Автор Тема: НАП и данъкоплатците  (Прочетена 4732 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
НАП и данъкоплатците
« -: 28 Октомври, 2011, 22:26:01 »
0

В последно време държавата предприе няколко мерки за да следи по отблизо дейността на данъкоплатците. Бяха ограничени плащанията в брой, бяха задължени производители и търговци на горива и алкохол да сложат измервателни уреди в своите обекти, а до края на март 2012 година, всички касови апарати трябва да имат дистанционна връзка с НАП.

Не е тайна, че повечето от тези идеи са стари предложения на НАП, които по една или друга причина досега не са приемани. НАП има своите аргументи да иска тези промени и в този коментар няма да разсъждаваме дали те са правилни или не.

Когато НАП иска промени, за да си върши по-добре работата, то и данъкоплатците като „клиенти” на НАП са правото си да поискат промени в системата на НАП, за да могат и те да си вършат по-лесно работата.
За какви промени става въпрос?
http://www.sobstvenik.com/?p=3701
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #1 -: 28 Октомври, 2011, 23:06:35 »
0

Тук, счетоводителите трябва да кажат, искат ли такава платформа или не.

Колкото до касовите апарати, много не ми е ясно, какво точно ще се постигне с тях, освен че, ще има ръсване за нови апарати и отделно всеки месец, ще вървят такси към мобилни оператори.

 *drink1*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #2 -: 28 Октомври, 2011, 23:32:35 »
0
Това с касовите апарати е добре дошло. То от много време го има, преди 1-2 години исках да се вържа към НАП точно по такъв начин, защото тази простотия с дневни отчети, месечни отчети, лепене в книга и т.н. е много зле, обаче може само ако имаш оборот над 10 милиона...

(Надявам се сега след тази директна връзка да не е необходима паралелно процедурата с лепенето, защото тогава няма смисъл особено.)

Обаче разбира се като всичко останало - в последния момент, вероятно ще удължат срока.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #3 -: 28 Октомври, 2011, 23:43:47 »
0
Няма да се учудя, ама никак, ако останат книгите, и дневните, и месечните отчети. Аз и сега не виждам смисъл от тях, след като винаги може да се изкара периодичен отчет.  Пак добре с последните, че няма резервни ролки, които трябва да се съхраняват, освен книгите.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #4 -: 29 Октомври, 2011, 00:12:34 »
0

Ами тетрадката за изключване на тока - всяка вечер да се пише в колко часа си изключил тока, име, подпис? Ако стане пожар (не дай Боже), да се види кой го е изгасил ли?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #5 -: 29 Октомври, 2011, 00:20:18 »
0
Пък колко листЯ само трябва да ги има по стената, за това, за онова. Само ми развалят фън шуй магията.  *rofl*

Лека нощ! Че подпалих ... и нЕма се спра ...  *rofl*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #6 -: 29 Октомври, 2011, 01:33:16 »
0
Пропуснала си едно нещо, което пък за мен е дразнител номер едно - тая годишна такса за касовите апарати. Не стига това, ами имам чувството че са ги нагласили да се "развалят" поне веднъж годишно, поне тази такса да беше гаранция някаква и да не трябва да се плаща повторно. По принцип не са кой знае колко пари, ама като се сметне колко на брой активни касови апарати има по 25 лева на година от всеки си е много приличен поток от милиончета.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #7 -: 29 Октомври, 2011, 12:32:34 »
0

Един път годишно, с новите касови парати - всеки месец?

Само едно да е, с мед да го намажеш. Един от дразнителите ми са енергото. Преди години, направих незабавно инкасо, да си теглят, когато дойде датата. Видя ми се много удобно.  Имах и кредит, като падежът по главницата беше на 10 , и на тази дата имаше авансова вноска 100лв, на база предния месец. Внесох си паричките, обаче кредитният инспектор спрял плащането, да видел бил, дали ще останат пари за кредита. Мнооого сложно е да се извадят едни 100лв. От там, идват да ми изключат тока на обектите, заради неплатена авансова вноска!!! И едни разправии... От тогава, плащане на каса.

Ама да не се оплакваме, ще стане като във вица: алоооу ВИК ли е...   *rofl*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #8 -: 29 Октомври, 2011, 13:37:19 »
0
off

Някой може ли да ми каже къде може да се плащат комунални услуги на ПОС-терминал :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #9 -: 29 Октомври, 2011, 16:43:35 »
0
epay.bg не ти ли върши работа?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #10 -: 29 Октомври, 2011, 22:07:50 »
0
off

Някой може ли да ми каже къде може да се плащат комунални услуги на ПОС-терминал :)

Аз съм си вързал всички сметки (ток, вода, телефони, Интернет) към Transcard карта и съм много доволен. Като изтеглят нещо се получава мейл с подробна информация за какво, колко, какъв ти е баланса и пр. Отделно можеш да си проверяваш всичко на сайта им. От време на време само трябва да вкарваш пари в картата (на бензиностанции "Петрол" струва 0.50 лв. за да внесеш), но нямаш никакви грижи. Даже и да забравиш да сложиш пари, имаш там някакъв безлихвен период през който можеш да реагираш (картата е кредитна). Най-хубавото е, че не мислиш за всяка сметка поотделно и ги имаш на разположение за безкраен период от време назад, без да събираш хартийки.
I say what I do and do what I say.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #11 -: 29 Октомври, 2011, 22:57:20 »
0
Идеята ми беше да плащам с кредитна карта, но никъде нямат ПОС. Транскарт нямам, но трябва да питам в банката дали не мога да ползвам сметката по моята карта като разплащателна.

 *drink5*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #12 -: 29 Октомври, 2011, 23:59:46 »
0
С epay.bg можеш да плащаш и с кредитна карта. Има такса малко под 1%, май е 0.95%, така че ако имаш пък кеш бек 1% се компенсира и на практика няма такси. С дебитни карти няма такси.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: НАП и данъкоплатците
« Отговор #13 -: 07 Ноември, 2011, 19:05:07 »
0

Додо,
Не само, че не отпадат касовите книги, ами се увеличава с още 1 за  година. Старата, за стария апарат, нова за новия. Това пък що, не мога да си обясня.
Ще гледам да ги пусна веднага след Нова година, за да няма две книги.