Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Юридически казуси относно недвижимостите

Спешно!!! помагайте с информация

(1/4) > >>

Невидимко:
Казуса е следния: Жилището на човек на когото много държа изглежда е стигнало до ЧСИ. След 2 седмици ще бъде търга.
Та въпросният близък набира пари от приятели да откупи жилището от търга.
Въпросът ми е следният: Ако примерно жилището бъде откупено примерно на 75% от пазарната цена и останат 25% дължими към банката, то тогава банката ще може ли още веднъж да поиска жилището за да покрие останалите 25%?

С други думи: Умно ли ще е ипотекарният длъжник сам да откупи жилището на 75% или просто трябва да даде наддавателно предложение на 100%?

Ето че проблемите в БГ ме застигнаха и мене, макар и индиректно. (мамка му) Как да помогна?  За параметрите на ипотеката и за жилището не зная все още нищо, но ще се опитам да разбера възможно по-скоро.

Невидимко:
Разрових се в сайта на ЧСИ и открих моите хора.  *ireful* Предполагам, че положението им е неспасяемо. Набълбукали са се с над 100К евро. За 2 седмици събирането на подобна сума в БГ от приятели е тудна работа, доколкото мога да преценя. А за това което са купили, някой едва ли би платил и 1/3 в днешните смутни времена.  *scare* Защо? Защо? Защо не са мислили? *ireful*

servel:
Споко:
1. Надали някой ще го купи на първия търг.
2. А ако банката е дала на твоите хора 100к, а го продаде примерно за 60к, разликата от 40к е все още дължима от твоите хора и могат и други имоти (ако имат такива) да им вземат.

dodo2:
Твоят приятел ако иска да се спаси от банката, трябва да събира не 75%, а колкото дължи изцяло. И после приятелите му да сложат даденото в графа лош кредит и да не си търсят парите.

nachev:
Невидимко,
Малко късно виждам поста ти, но да кажа 2 приказки, все пак.

Най-важното! ГПК изрично заранява на длъжника да участва в търга.
Дори при участие с подставено лице има хипотези за обявяване на проданта за недействителна. Трудно доказуемо е, но не е невъзможно.
Не мислете в тази посока.

Друго.  Естествено, че банката иска да си върне парите, но не е задължително да има покритие между дълг и тръжна цена. Началната цена се определя по правила (също описани в ГПК), които ЧСИ е длъжен да спазва. Е, той гледа да угоди на банката. Вършат ги едни ...

Как се случват нещата.
Определя се начална цена  за търга. Да приемем 100 000 Е за нагледност.
Наддавачите внасят задатък от  10 000 Е.
Подават наддавателни предложения.
На деня ЧСИ отваря  пликовете и обявява победителя.
Нека приемем, че победителят е дал цена  100 010 Е.
Останалите участници , които са класирани по-назад имат право да наддават устно. Победителят от тайното наддаване също.
Особеност, Наддаването обаче може да става само със стъпка от един задатък (не по-малко). Следваща възможна цена в случая е + 10 000 Е.
Тоест, вторият примерно може да каже устно : аз давам  110 010 Е. 

Ако няма продажба, се насрочва следващ търг, като цената е определената от първия минус 20 %, в нашия случай  - 80 000 Е. Всичко се повтаря.

Ако пак няма продажба, мисля си правеше се нова оценка.


Да приемем, че длъжникът събере парите и умело се маскира като прати някой да спечели търга.
Нека дори да приемем, че този друг го спечели.
Кой и на какво основание ще ползва действително имота. Скритият собственик, естесвено! С което той дава информация, че може би в търга е възможно да е имало нещо нечисто. Започват гадни хипотези. Не ми се и мисли да го правя.

В случая банката се е възползвала от търсене на удовлетворение като  ипотекарно обезпечен кредитор, т.е. тя има предимство пред всички останали кредитори да си вземе своето именно чрез продажбата на този конкретен имот. Без оглед на това какво е състоянието на длъжника и наличието на други кредитори.
След проданта ипотеката вече е "изконсумирана".  Ако има  още неплатен дълг и банката може да си търси остатъка от други активи на длъжника.  Включително и ако се окаже, че той е собственик на същия този имот.
Тогава може да се стигне до следваща принудителна продан, но банката вече няма да е ипотекарен кредитор, а ще се състезава и с други кредитори, които се подреждат в някакъв порядък при спазване на определени правила.
Да не дава Господ подобна гадория ....

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия