Автор Тема: Оцеляването - дело възможно ?  (Прочетена 24970 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Оцеляването - дело възможно ?
« -: 25 Ноември, 2011, 18:39:15 »
0
През примернопериода 2005 - 2006 г. още никой от широката публика не знаеше със сигурност, какво се задава.

В този период започнаха, отначало споменавани с половин уста, а после все по-настойчиво, да се появяват разни  информации, че в Щатите давали кредити за закупуване на имоти на какви ли не, включително такива, които очевидно не могат да си обслужват задълженията.  Това пораждало големи проблеми в банките с кредитите и обезпеченията към тях.
Тези, които си позволяваха по-остри оценки и с напредване на процеса, започнаха да говорят, че Сигурността на банковата система се поставяла  под въпрос.

Пък на мен нещо не ми се връзваше. Нещата бяха поставени така, че изглеждаше, че тъй като дали кредити на по-нископлатените  работници в Щатите, изведнъж на карта е поставена могъщата банкова система, зад която стои световната резервна валута.
В дискусии във форума на инвестора си позволих да кажа примерно следното: Опитват се да ни убедят, че някакво  количество ипотеки на черни американски  граждани (не съм расист, но така написах, че да е по-цветно), заплашва банковата система. Това твърдение не е убедително.
Крият от нас много важни неща. Ако това е вярно (за банковите неволи), представяте ли си какви проблеми се крият в храстите. Казах го използвайки житейския си опит и интуицията си, не конкретни познания. 

Знаете как върви приказката там и моите думи станаха причина някой от колегите да се опита да ме нарече "начев-храста". Беше незлобливо и аз не му се сърдех. Да не говорим, че не се поде от останалите, а и много скоро след това започна да излиза  много информация, която показваше, че америкавските събпрайм ипотеки са последният проблем, а целият пейзаж е здраво о.кан.

Не дълго след това някой ми прати една статия, която третираше съдбата на бивш брокер на Уолстрийт, който решил в един момент на живота си да се откаже от професията си, закупил едно голямо парче земя някъде в подножието на Скалистите планини и се оттеглил там, като направил опит да бъде колкото е възможно по-независим от връзките с околния свят.
Знаете, че и тук и и в другия  форум, неколкократко съм споменавал за тази статия, но файловете ми са така объркани, че не мога да я намеря.

Оттогава насам, вече години,  на някакви интервали се появяват разни интерпретации на тема, как трябва да се закупи земеделска замя и отговорните хора да се постараят да си осигурят възможности за "отстъпление", ако и при условие, че нещата се объркат яко.
Вероятно най-цветисти бяха изразите на  Бойчо Курдисания (чорбаджията на коча Рашко), но колегата по някакви причини реши, че трябва да прекрати форумните си изяви. Той беше решил по някакви си негови причини да изгражда един леко неглижиран, изпълнен с шеговит шарж  образ, но да знаете, че човекът беше много, много в час - и житейски и икономически.
По-добре от него не мога да го кажа. А той обичаше да пуска разни лакардии от типа: Дръжте запасите прясни, калашника смазан, а джепането сухо! Поне смислово, де !

И ето, че изведнъж се появи офертата на Оунъра, в която се продава нещо, което става за стопанство.
И нещеш ли, като в изневиделица, Регата взе, че лепна отзад и думата "комуна", която трябваше да се вписва в някакъв план за оцеляване на група хора, което направо ме разби. Значи и други продължават да мислят по тази тема?!

Искам да призная, че минах през различни фази  на третиране на тази идея.
Да си кажа най-важното - резултат няма. Това не пречи да съм преминал през дълго и мъчително обмисляне. Дори се опитах да прекарам през ума си онези хора, към коит обих се обърнал с подобна идея.
Признавам, че резултатите бяха крайно  обезкуражаващи. Не съм се притеснявал, че ще ме помислят за откачен, а по-скоро не бях в състояние да предложа смислени и работещи решения по один огромен кръг от проблеми, които трябва да се решат авансово, в хода на началния етап (преди практическото приложение) на реализирането на подобна идея. Без при това да ангажират огромни ресурси. Защо и ресурсите са важни, но сърцевината на подобна идея е в хората.
Повярвайте, насочване на мисълта в тази посока разкрива огромно количество въпроси, които трябва да се решат изначално, а не  "после". Купуването на земята е  "бял кахър".

Кофти неща пиша, но хич не са добре нещата!


   

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #1 -: 25 Ноември, 2011, 23:20:00 »
0
Предполагам,че трябва да взема отношение по темата,поне да се извиня на Начев,че съм го притеснила с мойте писания.
Не желая да си помислите,че съм "апокалиптик" по природа съм весел човек
Както и не бих казала,че си заравям главата в пясъка или не се замислям и за неприятните неща и сценарии.
Да замисляла съм се за такъв изход при много неблагоприятно развитие в живота ни.
В този случай бях провокирана от темата на Антунинус за 2012г.
Тъкмо в този момент Оунара,пусна обявата за земята над Копривщица.
Хайде да разгледаме хипотетично един такъв сценарии,породен от икономически или планетарен апокалипсис.
Първото нещо което всяко семейство ще трябва да направи за да оцелее ще бъде да се изолира възможно най-далеч от големите градове и струпването на хора.
Трябва да се помисли за вода и енергия,както и изхранване и защита.
Нямаше начин след обявата на Оунъра да не видя всичко това в нея.
Хората ще трябва да се събират на неголями групи заедно,едно за да си помагат и второ за да се защитават,поради тази причина използвах и думата "комуна".
Надявам се това никога да не се случи,поне в периода на моя живот,но нека имаме и едно на ум  *girl*
Не желая да плаша никого,приемете го като черен хумор  *drink1*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #2 -: 26 Ноември, 2011, 01:29:09 »
0
Начев, интересна тема си подхванал ... аз лично съм много раздвоен. от една стране мисля така:в европа и сега има маса идиоти политици а проима ли и глад тогава изплуват най-големите л...а на повърхността. И почват да убеждават хората че съседа или оня с другата религия или оня дето живее в другата държава и тн са виновни за неволите му и от там насетне нанадолнището е стръмно и събитията се търкалят надолу като камъни мачкайки всичко живо по пътя.  Мира в европа е крехък и се дължи основно на благоденствието. Стигне ли се до разпад и евентуално вражди в европа си е ибало фара и земя на село ще осигурява изхранване докато/ако те отнесе някое от търкалящите се събития. Все пак е по-добре от апартамент в софия ...   тва е единия вариант в който все пак земя на село е по-доброто решение.
Ама аз си мисля че има и друг вариант и дори в момента ми е по-смислен:
Все ни убежават че банките трябва да се спасяват иначе настъпва армагедон, ще се изтрепем и тн. Не може ли тва да си е нормалното промиване на мозъци че едва ли не да им се молим да приемат спасителните помощи само и само да не настане този уж ужасен апокалипсис. Когато в бг гърмяха банки, в селото на баба и дядо нещата си вървяха ама по абсолютно същия начин. Реалната икономика няма да изчезне щото бамките били фалирали - ясно е че ще има период в който ще има дефицити на това и онова ама хората няма да престанат да правят това което могат и да хванат сатъра само щото бамката била фалирала. Коганев обясняваше как съдружията често могат да заменят банката. За кратко време ще се появят  кредитните съюзи/кооперации.  убеждават ни че банките са едва ли не най-важното звено в цивилизацията ни и затова се изсипват пари вместо да отиват за образование, наука, здравеопазване - ми тва според мен е идиотщина. Банките ли са създали цивилизацията в която живеем? Не мисля че като си заминат ще настъпи чак такава криза. Тогава обаче реалните неща - земя, средства за производство, ноу-хау - ще имат съвсем друга стойност. И отново опираме до там че земя и къща на село хич не са лоша идея.
Третия вариант е банките да се спасяват с цената на яка инфлация (говорим за 8-10% годишно поне) - здрасти, пак земя е добър вариант.  Аз лично съм против спасяването на банките щото така хем задлъжняваме повече към тях (да идиотизма е пълен - взимат се пари на заем от банките с които се ракапитализират, директно или чрез помощи за държави в дългова криза, отново тези същите банки )  хем така те свикват че не носят последствията от рисковете които поемат и съответно поемат още по-големи рискове, Рано или късно банковата система такава каквато е сега ще се срине. 

Та според мен във всеки един вариант земя и къща на село са смислена идея. И най-добрия вариант е ако добри приятели си накупят заедно на едно и също място за да могат да си помагат. Не знам за комуната  но тва да имаш приятели съседи си е прайслес. 
Та с две думи - аре да набараме евтино село в което се продават няколко къщи и да си направим една наша махала ...   *drinks*

поздрави


Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #3 -: 26 Ноември, 2011, 01:42:07 »
0
Та с две думи - аре да набараме евтино село в което се продават няколко къщи и да си направим една наша махала ...   *drinks*

поздрави


Има още къщи за продан там: http://www.trinoga.org/

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #4 -: 26 Ноември, 2011, 09:20:13 »
0
Ще се опитам да мина през проблема за общото стопанство, и  да дам някои идеи за решение.
Земята която беше в офертата е невероятна. Спасила е цяла фамилия със шест деца, които са имали по още шест всяко.
Доказала е, че е инструмент за оцелявяне. Но е имало поотрастнали деца и свободна работна ръка, както и един мустакат сайбия, който е държал юздите. Сега сме болезнено демократични, всеки е по знаещ от другите и сме го докарали да вярваме че "Орташката кобила, вълците я яли"

Споменах че остава още свободна земя, която е част от проект за високопланинско животновъдство. Има налични още пасища, ливади, две летни саи, зимна сая, ниви за овес, и няколко горски масива. В момента преговарям за наемане на още пасища.

Може би е рано, но ще спомена какво всъщност смятам че може да се направи.
Доста хора знаят, че на село всяко семейство си гледа по няколко овчици, притежава си ги, но всички се пасат заедно.
В едно общо стадо.
Премерва се коя колко мляко дава и всеки получава колкото му се полага.
За оцеляване и за някоя пара настрани, че и за агънце по празниците, това е добър вариант.
За домашното сирене няма да отварям дума.
Но трябва да живееш там, да имаш зимен обор, и да можеш да отделиш време от поне няколко дни за да бъдеш овчар. А гледането на овце не е проста работа.

Проблема е, че различните породи се гледат за различни неща.
За мляко са едни, за месо други, за кочове по байрамите са трети. А и породата се изражда за две-три години.

Та ето какво предлагам.
Тъй като нямам свободни средства за придобиването на веднъж на елитно стадо от поне 1200 броя овце, съм нарекъл идеята "Овца олинклузив"
Всеки който желае, може да си купи овце според възможностите си в момента. Аз осигурявам гледането, доенето, място за паша, ветеринарни грижи, заплождането срещу месечна такса.
Според това какво дава като продукт или приход овцата, всеки получава гарантирани продукти или пари от продажбата им. Млякото може да се продава или да се дава на мандра за производство на ишлеме на сирене и кашкавал. Агнетата също са един сериозен приход.

Контролирането.
В последните години ветеринарния контрол наложи сериозни и ясни правила за предаването на млякото и раждаемостта на животните. Така че тук кражбата и криенето са сведени до пренебрежими проценти.

Хората.
Без ангажирани хора, които да са денонощно около стоката, нищо няма да стане. Смятам че съм ги открил.

Къщата на овцете.
Ето от тук тръгна всичко.Винаги съм бил привлечен от старите строителни технологии. Правилата и конструкциите за кошарите написани последните 300 години, се оказаха коренно различни от бетонните бункери в които сега се отглеждат животните. В района на Копривщица основните овчари са били каракачаните. Ратаите им са започнали да пооткрадват занаята и по някое време са ги надминали.
С две думи, кошарите ще са от камък, дърво, слама и сено за покрив. С комфорт за животните, колкото и странно да звучи. Във вид на отворена подкова към южния фронт на мястото.

Има едни дядовци, с които като заговорих за строеж на подобно съоръжение, ме гледаха с една тъга, че туй момче нещо се е смахнало. То не бяха предложения за по еффтини варианти, за бетонни стенички, за сковани бараки, за фургони и разни други съвременни варианти.
Не се получи и изведнъж се присетиха как се е правило наистина.
И се почна.
Тук се прави ключ, тук се слага капан, тука е близалото, не мога да ги озаптя.
Живот и здраве, напролет ще вдигнем първата кошара за 300 щастливи овце.
 
Имам предварителни договорки за едно стадо от 160 броя овце. Цената е от 180 до 230 лв. Март месец е началото на заниманията.
Аз ще съм там някъде.
Ако някой смята идеята за приемлива, нека се обади.

Започнах нова тема за да не вкарваме овцете при оцеляването.
http://www.fimoti.com/index.php/topic,991.0.html#new

« Последна редакция: 26 Ноември, 2011, 09:34:40 от OwnerBG »
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #5 -: 26 Ноември, 2011, 09:48:57 »
0

Много интересна тема...Определено, мен лекичко ме изненадва - общо взето смесени чувства. От една страна непоклатимата ми практичност говори, че идеята е неприложима. Поне в настоящия етап. От друга страна, виждам, че хората продължават да мечтаят. Което всъщност е есенцията...Мечтателите движат света.  :)
Само че...
Тези мечтатели са привикнали с хилядите удобства около себе си - телефони, компютри, телевизори, преса, готовия хляб, прахосмукачка, миксер, кола... Ако се лишат от тези удобства за 3-4 дни, могат да не почувстват липсата им. Даже ще са опиянени. Обаче след 10-я ден, вижте какво става...Убедена съм, че от всички присъстващи във форума, единици ще са хората, които биха могли да заколят петел. ( Който вече е клал, може да се похвали. Лично му стискам ръката)

Вчера случайно разговарях с нещо като мутра. Бил се върнал от Ирландия. Не разбрах какво е дирил там. (Не го разпитвах. От хората съм, които не задават въпроси към събеседника си, защото когато искат да ти кажат нещо, го правят. А когато не искат, забрави...) И така, сподели, че перспектива в България няма.
Има 2 джипа, едно готино Ауди, голяма къща в крайградски квартал, малък апартамент в града. Докато бил в Ирландия си давал апартамента под наем тук ( напълно обзаведен със всякакви джиджавки, отговарящи за нивото на една мутра) за триста лева. А в Ирландия плащал 900 евро наем за тамошния си апартамент. Похвали се, че детето му било британски гражданин.. Сега работил за някакъв по-висок в йерархията, който напоследък започнал да му плаща 1000 лв. Конюнктурата паднала...А имал жена и дете... Тези коли и къщи изисквали много мангизи, ама хората били много обеднели... И те така...Взел решение, отново да се връща в Ирландия.

Ако го разправя на масовия българин, всеки би му завидял. Убедена съм в това. Най-малко заради колите. Мнозинството от тях биха казали да си продаде колите или имота, за да върже двата края. Е да, де..Ама като си дал много пари някога, все ще търсиш някаква възвръщаемост. А и той казва, че за цялото си имущество не може да вземе дори половината от стойността, защото хората нямат с какво да я платят...
Разправяше с какъв мерак си е строил къщата, и как е виждал себе си в България. Разправяше за мечтите си как ще се върне в България и ще си живее живота...

Разни хора, разни мечти...

Напоследък усещам за себе си, че не мечтая...Мисля си, че това е лош признак...Около себе си виждам хора, които мечтаят. Някои много работят с цел да осъществят мечтите си. Но всички са много млади. Не бих издържала режима на живот на мечтателите около себе си. Може би мечтата им дава силата и издържливостта. Господ да ги пази!

Земя и къща на село имам - наследствени са в Балкана...Къщата е строена през 1900 година, в стар градски стил на 2 етажа, от дялан камък. Много е красива. Не съм ходила 5 години там. Гадно ми е да отивам там, защото се сещам за баба ми и дядо ми. Освен всичко, много ме изнервят гладните и бедните очи на местното население...Свива ме под лъжичката...

Лансираната идея за живот на село, ме отправя нататък. Още повече т.нар. комуна. Мирът между хората много прилича на мира в Европа - почива върху благоденствието. Но ако го няма, все ще се яви някой Хитлеро-подобен да бърка водата..
Животът на село е много труден и не е лъжица за всяка уста.




global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #6 -: 26 Ноември, 2011, 10:03:49 »
0
Оунъре,
Писахме едновременно. Видях, че някой е публикувал преди мен, но натиснах Ентър..
Писанието ми не е насочено срещу твоята идея. Напротив, радвам се, че си съзидателен и находчив човек. Изходът на България е само този- реална икономика и създаване на реални блага. Ама от тази търговия на вносни стоки, я докарахме да тук...
Успех  в начинанието! *flower1*

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #7 -: 26 Ноември, 2011, 12:28:55 »
0
Аз споделям напълно мнението на Неарвана, целия този вой на банките е защото финансовия сектор на Щатите например беше 10% и прибираше 50% от печалбите на цялата икономика. Баницата свърши и светът щял да свърши??? Да си налягат парцалите и да се научат каква е реалната цена на парите.
А тия глупости на антониус, защо изобщо ги коментираме? Не че е невъзможно да стане някакъв Апокалипсис по някакъв начин някога, но сериозно ли си мислите че с малко земя и плугове ще оцелеете в такава ситуация? Та вие дори нямате представа как се "сади пиперо" както е казал шопа, а дори и да се научите как ще опазите реколтата от другите гладници? А себе си как ще опазите?

koganev

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #8 -: 26 Ноември, 2011, 13:09:03 »
0
Когато някой заговори за срив на съвременната финансова система, все се стига до заключението, че това ще е някакъв апокалипсис и човечеството е на крачка от физическото си оцеляване. Не знам кой пръв е лансирал тази прогноза, но, поради апокалиптичния й характер, тя се приема много добре.
Но не е вярна... дори е абсурдна. Банковото дело няма да изчезне - ще изчезнат определени банки, които не са успели да организират бизнеса си на печалба. Банковите фалити са край на юридическите лица, а не унищожяване на ресурсите, с които те са оперирали. Ако аз фалирам, това не означва, че машините, сградите и хората ми ще бъдат унищожени. Ще се заличи фирмата и ще възникнат някои неудобства от фин. характр, но всичко останало може и вероятно ще се използва. Дейността на хората няма да изчезне. Парите, с които са оперирали изчезналите банки, няма да изчезнат напълно. Уменията на хората, технологиите, знанията, нуждите и стремежите няма да изчезнат. Твърдението, че икономиката зависи от парите е тотално погрешно. Парите зависят от икономиката! Парите съществуват, за да обслужват икономиката. Икономиката създаде парите! Ако се окаже, че парите вече не са нужни, икономиката ще създаде нещо, с което да ги замести. Стига да е свободна.

Крах на финансовите спекуланти ще върне парите там, където те се чувстват най-добре - в реалната икономика.

Ако ще създавате стопанство от затворен тип, ще ви трябват ковачи, леяри, дърводелци, майстори по металообработка - обаждайте се. Докато има кокс, мога да ви отлея всичко, да ви произведа всякакви инструменти и оръжия. Дори и без електричество ще се справя, както са се оправяли стотици години преди електрификацията. А един приятел може да ви направи гориво от всякакъв биологичен отпадък, вкл. и от пластмаси. Прави чудесна нафта, бензин и керосин. Трябва му само пара, което също е постижимо без електричество, защото той е инж. по котли и няма тайни в тази област.

Да не ме разберете пак напълно буквално? Горното е вярно, но искам да кажа друго - хората ще се спрявят с икономиката и след като финансовите спекуланти започнат да се мятат от небостъргачите. Оцеляването е закономерност, а не постижение. Само свобода на предприемачеството трябва да има и държавата да си изпълнява основните функци - да ни пази и да ни съди. И да не се бърка прекалено много в останалото... Сегашната (очаквана) криза е резултат от "справедливата" регулативност и гротескна социалност на държавите. Сега предстои обратното - постепенно освобождаване на икономиката и намаляване на бонусите за мързел и лентяйство. Които го направят, ще избегнат катастрофата. Останалите ще станат като нас. По-зле няма как - ние сме еталон за лошо управлявана икономика.

Преди малко по телевизора показаха хора, които гледат крави и са преебани от някакъв земеделски фонд или нещо подобно. На въпроса "трудно ли ви е" жената отговри "нямаме ток и вода, но се справяме".


Рекламна брошурка някъде в ЕС:

 "Искате да оцелеете след катастрофата? Учете се от хората в БГ."


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #9 -: 26 Ноември, 2011, 16:33:55 »
0
Предполагам,че трябва да взема отношение по темата,поне да се извиня на Начев,че съм го притеснила с мойте писания.
......................
Хайде да разгледаме хипотетично един такъв сценарии,породен от икономически или планетарен апокалипсис.
Първото нещо което всяко семейство ще трябва да направи за да оцелее ще бъде да се изолира възможно най-далеч от големите градове и струпването на хора.
Трябва да се помисли за вода и енергия,както и изхранване и защита.
Нямаше начин след обявата на Оунъра да не видя всичко това в нея.
Хората ще трябва да се събират на неголями групи заедно,едно за да си помагат и второ за да се защитават,поради тази причина използвах и думата "комуна".
Надявам се това никога да не се случи,поне в периода на моя живот,но нека имаме и едно на ум  *girl*
Не желая да плаша никого,приемете го като черен хумор  *drink1*

Регата, мила, не се извинявай! Не си ме притеснила, по-вярната приказка е, че силно се развълнувах!

Причинате е, че един крайно негативен развой на нещата не може да бъде изначално и категорично изключен, а повечето от човеците сме така устроени, че си задаваме въпраса : Ами ако ... какво да се прави ?
Има и една друга причина, обаче, поне не трябва да се загърбва вероятността за нея. Покълването на подобни настроения е белег не само на опасения за някакъв едромащабен, дори световен, негативен бъдещ сценарий, но и на чувството на дълбока вътрешна отчужденост, дори на постепенен оттказ от търсене на подходящо място в рамките на сложилата се обществена действителност по места. Това последното нали не е необходимо да го гарнирам с географски места и имена на персони. Знаем ги, нали ?!

Признавам, минавала ми е и мисълта за за някакви малки общества, които създават и живеят по някакви свои собствени правила (не съм сигурен дали това донякъде съответства на "комуна"), но само дотолкова, че да ги отхвърля като идея.

За да внеса малко хумор (черен) ще добавя, че съм опитвал да си представя някои женички и някои дечица на разни приятели и други при подобни обстоятелства. Само безграничен ужас и заплаха от смъртоносна разправа биха ги накарали да си седнат на задниците. И си рекох, ами какво ще стане, ако в съответната седмица, в която трябва да се изпълнят присъдите над тежко провинилите се към комуната, на мен ми се падне ред да съм палач. Баси !! :-)))

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #10 -: 26 Ноември, 2011, 16:38:23 »
0
Цитат
Оцеляването - дело възможно ?
Животът е неизлечима болест с фатален изход, ма щом сте решили да живеете с орлите, оцелявайте. Аз няма да се напъвам толкова.

Скитъре, може да вляза в пререкание със смия себе си :-))), но на този етап и аз по-скоро съм пасивен и стоя на  "стенд бай". Веднъж дори изрекох на глас: Е, хубаво, ще вземем мерки, ще направим необходимото, ще се погрижим, но почти сигурно е, че врагът (нека това остане само символ, да не го опредметявам чак дотам) почти гарантирано ще е по-организиран, по-добре въоръжен и по-кръвожаден от мен (нас). :-((((

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #11 -: 26 Ноември, 2011, 17:05:16 »
0
Начев, интересна тема си подхванал ... аз лично съм много раздвоен. от една стране мисля така:в европа и сега има маса идиоти политици а проима ли и глад тогава изплуват най-големите л...а на повърхността. И почват да убеждават хората че съседа или оня с другата религия или оня дето живее в другата държава и тн са виновни за неволите му и от там насетне нанадолнището е стръмно и събитията се търкалят надолу като камъни мачкайки всичко живо по пътя.  Мира в европа е крехък и се дължи основно на благоденствието. Стигне ли се до разпад и евентуално вражди в европа си е ибало фара и земя на село ще осигурява изхранване докато/ако те отнесе някое от търкалящите се събития. Все пак е по-добре от апартамент в софия ...   тва е единия вариант в който все пак земя на село е по-доброто решение.
Без никакви възражения съм и гледам на тези неща по същия начин.

Цитат
Ама аз си мисля че има и друг вариант и дори в момента ми е по-смислен:
Все ни убежават че банките трябва да се спасяват иначе настъпва армагедон, ще се изтрепем и тн. Не може ли тва да си е нормалното промиване на мозъци че едва ли не да им се молим да приемат спасителните помощи само и само да не настане този уж ужасен апокалипсис. Когато в бг гърмяха банки, в селото на баба и дядо нещата си вървяха ама по абсолютно същия начин. Реалната икономика няма да изчезне щото бамките били фалирали - ясно е че ще има период в който ще има дефицити на това и онова ама хората няма да престанат да правят това което могат и да хванат сатъра само щото бамката била фалирала. Коганев обясняваше как съдружията често могат да заменят банката. За кратко време ще се появят  кредитните съюзи/кооперации.  убеждават ни че банките са едва ли не най-важното звено в цивилизацията ни и затова се изсипват пари вместо да отиват за образование, наука, здравеопазване - ми тва според мен е идиотщина. Банките ли са създали цивилизацията в която живеем? Не мисля че като си заминат ще настъпи чак такава криза. Тогава обаче реалните неща - земя, средства за производство, ноу-хау - ще имат съвсем друга стойност. И отново опираме до там че земя и къща на село хич не са лоша идея.

Тук вече става страшно. Моята лична  "смисленост" е идентична на твоята.
Само дето не знам, дали това ще е достатъчно.
Банките много отдавна не са просто един инфраструктурен елемент на социалната система.
Те са най-големият и значим субект в системата.  И  струва ми се, че в модерните времена дадоха много ясен анонс (оферта) за "поемане на отговорността" за цялата система.  Може би по-подходящо е да говорим за персоните, които стоят зад тях, ама нейсе.
Някак си трудно си представям, че в един момент гражданите просто ще кажат: Не ви харесваме и не желаем да проявим грижа за вас, просто се махнете!
Не искам да влизам в дълга верига от размисли и аргументи, но това може да стане в рамките на един грандиозен обществен проект, който по същество променя строя.
Нямам представа как това би могло ад се случи по един демократичен и социално приемлив начин.

 
Цитат
Третия вариант е банките да се спасяват с цената на яка инфлация (говорим за 8-10% годишно поне) - здрасти, пак земя е добър вариант.  Аз лично съм против спасяването на банките щото така хем задлъжняваме повече към тях (да идиотизма е пълен - взимат се пари на заем от банките с които се ракапитализират, директно или чрез помощи за държави в дългова криза, отново тези същите банки )  хем така те свикват че не носят последствията от рисковете които поемат и съответно поемат още по-големи рискове, Рано или късно банковата система такава каквато е сега ще се срине. 
Това е и моят избор. Не, че го харесвам, но просто не виждам друг начин за промяна без кръв.

Цитат
Та според мен във всеки един вариант земя и къща на село са смислена идея. И най-добрия вариант е ако добри приятели си накупят заедно на едно и също място за да могат да си помагат. Не знам за комуната  но тва да имаш приятели съседи си е прайслес. 
Та с две думи - аре да набараме евтино село в което се продават няколко къщи и да си направим една наша махала ...   *drinks*

поздрави

това, дето сега звучи като гег,  утре може да се превърне в безалтернативно решение.
Кофтито е, че решения често се вземат, когато стане много зле.
Въпросът е, дали няма де е прекалено зле.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #12 -: 26 Ноември, 2011, 17:06:23 »
0
Ще се опитам да мина през проблема за общото стопанство, и  да дам някои идеи за решение.

Ще следя темата с интерес.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #13 -: 26 Ноември, 2011, 17:17:08 »
0

Много интересна тема...Определено, мен лекичко ме изненадва - общо взето смесени чувства. От една страна непоклатимата ми практичност говори, че идеята е неприложима. Поне в настоящия етап. От друга страна, виждам, че хората продължават да мечтаят. Което всъщност е есенцията...Мечтателите движат света.  :)
Само че...
Тези мечтатели са привикнали с хилядите удобства около себе си - телефони, компютри, телевизори, преса, готовия хляб, прахосмукачка, миксер, кола... Ако се лишат от тези удобства за 3-4 дни, могат да не почувстват липсата им. Даже ще са опиянени. Обаче след 10-я ден, вижте какво става...Убедена съм, че от всички присъстващи във форума, единици ще са хората, които биха могли да заколят петел. ( Който вече е клал, може да се похвали. Лично му стискам ръката)

Хубаво си ги казала и вярно нещата.
Благоденствието ни прави претенциозни, разглезени и често дори лигльовци.
Тук обаче се развиват някакви сценарии, при които няма да е възможно да се каже : Ох, омръзна ми да си играем вече, утре аз се връщам и първото, което ще направя е да си запиша час за маникюр и малко СПА, респективно ще ида на мач или фитнес.

За петела си права. Лично съм отказвал, при което съм изпитвал дискомфорт.
Но, при други обстоятелства е коментирано, каква би ми била реакцията, ако някакво двуного (приликата е случайна) същество, необосновано, жестоко и агресивно застраши семейството ми.
Резултатът беше коренно различен.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #14 -: 26 Ноември, 2011, 17:20:20 »
0
Аз споделям напълно мнението на Неарвана, целия този вой на банките е защото финансовия сектор на Щатите например беше 10% и прибираше 50% от печалбите на цялата икономика. Баницата свърши и светът щял да свърши??? Да си налягат парцалите и да се научат каква е реалната цена на парите.
А тия глупости на антониус, защо изобщо ги коментираме? Не че е невъзможно да стане някакъв Апокалипсис по някакъв начин някога, но сериозно ли си мислите че с малко земя и плугове ще оцелеете в такава ситуация? Та вие дори нямате представа как се "сади пиперо" както е казал шопа, а дори и да се научите как ще опазите реколтата от другите гладници? А себе си как ще опазите?

По принцип си прав. Но аз все пак не бих подценявал способността на индивидите в условията на крайна необходимост да зарежат набързо добрите обноски и да извървят ускорено на обратен ход стълбицата на социално развитие и безусловна хуманност.