Автор Тема: ДБанк - що за банка е това? Някой има ли преки впечатления?  (Прочетена 35377 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Намислил съм да сложа на депозит малко бели пари за черни дни. Та се чудя коя БГ банка да избера.

Двоумя се между СИБанк и Дбанк. СИБанк доколкото знам е почти 100% на белгийската KBC, а ДБанк казват че е турска.
« Последна редакция: 26 Септември, 2011, 12:20:56 от Невидимко »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Имам преки впечатления. Тя ми е обслужващата банка. Наследник е на Демир банк. Собственик на капитала е български турчин, чието родно място е някъде около Хасково - дали беше Момчилград, Тополовград - не съм сигурна. Банката е с най-ниски комисионни и такси. По мои впечатления, е добра. Там си плащам всичко ( без комисионна) - ток, вода, телефон, местни данъци и такси, такса превозни средства.
Доколко е сигурна, не мога да кажа. Това обаче важи за всички български банки.
Имам и депозит, но е с малък период, за да мога да тегля парите, ако е необходимо, без големи загуби. Доколкото знам, ( от шефката на клона)  в момента банката открива нови клонове и прави експозиции на различни места. В период на криза сме, и ако банката няма достатъчно приходи, не би си позволила това. Лихвите са доста високи и примамливи. Въпрос на риск е депозита във всяка банка в България. Но ако си решил да депозираш в България, рискът навсякъде е еднакъв.
Това си е мойто мнение.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Нямам преки впечатления.
Бизнесът на небезизвестния турски бизнесмен Фуат Гювен  (той държеше безмитните бензиностанции) толкова се разширил, че на него му станало по-изгодно да си купи банка, вместо да плаща такси и комисиони на другите банки.
Така твърдят разни присмехулници.

Разказвали са ми, че на пищни купони на банката, сини, червени, жълти политици, че и дпс-сари естествено, ядат и пият до премаляване заедно и весело се потупват по рамената. Доволни, много доволни.
Шефът е добре с всяка власт.

Банкирането на дребно е вероятно някакъв вид съпътстваща дейност (нещо като ширпотреба от старите времена) за банката, но как я вършат и какви продукти предлагат, нямам си и представа. Нещо като: Ето, вижте ни, ни е сме си една съвсем обикновена универсална търговска банка !

Оперативният шеф  Ст. Александров (малката Секира) е един сериозен и работещ човек. Не вярвам да стои там, ако има нещо прекалено неприемливо. Прекалено е твърде относително понятие.

 

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Избягвам да давам съвети за банки, но вземи под внимание и КТБ. Безсрочни влогове (можеш да си ги изтеглиш по всяко време заедно със събраната лихва - май трябваше да мине един месец от отварянето на влога). Над 25 000 единици влог - 7.5 % на годишна база за евро и 6.5 % за щатски долари. Тези лихвени проценти си стоят така от години. Банката не е ритейл банкинг, не раздават кредити на физически лица, занимават се предимно с големи фирми и по-голямата част от парите на държавните фирми са там. Ако си запазят "покровителството" на държавата, мисля, че са стабилни.
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Избягвам да давам съвети за банки, но вземи под внимание и КТБ. Безсрочни влогове (можеш да си ги изтеглиш по всяко време заедно със събраната лихва - май трябваше да мине един месец от отварянето на влога). Над 25 000 единици влог - 7.5 % на годишна база за евро и 6.5 % за щатски долари. Тези лихвени проценти си стоят така от години. Банката не е ритейл банкинг, не раздават кредити на физически лица, занимават се предимно с големи фирми и по-голямата част от парите на държавните фирми са там. Ако си запазят "покровителството" на държавата, мисля, че са стабилни.
Пояснение по отношение на подчертаното.  Може да се внася и тегли без ограничение, но не трябва салдото да пада под определен минимум, според условията на депозита. Също трябва сумата по депозита да престои поне 1 месец, за да бъде олихвена при евентуално закриване на депозита.

А може ли да се правят преводи от/в такава сметка?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Може да се правят преводи, правил съм преводи ДО такава сметка (даже един път вкарах bank draft - чек гарантиран от банката, която го е издала), не съм правил превод ОТ нея, но съм питал няколко пъти и са ми казвали, че няма проблем.
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Доколкото знам там олихвяването става на края на годината. Ако имаш на сметката да речем 100 000 еденици внесени на 01.01.20.. и решиш да ги изтеглиш всичките на 25.12.същата година ще ти ги олихвят за една година без 5-6 дена, защото закриваш сметката. Моят въпрос обаче е какво става в следната ситуация ако ситуацията е следната на 25.12 теглиш да речем 75000 и оставиш 25000 да престоят до края на годината. На първият работен ден от следващата година какво ще олихвят 75000 за 360 дена и 25000 за 365 дена или само 25000 за 365 дена.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Според мен се олихвяват както в ПИБ - за колкото време са стояли (с точност до ден), за толкова е и лихвата на изтеглените пари, а за другите продължава да си тече както нормално. Поне така е в ПИБ.

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Доколкото знам там олихвяването става на края на годината. Ако имаш на сметката да речем 100 000 еденици внесени на 01.01.20.. и решиш да ги изтеглиш всичките на 25.12.същата година ще ти ги олихвят за една година без 5-6 дена, защото закриваш сметката. Моят въпрос обаче е какво става в следната ситуация ако ситуацията е следната на 25.12 теглиш да речем 75000 и оставиш 25000 да престоят до края на годината. На първият работен ден от следващата година какво ще олихвят 75000 за 360 дена и 25000 за 365 дена или само 25000 за 365 дена.

Така е - в края на годината се олихвява или при закриване на влога.
Между другото, преди месец ми дойде следната идея - да закрия влога на 8-я месец от началото на годината, да изтегля главница + лихва и да открия влога наново. Един вид да капитализирам ръчно.

При което отивам аз в близкия клон и обяснявам какво искам да направя и питам дали има проблем. 3-те лелки бяха удивени.
- Ама как така ще закривате и после откривате. Ами че то ако всички вземат така да правят, ние по цял ден само с това трябва да се занимаваме (уточнявам, че колкото пъти съм влязал, не съм срещал друг клиент вътре и гореописаните обикновено седят и бият кучето).
Та на мен ми увисна ченето от това обяснение. Попитах:
- А има ли проблем да го направя?
- Не, но никой не прави така.
При което аз направих една бърза калкулация на ум:
- натрупана лихва до момента за 8 месеца - около 5000 евро.
- 5000 евро при 7.5% за 4 месеца са приблизително 125 евро, струва ми се.
Та попитах женицата:
- Как смятате, да се изкарат 250 лева за 5 минути, според вас, добра печалба ли е? Вие за колко, точно, работите на месец, че, така, с лека ръка, отхвърляте тия пари.
Тя ме изгледа зяпнала, аз също, обърнах се и си излязох.
Истината е, че не ми пука за тези пари, но непрофесионализмът на някой хора просто ме смазва.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Нямат ли някаква такса за теглене, когато не е на падеж, която да обезсмисля подобни неща? В ПИБ това са го решили като в първите месеци лихвата е по-ниска и никой не прави така :)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Хе хе, аз бях попитал точно като Серсем и точно като на него ми отговориха. По принцип добре са я измислили схемата (знаеш, че можеш да изтеглиш по всяко време част от парите без да им загубиш лихвата им до момента или пък всичките като закриеш влога и си прибереш лихвата до момента, което ти дава някъкво относително спокойствие, но точно за това да затвориш, да изтеглиш с лихвата и да отвориш нов веднага, явно или не са се сетили или по-скоро са преценили, че малко хора ще го правят и по-добре да им отворят нови влогове, отколкото да ги загубят като клиенти. На мен някак си ми беше неудобно да го правя, предполагам, че ако някой го прави това редовно може и да му закрият влога (сигурно си има някъква клауза и за това). На мен са ми закривали сметка без да ми дават обяснения (не в БГ). Като се обадих в централата да искам обяснение говорих с една тренирана да говори 15 минути и всъщност нищо да не казва. Имах фирмена сметка при много добри преференциални условия, като явно са очаквали да взема я ипотека от тях, я някакъв фирмен кредит, я на кредитните карти да плащам лихви (като повечето хора), ама аз нищо, само кредитните карти ползвах, но си ги изплащах изцяло в рамките на гратисния период, като си мислех, че като не им дължа пари съм изряден клиент :):):) Наивник...
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Нямат ли някаква такса за теглене, когато не е на падеж, която да обезсмисля подобни неща? В ПИБ това са го решили като в първите месеци лихвата е по-ниска и никой не прави така :)

Нямат такса за теглене и лихвата е еднаква през целият период.
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ако всеки месец се тегли и прави нов влог, лихвата за 1 година ще е с 0.25% повече, на 100К са 250, което е премебрежимо малко. Ама аз по едно време като гледах условията, съм 90% сигурен че имаха такса при теглене в брой на каса, ако не е падеж? По принцип там в условията пише "по тарифата на банката" сега обаче не го намирам. Има обаче такъв текст:

"При предсрочно прекратяване на договор за депозит, сумата на депозита се олихвява за времето на действителното й престояване, с лихвения процент, определен от Банката за олихвяване на салдата по разплащателни сметки в съответната валута към датата на прекратяване."

Което го тълкувам, че можеш да си изтеглиш (и олихвиш) сумата, която си внесъл без 1500 (колкото е минималния остатък), защото ако изтеглиш и него и закриеш, той ще се олихви в лихвата за разплащателна сметка (която е по-ниска)?

Или се бъркам

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Хе хе, аз бях попитал точно като Серсем и точно като на него ми отговориха. По принцип добре са я измислили схемата (знаеш, че можеш да изтеглиш по всяко време част от парите без да им загубиш лихвата им до момента или пък всичките като закриеш влога и си прибереш лихвата до момента, което ти дава някъкво относително спокойствие, но точно за това да затвориш, да изтеглиш с лихвата и да отвориш нов веднага, явно или не са се сетили или по-скоро са преценили, че малко хора ще го правят и по-добре да им отворят нови влогове, отколкото да ги загубят като клиенти. На мен някак си ми беше неудобно да го правя, предполагам, че ако някой го прави това редовно може и да му закрият влога (сигурно си има някъква клауза и за това). На мен са ми закривали сметка без да ми дават обяснения (не в БГ). Като се обадих в централата да искам обяснение говорих с една тренирана да говори 15 минути и всъщност нищо да не казва. Имах фирмена сметка при много добри преференциални условия, като явно са очаквали да взема я ипотека от тях, я някакъв фирмен кредит, я на кредитните карти да плащам лихви (като повечето хора), ама аз нищо, само кредитните карти ползвах, но си ги изплащах изцяло в рамките на гратисния период, като си мислех, че като не им дължа пари съм изряден клиент :):):) Наивник...

 *rofl* *rofl* *rofl*

Ама в началото ти свалят едни звезди от небето... още малко в любов ще почнат да се обясняват.  *heart* *yahoo*
След това обачеее...  *neg* Не дай Боже да ти са преплетени взаимоотношенията и ту са едно цяло, ту нямат нищо общо, например с другия клон, отдел и т.н. Абе, изряден клиент, лоялен към тях, не Фаща декиш вече... 

Между другото, понякога си е голяма забава, да почнеш да се обясняваш с тях...  *rofl*

 *drink11*


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Абе много добре си направил, напълно по техните правила. Просто коментирам защо са направили този "пропуск" в системата.
I say what I do and do what I say.