Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Юридически казуси относно недвижимостите

Спешно!!! помагайте с информация

<< < (2/4) > >>

nachev:
Коректното право обозначаване на "изконсумирана" ипотека май беше  ПОГАСЕНА.
Обаче има и една друга гадост, че за да бъде заличена ипотеката от партидата на имота, се иска съгласие от  ипотекарния кредитор (банката), той пък при някакво съмнение може да създава проблеми.

dodo2:
Единственият вариант е това:

Чл. 491. Ако до изтичането на срока за подаване на писмените наддавателни предложения длъжникът внесе всичко по предявените срещу него изпълнителни листове и разноските по изпълнителното дело, проданта не се извършва.


Но при положение, че банката не е можела да си събира вноските, то връщането на взетите назаем пари от приятели пък вероятно съвсем няма да е възможно и ще се случат сериозни драми по-натам.

Според мен по-разумно е твоят човек да изчака да се продаде, да се договори за погасяване на остатъка с банката и да живее под наем. Така месечните разходи ще са му сигурно поне наполовина на сегашните (въпреки че той явно не е плащал нищо, за да му го продават, така че пак може нагорно да му дойде).

Невидимко:

--- Цитат на: dodo2 в 21 Септември, 2011, 13:05:09 ---Според мен по-разумно е твоят човек да изчака да се продаде, да се договори за погасяване на остатъка с банката и да живее под наем. Така месечните разходи ще са му сигурно поне наполовина на сегашните (въпреки че той явно не е плащал нищо, за да му го продават, така че пак може нагорно да му дойде).

--- Край на цитат ---

Такава препоръка дадох и аз, но по всичко личи, че няма да бъде взета под внимание.  *ireful* От мене при желание ще е следващото жилище на което ще трябва да си плащат сами само разходите и т.н. за да не страда детето. Обаче да отпиша толкова голям заем просто няма как да стане, защото тогава проблема ще се пренесе автоматично в къщи. (жената ще побеснее) Отделно точно сега съм в доста разход: полянка в Гърция, нов автомобил, спасяване на кеш в шведски крони и акции и т.н. Момента е доста неподходящ за подобни упражнения.

Невидимко:

--- Цитат на: nachev в 21 Септември, 2011, 12:39:22 ---Невидимко,
Малко късно виждам поста ти, но да кажа 2 приказки, все пак.

Най-важното! ГПК изрично заранява на длъжника да участва в търга.
Дори при участие с подставено лице има хипотези за обявяване на проданта за недействителна. Трудно доказуемо е, но не е невъзможно.
Не мислете в тази посока.

Друго.  Естествено, че банката иска да си върне парите, но не е задължително да има покритие между дълг и тръжна цена. Началната цена се определя по правила (също описани в ГПК), които ЧСИ е длъжен да спазва. Е, той гледа да угоди на банката. Вършат ги едни ...

Как се случват нещата.
Определя се начална цена  за търга. Да приемем 100 000 Е за нагледност.
Наддавачите внасят задатък от  10 000 Е.
Подават наддавателни предложения.
На деня ЧСИ отваря  пликовете и обявява победителя.
Нека приемем, че победителят е дал цена  100 010 Е.
Останалите участници , които са класирани по-назад имат право да наддават устно. Победителят от тайното наддаване също.
Особеност, Наддаването обаче може да става само със стъпка от един задатък (не по-малко). Следваща възможна цена в случая е + 10 000 Е.
Тоест, вторият примерно може да каже устно : аз давам  110 010 Е. 

Ако няма продажба, се насрочва следващ търг, като цената е определената от първия минус 20 %, в нашия случай  - 80 000 Е. Всичко се повтаря.

Ако пак няма продажба, мисля си правеше се нова оценка.


Да приемем, че длъжникът събере парите и умело се маскира като прати някой да спечели търга.
Нека дори да приемем, че този друг го спечели.
Кой и на какво основание ще ползва действително имота. Скритият собственик, естесвено! С което той дава информация, че може би в търга е възможно да е имало нещо нечисто. Започват гадни хипотези. Не ми се и мисли да го правя.

В случая банката се е възползвала от търсене на удовлетворение като  ипотекарно обезпечен кредитор, т.е. тя има предимство пред всички останали кредитори да си вземе своето именно чрез продажбата на този конкретен имот. Без оглед на това какво е състоянието на длъжника и наличието на други кредитори.
След проданта ипотеката вече е "изконсумирана".  Ако има  още неплатен дълг и банката може да си търси остатъка от други активи на длъжника.  Включително и ако се окаже, че той е собственик на същия този имот.
Тогава може да се стигне до следваща принудителна продан, но банката вече няма да е ипотекарен кредитор, а ще се състезава и с други кредитори, които се подреждат в някакъв порядък при спазване на определени правила.
Да не дава Господ подобна гадория ....

--- Край на цитат ---

Начев, голямо БЛАГОДАРЯ за инфото. Веднага го препратих на заинтересованата страна да го имат предвид.

dodo2:

--- Цитат на: Невидимко в 21 Септември, 2011, 13:59:45 ---Такава препоръка дадох и аз, но по всичко личи, че няма да бъде взета под внимание.  *ireful* От мене при желание ще е следващото жилище на което ще трябва да си плащат сами само разходите и т.н. за да не страда детето. Обаче да отпиша толкова голям заем просто няма как да стане, защото тогава проблема ще се пренесе автоматично в къщи. (жената ще побеснее) Отделно точно сега съм в доста разход: полянка в Гърция, нов автомобил, спасяване на кеш в шведски крони и акции и т.н. Момента е доста неподходящ за подобни упражнения.

--- Край на цитат ---

Щом е толкова упорит.. друг възможен вариант е:
- събира колкото може пари назаем примерно 50%
- дава ги на банката
- тя прекратява проданта (това може да стане по всяко време преди да е приключила) и му прави нов погасителен план, който ще е доста по-поносим
- оправя се с приятелите после както може или те с него ;)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия