Автор Тема: Как да защитите земята си от отнемане на ползването и  (Прочетена 13159 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите


Парламентът вчера реши, земеделските земи, които не се обработват, да бъдат разпределяни административно на различни ползватели или арендатори. Решението е прието на първо четене, но промените в Закона за собствеността на земеделските земи са почти сигурни.

Какво всъщност ще се случи.

Малко пояснения, за хората които не са се занимавали с арендни договори и даване на земи под наем. В местните поземлени комисии има достъп до централизиран картен софтуер, където се  отразяват видовете ползвания или заявяване на субсидии.

Ако не сте дали земята си под аренда, или не сте я заявили че е дадена под наем, или не сте заявили как я ползвате, то на картата тя е бяло петно.
Точно тези бели петна ще разпределят административно.
http://www.sobstvenik.com/?p=3541
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил


Парламентът вчера реши, земеделските земи, които не се обработват, да бъдат разпределяни административно на различни ползватели или арендатори. Решението е прието на първо четене, но промените в Закона за собствеността на земеделските земи са почти сигурни.

Какво всъщност ще се случи.

Малко пояснения, за хората които не са се занимавали с арендни договори и даване на земи под наем. В местните поземлени комисии има достъп до централизиран картен софтуер, където се  отразяват видовете ползвания или заявяване на субсидии.

Ако не сте дали земята си под аренда, или не сте я заявили че е дадена под наем, или не сте заявили как я ползвате, то на картата тя е бяло петно.
Точно тези бели петна ще разпределят административно.
http://www.sobstvenik.com/?p=3541


Аз съм от тези, които не съм си дала някои от земите под аренда, защото местния арендатор не ми харесва. Сега правителството ще ми даде земята административно, за да си се хрантути онзи. Ми добре. Да си я взема.

В другия форум, един "ентусиаст" ( който е "горд да се нарече българин")  е толково доволен от тази промяна, че това според него била  най-добрата  политическа и законодателна проява на правителството.
Това изменение, съгласно последните тенденции, е постепенно ограничаване правото на собственост и е твърде опасно за т.нар демокрация, дотолкова, колкото я има...
Съдържанието на правото на собственост обхваща  три правомощия: на разпореждане, на владеене и на ползване. Това, че правителството законодателно ми посочва да декларирам правото на ползване (при това определено със срок), след което тя административно я разпределя на друго - трето лице за ползване, е тотално ограничаване на правата ми, защото това е навлизане в друга, частна и лична територия.

П.С.Оунър-е, това административно разпределение на земята, ще носи ли рента  на собственика на земята ??? (Това все още е проект, не е публикувано в Държ.вестник, но ако имаш информация, моля те драсни нещо!...) :)

По същата идиотска логика, соствениците на  апартаменти, трябва да декларират ползването им, и ако не го направят в определения срок, държавата административно ги разпределя на нуждаещите се.


« Последна редакция: 03 Октомври, 2011, 16:34:17 от global »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Готино чувство за хумор... :)
Ама първо - това ще ми коства нежелание, 100 кинта дизел, висене по опашки за смехотворна разправия с държавни чиновници.

Сега сериозно. Разликата между Комунизъм и Демокрация е точно тази: уважение към правото на частна собственост. Сега, приказките за пазарна логика, за това, че земеделските земи са с предназначение производство на храни, са много умни и хващащи декиш. Смятам обаче, че текстът е противоконституционен. Засега не виждам никаква реакция. Даже напротив, някои персони, които се самоопределят като патриоти, веят знамена и венцехваления...

Ей, това виждам. Докато сме безхаберни, ще ни яхат здраво. Само, че си спомням един лаф на баща ми, който казваше:"Когато яхнеш едно магаре, трябва да му търпиш пръднята!"

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите


Парламентът вчера реши, земеделските земи, които не се обработват, да бъдат разпределяни административно на различни ползватели или арендатори. Решението е прието на първо четене, но промените в Закона за собствеността на земеделските земи са почти сигурни.

Какво всъщност ще се случи.

Малко пояснения, за хората които не са се занимавали с арендни договори и даване на земи под наем. В местните поземлени комисии има достъп до централизиран картен софтуер, където се  отразяват видовете ползвания или заявяване на субсидии.

Ако не сте дали земята си под аренда, или не сте я заявили че е дадена под наем, или не сте заявили как я ползвате, то на картата тя е бяло петно.
Точно тези бели петна ще разпределят административно.
http://www.sobstvenik.com/?p=3541


Аз съм от тези, които не съм си дала някои от земите под аренда, защото местния арендатор не ми харесва. Сега правителството ще ми даде земята административно, за да си се хрантути онзи. Ми добре. Да си я взема.

В другия форум, един "ентусиаст" ( който е "горд да се нарече българин")  е толково доволен от тази промяна, че това според него била  най-добрата  политическа и законодателна проява на правителството.
Това изменение, съгласно последните тенденции, е постепенно ограничаване правото на собственост и е твърде опасно за т.нар демокрация, дотолкова, колкото я има...
Съдържанието на правото на собственост обхваща  три правомощия: на разпореждане, на владеене и на ползване. Това, че правителството законодателно ми посочва да декларирам правото на ползване (при това определено със срок), след което тя административно я разпределя на друго - трето лице за ползване, е тотално ограничаване на правата ми, защото това е навлизане в друга, частна и лична територия.

П.С.Оунър-е, това административно разпределение на земята, ще носи ли рента  на собственика на земята ??? (Това все още е проект, не е публикувано в Държ.вестник, но ако имаш информация, моля те драсни нещо!...) :)

По същата идиотска логика, соствениците на  апартаменти, трябва да декларират ползването им, и ако не го направят в определения срок, държавата административно ги разпределя на нуждаещите се.


Има две гледни точки. И двете правилни според застъпниците.
Става дума за белите петна в картния софтуер. Ако си арендатор и в масива ти има земя която няма обявяване как се ползва, тя е бяло петно в слоя за позволени за субсидиране площи. Това пречи да се заяви И САМОТО СУБСИДИРАНЕ независимо че арендатора ползва целия терен.
Закона всъщност ще узакони беззаконието което е масово. Предвижда се самия арендатор да подава сигнал и да получи ползването на земите които попадат в неговите масиви. би трябвало да плаща аренда, по специална сметка в общината. Едни такива пари за 110 декара не мога да ги взема вече 7 /СЕДЕМ / години.

От друга страна стои собственика на който не му се занимава да ходи до поземлената комисия. Малко хора знаят, че не е нужно да ходят на място, а просто трябва да отидат по местоживеене и да си заявят ползването. За София може да се отиде във район Връбница , Овча купел, Панчарево или в Министерството на земеделието.
Другата седмица ще пусна едно по подробно указание какво и къде да се направи заедно с примерни договори. Закона го крият в момента, защото май има още две отвратително лобистки истории в него.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Благодаря за експедитивния отговор! :)

Добре ще бъде да внесеш допълнителни уточнения, заедно с примерни договори. Макар, че всичко е проект, трябва да знаем какво ни се гласи....Поредното ни задължение... *ireful*


Усещането ми е, , че този проект няма да мине. Сега включвам,  че трябва да бъдат успокоени лобистките групи, за да дадат нЕкои мангизи за предизборната кампания. След това, текста ще бъде даден на конституционен съд, и Те ще трябва да се примирят. В обратния случай, рискуваме с Европа... Макар, че май на никого не му пука от Европа... Това вече е втори опит, законодателно да бъдат удовлетворени земеделските лобистки групи. Както наблюдавам в последните две години, политиката се движи от мотото "джентълменско е да обещаеш, просташко е да изпълниш" . На това мото почива и част от външната ни политика. Показала е добри резултати. Ние ги лъжем, те се правят, че ни вярват... Това като че ли е и политика на Гърция. Само че в нейния случай, са заложени пари, при това- милиарди... *drinks*