Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Икономика, анализи, графики и перспективи

Какво да очакваме през 2012 г?

(1/70) > >>

antoninus_pius:
Моето виждане за това, което ще се случи през 2012 година:
- обезценяване на всички валути, придружено с протести и безредици по цял свят и начало на хиперинфлационен процес в световен мащаб, който ще доведе до НАЙ-ГОМЯМАТА ДЕПРЕСИЯ и икономически срив, който човечеството някога е преживяло;
- цената на златото ще мине $2050 на унция след нова година. Когато кризата се разрастне и хората от т.нар. средна класа тръгнат да купуват злато и други ценни метали (сребро, паладий, платина), очаквам златото да скочи до $2300 за да привлече повече рибки и в този момент всички големи инвеститори ще се отърват бързо и неусетно от закупеното от тях злато (и други ценни метали). Ще бъде въведен някакъв закон за изкупуване на златото на безценица (напр $300-400) - вече се е случвало веднъж през XX в.
- петролът също ще поскъпне значително, особено след очертаващата се в края на 2011 (по-вероятно) през 2012 г. война с Иран, а след като "спасят" местните жители от режима, ще дойде ред и на следващата жертва на САЩ;
- най-добрата инвестиция се очертава селското стопанство - когато кризата започне най-доброто ще бъде минимизиране на раходите и обработване на земя с цвл изхранване. Някои от големите инвеститори като Jim Rogers и Soros също смятат, че най-добрата инвестиция през 2012 г. ще бъде селското стопанство:
Jim Rogers: Investing in Agriculture Will Make You Rich http://www.wealthwire.com/news/inflation/1743
George Soros, Jim Rogers love Agriculture http://www.jimrogers.info/2011/george-soros-jim-rogers-love-agriculture-investors-should-be-sweet-on-stevia-smallcap-network
Soros Bets the Farm http://dealbook.nytimes.com/2011/01/13/soros-bets-the-farm/

Невидимко:

--- Цитат на: antoninus_pius в 16 Ноември, 2011, 13:49:10 ---Моето виждане за това, което ще се случи през 2012 година:
- обезценяване на всички валути, придружено с протести и безредици по цял свят и начало на хиперинфлационен процес в световен мащаб, който ще доведе до НАЙ-ГОМЯМАТА ДЕПРЕСИЯ и икономически срив, който човечеството някога е преживяло;
- цената на златото ще мине $2050 на унция след нова година. Когато кризата се разрастне и хората от т.нар. средна класа тръгнат да купуват злато и други ценни метали (сребро, паладий, платина), очаквам златото да скочи до $2300 за да привлече повече рибки и в този момент всички големи инвеститори ще се отърват бързо и неусетно от закупеното от тях злато (и други ценни метали). Ще бъде въведен някакъв закон за изкупуване на златото на безценица (напр $300-400) - вече се е случвало веднъж през XX в.
- петролът също ще поскъпне значително, особено след очертаващата се в края на 2011 (по-вероятно) през 2012 г. война с Иран, а след като "спасят" местните жители от режима, ще дойде ред и на следващата жертва на САЩ;
- най-добрата инвестиция се очертава селското стопанство - когато кризата започне най-доброто ще бъде минимизиране на раходите и обработване на земя с цвл изхранване. Някои от големите инвеститори като Jim Rogers и Soros също смятат, че най-добрата инвестиция през 2012 г. ще бъде селското стопанство:
Jim Rogers: Investing in Agriculture Will Make You Rich http://www.wealthwire.com/news/inflation/1743
George Soros, Jim Rogers love Agriculture http://www.jimrogers.info/2011/george-soros-jim-rogers-love-agriculture-investors-should-be-sweet-on-stevia-smallcap-network
Soros Bets the Farm http://dealbook.nytimes.com/2011/01/13/soros-bets-the-farm/

--- Край на цитат ---


Антониъс, не е много сигурно, че точно този ще е сценарият. Ще се опитам да подкрепя думите си:

Както всички знаем в Европейските икономики само 40-60% от населението са закупили жилищата. От закупилите 99% са с ипотечен заем който обикновено е = 100% от цената на имота.
Та ако ще имаме хиперинфлация, това за мене като за ипотекар ще е супер, защото лихвата по ипотеката ми е 3,5% договорена за целия период на ипотеката. Т.е. ще връщам на банката едни обезценени евра. От друга страна в трудовият ми договор е заложена точка според която заплатата ми расте в синхрон с инфлацията + по нещичко отгоре.
Та ако Антониъс е прав иде време когато с 1-2 заплати ще имам парите да погася на банката цялата ипотека.
Сега имайки предвид, че като мене са 99% от евроипотекарите, това означава КРАЙ на ритейлбанките.
Дълговете на Гърция и Италия (заедно) са нищо в сравнение с вътрешните дългове на ВСИЧКИ европейски държави които биха зейнали в следствие от една подобна хиперинфлация. Вярно, е че ако примерно като спестител имам кеш, то той също ще се обезцени, но загубите за банките ще са колосални. Това е и причината банковото лоби да натиска към дефлация, а не към инфлация. Давам ти пример с моя милост.

купил съм къща за 300к евро примерно, имам малко кеш за черни дни нека да приемем че са 50К. Какъв ще е сценарият?
Ами ако не успея на време да преинвестирам 50-те К, то аз ще изгубя доста от стойността им, НО пък да приемеме, че заплатата ми ще стане 100К месечно вследствие на хиперинфлацията. Ихааа с 3 заплати погасявам дълга към банката и съм готов за нови подвизи (де да беше така). Съгласен ли си? Имай го това предвид. Тука в Европа не е като в БГ някой да ти превалутира ипотеката или да промени лихвеният %, така че при хиперинфлация ебаният е банката.
И аз се чудех защо още Тришетката не завъртял печатницата и мисля че това е отговора.

Ако си чел книгата "Ченият Обелиск" ще разбереш че за хиперинфлация са необходими повече условия.

antoninus_pius:
Ок, сега е средата на ноември 2011 г. Ще проверим на 30.12.2012 г. дали съм грешал.

Невидимко:

--- Цитат на: antoninus_pius в 16 Ноември, 2011, 15:50:09 ---Ок, сега е средата на ноември 2011 г. Ще проверим на 30.12.2012 г. дали съм грешал.

--- Край на цитат ---

За мене не стои въпроса кой греши, а да се опитам на базата на всички приинно-следствени връзки да си създам колкото се може по-вярна картина за бъдещите събития и оттам да взема правилните инвестиционни и финансови решения.

Ще ми е интересно да чуя коментарите на Асен, Барбата и Нервана по темата.

Защо мисля, че хиперинфлация няма да има? Ами защото гледам (поне тук при холандците), че при такъв сценарий те се подготвят да върнат гулдените. Правителството и банките нямат никакво намерение да снабдяват ипотекарите с "безплатни" имоти. Така като гледам такава вероятност се обсъжда и при комшиите шваби за ДМарката. Та така живеем в интересни времена... дето се вика да сме живи и здрави да гледаме шоуто и да внимаваме да не ни дръпнат на сцената.

dodo2:
И Германия се подготвя законодателно. Така че ако описаният теоретичен сценарий е на път да се случи, силните държави много ме съмнява да затънат чак в хиперинфлация, а просто ще скочат от потъващия кораб. Ще имат проблем с износа, но пък вносът на продукти ще е много евтин. Е, вече няма да си купувам германски и френски плодове и зеленчуци в магазина в България, голяма работа.

Едно време гулдените бяха много красиви :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия