Автор Тема: Другите за нас: искрено и лично  (Прочетена 33374 пъти)

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Другите за нас: искрено и лично
« Отговор #15 -: 14 Декември, 2011, 06:11:42 »
0
 

"Фич" понижи оценката си за България
13.12.2011 21:55 website  15 Добави в списък за четене

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch Ratings) съобщи, че понижава перспективата на дългосрочната си оценка за дълговете на България в местна и чуждестранна валута от положителна на стабилна, мотивирайки се с помръкващите перспективи пред европейските икономика и финанси, предаде БЛИЦ.
Българското правителство прекрати договорните отношения с "Фич" през лятото на миналата година "заради необходимостта от намаляване на публичните разходи". Агенцията продължи да прави оценки на България и български компании и банки за останалите си клиенти.

Днес "Фич" намали перспективата си едновременно за още три държави - Чехия, Латвия и Литва. Оценката за България и Латвия е BBB-, за Литва е BBB, а за Чехия е A+. И четирите държави се борят с крехко възстановяване от болезнена рецесия, а сега са изправени пред забавяне на растежа си, зависещ от еврозоната, която е основният им експортен пазар.

Четирите се застрашени и от потенциален недостиг на финанси, тъй като Западноевропейски банки, доминиращи кредитирането в района, затегнаха условията за отпускане на заеми и, в някои случаи, обмислят да се откажат от активите си, за да наберат капитал за централата. В съобщението на "Фич" се казва, че новата перспектива показва "намаляваща вероятност за повишаване на рейтинга в следващите 12 месеца" за София, Прага, Рига и Вилнюс.

"Силната икономическа и финансова обвързаност означава, че страните от Централна и Източна Европа са засегнати от понижаването на перспективите за икономически растеж и растящия финансов стрес в еврозоната", казва Ед Паркър, анализатор на "Фич" в специалното съобщение на агеницията. Делът на експорта към еврозоната се движи от 35% за Латвия до 79% за Чехия, което означава, че слабо търсене, може да има значителен ефект върху ръста на икономиките им.

Освен това "Фич" понижава и прогнозите си за растеж на четирите държави. За България новата оценка е 2.3%, което е значително понижение спрямо очакваните преди половин година 3.8%. Разликата е значителна и при Чехия - от 2.3% на 0.7%. За Латвия понижението е от 3.5% на 2.5%, а за Литва - от 3.8% на 2.5%.  Агенцията описва още, че се е засилил натискът над европейските банки и това се отразява на капиталовите потоци към четирите държави, потиска ръста на кредитирането и намалява вътрешното търсене.

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Другите за нас: искрено и лично
« Отговор #17 -: 07 Януари, 2012, 10:49:09 »
0

В интервю за ВВС, британският премиер се обърна към германският канцлер Ангела Меркел с думите: „Моля , не ми давайте за пример българите!“. Това той стори в отговор на въпроса на водещия журналист, защо не е подкрепил договора за спасяването еврото. По долу предаваме пълният отговор на Дейвид Камерън, тъй като той засяга много аспекти от живота в България и Европа, като цяло:

“ Питате ме защо не подкрепих, опитите на Меркел и Саркози да успокоят ситуацията около еврото. Отговорът ми е еднозначен и ясен, защото са на грешен път. Те са се панкиьосали и в паниката си творят и говорят глупости. Това особенно ясно изпъкна, когато Меркел даде за пример страна като България и заяви, че едва ли не ние трябва да се учим от нейните политици и да следваме техният пример. Съжалявам, че трябва да го кажа, но тези думи издават липса на здрав разум, опити за евтина манипулация и най-важното липса на поглед върху проблема от хуманна гледна точка. Затова се обръщам към Меркел така: „Моля ви, не ми давайте за пример българите!“

За да стане по-ясно на нашите съграждани за какво точно говори Меркел и към каква участ ги призова, то аз ще си позволя да опиша състоянието и ситуацията която цари в тази малка и слабо позната на нашите сънародници и на европейците като цяло, балканска държава. И така, Меркел ни дава за пример нейната макроикономическа рамка и финансови показатели. Ако се вгледаме само в тях, то наистина България е достойна за пример, нисък бюджетен дефицит, малък външен дълг, но на каква цена и кой я плаща?

Ако се вгледаме внимателно под булото на тези макроикономически показатели, то ние ще открием, че България е страната на мизерията, това е най-бедната страна в Европейският съюз, а и в голяма част от света. Освен това, е най-корумпираната държава в съюза. Не случайно, холандците са непреклонни и твърдо отказват да приемат българите в шенгенското пространство. Как може такава държава да ни бъде давана за пример? На България ли трябва да заприлича Европейският съюз, ако е така то ние начаса сме готови да го напуснем.

Знаете ли, че голяма част от българските пенсионери живеят с малко над две евро на ден, че минималната заплата е малко над 6 евро на ден, като по-голямата част от работещите получават не повече от 10 евро на ден? Да и това е държава членка на Европейският съюз. Че една голяма част от населението, поради етническият си произход и липсата на каквато и да е адекватна политика е оставено да затъне в мизерия, неграмотност и тотална безперспективност. Тази част от населението живее при условия които надали са били характерни и за живота през 18 век, но не само това, тази част от населението става все по-голяма като численост с което проблема относно бъдещото икономическо състояние на България се явява с все по-тъмни краски.

И още - Населението на тази държава се топи по-бързо отколкото в държави където се водят военни действия. За последните десет години, населението на България се е стопило с над един милион или близо 13%. Пенсионерите са близо една трета от цялото население и делът им ще се увеличава в бъдеще, като се има в предвид ниската раждаемост. Емиграцията също е отнела гтоляма част от трудосопособното, активно и интелигентно население на България. Неграмотността, липсата на образование и моралният упадък в тази страна се разпростират заплашително извън рамките на определена етническа група и обхващат цялото общество, което го прави неспособно да реагира на различни политически манипулации и фалшификации. Така ли трябва да изглежда средният европеец, за да бъде Европа стабилна и еврото спасено?

Тази държава ни дава Меркел за пример, но моля бъдете търпеливи има и още! Да видим и техните политици, тези които са сътворили тази чутовна макроикономическа финансова стабилност с цената на мизерията и безпътицата на собственият си народ. Кои са те и как са успели? Не ще се впускам в прекомерни детайли, как тази държава е била разграбена, а икономиката и разпродадена на безценица по времето на така наречената демократизация, или как политиците и трупат капитали като консултанти спомагащи разграбването на страната им от различни сенчести офшорни групировки. Консултантските услуги в момента там са на мода сред политическата класа. Ще си позволя само да коментирам настоящият им премиер, чието минало се губи из тъмните сенки на явление което българите наричат мутри, а ние организирана престъпност. Не са един или два дипломатическите доклади и други анализи, в които има податки относно участието на настоящият им премиер в трафик на наркотици и друга престъпна дейност. Наскоро в България избухна скандал заради записи уличаващи премиера им в покровителство над отделни бизнесмени, чрез възпрепятстване на държавните служители да си вършат работата и пряко нареждане да прекратят разследването си относно определен бизнесмен, който скоро след огласяването на записите почина. В записите изплуваха имената и на други политици от управляващата партия опитващи се и успяващи да кадруват използвайки именно своята моментна властова позиция. Не случайно България, както споменах, е най-корумпираната държава в Европа. Към това ли трябва да се стремим?

Този пример, г-жо Меркел, който вие ни дадохте е лош, глупав, недомислен и опасен. Опасен за Съюза, за обществото, за европейските ценности и морал, за стремежите и основните идеи залегнали в устоите на създаването на Евросъюза. И така да обобщим, имаме за пример държава с добри моментни финансови макроикономически показатели, постигнати благодарение мизерията, неграмотността, апатията и моралният упадък на обществото; и корупцията, грабителството, безнаказаността и огромната наглост на политиците им, което при един задълбочен анализ се вижда, че води към заличаване на държавността, срутване на икономиката и унищожаване на нацията. Това ще бъдат дългосрочните резултати от тази прехвалена макроикономическа стабилност, постигната чрез горе описаните методи. Е г-жо Меркел, това аз като премиер на една държава като Великобритания, не бих могъл да приема, защото звучи налудничаво.

Нима трябва да закриваме училища и болници, да направим недостъпно качественото образование и медицински услуги, да обезлюдим обширни територии, така както това се случва в България , за да успеем да се преборим с кризата. Не е ли подигравка със здравият разум, да закриеш селското училище и болниците в малките населени места, като в същото време даваш пари на църквата по програма за развитие на селските райони? Да наливаш пари в асфалт и пътища, които хората да използват само и единственно за да напуснат границите на държавата? Да наливаш пари в мегаломански спортни съоръжения, за проявите в които малка част от населението може да си позволи да си купи билет, докато малдежите доколкото ги има са оставени да висят пред компютрите и по дискотеките без да им се осигури друга алтернатива.

Нима, г-жо Меркел, сте забравили какво образувание е Държавата? Нека ви напомня - Държавата е обществено образувание. Тя е силна тогава, когато обществото е образовано, активно и здраво. Икономиката е силна тогава, когато обществото е съставено от образовани, предприемчиви, търсещи, мислещи, морални и здрави индивиди. Държавата служи на обществото, а не на икономиката. Обществото създава икономиката, а не икономиката общество. Да лишаваме гражданите от възможност за образование и развитие, за да спасим финансови институции, техните собственици и управители които със своята алчност доведоха до настоящата финансово-икономическа криза, не без помощта на алчността и безхаберието на политиците е меко казано цинизъм.

Цената на тази криза трябва да бъде платена не от средностатистическия гражданин, а от тези които са използвали Държавата, сигурността, протекцията и закрилата която това обществено образувание дава, за да просперират и да трупат печалби. Това е солидарността. Тежестта, отговорността и цената на тази криза трябва да бъдат платени от тези, които измислиха кухи финансови инструменти и спекулативни техники, които търгуваха с илюзии, страх и лъжи, а не да ги спасявате с цената упадъка на обществото. Защото тези мерки, които искате да се въведат, водят до удължаване на агонията, до упадък и унищожение, до война.

Ако България, която ни давате за пример, все още съществува, то това е благодарение на емигрантите които подпомагат своите близки като им изпращат част от заработените в изгнание пари. Знаете ли, че в момента в така прехвалената ви България чуждестранните инвестиции са по-малко от парите които емигрантите пращат на близките си? Ако това е моделът ви за финансова стабилност, то кажете ми къде да емигрира средният Европеец – на Луната, на Марс, на Плутон?

Г-жо Меркел, съвземете се! Градете общество, финансирайте науката, образованието, културата и здравеопазването. Наблегнете на морала и хуманизма, образовайте гражданите в исконните европейски ценности, върнете философията, реториката и етиката в училищата. Накарайте хората да мислят. Създавайте човеци, а не роби подтиснати и унижени. И тогава, тези човеци възпитани в духа на хуманизма, солидарността и морала, ще създадат общество, а обществото ще създаде икономика, стабилна и просперираща. Всичко останало е България. Затова, моля ви, не ми давайте за пример българите!“

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Другите за нас: искрено и лично
« Отговор #18 -: 07 Януари, 2012, 11:22:32 »
0
Бъзикилийкс – Истината такава, каквато можеше да бъде!? ~ Или частна теория на НЕвероятностите!

НАИСТИНА НЯМА ДА Е ЛОШО ДА СЕ УТОЧНИ ЧЕ ТОВА СА УПРАЖНЕНИЯ ПО СЛАГАНЕ НА ДУМИ В ЧУЖДИ УСТА.
ДОБРИ И ИСТИНОПОДОБНИ.
НО УПРАЖНЕНИЯ.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Другите за нас: искрено и лично
« Отговор #19 -: 07 Януари, 2012, 12:07:25 »
0
Бъзикилийкс – Истината такава, каквато можеше да бъде!? ~ Или частна теория на НЕвероятностите!

НАИСТИНА НЯМА ДА Е ЛОШО ДА СЕ УТОЧНИ ЧЕ ТОВА СА УПРАЖНЕНИЯ ПО СЛАГАНЕ НА ДУМИ В ЧУЖДИ УСТА.
ДОБРИ И ИСТИНОПОДОБНИ.
НО УПРАЖНЕНИЯ.


Да, но зад малкото казани наистина думи май е скрито цялото останало съдържание. :)

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Другите за нас: искрено и лично
« Отговор #20 -: 07 Януари, 2012, 12:09:17 »
0
Самоуспокоение:

03.01.2012 Френски експерт: Не сгрешихме като приехме България и Румъния

На макроикономическо равнище двете страни изглеждат доста стабилни за разлика от съседката им Гърция, но населението не усеща това, коментира Франсоа Фризон-Рош Франсоа Фризон-Рош многократно е коментирал проблемите на България и Румъния в ЕС
 Приемането на България и Румъния в ЕС беше правилно, пише днес информационният портал euractiv.com в коментар по повод петата годишнина от встъпването на двете държави в съюза.

След изминалите пет години е налице разочарование както от страна на ЕС, така и сред българите и румънците, твърди Франсоа Фризон-Рош от парижкия Национален център за научни изследвания.

"Гледано отдалеч, положението на България и Румъния се подобрява", посочва френският изследовател, който многократно е посещавал двете нови в ЕС страни. Той обаче признава, че голямото мнозинство от населението на двете държави не усеща това подобрение.

"Ако бях пенсионер в България или Румъния, бих казал, че приемането на моята страна в ЕС е донесло много малко - ако не и никакво - подобрение във всекидневния живот. Но на макроикономическо равнище двете страни изглеждат доста стабилни за разлика от съседката им Гърция", казва Фризон-Рош.

На въпрос дали България и Румъния са били възнаградени с членство в ЕС заради подкрепата им за войната в Косово през 1999 г., въпреки че фактически не са били готови за членове на съюза, французинът отговаря: "Решението за приемане на Румъния и България бе по-скоро стратегическо и геополитическо. Беше по-добре тези страни да са с нас и да им влияем с този нов потенциал, вместо да ги оставим да получат гноясали рани, имайки предвид проблемите на Западните Балкани, които можеха да заразят целия регион".

Фризон-Рош подчертава, че решението да бъде дадено членство в ЕС на двете страни е било "правилно" въпреки предизвикателствата, произтичащи от него. Той обаче заявява, че България и Румъния имат нещо като "проблем с начина на мислене", тъй като на ЕС се гледа като на голям брат с отворен портфейл, от когото по-малките братя могат да се самообслужват.

"Сега българите и румънците се научиха, че няма лесни пари в ЕС", констатира френският експерт.

В анализа на euractiv.com се отбелязва, че за периода 2007-2013 г. за Румъния са били предвидени 20 млрд. евро от фондовете на ЕС, а за България сумата е била около 6,7 млрд. евро. Но заради лошо управление и корупция Букурещ е бил в състояние да усвои едва 3,5% от достъпното финансиране, а България - 18%.

По този повод Франсоа Фризон-Рош заявява, че веднага след приемането си в ЕС през 2004 г. другите източноевропейски държави са започнали "да играят по правилата", каквато политическа воля не се е наблюдавала в София и Букурещ след 2007 г..

Според него България и Румъния изобщо не са се опитали да се организират и да задействат администрацията, необходима за управлението на европейските фондове.

"Те се опитаха да го направят по български и по румънски - ние ще скалъпим нещо, ще го направим по нашему, винаги може да получиш исканото след малък подкуп, - но не, това не стана по този начин", казва Фризон-Рош. И добавя, че Европейската комисия и Службата за борба с измамите ОЛАФ са свършили добре работата си по отношение на София и Букурещ.

Коментарът на euractiv.com завършва с констатацията, че България и Румъния страдат и от проблем с имиджа, защото западните медии често ги свързват с проституцията и престъпността, а и местата, където живеят български и румънски роми в някои градове в Западна Европа, също са свидетелство за тежкото положение на тази етническа общност.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Другите за нас: искрено и лично
« Отговор #21 -: 07 Януари, 2012, 14:37:59 »
0
 ............"Той обаче заявява, че България и Румъния имат нещо като "проблем с начина на мислене", тъй като на ЕС се гледа като на голям брат с отворен портфейл, от когото по-малките братя могат да се самообслужват. "........................
 *rofl* *scare* *rofl* *scare* *rofl*
Ас съм българче.......

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил