Автор Тема: Оцеляването - дело възможно ?  (Прочетена 24960 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #30 -: 28 Ноември, 2011, 22:43:20 »
0
Много емоционално приемате нещата!  :)
Никъде не съм написала оценка за тайното спасяване на банките с пари на данъкоплатците. И все пак трябва да се избира между 2 злини:

Ако имам властта да решавам, и аз бих постъпила като правителството на Станишев. (За САЩ нямам мнение.) Бих подала спасителния пояс на една давеща се банка, с цел опазване на стабилността на цялата банкова система.

В България банковата стабилност е много крехко нещо. Убедена съм, че ако се бе допуснал фалит на ПИБ, покрай верижната реакция щяха да пострадат много невинни  и отговарящи на всички критерии за здрави банки. Защото все още са пресни спомените от банките по Виденово време и в никакъв случай нямаше да раздувам нещата.

След като тайната се разкри, всички в България тъничко запищяха, но после притихнаха дружно, защото са наясно с рисковете. А рисковете са отново с парите на данъкоплатците да се изплащат защитените депозити на вложителите, включително и на банките с добро  управление. Покрай сухото, гори и суровото...Накрая се стига все до парите на данъкоплатците. Накой път- повече, друг път - по-малко.... *drinks*


regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #31 -: 29 Ноември, 2011, 10:51:24 »
0
Не изпитвам,нито силни емоции,нищо........ :o

Притихнало гледам само,каква мъгла е.

http://kaknicakat.blogspot.com/2011/11/blog-post_29.html
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #32 -: 29 Ноември, 2011, 10:54:03 »
0
Много емоционално приемате нещата!  :)
Никъде не съм написала оценка за тайното спасяване на банките с пари на данъкоплатците. И все пак трябва да се избира между 2 злини:

Ако имам властта да решавам, и аз бих постъпила като правителството на Станишев. (За САЩ нямам мнение.) Бих подала спасителния пояс на една давеща се банка, с цел опазване на стабилността на цялата банкова система.

В България банковата стабилност е много крехко нещо. Убедена съм, че ако се бе допуснал фалит на ПИБ, покрай верижната реакция щяха да пострадат много невинни  и отговарящи на всички критерии за здрави банки. Защото все още са пресни спомените от банките по Виденово време и в никакъв случай нямаше да раздувам нещата.

След като тайната се разкри, всички в България тъничко запищяха, но после притихнаха дружно, защото са наясно с рисковете. А рисковете са отново с парите на данъкоплатците да се изплащат защитените депозити на вложителите, включително и на банките с добро  управление. Покрай сухото, гори и суровото...Накрая се стига все до парите на данъкоплатците. Накой път- повече, друг път - по-малко.... *drinks*

Жива да не бях, понеже не искам да вдигам температура ще си стоя с инфекцията. Наистина ли вярваш че това е по-евтиния вариант само защото избутваш загубите в бъдещето? просто ти изглежда по-евтиното щото отлагаш проблемите във времето - познат психологически феномен бъдещите несгоди да изглеждат по-малки отколкото са. Да не мислиш че като спасиш една банка сега то банкерчетата ще се разкаят и от утре няма да правят повече така??? Ако това беше решението имунната система никога нямаше да се опитва да изчисти организма а щеше да спасява паразитите  *timeout*

И за "апокалипсиса" - и без да идва нещо свише ще си го спретнам самички и дето вика Коганев с най-добри намерения и доста сериозна доза игнорантство! Всички конфликти в края на краищата са за ресурси - било то хубави мацки (древните гърци са били истински хора мамка му), било то нефт, било то колонии и роби и тн. И сега е така. затова и говорим за конфликти защото е очевидно как една непродуктивна част от човечеството, финансовата индустрия,  заграбва  продукта и труда на продуктивните и това рано или късно ще доведе до конфликт. Не е ясно как точно ще се развие и дълбоко се надявам да не е толкова апокалиптичен но не го виждам доброволно сегашните финансови кукловоди да пуснат кокала доброволно. Та в такива времена колкото по-самодостатъчен е човек и близкото му обкръжение от роднини и приятели толкова по-добре, В идеалния случай тези мерки за самодостатъчност носят някаква  печалба и в нормални времена - нещо като овцете на оунъра.
@оунъра - ей все не остава време да напиша в темата с 'вцете.

поздрави
 *drinks* 

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #33 -: 29 Ноември, 2011, 12:25:59 »
0
Банковата система е нещо заварено и традиционно. Хич не са ни питали като данъкоплатци какво смятаме за морално, кое за инфекция, кое за пневмония...

Опитът на много държави, при това, още от Златно-доларовия стандарт говори за това, че при паникьосани вложители, пострадват и напълно здрави банки. Единствената ни утеха е, да се забрани поголовно банковата дейност, даването на пари срещу лихва ( както е по Корана) и изграждане на свръх-справедливо общество. ( Нещо като обещания Комунизъм ). Аз не съм реформатор, но съм любопитна, какъв ще е поредния експеримент.

Що се отнася до трепетите на Регата, ще се опитам да я успокоя - нищо конкретно и бог знае колко болезнено няма да се случи. Еврото ще продължи да властва с пълна сила, но ще се наложи някои да свалят гащите за малко здравословен бой. Включително и ние, щото макар да се привикнали с боя, малко ще си заголим задниците да приемем поредната порция..Ами какво толкова!Ние сме свикнали. Да му мислят другите!

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #34 -: 29 Ноември, 2011, 12:41:47 »
0
Банковата система е нещо заварено и традиционно. Хич не са ни питали като данъкоплатци какво смятаме за морално, кое за инфекция, кое за пневмония...

Опитът на много държави, при това, още от Златно-доларовия стандарт говори за това, че при паникьосани вложители, пострадват и напълно здрави банки. Единствената ни утеха е, да се забрани поголовно банковата дейност, даването на пари срещу лихва ( както е по Корана) и изграждане на свръх-справедливо общество. ( Нещо като обещания Комунизъм ). Аз не съм реформатор, но съм любопитна, какъв ще е поредния експеримент.

Що се отнася до трепетите на Регата, ще се опитам да я успокоя - нищо конкретно и бог знае колко болезнено няма да се случи. Еврото ще продължи да властва с пълна сила, но ще се наложи някои да свалят гащите за малко здравословен бой. Включително и ние, щото макар да се привикнали с боя, малко ще си заголим задниците да приемем поредната порция..Ами какво толкова!Ние сме свикнали. Да му мислят другите!

global,сега пък трепети,аз ти казвам,че не изпитвам нищо,ти си редиш ли редиш "емоции","трепети " и т.н.
Хайде стига !
Кой колко ще заголва гащите,повярвай ми няма как да знаеме на този етап / поне ние /
При това не съм съгласна,че до сега сме изпадали в такава ситуация,че да знаеме как ще се отрази този Еврогедон на нас.
Да се надяваме,че си права  :)
И не мисли,че не съм живяла и през "Лукановата зима " и при хиперинфлацията по времето на Виденов.Сега нещата са други и за себе си съм наясно,че това ще е нещо което не съм срещала до сега.
Както и да е,ще поживеем,ще видим.
При това скоро !
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #35 -: 29 Ноември, 2011, 13:23:01 »
0
Ми това е очарованието на живота. Ако знаехме какво ще се случи утре, нямаше въобще да е интересно да си жив.  :)

Може да не съм се изразила правилно ( за трепетите) , но употребяваш понятието "притихнало гледам само каква мъгла е", но след изричната уговорка, че "не изпитваш нищо", си връщам думите назад... Моля за извинение.  :-[

За индулгенция, те поздравявам с едно парче на Супертрамп, ( понеже знам че са ти любими)  :). А за емоционална подготовка за Еврогедона гледайте кадрите:
Supertramp - Better Days


nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #36 -: 29 Ноември, 2011, 13:43:59 »
0
Банковата система е нещо заварено и традиционно. Хич не са ни питали като данъкоплатци какво смятаме за морално, кое за инфекция, кое за пневмония...

опа, забравих че в началото бе банката а не словото. прости за невежеството. науката, изкуството, медицината ... всичко е след това  :P

Опитът на много държави, при това, още от Златно-доларовия стандарт говори за това, че при паникьосани вложители, пострадват и напълно здрави банки. Единствената ни утеха е, да се забрани поголовно банковата дейност, даването на пари срещу лихва ( както е по Корана) и изграждане на свръх-справедливо общество. ( Нещо като обещания Комунизъм ). Аз не съм реформатор, но съм любопитна, какъв ще е поредния експеримент.
най-манипулативния начин за спор е да радикализираш алтернативите на твоето мнение.
Все едно някой да ти каже че кремиковци е на загуба, трови живота на 1.5 милиона софиянци и трябва да се затвори, а  ти да го обориш с аргумента "ами нека да се откажем от металургията и да се върнем в каменната ера."
Не отричам банките по принцип а модела в който този бизнес се прави от една шепа  too big to fail неефективни мастодонти. Това че нямали алтернатива е булшит. Малките хедж фондове, асет мениджъри, венчър капиталисти и тн правят точно това - събират пари от (все още едри но летвата пада много бързо) вложители и управляват парите им.  Ако се издънят си заминават и толкова.   Фирмите могат да набират и пари чрез акции или емисии на облигации - и сега го има. Плащат си лихвата  и толкоз. Ама могат и да фалират. Както може и всяка друга фирма освен банките мастодонти, което закономерно ги превръща в неефективни бюрократични паразити.
Та както виждаш не е необходимо да въвеждаме шириата ако не спасим уникредит и дойче банк или пък пиб.

поздрави
 *drinks*



« Последна редакция: 29 Ноември, 2011, 13:49:37 от nearvana »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #37 -: 29 Ноември, 2011, 14:29:25 »
0
Принципно, рядко споря. И не виждам за какво може тук да има спор.  *drinks*
Това е моето мнение, при това почиващо върху опита ми в България. Българската банкова система си е направо девствено пеленаче, спрямо банките, за които говориш. Всички те извършват банковата си дейност съгласно закона. Нищо което не е забранено от закона, е позволено. Че има куп несправедливости, че има много частни случаи, си е така. Но при липсата на алтернатива, седиш си кротко в ъгъла, по принуда си наблюдател, и се опитваш да си обясниш какво се случва...Не винаги успешно, но какво да се прави. Сега ми се налага да излизам до 17 часа, после ще напиша останалото..

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #38 -: 29 Ноември, 2011, 17:40:21 »
0

опа, забравих че в началото бе банката а не словото. прости за невежеството. науката, изкуството, медицината ... всичко е след това  :P

"В началото всичко бе хаос". (Попитай Антониус, като изследовател на библията дали това не е първото  изречение на светата книга) . Между другото, имо доста мъдрост в тази фраза.   По-нататък става ясно, че хаосът ражда реда, а не обратното. Тъй че сме па правилната пътека.  :)

Истината е, че в главите на всички ни е тотален хаос. Включвам те и теб, без да съм просила за позволението ти. Не го тълкувай като радикализиране алтернативите на моето мислене, по простата причина, че не даваш алтернатива. Няма я. Или поне не я виждам. Нещо не ти харесва. Добре. Наплюй го, наругай го, докажи, че е така както казваш. Ами какво от това. Констатация, без никакви мерки за излизане от ситуация.
Затова много често казвам, че кучетата си лаят, керванът си върви. Затова и форумът го приемам като кръчма. Всеки има право да твърди каквото си ще, но позицията на всички ни, е наблюдателница.

Тристранните сделки, хеджирането са замислени за улеснение на бизнеса, а не да го съсипват.

Е, да де. Какво от това?
- Прави ли се в цял свят? - Прави се.

Какво да направим? Като има продавачи , респективно - купувачи на надежди, играчи на комар, каква е моята вина?
Аз си седя в кюшето долу, и гледам сеир. Не участвам в борсови надлъгваници. ( вероятно, защото съм много несигурна. Не от морал.)  Признавам си го без бой!

Ей, това са в общи линии нещата, които исках да споделя...




nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #39 -: 30 Ноември, 2011, 00:36:00 »
+1
И като за последно че оспамихме хубавата тема на начев (сори, начев! додо, feel free да го преместиш или изтриеш)
Истината е, че в главите на всички ни е тотален хаос. Включвам те и теб, без да съм просила за позволението ти.
Нито отричам нито потвърждавам че е хаос в главата ми, но е леко пресилено да го твърдиш щото един перфектен ред може да изглежда като хаос ако не бъде разбран. Абсолютно детерминистични атрактори биват наричани хаотични защото са фрактални - а те са идеално подредени. Дърветат в гората подредени ли са или хаотични. Искам да кажа че ако виждаш хаос това все още не означава че хаос е пред очите ти  ;)
Не го тълкувай като радикализиране алтернативите на моето мислене, по простата причина, че не даваш алтернатива. Няма я. Или поне не я виждам. Нещо не ти харесва. Добре. Наплюй го, наругай го, докажи, че е така както казваш. Ами какво от това. Констатация, без никакви мерки за излизане от ситуация.
Ти каза че алтернативата на спасяването на банките е да викаме или аятоласите или духа на ленин. Това му викам  липса на алтернатива.
Интересно обаче, при положение че няколко пъти повторих ясно каква е според мен алтернативата да твърдиш че не давам такава. Просто е - финансовия сектор се третира като всички останали и ако някоя банка фалира то тя си влиза в ликвидация а не бива по презумция спасявана. Финансовия бизнес е достатъчно лукративен за да бъде заета опразнената ниша моментално от други играчи.  Противно на мнението ти че едва ли не няма да има кой да прибира парите на спестовните и да ги дава на бизнеса пак ще повторя че това не е вярно - хедж фондове, асет мениджъри, кредитни кооперации, венчър капиталисти, добре управлявани банки и тн. Финансовата индустрия е страшно иновативна и има невероятно богатство на всякакви риби. Та хич не го мисли - има кой да я върши тази работа и ще преживеем и без да спасяваме де факто фалирали мастодонти.   А  тва за гарантираните депозити е толкова лесно - който ги е застраховал депозитите е получвал и застрахователна премия срещу услугата. Ако не може да плаща фалира и той и така по веригата.  Срещу депозитите все пак има раздадени кредити та не всичко е чао. Депозитите не са проблема, наистина. Отнасят го не депозитарите а 1. акционерите, 2. контрагентите по финасови сделки и после 3. облигационерите в този ред. Никой от тях не е слязъл преди два дена от палмата и би трябвало да знае много добре с кого прави бизнес. Повярвай ми,  спасяването на банките не е заради депозитарите.
Затова много често казвам, че кучетата си лаят, керванът си върви. Затова и форумът го приемам като кръчма. Всеки има право да твърди каквото си ще, но позицията на всички ни, е наблюдателница.
Тристранните сделки, хеджирането са замислени за улеснение на бизнеса, а не да го съсипват.
Хедж фондовете и асет мениджърите са си хиени ама поне си носят риска и никой не ги спасява като я оплескат. Труден бизнес е.  Та тези хора правят истинския маркет и това   хич не е малко. Да ти кажа ли кво мисли негово величество пазара  за евробанките - пазарната капитализация на всичкото що годе по едри банки в цялата еврозона е колкото пазарната капитализация на епъл  *flower1*! как да не харесваш пазара - право куме у очи. Това си е демокрация в действие - хората гласуват с портфейлите си.  На маркета ли да вярвам или на някви  социалисти с шампанско в ръка като барозу дето ми обясняват че трябва да се спасяват фалиралите банки?  *scare*   

Какво да направим? Като има продавачи , респективно - купувачи на надежди, играчи на комар, каква е моята вина?
Аз си седя в кюшето долу, и гледам сеир.
Явно не си ме разбрала, глобал. Нямам нищо против финасовите пазари, дериватите и тн. Имам против спасяването на провалилите се банки. Толкове е просто. Повярвай ми, ако половината едри банки си заминат нито епъл ще спре да прави телефони, нито интел процесори, нито гугъл ще затвори търсачката и мейла. Хич, ама хич и няма толкова да пролипсват. Даже напротив, ще престанат да са черна дупка за парите на ефективните.

поздрави
 *drink6*

« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 00:38:01 от nearvana »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #40 -: 30 Ноември, 2011, 09:13:28 »
0
Като ти казвам, че не представяш алтернатива, не представяш. :) Във всеки закон, регулиращ банковата дейност в България и Европа, са предвидени случаите и реда, по който се извършват процедурите по несъстоятелност и ликвидация. Няма нито един нормативен акт, който изрично и императивно да указва спасяването на банки по презумпция.

Опитът е показал, че сътресение в банковия пазар от 5 степен, се усеща от бизнеса и икономиката на 10 степен. Поради това, в законите се предвижда наличието на една надзорна и контролна институция., която има широки пълномощия, когато това се наложи. В бълг.закон е предвидена процедура по "особен надзор" , едновременно с назначаването на квестор, който заменя управителните тела на банката с единствената цел да се опита на място да стабилизира институцията и ако това не стане, се иска от съда обявяване в несъстоятелност.

На запад има и други процедури за спасяване на банки, като например ред за поглъщане, сливане, вливане и тем подобни, но всичките - с една цел - стабилизация на банковата институция.

Както схващам, твоята т.нар.алтернатива, изисква опростен ред за ликвидация на банка. Това ще рече, който е загубил пари, да си понесе фалита сам, като едновременно с това повлече и другите по веригата. Гузен - невинен, няма значение. Такъв безмилостен си е пазарът.

Аз продължавам да твърдя, че е добре да се поднесе спасителен пояс за ПИБ, защото в противен случай, паникьосаните ( по индукция) вложители могат да свършат друга невинна банка ( или банки) за броени дни.

При обявяването на 17 банки във фалит в края на миналия век, фалираха 3 600 фирми от всякакъв калибър. И понеже съм абсолютно съгласна с твоето твърдение, че банковия сектор е достатъчно лукративен за да бъде заета опразнената ниша, бих казала, че ако Епъл имаха сметки в някои от фалиралите банки, може би мястото им щеше да бъде заето от друга иновативна фирма. И може би щяха поне за начало да се върнат в гаражното производство....

Никъде и никога не съм твърдяла, че от банков фалит пострадват предимно депозитарите. Винаги обаче съм твърдяла, че сметката накрая я плащат всички данъкоплатци, съобразно участието си в данъчното облагане. Що се отнася до фалита на Фондовете за гарантиране на депозитите, такъв е предвиден по нашия закон. Той винаги може да фалира, но обичайно е предвидена намеса от страна на държавата за подпомагане изплащането на депозитите.
Така че, алтернатива от твоя страна няма. Всичко, което си предложил като алтернатива, е залегнало в законите.

Пак се връщам на нещо казано - според мен трябва да се избира между 2 злини. Въпрос на преценка за последствията.

А що се отнася до Барозу, заклевам ти се, нямам никакъв принос за избирането му като политик и представител на Европейската комисия. Нямам и мнение за него.

 *drinks*
« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 09:46:56 от global »

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #41 -: 30 Ноември, 2011, 11:00:47 »
0
Като ти казвам, че не представяш алтернатива, не представяш. :)
...
Така че, алтернатива от твоя страна няма. Всичко, което си предложил като алтернатива, е залегнало в законите.
Ся понеже законово е предвиден фалит на банките начи не предлагам алтернатива? Моята алтернатива е тази част на закона да се прилага както се прилага към всички останали. Може много работи да са залегнали в законите ама не се правят. спасяването на ПИБ е в разрез със закона щото правителството няма право да раздава рискови кредити на закъсали банки. щели да фалират много здрави банки в бг  :D  кои са тия здравите при над 20% лоши кредити  :D
При обявяването на 17 банки във фалит в края на миналия век, фалираха 3 600 фирми от всякакъв калибър.
за БГ ли говориш? сори ама ako преднамереното източване на банките в БГ от ДС и после фалирането им  ще е аргумент за кво е смислено да се направи ще взема да го пропусна. А това че банковата криза удряла двойно по реалния бизнес - поне при последната не е така. Бяха засегнати набалончени с лоши кредити отрасли като НИ. В ИТ индустрията не са я чували тая криза май. Имам прители с не малки фирми в тази сфера и не могат да насмогнат. Фармацията също.   Та не сме толкова зависими от банките ша знайш
... бих казала, че ако Епъл имаха сметки в някои от фалиралите банки, може би мястото им щеше да бъде заето от друга иновативна фирма. И може би щяха поне за начало да се върнат в гаражното производство....
леко да не е така. аз ти казвам че пазарната капитализация на епъл е колкото на всички големи евробанки взети заедно ти ми обясняваш че щели да се върнат в гаража от фалита на няколко банки. дори да им улетят няколко сметки ще пуснат емисия облигации и ще се излапат като топъл хляб.
Винаги обаче съм твърдяла, че сметката накрая я плащат всички данъкоплатци, съобразно участието си в данъчното облагане.
това е така когато се спасяват банките. ако се оставят да фалират сметката се понася от неблагоразумните правили бизнес с тези банки. това е очевидно. Приказките че като заминат банките заминава всичко останало са наизуст и точно дирижирано разпространявани от банките че да ги спасяваме.

 *drink6*
« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 11:02:44 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #42 -: 30 Ноември, 2011, 11:57:28 »
0
Само да дам знак, че гледам да попрочитам, но нямам време да пиша.

Иначе факт е, че в самото начало имаше някакви подадени маркери, които привидно вкарваха разговора в посока селскостопанска земя, изострена до крайност икономическа (и социална) картина и опити за съхраняване на  .... каквото може.

Естествено е, че моите намерения за подаване на тема на разговор нямат никакво отношение към желанието на колегите да разговарят по разни конкретни и субективни неща, но все пак да споделя действителните си настроения, че да не стават грешки и  възникват двусмислия.

Оцеляването може да има множество аспекти и проявления.
Нищо от изговореното дотук не е встрани от темата. И уж са все познати и приказвани неща, но все намирам нови и интересни аспекти.
Давайте смело!

В началото на седмицата дори исках да намеся  и здравната и социалната тематика (пенсиите), които в момента са в епицентъра на вниманието в Бг., но просто нямах сила.
Че и доста радикални гадости ми се въртяха в главата, при това.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #43 -: 30 Ноември, 2011, 12:56:14 »
0

Има две неща, на които ще обърна внимание:

На 1-во място не обичам да ми се вкарват в устата думи, които не съм изричала. Минало предварително време, относно Епъл, не е употребено случайно. И в Английския език го има, така че не допускам забрава на неговото значение...

На 2-ро място, имаме единодушие по темата за черната дупка във финансовата система, и тя е безконтролното печатане на пари. Със цел или без цел.

Търговският фалит, както би желал да съществува при банките, е невъзможен.
Това произтича от особеностите на кредитирането като процес - става дума за деливъриджа, става дума за  наличните пари в една банка. Те не произтичат единствено и само от размера на депозитите. В тази връзка напълно невинни търговски субекти са оставени на произвола на съдбата, защото ти считаш, че това е основната язва.Не съм съгласна.

Ако говориш за България, нашите банки отговарят напълно на Базелските критерии за стабилност. Там не е предвиден произхода на капитала ( ДС) като рисков. ( за съжаление) Чия грешка е това?
Съгласно членството ни в ЕС, приоритет имат международните спогодби, и чак след това идват местните закони. Това особено важи за банковата сфера. Валутния борд бе наложен, за да се сложи юзда на шията на банковите управи, и най-вече на Централната, защото в даден момент тя на практика не успя да запази стабилна не само банковата система, а и цялата икономика. Ние не сме самостоятелни. Дали 20 -те процента лоши кредити говорят за стабилност, може и да си прав. Но тук очаквам Горо да се включи за нео-лайнярските политики, които докараха нещата до тук.

Не мисля, че и на Запад нещата са вързани. Там търговските банки нямат вероятно 20 % лоши кредити, но затова пък - централните емисионни банки имат жесток дълг. Истината е, че дългът би трябвало да се плаща. Но натрупаният размер практически не го позволява.

Гърците като че ли откриха това, и решиха да дърпат дълг доколкото е възможно. Много отдавна си бяха направили сметката, че дълговете са невъзможни за връщане...

Имаме ужасно много допирни точки, но просто за банковите фалити не сме на едно мнение. Не е нужно настървяване, щото не си ме убедил, но какво от това? (Не пропускай поздравите в края на поста, щото ще се обидя)

koganev

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #44 -: 30 Ноември, 2011, 13:03:09 »
0
Пазарът ще каже дали са възможни фалити или не. Според мен идеята, че административните разпоредби щом не допускат нещо, то това нещо няма да се случи, е идея на безпомощен администратор, на когото му предстои да се изправи пред реалността.
Колкото по-дълго се залага на абсурда на регулативизма в банковото дело, толкова по-жестоко ще е връщането на банковото дело в пазарната логика. Всичко, написано от теб, вероятно съществува в някакви документи, но пазарът не търпи сериозни дебаланси за дълго време, независимо на кои чиновници какви идеи им се въртят в главите. Опитите на хората да подчинят пазара без да го унищожат засега са все неуспешни, но винаги е имало солидна законова база, за да се предполага, че са на крачка от успеха. И когато излагаш някакви документи, като аргументация в полза на "невъзможни" последици от антипазарни действия, имай предвид всичките провали на регулативизма до сега. Вероятно доста хора с огромни познания работят по въпроса за избягването на банковите фалити, но това не може да се противопостави на още по-големия брой хора, които са с още по-солидни знания и които със стръв използват всички слаби места във всички нови директиви, за да изсмукват система, за която се твърди, че не може да фалира. Пазарът все още съществува и рационалните действия на пазарните субекти не могат да бъдат предвидени до най-малката подробност.

И изобщо не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало - това е почти комунистическа тъпня... Провалите на едни са и винаги ще бъдат шансове за други. Всички ще плащаме политическите безумия и "спасителните" мерки, които раздуха частните банкови проблеми до национални и наднационални нива.
« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 13:25:26 от koganev »