по-разумно е твоят човек да изчака да се продаде, да се договори за погасяване на остатъка с банката и да живее под наем. Така месечните разходи ще са му сигурно поне наполовина на сегашните (въпреки че той явно не е плащал нищо, за да му го продават, така че пак може нагорно да му дойде).

Такава препоръка дадох и аз, но по всичко личи, че няма да бъде взета под внимание.  *ireful* От мене при желание ще е следващото жилище на което ще трябва да си плащат сами само разходите и т.н. за да не страда детето. Обаче да отпиша толкова голям заем просто няма как да стане, защото тогава проблема ще се пренесе автоматично в къщи. (жената ще побеснее) Отделно точно сега съм в доста разход: полянка в Гърция, нов автомобил, спасяване на кеш в шведски крони и акции и т.н. Момента е доста неподходящ за подобни упражнения.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #8 -: 21 Септември, 2011, 14:01:00 »
0
Невидимко,
Малко късно виждам поста ти, но да кажа 2 приказки, все пак.

Най-важното! ГПК изрично заранява на длъжника да участва в търга.
Дори при участие с подставено лице има хипотези за обявяване на проданта за недействителна. Трудно доказуемо е, но не е невъзможно.
Не мислете в тази посока.

Друго.  Естествено, че банката иска да си върне парите, но не е задължително да има покритие между дълг и тръжна цена. Началната цена се определя по правила (също описани в ГПК), които ЧСИ е длъжен да спазва. Е, той гледа да угоди на банката. Вършат ги едни ...

Как се случват нещата.
Определя се начална цена  за търга. Да приемем 100 000 Е за нагледност.
Наддавачите внасят задатък от  10 000 Е.
Подават наддавателни предложения.
На деня ЧСИ отваря  пликовете и обявява победителя.
Нека приемем, че победителят е дал цена  100 010 Е.
Останалите участници , които са класирани по-назад имат право да наддават устно. Победителят от тайното наддаване също.
Особеност, Наддаването обаче може да става само със стъпка от един задатък (не по-малко). Следваща възможна цена в случая е + 10 000 Е.
Тоест, вторият примерно може да каже устно : аз давам  110 010 Е. 

Ако няма продажба, се насрочва следващ търг, като цената е определената от първия минус 20 %, в нашия случай  - 80 000 Е. Всичко се повтаря.

Ако пак няма продажба, мисля си правеше се нова оценка.


Да приемем, че длъжникът събере парите и умело се маскира като прати някой да спечели търга.
Нека дори да приемем, че този друг го спечели.
Кой и на какво основание ще ползва действително имота. Скритият собственик, естесвено! С което той дава информация, че може би в търга е възможно да е имало нещо нечисто. Започват гадни хипотези. Не ми се и мисли да го правя.

В случая банката се е възползвала от търсене на удовлетворение като  ипотекарно обезпечен кредитор, т.е. тя има предимство пред всички останали кредитори да си вземе своето именно чрез продажбата на този конкретен имот. Без оглед на това какво е състоянието на длъжника и наличието на други кредитори.
След проданта ипотеката вече е "изконсумирана".  Ако има  още неплатен дълг и банката може да си търси остатъка от други активи на длъжника.  Включително и ако се окаже, че той е собственик на същия този имот.
Тогава може да се стигне до следваща принудителна продан, но банката вече няма да е ипотекарен кредитор, а ще се състезава и с други кредитори, които се подреждат в някакъв порядък при спазване на определени правила.
Да не дава Господ подобна гадория ....

Начев, голямо БЛАГОДАРЯ за инфото. Веднага го препратих на заинтересованата страна да го имат предвид.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #9 -: 21 Септември, 2011, 14:19:45 »
0
Такава препоръка дадох и аз, но по всичко личи, че няма да бъде взета под внимание.  *ireful* От мене при желание ще е следващото жилище на което ще трябва да си плащат сами само разходите и т.н. за да не страда детето. Обаче да отпиша толкова голям заем просто няма как да стане, защото тогава проблема ще се пренесе автоматично в къщи. (жената ще побеснее) Отделно точно сега съм в доста разход: полянка в Гърция, нов автомобил, спасяване на кеш в шведски крони и акции и т.н. Момента е доста неподходящ за подобни упражнения.

Щом е толкова упорит.. друг възможен вариант е:
- събира колкото може пари назаем примерно 50%
- дава ги на банката
- тя прекратява проданта (това може да стане по всяко време преди да е приключила) и му прави нов погасителен план, който ще е доста по-поносим
- оправя се с приятелите после както може или те с него ;)

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #10 -: 21 Септември, 2011, 17:23:07 »
0
dodo2,
Последното ти предложение е много добро, но за съжаление неприложимо на практика.
Не виждам как може да събере 50К евро от приятели, ясно съзнаващи, че дават "безсрочен" заем.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #11 -: 21 Септември, 2011, 20:34:34 »
0
От мене при желание ще е следващото жилище на което ще трябва да си плащат сами само разходите и т.н. за да не страда детето. Обаче да отпиша толкова голям заем просто няма как да стане, защото тогава проблема ще се пренесе автоматично в къщи. (жената ще побеснее) Отделно точно сега съм в доста разход: полянка в Гърция, нов автомобил, спасяване на кеш в шведски крони и акции и т.н. Момента е доста неподходящ за подобни упражнения.
Невидимко, голям жест от твоя страна. Поздравления! Дано семейството оцени по достойнство тази постъпка. Повече недей се ангажира с нищо, за да не патиш! Казвам ти го от опит. Даже никак няма да е зле да заявиш ясно и категорично, най-добре в писмена договорна форма, че ги допускаш да живеят в твое жилище (или ще им плащаш наема ако жилището не е твое) за определен срок и/или при определени условия. За да се знае и да им държи влага. Никога не забравяй, че ситуациите се променят, и величината на твоя жест може да избледнее във времето. Твърде е възможно в един момент да приемат услугата ти за даденост и тогава приятелството бързо повяхва. Изживял съм такъв момент и е доста разочароващо да осъзнаеш, че въпреки благородната си постъпка си помогнал това да се случи...
Горе ти написах моето мнение, но ще допълня, че ако ще помагаш, по-добре е да дадеш еднократно дарение в размер, който можеш да си позволиш без да ти тежи и повече да не се ангажираш с нищо. Дядо ми казваше така: Ако видиш някой закъсал с колата си и се мъчи да я избута от калта - помогни му. Но ако той се е облегнал и чака някой друг да му я избута - го отмини и не се обръщай.
 *drink5*

Скитъре, благодая ти за съветите. Аз така или иначе съм гърмян заек в това отношение. 2 пъти гризнах дървото в БГ, загубих пари и приятели. А и жената има думата все пак та тя ме спира.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #12 -: 21 Септември, 2011, 22:08:35 »
-1
Нещо на приказки от 1001 нощ сте го обърнали, нема лошо.
Начев, откъде ги знаеш така добре тия работи, да не си гонил далаверата при ЧСИ.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #13 -: 26 Септември, 2011, 12:34:41 »
0
Имотко, знам, че това не е точно въпрос от теб, но не искам да оставям впечатление, че не желая да говоря с теб.
Поради някакви твои си причини си избрал един леко заядлив подход за повествование, но нещо винаги ме е карало да мисля, че това не съответства на личността ти.
Просто напоследък имам много работа и не ми остава време за форуми. Поглеждам веднъж на няколко дни и се включвам ако преценя, че има причина.

Искам да обърна внимание на колегите, че в материята за производство при ЧСИ има много подводни камъни. За много от тези тънкости дори юристи не знаят.
За желаещите да участват в разните му там процедури, препоръчвам първо да си намерят един много качествен, строго специализиран в материята, решителен, но и в известен смисъл солидарен като човек юрист. Много трудна работа е.

По-добре да се стои настрана.
Обществото ни, като идеи, буква на закона, а и като практика, още не е узряло за реализиране на този вид производства по един справедлив, прозрачен и обществено приемлив и мотивиращ начин.
Не си и пимисляйте, че може да прекарате банките.

Не е важно откъде точно съм придобил знания (опит), които ми дават основание да приказвам подобни приказки.
Поради опасения да не навредя някому, не си позволявам често да давам конкретни съвети.
Както виждаш, тук съм доста категоричен и това вероятно значи, че има защо.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Спешно!!! помагайте с информация
« Отговор #14 -: 29 Септември, 2011, 14:10:33 »
0
Прати тази статия на твоя приятел:

28-годишен софиянец беше убит заради 10 хил. лв.

Мъж на 28 години е бил убит през нощта срещу сряда в София, а предполагаемият извършител е задържан, съобщиха от МВР.

Сигналът за изчезналия мъж бил подаден от неговата приятелка във Второ районно управление на полицията в столицата в сряда. Тя обяснила, че на приятеля й с инициали Е. Д. му предстояла среща с негов познат, който му дължал над 10 хиляди лева.

Жената получила от приятеля си и запечатан плик с молбата да го отвори само ако се случи нещо с него. По-късно получила и есемес от него, в който било посочено мястото на срещата. След това жената нямала връзка с приятеля си, мобилните му телефони давали свободно.

Полицията отишла на посочения адрес в квартал "Надежда" и арестувала длъжника В. Б. Той бил подложен на тест с детектор на лъжата. Изследването показало, че заподозреният лъже и дава разнопосочни отговори. При претърсването на дома му бил открит голям черен чувал с тялото на изчезналия мъж. Смъртта му е настъпила от огнестрелна рана в главата.