Автор Тема: Оцеляването - дело възможно ?  (Прочетена 24957 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #90 -: 12 Декември, 2011, 12:35:28 »
0
Викам си, дай да видя по обяд как вървят делниците на "един луд".
Там прочитам, че д-р Н. Михайлов е имал някаква изява напоследък. Уж гледам да му следя изявите, но напоследък съм го позабравил.
Попаднах на едно предаване по БНР, което е интересно да се чуе :
За света, за нас и .... за други неща !

http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Thematic/Deconstruction/Pages/decpredavva.aspx

Иво Христов демонстрира също един изненадващо широк поглед върху социалнополитическата картина.
Този човек, за мое съжаление, някак е останал извън полезрението ми.

Ако сте срещали нещо ивтересно от тях напоследък .... давайте .

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #91 -: 12 Декември, 2011, 12:56:25 »
0
Та, като говорим за вълка ...

Ето : Още нещо

Старичко е, но това може би не е недостатък .

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #92 -: 13 Декември, 2011, 19:38:57 »
0
Споделям напълно виждането на Schyter, изказано тук във връзка с тази тема /и, наистина, предпочитам шумът на морето да заглуши тази Селин Дион! ;) / но не шумът на океана, и то в момента,в който поглъща Титаник  :o

Очертава се шанс за оцеляването - dodo2 си купи къща - ще ходим на гости, пък ако се наложи, ще ни скрие някъде из скалите наоколо  :) :)
« Последна редакция: 14 Декември, 2011, 05:55:38 от rozablue »

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #93 -: 13 Декември, 2011, 20:14:30 »
0
« Последна редакция: 13 Декември, 2011, 20:17:04 от rozablue »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #94 -: 14 Декември, 2011, 12:13:14 »
0
РозаБлу,
Нощес се разбудих и станах да си загася компа, при което видях, че беше писала един дълъг пост, където ме споменаваше и мен. Буквално минах с поглед напреко и си рекох : Утре, само не сега!
Сколасах да отворя преди малко и гледам, че си го махнала.
Останах с впечатление, че за някакви неща си съгласна с мен, за други - не. Признавам, че не можах съвсем точно да сложа границата между съгласието и несъгласието, но това е напълно разбираемо за това ми състояние.
Наличието ан съгласие за едно и несъгласие за друго  е прекрасно и възможно най-нормалното човешко преживяване и отношение. За мен не съществува никакъв проблем ако срещна несъгласие, единственото, за което имам някакви "изисквания" е начинът, по който ще бъде изнесено това несъгласие. Не помня какво точно беше написала, но звучеше човешки, емоционално, хубаво.
Само не беше необходимо да го триеш, че да мога да ти отговоря (по-скоро да взема отношение) по-конкретно.
Сега трябва да импровизирам нещо, или да се правя, че не съм прочел, което не е добре.

Първо, светът е в криза (много сериозна криза) и ако трябва, ще обяснявам защо. Тази криза има проявление в различни аспекти. Не съм се разпростирал в подробности, но понесен от вихъра на едно по-скоро емоционално изживяване, което беше свързано с няколко поста на колеги, предложих тема за "Оцеляването", разбирано в по-широк смисъл.

Друго, което задължително ми се иска да кажа е, че не съм привърженик на комуните.  Май трябваше това изречение да го сложа някъде в началото, че да не стават грешки. Що е то комуна ? Ох, не обичам да давам дефиниции! Но, налага седа опитам. Констатирал съм често (особено по форумите), че недоразумения възникват, защото страните имат (освен другите разлики) и разлики по отншоение на съдържанието, което влагат в разни думи.
 Общност от хора, при което кумулативно са изпълнени поне следните характеристики: Живеят обособено (отделено, поне относително обособено). Обособяването може да е по място (географски), но вероятно може и да е на основание някакъв друг водещ  социален признак.
Живеят и работят заедно.
Живеят и работят при някакви (дори строги) правила.
Живеят при някаква йерархия.
Изповядват някакви много близки социални или други възгледи.
Ако нещо от горното не е изпълнено, то това вече не е комуна. То е нещо друго, което не зачеквам сега. Ако трябва да дам някакъв щрих все пак, ще кажа, че по ми допада стария "холандския модел" от едно време. Всеки съществува в своята си среда, но ако дойде сигнал, че има опасност морето да скъса дигите, мъжете (всички мъже без никакви изключения) отиват да ги укрепват, а жените спасяват дома и децата. (дано Невидимко разкаже нещо повече.)

Реагирах на споменаването на думата "комуна" поради причина, че го възприех като един символ. Символ на това, че има и други, които не харесват ставащото около нас, имат някакви негативни очаквания за бъдещото развитие. Размишляват за някаква форма на оттегляне, ако искаш "отстъпление" в друга среда.

Ако имам възможност да избирам, не бих приел много от характеристиките (комуналните :-))

 

rozablue

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 262
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +19
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #95 -: 14 Декември, 2011, 16:07:41 »
0
В една малка страна като България грижата  за всеки гражданин и неговата защита във всякакъв смисъл е напълно осъществима социална политика.  Населението ни е по-малко от един град като Москва. Не е нужно да бъдем комуна или комунистическа страна, всеки трябва да има свободата да живее своя индивидуален живот,както намери за добре - с всички свободи и ,разбира се, задължения в рамките на закона , но може да бъде защитен социално по всякакъв начин. Финландия е един добър пример. Но те нямат нашия късмет да имат тази прекрасна природа и климат, които ние имаме.

Но намирайки се в състояние на постоянен стрес , несигурност и изключително лошо качество в най-различни области, човек изпитва желание да избяга от това общество и понеже е социално животно - желае да избяга не сам, а с други.
И това желание е толкова силно,че се усеща като заплаха за съществуването и необходимост за оцеляване.

Не че може да се избяга от краха на банките или от някакви други катаклизми.
Липсата на усещане ,че си част от едно единно общество в нашата страна е много фрустрираща.
Така,че да се бяга от банките - това е прекалено крайно и несериозно като мотивация.

Хората могат да се съберат,за да направят нещо заедно. Но -какво да бъде то? Това е ключът за изграждане на някаква общност - мисля,че това е думата. Не комуна - защото комуни има всякакви ,най-различни, даже знам,че и в Израел има някакви такива.

Така,че ако предложиш нещо, което тези хора биха могли да правят -ще бъде интересно да чуем /да прочетем/.
Иначе за обработка на земя на подобен принцип- посочих линк.
Приятен ден.


« Последна редакция: 14 Декември, 2011, 16:40:09 от rozablue »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #96 -: 17 Декември, 2011, 21:46:41 »
0
Home
50 Economic Numbers About The US That Are "Almost Too Crazy To Believe"
Tyler Durden's picture
Submitted by Tyler Durden on 12/16/2011 13:57 -0500



The Economic Collapse Blog does a terrific job of periodically putting together a compilation of the scariest data points about the US economy. Today is one such day, and the list of 50 economic numbers presented is indeed, as the author puts it, "almost too crazy to believe"... Almost. As noted: "At this time of the year, a lot of families get together, and in most homes the conversation usually gets around to politics at some point.  Hopefully many of you will use the list below as a tool to help you share the reality of the U.S. economic crisis with your family and friends.  If we all work together, hopefully we can get millions of people to wake up and realize that "business as usual" will result in a national economic apocalypse." Or, far more likely, 99% of the population can continue watching Dancing with the Stars, as what little wealth remains is terminally transferred to those who are paying attention right below everyone's eyes.

From the Ecopnomic Collapse Blog:

    The following are 50 economic numbers from 2011 that are almost too crazy to believe....


А ето го и  :
списъкът

Нали знаете, на американците всичко им е голямо. И оцеляването им е такова.
Ама ще е по-различно от  нашето.