Автор Тема: Въпрос за собственост  (Прочетена 5415 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Въпрос за собственост
« -: 27 Май, 2010, 00:35:45 »
0
Лицето А притежава част от наследствен имот. Има брак с Б.

Въпрос 1: Възможно ли е лицето Б да не знае за имота? (Предполагам отг.="да", ако никога не му е бил показван нотариален акт или говорено за имота)

А получава като наследство и останалата част. Ако е придобита по време на брака, Б получава част от частта (?).

А и Б се развеждат и А се омъжва за В.

Въпрос 2: При развода лицето А длъжно ли е да уведоми Б за имота и да направят делба или има вариант Б изобщо да не научи?

Така на практика по документи А притежава имота (стария нотариален акт) и удостоврение за наследници, сочещо А за наследник на двамата си родители и уж всичко е точно.

Въпрос 3: Има ли възможност след покупка, ако не е направена делба, лицето Б да претендира за част от имота и ако да, има ли давност?


Питам това, защото във връзка с един имот освен документите за собственост и наследници, не беше споменат фактът, че лицето А (което продава) е имало междувременно брак с Б.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Въпрос за собственост
« Отговор #1 -: 27 Май, 2010, 10:01:33 »
0
Не съм юрист и е възможно да греша.

Лицето А притежава целият имот, и тъй като е наследствен, лицето Б не може да има претенции към имота, дори и да не са се развеждали.

Това естествено е само за предварителна информация. Ако става дума за покупка на имот, не бих се доверил на мнения от форум, консултирай се с адвокат.

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Re: Въпрос за собственост
« Отговор #2 -: 27 Май, 2010, 13:39:37 »
0
Когато А декларира имота в съответната община декларира и семейното си положение. Така на следващата година и А и Б имат данъчни задължения по 1/2 за имота. Ако не е деклариран коректно пред община ще ти каже юрист какво следва.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Въпрос за собственост
« Отговор #3 -: 27 Май, 2010, 14:01:59 »
0

Ако лицето А е получило като дарение, не би следвало да го декларира, като 1/2 ид.част?

При консултациите с адвокат, по-скоро трябва да се обърне внимание на следното, според мен.

- има ли "практики", в които казват обратното - т.е. че и съпругата му притежава 1/2.

- има ли други наследници, този наследодател, защото проблемът може да изникне не от съпругата, а от тях.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Въпрос за собственост
« Отговор #4 -: 27 Май, 2010, 14:10:29 »
0
Утре ще се видя с адвоката, ама сега гледам, че съм писал глупост - забравих, че наследството не се разделя, даже и по време на брак (май) :)

То има и друго - имотът пък се продава не директно от собственичката (А е жена), а е упълномощила сегашния си съпруг, а на мен нещо вътрешният ми глас ми казва "не" на сделки с пълномощно, ако ще да е най-изрядното, та май ще гледам друго.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Въпрос за собственост
« Отговор #5 -: 27 Май, 2010, 20:24:30 »
0
Мисля, че трябва да се декларира от съпругата/съпруга, че е Ок, защото в последствие може да предяви претенции, че по време на барка са влагани семейни пари в ремонт, обзавеждане, данъци. Напрактика претенцията ще е Ок имота е наследствен и си е твой, но с обшите ни пари е вдигната цената му и то претенцията ще си е с основание.

Ходи направо при нотариус, мен ако питаш  :).

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Въпрос за собственост
« Отговор #6 -: 28 Май, 2010, 09:42:03 »
0
Поли, последния път когато изповядвах сделка с наследствен имот искаха декларация от съпругата. Споменах и че има логика, ако в този имот са инвестирани семейни средства. Ще дам пример жена ми е наследник на имот, правиме му основен ремонт за 30 000лв. семейна пара, после тя тайничко го продава, и си бие камшика, нямам ли основание за претенции?

Но, за това си има хора нотариуси, обикновенно събирам документите, човека казва ок ли са, ако има нещо се добавя и така.
Е има нотариуси и нотариуси, както адвокати, и адвокати.
Аз лично предпочитам да комуникирам с нотариус, много по практично е все пак той ще изповядва сделката, ако има нужда от адвокат чак тогава се намесва, но в повечето случаи /при мен 90%/ е абсолютно излишно.

Поздрави