Автор Тема: Застраховки на имоти  (Прочетена 4701 пъти)

Scyther 31

  • Гост
Застраховки на имоти
« -: 01 Октомври, 2011, 11:16:42 »
0
В коя застрахователна компания бих могъл да получа надеждна застраховка на имота си на прилична цена? Моля, споделете опита си.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #1 -: 01 Октомври, 2011, 11:59:56 »
0
Във всяка една застр. компания може да направиш застраховка. Лично аз  съм правила комбинирана застраховка срещу кражба, пожар и наводнение .

Дали ще ти платят щетите, ако настъпят, е друг и много по-важен въпрос. Досега не съм имала щети, затова на този въпрос, от лична гл. точка, не мога да ти отговоря.

Друг немаловажен  въпрос е  застраховането до определена стойност. Ако застраховаш до пълната стойност, застраховката може да ти излезе солена.

Най-важното е да четеш договора, който ти предложат, за да няма впоследствие изненади. Преди години, бях застраховала имот, който като се прибрах в къщи, на спокойствие прочетох, че застраховката при пожар се изплащала тогава, когато се докаже ( интересно от кого), че пожарът е възникнал поради неотстраняеми причини, примерно беше нещо като токови удари, неизправни контакти, и при втория случай, ако пожарът е предизвикан умишлено, да се заловят извършителите от МВР.
Ей, такива глупости...
Това са общо взето нещата, които трябва да съобразяваш. Договорите, обичайно са с доста страници, и трябва да си въоръжен с търпение, защото застр.агенти се опитват да ти обясняват нещата, като прикриват подводните камъни, тъй като заплатата им зависи от клиента.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #2 -: 01 Октомври, 2011, 15:54:38 »
0
Ей, такива глупости...

"Глупости", ама са написани с цел да не плащат. Както малките букви при кредитите.

Аз примерно като се застраховах, брокерът ми даде ценния съвет, ако се случи обир (а както преди писах няма ключалка, която да не се отваря без счупване за повече от 30 секунди), да метна един камък по някое стъкло, преди да викна когото и да е. Защото иначе не се смята "взлом" и плащат на куково лято. Съответно за всички други случи са си измислили неща, които да дават почти винаги основание за неплащане.

Наистина ще е полезно ако някой със щета пише тук, дали и кой му е платил после :)

(Предполагам пък при земетресение ще има също някакви измъквания, че се разпределя солидарно ДО някаква обща сума и няма да се покрие нищо.)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #3 -: 01 Октомври, 2011, 16:27:16 »
0
От автомобилното застраховане имам личен опит. На паркинг ми счупиха заден фар. Компанията ( която е от лидерите на автомобилното застраховане) , при която имах каско, ми прие щетата и ми плати цялата стойност.

На брат ми, ( при същата компания) обаче, за забърсване на задна броня от друга кола, при неподвижно състояние на колата, му отказаха да я платят, тъй като при снимките на маркировката, на задната броня се вижда петно (3 милиметра на три милиметра, предизвикано от камъче при движение на колата). Той не е подозирал, че дефекти върху целия елемент, вече не се приемат от застрахователната компания, при петно при маркировката. Макар, че забърсването беше от другата страна на бронята, му отказаха да му покрият щетите. Разбира се, той се отказа от скъпо-платените услуги на застр. компания.
Още повече, след като премахването на забърсването стана само с полир-паста, за 10 лв.
И аз се изнесох от там. Застраховам си се в друга компания. И за сега проблеми нямам. Надявам се да нямам проблеми, защото едва при настъпване на щетите, може да прецениш качеството на застрахователя си. Общо взето, си е хлъзгава материята. Имам чувството, че се движат от симпатии и антипатии...

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #4 -: 01 Октомври, 2011, 21:30:41 »
0
В коя застрахователна компания бих могъл да получа надеждна застраховка на имота си на прилична цена? Моля, споделете опита си.


Според мене тези са добра опция като за БГ. http://www.allianz.bg/site/index.php?page=build

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #5 -: 01 Октомври, 2011, 23:20:49 »
0
Имуществена застраховка не съм правил, за каско ползвам Булстрад и два пъти са ми плащали паркинг щети. Собственост са на Виена Иншуърънс Груп, които в БГ имат и друго ЗД - Български имоти.

proba

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #6 -: 01 Октомври, 2011, 23:32:57 »
0
Добре е да се обади някой с опит...
Има няколко години стаж в застраховането, но минаха доста години от тогава...

Застрахователите продават възможността да се случи нещо. Някакъв риск.

Та като си даваш парите, чети внимателно за какво плащаш и при какви условия!

Общо взето, ТЕ не могат да се отмятат от правилата си!
Вещи лица и инспектори могат в пъти да променят едно плащане!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #7 -: 01 Октомври, 2011, 23:53:36 »
0
Застрахователите продават възможността да се случи нещо. Някакъв риск.

Напълно аналогично на банките - те отпускат кредит с дадена лихва при определен риск и условия, описани в договора, които много често хората пропускат и после пищят на умряло.


При автомобилите има едно силно предимство ако са нови - моя го застраховах в Армеец и за 5 години поне 2-3 пъти са пребоядисани всички елементи без тавана, защото разни пе****си или не могат да паркират, или носят пирони в джобовете си :) И не са ми правили проблем (вярно че в този случай застраховката е колкото да се купи някоя стара трошка, но поне няма нерви). При това се използва официалния сервиз и им излиза доста солено. Сега вече след петата година го няма това условие и предполагам, че ще е по-гадно ако се наложи, но ще видим...

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Застраховки на имоти
« Отговор #8 -: 02 Октомври, 2011, 22:43:37 »
0
По времето на голямата градушка във Варна ДЗИ ми платиха пукнато стъкло на стъклопакет без никакви проблеми и то на завишени цени - някаква политика имаха да плащат прозорците по-скъпо, че да привлекат повечко хора да си застраховат жилищата май. Малко по-късно от токов удар ми изгоря компютъра - изгоря май дъното, но писахме хард-диск и процесор. Стандартната застраховка предвижда само 25% от сумата при подобни 'форсмажорни' щети, а за пълно покритие се плащаше допълнителна премия.
Аз като цяло съм доволен от ДЗИ, изключая сприхавите старци от старата школа, които още ги държат на работа и ходят по нервите на хората. Но там лекът е един добър брокер и въобще не се налага да се виждаш с тях.